Levé světlo "žere" žárovky - prosím o pomoc

Osvětlení, signalizace, audio, pojistky.

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
bowl
Příspěvky: 45
Registrován: úte srp 02, 2016 08:06

Levé světlo "žere" žárovky - prosím o pomoc

Příspěvek od bowl »

Ahoj všem,

pročítal jsem všechna témata o elektronice, ale odpověď jsem nenašel, tak zakládám nové téma.

Mám Cruze 2009 1,6 83kW a levé přední světlo mi žere žárovky. Auto máme od srpna a za tu dobu už 3. žárovka. Vždy jde o tlumená světla, ale to bude spíš jen tím, že dálková nepouštíme.

Má někdo tip na odhalení příčiny? Nesetkal se s tím už někdo?
Reklama
 

Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Levé světlo "žere" žárovky - prosím o pomoc

Příspěvek od Richard »

Všeobecně žárovkám vadí vysoká teplota - tedy blbě řešené chlazení světla a navíc jim hodně vadí otřesy. rozsvícenou žárovku klidně odpraví zabouchnutí kapoty ! Také dost vadí kolísání napětí v palubní síti, třeba spuštění el. posilovače řízení a následné vypnutí (když není potřeba) udělá na moment dost velký impuls.....
Zkus koupit žárovky s delší životností, někdo si pochvaluje předřadný odpor co sníží napětí na žárovce, ale já si myslím že to pak svítí méně. Bohužel žárovky H7 právě dlouhou životností neoplývají.....
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
mzprx
Příspěvky: 651
Registrován: čtv bře 23, 2006 12:37
Bydliště: doma

Re: Levé světlo "žere" žárovky - prosím o pomoc

Příspěvek od mzprx »

Na 90 % ide o syndrom otocenej ziarovky, Davas ju tam o 180° otocenu. Potom to blbo svieti a zarovka vydrzi asi 2-3 tyzdne.

Trapil sa s tym vyse roka "krtek" na Lacetti/Nubire, co je predchodca Cruza. Ja som ten problem mal na Evande a vyriesil som ho otocenim ziarovky. To svetlo umoznuje vlozit pri vymene ziarovku dvoma sposobmi, pricom jeden sposobuje jej kratku zivotnost. Navyse to slabo svieti.
Tu ziarovku mohol otocit niekto pred tebou (aj servis...) a ty ju tam pri vymene vkladas rovnako, ako si ju tam nasiel.

https://www.chevroletclub.cz/viewtopic. ... vky+nubira
CAMARO Bumblebee 6.2 V8 AT, MALIBU 2.4 AT, Lacetti LX "datel", Mitsuishi Outlander PHEV, New Nissan Leaf
ex. ESPERO, NEXIA, LEGANZA, LANOS, EVANDA, LACETTI SX, EPICA 2.5 L6 AT, CAPTIVA 3.2 V6 AT LPG
bowl
Příspěvky: 45
Registrován: úte srp 02, 2016 08:06

Re: Levé světlo "žere" žárovky - prosím o pomoc

Příspěvek od bowl »

Díky oběma za tipy.
mzprx:
Ten "Krtkův" případ prověřím. Nejsem si ale jistý, jestli to je možné, protože jde o žárovky H4 a ty nemají jen jeden výstupek, ale hned 3, tak by to nasadit obráceně nemělo jít. Navíc, kdybych nasadil žárovku obráceně, tak si troufám říct, že bych to poznal na světle proti zdi, ale jak říkám - rozhodně to prověřím!

Richarde:
Jak jsem psal výše => jestli se nepletu, tak tam nejsou H7 jak píšeš Ty, ale H4.
Každopádně to nic nemění na tom že tam bude opravdu někde asi to kolísání napětí, protože je pravda, že se mi jednou stalo, že jsem zapnul kompresor klimatizace a auto se skoro zastavilo, jakej to byl "náraz" pro motor (pak už se mi to nikdy nestalo). No a věřím tomu, že právě takovéhle výkyvy systému můžou mít vliv.
Určitě zkusím ten tip výše a uvidíme, možná pak dojde i na ono vřazení rezistoru...
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Levé světlo "žere" žárovky - prosím o pomoc

Příspěvek od Richard »

jo sorry, nějak jsem si neuvědomil, že Cruze má narozdíl od většiny aut H4 ..... kdysi jsem u nubiry bojoval s "nesvícením" Nubiry, prostě nebyl jsem spokojen s výkonem světel. Nakonec jsem světla z těch zvonkových drátků (při svícení bylo na žárovkách asi 11,5 V) , vystříhal a natáhl úplně nové přímo od baterky dodělal pojistky a relátka a konečně Nubira začala svítit. Ale i když na žárovkách jsem naměřil to co na baterce (14,3V) , nadměrné praskání H4 jsem nezaznamenal. Občas nějaká odešla, ale nijak pravidelně..... Poslední dobou jsem používal H4 z Lidlu +50% a když byly v akci vyšla jedna asi na 50,- a docela vydrží i svítí.....

Kombinace 2x H7 nebo H7 + H1 je každopádně z hlediska osvícení vozovky lepší než H4 .... hlavně proto, že se nic nepřepíná a ke stále svítícím potkávačkám se spínají dálkové a vše svítí společně, takže je podstatně líp vidět.....
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
mzprx
Příspěvky: 651
Registrován: čtv bře 23, 2006 12:37
Bydliště: doma

Re: Levé světlo "žere" žárovky - prosím o pomoc

Příspěvek od mzprx »

No, Cruza, HHR a Kalos som nikdy nemal, takze som sa spolahol na Richardovu poznamku o H7.
Ale aj H4 by mohla byt pootocena, treba to skontrolovat.
CAMARO Bumblebee 6.2 V8 AT, MALIBU 2.4 AT, Lacetti LX "datel", Mitsuishi Outlander PHEV, New Nissan Leaf
ex. ESPERO, NEXIA, LEGANZA, LANOS, EVANDA, LACETTI SX, EPICA 2.5 L6 AT, CAPTIVA 3.2 V6 AT LPG
bowl
Příspěvky: 45
Registrován: úte srp 02, 2016 08:06

Re: Levé světlo "žere" žárovky - prosím o pomoc

Příspěvek od bowl »

Ahoj všem,

napadlo mě, že bych mohl toto téma "dotáhnout do konce", takže posílám poslední status:

Zajel jsem do kamenné prodejny, kde jsem si chtěl nakoupit žárovky do zásoby - 5 ks, abych je mohl často měnit, než problém vyřeším.
Chtěl jsem nějaké levné, protože "stejně nevydrží", tak ať na tom alespoň neprodělám majlant.
Paní mi nabídla 1 kus žárovky za tuším nějakých 38 Kč. Říkám si dobrá cena. Pak mi paní ještě nabídla "dražší" variantu, že by mohly být lepší ale jsou tedy "dražší, no". Pak mi sdělila cenu 50 Kč, tak jsem se pousmál a koupil jsem si 5 kusů těchto lepších žárovek.
No a světe div se, od té doby (asi už 1/2 roku) jsem žárovku neměnil a předpokládám, že ani měnit nebudu.

Závěr je tedy takový, že pokud si chcete koupit opravdu kvalitní díly za slušnou cenu, tak nebuďte hloupí jako já a ani neuvažujte o koupi dílů na benzínce a jiných "kvalitních" prodejnách, kde vás chtějí jen odrbat!
Odpovědět

Zpět na „Cruze - Elektronika“