5w30 - meranie hladiny v zime

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
Lolek
Příspěvky: 27
Registrován: pát črc 09, 2010 10:32

5w30 - meranie hladiny v zime

Příspěvek od Lolek »

Ahojte. Možno sa Vám moja otázka bude zdať hlúpa, ale ako najsprávnejšie merať hladinu motorového oleja v zime?
Pýtam sa lebo: keď meriam hladinu ráno, po celonočnom státí auta v mraze cca. -5, tak na ryske ukazuje olej maximálne 1/4, snáď aj trošku menej a olej je tmavý.

Keď ho meriam po jazde - motor zohriaty na prevádzkovú teplotu, tak už cca. po hodine státia mi ukazuje na ryske 3/4 oleja a olej je pekný svetlý.

Naliaty tam mám 5w30. Ktorý údaj mám brať vážne, po celej noci alebo po jazde? Nechcem doliať a potom sa čudovať keď to prelejem ale nechcem chodiť ani s nedostatkom oleja.

Ďakujem.
Reklama
 

-peha-
Příspěvky: 9225
Registrován: stř říj 04, 2006 18:33
Bydliště: Rožňava-SR,pôvodne Teplice-CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: 5w30 - meranie hladiny v zime

Příspěvek od -peha- »

Vždy sa to merá po odstavení vozidla a pred naštartovaním aby olej mohol stiecť s celého motora tak sa ukáže nápln vo vani ktorá musí byť po rysku takže vždy jke najlepšie ráno pred naštartovaním lebo po jazde je olej rozhádzaný po celom bloku a tak keby si v tedy nalial po rysku tak ho tam budeš mať vela :idea:
Lolek
Příspěvky: 27
Registrován: pát črc 09, 2010 10:32

Re: 5w30 - meranie hladiny v zime

Příspěvek od Lolek »

No práve to je to divné, že keď auto stojí celú noc, a ráno meriam (kedy by ho tam malo byť najviacej, lebo by mal stiecť) tak je oleja málo nad minimum na ryske a je celý taký tmavý. A keď meriam po jazde, (hodinu, dve), čiže je to ešte relatívne teplé, tak je ho dosť (do 3/4 rysky) a má krásnu farbu.......som rozmýšlal, či to nieje tou zimou čo ej vonku- ale že by tak extrémne zhustol a zmenšil o toľko svoj objem?
Uživatelský avatar
hladolef
Příspěvky: 822
Registrován: sob dub 01, 2006 09:26
Bydliště: Baka

Re: 5w30 - meranie hladiny v zime

Příspěvek od hladolef »

V zivote,jsem nemusel dolivat olej,v zadnem mem aute.Pokud je malo oleje, tak to ukaze, v budikach.
Chevrolet Malibu LTZ 2.4 AT..06.2013 EX - Chevrolet Evanda CDX Sport03.2006
Lolek
Příspěvky: 27
Registrován: pát črc 09, 2010 10:32

Re: 5w30 - meranie hladiny v zime

Příspěvek od Lolek »

Ja som sa na to tiež spoliehal na svojom bývalom aute. Olejové čerpadlo prestalo tlačiť za jazdy. Bolo to celé divné, nemal som žiaden problém, idem normálne po diaľnici a zrazu budík pípol, kým som sa preradil na odstavný pruh, aby som zastal a nezadrel motor (asi 5 sek.), tak už bol motor zadretý a bol som vybavený. Myslel som, že by to malo mať aspoň nejaké príznaky....strata výkonu alebo nepravidelný chod motora skôr ako sa to zadire....nič proste bum a bolo po motore.
jece
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 10, 2011 11:32

Re: 5w30 - meranie hladiny v zime

Příspěvek od jece »

Vacsina aut ma na mierke oleja rysku min a rysku max. To je zhruba 1 liter oleja. Myslim, ze ak je napln oleja v tolerancii pol litra, tak to nicomu nevadi.
Ak v tiahlej zatacke sa olej v olejovej vani odstredivou silou odleje az mimo dosah cerpadla oleja, vtedy ti zasvieti kontrolka oleja, ze to ma nizky mazaci tlak, ale to je oleja uz hlboko pod ryskou min. Inac nie je dovod, ze by sa motor zadrel pre nedostatok oleja, je to dostatocne nadimenzovane.
Opel Omega 2.2DTI
Odpovědět

Zpět na „EVANDA“