šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Blue Lanos, pejee

Odpovědět
silmarill
Příspěvky: 29
Registrován: ned říj 18, 2009 21:08

šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od silmarill »

zdravím všetkých,
dnes som čítal jeden článok o šmykoch na zasneženej vozovke: http://auto.idnes.cz/jak-spravne-tocit- ... 9_pneu_fdv
nepochopil som z toho, čo je to ten nedotáčavý šmyk a ako ho môžem dostať?
zároveň by som sa xel opýtať, že aké máte skúsenosti a zážitky s jazdou v zime?
:PP: :PP: :PP: :PP: :PP:
Reklama
 

ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od ppp »

Autor clanku je ..... ktory na ceste nema co hladat.
Ked je klzko tak prve a jedine pravidlo je: spomalit, to tam ale akosi zabudol uviest.
Ked sa stretnu na klzkej uzkej stupajucej ceste dve auta tak vzdy zastavi radsej aj to zdola a potom zacne cuvat ak ma kam, pretoze to zhora uz pravdepodobne nezastavi, cize autor clanku nikdy do takejto situacie nevosiel inak by to vedel.
To je tak ked to pise clovek z mesta kde napadnu na parkovisku 2cm snehu a je presvedceny aky je dobry sofer ked si vie zablbnut na zamrznutom parkovisku.
Ked je fakt klzko tak vam nepomoze ani svatena voda iba ako by bola so solou.

Nedotacavy smyk, je ked auto na volant neposlucha a ide stale rovno. Idelane sa do do nedotacaveho smyku dostat na autach s prednym nahonom, ked za klzka v zakrute prudko pridas. Predne pneumatiky sa zacnu pretacat a ich prilnavost je zrazu fuc zatial co zadne stale drzia na ceste/snehu. Pripadne vtedy ked ma auto lahky zadok s pripadne lepsimi pneumatikami nez predok. Vtedy je sanca ze zadok ostane vedeny v snehu zatial so zotrvacnost takzeho predku potiahne predne kolesa v zakrute do priekopy alebo pod protiiduci kamion. Co je pripad vacsiny hatchbackov s prednym nahonom. Kedze napriklad take espero ma zadok takmer taky tazky ako predok a s lpg nadrzou dokonca tazsi, aj s kazdym cestujucim sa hmotnost prenasa viac na zadok, je v zakrutach pretacave aj ked ma nahon na predok. Takze v zime s nim treba v snehu opatrne. Pridane plynu espero sice dostane do nedotacaveho smyku ale prilis rychle vbehnutie do zakruty dostane espero zase do pretacavenho smyku.

Moje zazitky v zime? Po roku jazdenia na skodovke so zadnym nahonom som ju otocil na bok v jarku, pretoze som ju prudkym pridanim na klzkej vozovke dostal do pretacaveho smyku. A to som isiel rovno a este po miernych kolajach. V espere som prvu zimu mal co robit aby som ho ubrzdil aj z mierneho ale zladovateleho kopca (matador mp56 a zadne brzdy nefunkcne, hlavne ze pakne a bubny vymenene v NAMK). V starom smokovci som sa pokusil dostat ku studnicke, musel som sice spomalit kvoli chodcom ale aj bez toho by sa tade nedalo vyjst. Proste som zrazu zastal, kolesa trochu zahrabali a uz som isiel s bloknutymi kolesami dozadu. Takze som to rychle s uvolnenou brzdou vzal do jednej odbocky s rampou, este ze bola kusok dalej, a hned som sa pratal prec, pretoze za mnou isiel dalsi nestastnik, ktory si nevsimol co sa stalo mne, tak aby sa mal kam sklznut aj on. Samozrejme ze tam za par sekund skoncil :). A este som minulu zimu v espere zapadol na neodrhnanej ceste, kedze bola skosena a 4rocne zimne pneu s 5mm vzorkom teda uz s miznucimi lamelami ma neudrazli na sikmej ploche a pekne som sa slkzol mimo cestu. Pritom taky golf tade nemal problem prejst, ktovie co mal za pneu, alebo to bolo prave tym ze to bol hatchback, netusim, ale vytiahli ma na "cestu", cize tak trochu krizom cez vyjazdene kolaje. Cize ja mam pred snehom respekt a urcite sa nebudem riadit somarinami co pisal autor uvedneho clanku. Kde je vela snehu tam sa tlacit nebudem, kde je malo tam pojdem opatrne.
Docent II.
Příspěvky: 464
Registrován: pon čer 14, 2010 21:05
Bydliště: Kousek od Rudé záře
Kontaktovat uživatele:

Re: šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od Docent II. »

Slátaniny na iDěsu radši vůbec nečti...
† Daewoo Matiz 0,8 SE, 184395 km
Hyundai i20 Inclusive Plus
Topol
Příspěvky: 1842
Registrován: pát led 07, 2005 21:44
Bydliště: Nový Bor

Re: šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od Topol »

Pěkný den :D
Jako ty rady jsou všeobecný a docela platný ale jak píše Odpadlík Rebel není nad to to vyzkoušet !!!Já teda byl taky několikrát i na letišti a jednou přímo v Sosnový na autodromu na kurzu.Ale je jasný,že se mi může stát,že taky nebudu vědět co s tím :? A když jedu sám a jsem i zrovna sám na silnici tak si to zkouším až do smyku a zatím jsem to nehnal na doraz takže jsem ho vždy vyrovnal ale hodiny na silnici jsem si zatím netroufl :lol:
Tak vážení ať tu zimu přežijem bez karambolů a taky ať nám jezdí a nezlobí -i
Uživatelský avatar
Woyta
Příspěvky: 332
Registrován: sob říj 13, 2007 23:08
Bydliště: Hořice

Re: šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od Woyta »

JJ potvrzuju.
Setrvacnost hmot je potvora. U predohrabu se vetsinou setkas jen nedotacivym smykem. Pretacivej potkas mene casto a jde celkem snadno korigovat.
Na videu jsme to trosku rozhodili ruckou a pak muzes videt jak tezkej motor putuje ven.
http://www.youtube.com/watch?v=TwVZ-qLrT44
Intel E7200 @3,8ghz, DFI Blood Iron 2x 2GB OCZ Reaper 1066mhz, EVGA 8800GT 512mb, Hitachi T7K250 250gb, Seagate Barracuda 640gb, Creative SB Audigy, Leadtek Winfast DTV2000H, Logitech MX518, Logitech G25, Creative P5800, Creative Fatal1ty Gaming Headset
Vodnik
Nissan 200SX S13 / Daewoo Tico
Uživatelský avatar
alvin
Příspěvky: 4356
Registrován: pát črc 13, 2007 23:11
Bydliště: Bratislava ,pôvodne Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od alvin »

váčšinou na nedotáíčivý šmyk stačí ubrať plyn,ak to veľmi nepreženieme s rychloťou,resp podradiť,aby hnacie kolesá ostali v zábere,ale zásada,neplatí,že na snehu brzdový pedál pri šmyku budiž tabu,ak práve sme stratili adhéziu následkom vyššej rychlosti,jemné citlivé pribrzdenie môže to pozitívne skorigovať,ale zásadne nikdy nedržíme brzdový pedál,to môže viesť k nezvládnuteľnemu nedotáčavemu šmyku a je jedno,akú máme hmotnosť,tak sa tstali neovládeteľnými ako trabant tak aj Tatra 148,a stačilo málo,keby šofér nebol panikáril a včas povolil brzdový predál,napr. v tomto konkrétnom prípade,tatra nezareagovala na natočenie kolies na snehu,lebo mladý vodič panicky držal brzdový pedál v snahe odvrátiť náraz do autobusu,podľa očiteho svedka,vodiča inej tatry,T613,stačilo len povoliť brzdu.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1091 ... vice-1982/
DACIA Sandero 1.0 SCe Arctica -"Šándor" , ex-HUNYADI GETZ 1.1i/2004,zvaný "Veľrybák" , predtým MATIZ 0.8/2003 alias "Šunkovec", na ten nedám dopustiť, ešte predtým TICO SX (1996), okrem toho v minulosti 2x Opel ASTRA, SEAT IBIZA, Š100, Š120L
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od Richard »

Se sněhem mám celkem dost zkušeností a mám ho rád, i když jsem tahal svýho Favorita z příkopu :D jel jsem pomalu na letních gumách s dobrým vzorkem a měl jsem dost času vyzkoušet všechny poučky týkající se nedotáčivého smyku :shock:
zkušel jsem ubrat, vyšlápnout spojku, přibrzdit i přidat a už jsem byl s celou parádou v příkopě :D nikomu se nic nestalo jel jsem snad 20 ...... když jsem vylezl z5 na silnici pochopil jsem ..... podklad byl zcela hladký led a na něm asi 5mm sněhu :D :D
mám několik rad a ty zkušení mi řekonou že učím orly lítat..... ale neuškodí to.....

- nazujte zimní gumy sebehorší zimní je podstatně lepší než nejlepší letní
- nejvíc to klouže po nasolení, když se sníh mění na sračkokaši a když je kolem "0" a nad ní
- bacha na hluboké vyjeté koleje pokud jsou vyjeté až na asfalt jsou hrany pěkně ledový a není možné z nich bezpečně
vyjet, mnohdy rozchod neodpovídá osobáku - sakra nebezpečné !!!!
- vemte si sebou lano, řetězy, já vozím i vojenskej rejček,dá se s ním třeba useknout větev odhrábnout sníh atd. když ho
nemáš jsi v háji, mám v kufru i igelitku se šotolinou, hodí se ;)
-pokud je dost sněhu a víš že se budeš někam škrábat nasaď řetězy v klidu někde na parkovišti a ušetříš spoustu času a nervů
až budeš nasazovat řetězy na zapadlém autě
- na plyn a brzdu šlapat jemně jakoby "přes vejce" neškubat volantem vše plynule.....
- když přeženeš rychlost do zatáčky, žádná elektronika ti nepomůže skončíš v příkopu dřív než řekneš švec
- a ještě dvě rady od mého táty: vždy jezdi tak rychle abys mohl jet i rychleji....... a rozjet to umí každej, ale zastavit je
umění......

Přeju všem bezpečné jezdění v zimě ..... a štěstí přeje připraveným a co neubrzdíš to neukecáš ;)
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od ppp »

K tomu co napisal Richard uz niet co dodat. Snad len to ze clanok, na ktory bol odkaz na zaciatku mal zniet takto a nie tak ako znel.
Uživatelský avatar
lomngi
Příspěvky: 4540
Registrován: čtv bře 19, 2009 09:19
Bydliště: okr.Galanta . Slovensko

Re: šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od lomngi »

-i úplne súhlasím. Stále jazdite tak aby ste po každéj ceste keď zaparkujete auto vystupovali z nej celý a s pocitom že nikomu ste neublížili a ani sebe.
Aveo sedan 1.2 16 V
2DIN rádio -7" obrazovka, , cúvacia kamera,
handsfree, cúvacie senzory,
GPS, tmavé fólie, interier - Red and Black.
exterier podsvietený

Aveaci pridajte sa a rozšírte aveofanclubb


Kód: Vybrat vše

http://aveofanclub-sk.webnode.sk/o-nas
Uživatelský avatar
milosh
Příspěvky: 6633
Registrován: stř črc 02, 2003 10:27
Bydliště: Ústecko

Re: šmyk na zasneženej vozovke - ako sa zachovať?

Příspěvek od milosh »

Ja byl minuly tyden diky zamestnavateli tady - www.skolasmyku.cz

Dobry trenink na snih -i
SLEDUJ MŮJ CHEVROLET-OPEL YOUTUBE KANÁL ať ti neutečou nová videa, která budou letos pravidelně vycházet
Odpovědět

Zpět na „POKEC“