Porucha spojky - skrabavy zvuk

Diskusní forum Daewoo Nexia clubu.

Moderátoři: Blue Lanos, Admins

Odpovědět
Noem
Příspěvky: 27
Registrován: sob kvě 09, 2009 20:27
Bydliště: Slovakia, LM
Kontaktovat uživatele:

Porucha spojky - skrabavy zvuk

Příspěvek od Noem »

Ahojte, prosim surne o radu.

Asi pred tyzdnom som sadol do auta, nastartoval a pocul divny zvuk - "skrabanie",
zvuk isiel niekde spod kapoty. Posobi to dojmom, ze tam nieco drie.
Pretrvava to doteraz, zvuk je najhorsi ked stlacim (stupim na) spojku, ked je spojka
volna, pocut to skrabanie tiez, ale o dost slabsie (len na 20%). Pocut ho aj za jazdy na vsetkych stupnoch,
zda sa byt hlasnejsi vo vyssich otackach.

Dnes som s tym bol v servise, chlapik povedal, ze podla jeho nazoru treba vymenit spojku (to bol aj moj tip).
Vas prosim o radu, ci by ste to tipovali tiez na spojku, alebo to moze byt nieco ine ?
Prevodovka ? Nejaky "kusok plechu" ktory sa v suvislosti so spojkou uvolnil a teraz o nieco skrabe ?

Podla mna sa funkcnost spojky prilis nezmenila. Zaberat zabera, mam trochu pocit, ze ked sa rozbieham do kopca,
tak trasie a trochu vynechava, ale mozno je to len pocit.

Auto pouzivam kazdodenne, prosim Vas o radu, ci kupit 3dielnu spojkovu sadu a nechat to vymenit, alebo mam skusit nieco ine.
V servise mi povedali, ze je to praca pre 2 ludi na cely den. Dat dole vsetko z pravej strany kapoty (okolo ABSka), dole prevodovku a mozno
aj napravu, naklonit motor, potom, ze sa tam dostane. Tu na fore som cital, ze sa to da aj jednoduchsie, cez lave koleso ?
Mam Nexiu rv. 1996, 1.5, 16V, GTX.

Ide mi aj o peniaze, nieje to uplne lacna oprava a nemozem si dovolit zbytocne preplacat.

Vopred dakujem za vsetky rady
Daewoo Nexia 1.5 16V, 66 kW, GTX, rv. 12/1996, hatchback 5d., tmavozelená metalíza
Reklama
 

kesko
Příspěvky: 1312
Registrován: sob úno 07, 2009 15:11
Bydliště: BA,SC

Re: Porucha spojky - skrabavy zvuk

Příspěvek od kesko »

Podľa mna to bude zlé spojkové ložisko. A pokiaľ to škrípe, tak už budú chytené plošky na pritlačnom tanieri.Najlepšie vymeniť komplet a budeš mať pokoj. Skús použiť HLEDAT a o spojke tu už bolo popísaného dosť. Napr. https://www.chevroletclub.cz/viewtopic.p ... ena+spojky
EX strieborná Leganza 1999 + LPG Lovato
Dacia Sandero 0,9TCe, Easy R, LPG STAG 05
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Porucha spojky - skrabavy zvuk

Příspěvek od Serpico »

...no Noem práce výměna spojky ( ložisko, lamela, přítlačák ) s demontáží převodovky ( jsou dva typy převodovek u jedneho to jde bez demontáže - vyjmutí převodovky z vozu ) na celý den pro dva lidi,... no to by si moc nevydělali... palikx to v servisione Melliccaro dělal dvě hodiny s pomocí při vyndání a nandání a to ještě odskakoval pomáhat naučit česky psát na PP nějakou právě dovezenou audinu, jo a se skříní převodovky jsem ještě zdržoval výměna olejové náplně a umytí na mycáku - stůl na mytí součástek

mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Noem
Příspěvky: 27
Registrován: sob kvě 09, 2009 20:27
Bydliště: Slovakia, LM
Kontaktovat uživatele:

Re: Porucha spojky - skrabavy zvuk

Příspěvek od Noem »

Ahojte, tak zajtra mi to dufam v servise opravia, objednal som spojkovu sadu VALEO - lamela, lozisko, pritlacak.
Skoro som vsak uz nedosiel, cestou spat sa to zrejme rozpadlo.
Spojka zostala tvrda - nedala sa stlacit na podlahu. Rychlosti samozrejme za jazdy nesli radit vobec.
So zaradenou jednotkou som dosiel par km. Motor bol poriadne horuci. Dufam, ze po vymene spojkovej sady
bude Nexijka jazdit vyborne, ako predtym.

Prosim vas este o radu, co si po vymene vsimat. Ako sa ma spojka po takejto oprave chovat ?
Ja som si to velmi nevsimal, dolezite bolo, ze spojka fungovala. Stlacil som, preradil, pustil som...

Po vymene - mam cakat ze bude zaberat uz nizsie ? Co sa zmeni ? Prosim, napiste nejake vase skusenosti.
Pripadne ak vas napadne nieco ohladom vymeny, co si vsimat, co pripomenut servisakom.

Dakujem
Daewoo Nexia 1.5 16V, 66 kW, GTX, rv. 12/1996, hatchback 5d., tmavozelená metalíza
kesko
Příspěvky: 1312
Registrován: sob úno 07, 2009 15:11
Bydliště: BA,SC

Re: Porucha spojky - skrabavy zvuk

Příspěvek od kesko »

Treba dať pozor na vypinaciu vidlicu. V značkovom servise doporučovali meniť aj tú. Občas praskne zvar a spojka prestane vypínať. Aj o tom tu už chlapci písali. Keď som dal meniť spojku na Lege vymenil som aj tu vidlicu. Su to síce prachy naviac, ale mam istotu. Viac by poradil Palix, ale nebýva tu každý deň.
EX strieborná Leganza 1999 + LPG Lovato
Dacia Sandero 0,9TCe, Easy R, LPG STAG 05
Uživatelský avatar
Dark69
Příspěvky: 1338
Registrován: pát říj 05, 2007 15:11
Bydliště: v Nexii :)

Re: Porucha spojky - skrabavy zvuk

Příspěvek od Dark69 »

Tak, tak, ako pise kesko -i
Daewoo Nexia 1.5 16V, 66 kW, GLX Sedan, Tmavozelena metaliza..
Noem
Příspěvky: 27
Registrován: sob kvě 09, 2009 20:27
Bydliště: Slovakia, LM
Kontaktovat uživatele:

Re: Porucha spojky - skrabavy zvuk

Příspěvek od Noem »

Tak, spojka opravena :)

Lozisko bolo v totalne dezolatnom stave. Zostal z neho len taky prstenec (rozmlateny).
Spojkova lamela bola celkom OK, pritlacak tiez, ale vsetko sa to vymenilo.

Nakoniec este 2 litre oleja do prevodovky, pretoze tam bolo tak pol litra.

Spojka krasne zabera uz odspodu, som happy -i
Daewoo Nexia 1.5 16V, 66 kW, GTX, rv. 12/1996, hatchback 5d., tmavozelená metalíza
Odpovědět

Zpět na „NEXIA“