Utahovaci moment na kolesa

Moderátoři: Blue Lanos, mzprx, smire666

lubof
Příspěvky: 29
Registrován: pát črc 01, 2011 21:18

Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od lubof »

Ahojte. Pomaly sa blizi cas na prezutie. Kedze mam zimne aj letne gumy na samostatnych diskoch a vyvazene, chystam sa prehodit si ich sam. Zarazil ma dost velky utahovaci moment na skrutky uvadzany v navode (150 Nm). Nerad by som poskodil alu disky. Ked som bol v pneuservise na jesen prezuvat, tak ked mechanik dotahoval skrutky momenovym klucom (uz som vystriedal dost pneuservisov, ale toto je jediny, kde vedia na co je momentovy kluc ;-) ), tak som sa pytal, akym momentom to dotahuje, povedal 90. Upozornil som ho na tych 150 v navode a na to mi povedal, ze ked to dotiahne na 150, tak tie matice uz nik neuvolni. Tak som v rozpakoch, na aky moment to mam vlastne dotiahnut. Intuicia mi vravi, ze vyrobca vedel, co pise do navodu, ale zase mechanik ma skusenosti. Tak koho posluchnut?
Orlando 1.8 LT+, strieborna ICE
Reklama
 

Uživatelský avatar
smire666
Příspěvky: 4087
Registrován: stř srp 17, 2011 20:24
Bydliště: Bratislava IV.

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od smire666 »

No 150-ka je bežný moment na upevňovanie kolies...preto je použitý materiál prislúchajúcej triedy pevnosti...
Chevrolet Orlando LT benzín, olympic white
EAGLE SQUADRON
Portal-Orlando-Forum.de ( premium Mitglied )
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od ladinek »

Momenťák jsem nikdy nepoužíval a kola dotahuju rukama, liťáky se ještě myslím dotahují samy za jízdy. V servise mi je jednou dotáhli tak že dva jsme je nemohli povolit, to je tak na zprasení závitů, od té doby servisu dotahovat kola na Aveu nedávám, jen přezouvat a vážit :D
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Matsonic
Příspěvky: 587
Registrován: sob říj 01, 2011 14:45

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od Matsonic »

Ja momentak taky nikdy nepouzival
A v papirech od auta mam matice dotahovat na 125Nm
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od ladinek »

:lol: no tak třeba po obědě mám utahovací moment tak 35 Nm :lol: jinak se ten momenťák dá kdekoliv koupit,ale nepovažuju to za nutnost jezdím už 15 let a kola jsem nikdy neztratil.
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Matsonic
Příspěvky: 587
Registrován: sob říj 01, 2011 14:45

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od Matsonic »

:lol: to je sila na pasek u kalhot po obede? :PP:
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od ladinek »

:D jj nebo poslední dírka na zapnutí, před obědem je to na 20 dírce -i
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od Serpico »

...náš doctor palikx doporučuje 120 Nm u litých kol viz. jeho servisní praxe, u plecháčů hrozí deformace zkřížení u litých deformace kónusu, jinak vzduch pistolí dotahuji na polohu 1 ( jsou tři ) a dotahuji momeňtákem na těch 120 Nm prostě na cvaknutí. Náboje kol se očistí a nastříkají keramickým mazivem na rozdíl od měděné pasty odolává vyšším teplotám a hlavně nerozežírá hliník...

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Uživatelský avatar
majkii
Příspěvky: 133
Registrován: ned črc 15, 2012 16:09
Bydliště: Žilina

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od majkii »

mne sa tiež vidí moment 150 Nm strašne veľa, na thalii som mal 105 Nm, firemnej P 307 SW je 110 Nm a na tažkom 3,05 t. terénnom Ivecu Massif utahujem kolesa 120 Nm (predpísaných je podla typu prevadzky od 90-125 Nm ak sa nemýlim). Na hliníkové disky nebudem dávať tak vysoký moment
Renault Thalia 2007 1.2 16V, modrá
Orlando 1.8 104 kW LT+ Pewter grey+BT

Obrázek
Uživatelský avatar
lomngi
Příspěvky: 4540
Registrován: čtv bře 19, 2009 09:19
Bydliště: okr.Galanta . Slovensko

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od lomngi »

chlapci koľký z Vás doma používa momentak? Na kolesá ruku na srdce....
Jedine keď používam momentak je na stiahnutie hlavy motora alebo kontrola uchytenenie nápravy.
Aveo sedan 1.2 16 V
2DIN rádio -7" obrazovka, , cúvacia kamera,
handsfree, cúvacie senzory,
GPS, tmavé fólie, interier - Red and Black.
exterier podsvietený

Aveaci pridajte sa a rozšírte aveofanclubb


Kód: Vybrat vše

http://aveofanclub-sk.webnode.sk/o-nas
Uživatelský avatar
majkii
Příspěvky: 133
Registrován: ned črc 15, 2012 16:09
Bydliště: Žilina

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od majkii »

lomngi píše:chlapci koľký z Vás doma používa momentak? Na kolesá ruku na srdce....
Jedine keď používam momentak je na stiahnutie hlavy motora alebo kontrola uchytenenie nápravy.
Ja používam momenťak odvtedy čo mi v pneuservise dotiahli kolesá tak, že som ich nemohol dať dole, keď som dostl defekt musel som volať odťahovku :( .
Ten momenťak ma stál 27 €, okrem toho má aj výhodu že má dlhú páku
Renault Thalia 2007 1.2 16V, modrá
Orlando 1.8 104 kW LT+ Pewter grey+BT

Obrázek
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od Serpico »

...to majkii " pneuman " nenastavuje vzduchovou pistoli ale dá ji naplno na 3 a to, že to nepovolíš ho nesere, nemá na to čas, jsou dražší pistole, které se dají lépe nastavit ale zase na ty nemá peníze majitel ale já tomu dnes v servisech vlastně nerozumím, jinak lomngi neberu Ti tvou pravdu, že to máš v ruce může tomu tak být, proč né ale já si radši vemu momenťák do ruky, ...jo čet jsem reportáž ve SM při výměně pneu servisman nejdříve ošetřil styčné plochy bílým keramickým mazivem tvrdil, že při ALU kolech je to nutnost pak si nastavil pistoli na jedna a pak dotáhl momenťákem ale keramický mazivo je za 250 Kč a čas je taky faktor no ale nakonec je tady taky hlavně cena za přezutí nebo je to taky prezentace v tisku

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Uživatelský avatar
milosh
Příspěvky: 6633
Registrován: stř črc 02, 2003 10:27
Bydliště: Ústecko

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od milosh »

ladinek píše:Momenťák jsem nikdy nepoužíval a kola dotahuju rukama, liťáky se ještě myslím dotahují samy za jízdy. V servise mi je jednou dotáhli tak že dva jsme je nemohli povolit, to je tak na zprasení závitů, od té doby servisu dotahovat kola na Aveu nedávám, jen přezouvat a vážit :D
Presne tak, v servisu leda vyvazit ale prezout pekne v garazi sam a vim ze to je cajk -i
SLEDUJ MŮJ CHEVROLET-OPEL YOUTUBE KANÁL ať ti neutečou nová videa, která budou letos pravidelně vycházet
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od Serpico »

...hm, nejlépe udělej si to sám :lol: :lol:
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Laco71
Příspěvky: 671
Registrován: úte lis 19, 2013 19:40

Re: Utahovaci moment na kolesa

Příspěvek od Laco71 »

smire666 píše:No 150-ka je bežný moment na upevňovanie kolies...preto je použitý materiál prislúchajúcej triedy pevnosti...
Na prvej servisnej prehliadke,mechanik dotiahol kolesá momentovým kľúčom,
nepýtal som sa ho na aký moment, no utiahnuté to bolo poriadne... :roll:

Mal som,čo robiť aby som to povolil... :oops:
A to používam teleskopický kĺúč na kolesa,z obyčajnou fajkou alebo račňou by som si
možno ani neprdol...

Inak 150 Nm je utahovací moment na dotiahnutie hlavy valcov u niektorých motorov...

Ale material skrutiek je veľmi kvalitný, viditeľné opotrebovanie alebo otlačenie závitu
som volnym okom nespozoroval...
Odpovědět

Zpět na „Orlando - Kola a pneu“