mierka oleja

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
Uživatelský avatar
_Mailo_
Příspěvky: 133
Registrován: stř lis 27, 2013 16:59
Bydliště: Dubnica nad Váhom
Kontaktovat uživatele:

mierka oleja

Příspěvek od _Mailo_ »

Ahojte !
Trošku sa rozpíšem, ale riešim docela zaujímavý problém. Navštívil som servis pre výmenu oleja (servis, v kt. mi dali dokopy motor po pridretí).
V mojej Lege ('98) je zaujímavá mierka oleja, kt. nevedeli pochopiť ani v servise :roll:
dipstick leganza.JPG
Je to síce malá fotka, ale budiš. Sú tam dve drievka, na základe kt. sa má merať hladina. To spodné drievko na konci má dve protibežné šípky, kde je písané min. 1.0l. Medzitým je kov a nad ním ďalší kúsok drievka. Takže medzi čím je správna hladina oleja ? :o) Na inom aute sa to meria medzitými šípkami. Pravdu Vám poviem, som z toho dement. :oops: Ak vytiahnem mierku, tak hladina ukazuje niekde medzitými drievkami na tom kove.
Ide o to, že na dialnici, ako sa mi motor pridrel bolo práve naliate po stred tích protiidúcich šípok(blikala mi kontrola mazania v zátačkách) a oni práve v servise vraveli, že to posrali tí, kde menil olej pred zádrhelom. Ževraj ho bolo málo a to mohlo mať malý tlak, olej sa prehrial a zadrelo sa to.
Amatéri.
Zajtra to po svetle odfotím lepšie, ak bude treba.
Vďaka !
Chevrolet EPICA LS 2.0 24V LPG (2008)
Chevrolet EVANDA CDX 2.0 DOHC LPG (2005)
Daewoo NEXIA GLX 1.5 DOHC (1998) - forever in my heart
Daewoo LEGANZA CDX 2.0 DOHC (1998)
Reklama
 

Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: mierka oleja

Příspěvek od Richard »

Mám stejný motor, stejnou měrku oleje na Nubiře, a po celou dobu co ji vlastním, dávám olej při výměně k té horní šipce - tedy na max. na tom prvním a delším červeném válečku z umělé hmoty ( ne dřívko) a je to ta šipka která je blíže k oku kterým se vysouvá měrka (ukazuje směrem k zemi) ten druhý bobek ze stejné hmoty zřejmě jen centruje měrku v té zaváděcí trubce a na měření nemá žádný vliv. Nikdy mi olej neblikal ani v zatáčkách ani v kopcích, ani když po cca 10000km od výměny je hladina oleje na té spodní šipce co ukazuje vzhůru. V té době doleju asi 0,5l oleje a jezdím do výměny v 15000km . Nechápu co je na této měrce k nepochopení , je přeci jasné jak facka, že olej je třeba udržovat mezi šipkami na této měrce
Jestliže toto v servisu nechápou a nalejou ti tam olej zhruba o 1,5 - 2cm nad max. tedy o litr až dva víc , doporučuju změnit servis a koukej ten olej z motoru dostat - odsát, jinak hrozí poškození motoru :!: :!: :!:
Pokud ti "olej" bliká, můžeš mít blbý čidlo tlaku, nebo což je horší už opotřebovaný motor a nebo olejové čepadlo ...... nejjednoduší a nejlevnější je zkusit vyměnit to čidlo tlaku oleje ( je poblíž filtru oleje - tedy vzadu na motoru před spolujezdcem) ve většině případů poblikávání při volnoběhu mizí.... pokud ti poblikává kontrolka oleje když je motor v otáčkách spíš to bude tím opotřebením...

Celkem má být v motoru 3,8 l oleje, ale vždy tam trochu zůstane, takže při výměně na max. tam dostaneš něco lehce přes 3,5 l
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
Slam
Příspěvky: 2757
Registrován: čtv úno 23, 2006 13:07
Bydliště: Hradec Králové

Re: mierka oleja

Příspěvek od Slam »

Mám Leganzu, ale úplně jinou měrku (viz foto) - na konci plastové očko, pod tím gumový doraz a na druhém konci na tom plochém drátu jenom plošku s ryskami, mezi nimiž mám hladinu oleje. Olej při výměně v servisu vždy celé 4L a během provozu se mi hladina ani nehne, takže vůbec nedolévám, i když dávám řidší olej (5W40).

Obrázek
Daewoo Leganza 2.0 CDX (12/2002) • černá metalíza • 16V 93kW (T20SED)
Renault Clio III Grandtour 1.2 (07/2010) • červená • 16V 55kW (D4FD7)
Uživatelský avatar
conpet
Příspěvky: 3604
Registrován: čtv dub 21, 2005 22:59
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: mierka oleja

Příspěvek od conpet »

Taky to mám tak ;)
Megane Grandtour ,Chevy Trax diesel automat
Sen- http://www.youtube.com/watch?v=mhAT0Bm1gjg&feature=related
Jde o politováníhodný omyl, který se stává maximálně dvakrát za deset let.
Přéčinó bela chebná elektronka E13 z našeho podniko Katoda Olomóc.
80% mozku tvoří kapalina u některých brzdová
Uživatelský avatar
Patrick
Příspěvky: 262
Registrován: čtv zář 20, 2007 19:21
Bydliště: Praha 4 - Modřany

Re: mierka oleja

Příspěvek od Patrick »

Nápodobně, mám stejnou měrku jako Slam. Nicméně při výměně se mi tam vleze max.3.5l Oleje. Vždy kupuji 4l a min. 0,5l mi zbude.(olej si měním sám včetně filtru samozřejmě), také 5w-40 a mezi výměnami nedolévám. Najeto 335.000 Km (původní motor samozřejmě).
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: mierka oleja

Příspěvek od Richard »

No mě taky moc oleje nežere, ale když jezdím po dálnici dle GPS 130 tacho cca 140 tak to točí cca 3800 ot. a pak mi ten olej malinko mizí, pokud jsem po dálnicích jezdil jen málo tak jsem taky od výměny do výměny nedoléval...... najeto mám cca 160000Km
Tady máte měrku Nubira 2.0 11/1998
Obrázek

a tady Tacuma 2,0 2003

Obrázek

Ale furt nechápu v čem je to nepochpitelný...... kokal jsem na ten druhej bobek a ten je sakra daleko od té měřící části, pokud teď máš olej mezi "bobkama" tak tam máš oleje strašně moc odhadem tak o 2 litry, to už může být pro motor docela nepříjemný....
Přílohy
měrka 2.jpg
měrka 2.jpg (31.85 KiB) Zobrazeno 3620 x
měrka 1.jpg
Naposledy upravil(a) Richard dne pát pro 19, 2014 13:21, celkem upraveno 1 x.
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
_Mailo_
Příspěvky: 133
Registrován: stř lis 27, 2013 16:59
Bydliště: Dubnica nad Váhom
Kontaktovat uživatele:

Re: mierka oleja

Příspěvek od _Mailo_ »

:D Takže som tej mierke pochopil správne. Mňa zmiatli tri faktory a to tie, že na tej ryske medzi šípkami je napísané min. 1l, čož som si myslel, že je to spodná hranica oleja v aute.. Druhý faktor je ten, že po indidente na dialnici som mal už v servise olej medzitými šípkami a preblikávalo mi mazanie . Servis sám povedal, že ho tam bolo málo.
A tretí fakt - teraz je motor zdravý, naliali oleja koľko mali a mám olej medzi tými drievkami (fakt je tam okolo 3,5l :!: , lial ho tam predomnou). Predtým ešte komplet preplachovali motor a naliali nový GM 10W40 . Olej meriam samozrejme na studenom odstátom motore.
Preto vznikla táto otázka, pretože mi to prišlo divné oproti trebárs Nexií, kde bol len pliešok s dvomi dierkami. :roll:
Chevrolet EPICA LS 2.0 24V LPG (2008)
Chevrolet EVANDA CDX 2.0 DOHC LPG (2005)
Daewoo NEXIA GLX 1.5 DOHC (1998) - forever in my heart
Daewoo LEGANZA CDX 2.0 DOHC (1998)
Odpovědět

Zpět na „LEGANZA“