Oprava paraboly světla

Diskusní forum Daewoo Nexia clubu.

Moderátoři: Blue Lanos, Admins

Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

Jelikož jsem měl problém s vysvícenou plochou paraboly a nesehnal jsem žádné světlo s dostatečně zachovalou parabolou tak jsem se rozhodl ,že si tu svou opravím.....Strýček Google mi moc nepomohl nenašel jsem žádnou pořádnou radu či návod ,tak jsem se do toho pustil sám.....Tak vám tu pro případné opraváře parabol hodím takový fotoreport "Jak na to"

Co budeme potřebovat

1.Horkovzdušnou pistoli nebo fén ...já volil horkovzdušku
2..Široký a tenký plochý šroubovák
3.Odlamovací nůž popř.žiletku
4.Křížový šroubovák
5.Stříbrnou lesklou samolepící foli např. http://www.tapety-folie.cz/stribrna-fol ... m/d-70903/ ......je to něco jako alobal....
6.Tmel na lepení skel popř nějaký silikon

V první řadě je potřeba světlo vymontovat z vozu..... :o)

1.Když světlo vymontujem tak se pustíme do jeho následného rozebrání.....Světlo se skládá ze 3 částí nebo chcete-li ze 4.....1 část je plastová,2.je samotná parabola,3.krycí sklo a 4.takové chromové překrytí paraboly....

2.Rozebrání světla není nikterak těžké....Nejprve sumdáme kovové příchytky z obvodu světla a nahřejeme obvod celého skla fénem nebo horkovzduškou
3.Poté se úzkým šroubovákem pokusíme odchlýpnout kousek skla od plastové části
4.Teď přijde na řadu široký šroubovák a žiletka popř odlamovák a za občasného nahřívání odloupáváme celé sklo a natažený tmel odřezáváme po celém obvodu skla až se sklo úplně uvolní
5.Když je sklo povoleno tak vyšroubujeme celou parabolu pomocí štelovacího šroubu na boční naklápění paraboly (kříový sroubovák).Dále pak povolíme další dva křížové šrouby které jsou umístěny v těsné blízkosti uchycení motorku naklápění.....teď už je parabola skoro volná zbývá jen vycvaknout hřídelku motorku
6.Teď přijde na řadu samotná oprava paraboly nachystáme si nějakou šablonu nejlée z tvrdého papíru a vystřihneme si jí podlé části paraboly kterou chceme opravovat(upozorňuji ,že vypouklé části je velice náročné opravit tímto způsobem ,takže nejspíš opravíme jen spodní či vrchní část paraboly)a vystřihlou šablonu si oblepíme nejlépe izolepu ze všech stran ( z důvodu následného přichicení folie na šablonu se bude lépe folie odlepovat)...
7.Niní si vezmeme předem připravenou stříbrnou folii a nalepíme ji na šablonu (jen zlehka ,aby se dobře odlepovala) a obstřihneme dle tvaru šablony
8.Vyčistíme si parabolu jemným hadříkem (nedoporučuji používat saponát či jiné agresivní látky) jen dechem a jemnou hadýrkou jako při čištění skel brýlí.
9.Pokud je vše připraveno nezbývá než folii na postižené místo důkladně nalepit a oříznout dle potřeby žiletkou
10.Teď si můžeme vyčistit celé světlo (sklo,plast už nějakým připravkem) a parabolu z5 umístit do světla....
11.Naneseme silikon nebo tmel do drážky v plastové části světla a očistěné sklo od tmelu nalepíme z5.....poté nasadíme kovové příchytky můžeme celé sklo dokola kolem objet silikonem a zahladit ,aby se do světla nedostávala voda či vlkhost....
12.Necháme zaschnou a poté nainstalujeme světlo z5 na vůz a seřídíme pomocí Regloskopu a jezdíme vesele dál....

Zatím jsem opravu provedl na 2 světlech a zdá se to být dobré -i ,samozdřejmě ta svítívost není jako u nového světla ,ale je to docela povedaná a laciná oprava :idea: ...Nyní je to v testovací fázi ještě nevim jak bude foli odolávat vysokým teplotám nemám ani ponětí jaké teplo vyvine H4 žárovka ,ale při testování svítilo světlo zhruba asi 40min kombinovaně dálkové potkávací a žádný náznak povadnutí účinku či odlupovaní folie jsem nezaznamenal :lol: .Jiank náklady na opravu jsou zhruba 200,-kč......a za opravy parabol u profesionálů chcou kolem 1500,-kč ja jednu stranu paraboly......

Ještě jsem četl návod jak opravit parabolu pomocí chromového spreje + nazávěr přelakovat....ale to mi nepřišlo jako zrovna nejlepší řešení přeci jen ten odraz na tom spreji není úplně ideální.... -P -P

Jiank po delším užívání dám vědět jak se to celé chová a jestli nenastal nějaký problém....takže tuhle opravu jen na vlastní riziko....Každopádně se ta folie dá kdykoliv sloupnout a parabola je zase v původním stavu

Snad to někomu pomůže...... :PP:
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
Reklama
 

Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

Omlouvám se za kvalitu obrázku foceno telefonem....
P1040279.jpg
P1040279.jpg (99.19 KiB) Zobrazeno 9488 x
P1040281.jpg
P1040281.jpg (98.4 KiB) Zobrazeno 9488 x
Přílohy
P1040290.jpg
P1040290.jpg (98.34 KiB) Zobrazeno 9488 x
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

P1040285.jpg
P1040285.jpg (98.86 KiB) Zobrazeno 9488 x
P1040286.jpg
P1040286.jpg (98.07 KiB) Zobrazeno 9488 x
P1040287.jpg
P1040287.jpg (97.89 KiB) Zobrazeno 9488 x
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

P1040290.jpg
P1040290.jpg (98.34 KiB) Zobrazeno 9488 x
P1040298.jpg
P1040298.jpg (98.28 KiB) Zobrazeno 9488 x
P1040292.jpg
P1040292.jpg (95.14 KiB) Zobrazeno 9488 x
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

Poškozená parabola
P1040249.jpg
P1040249.jpg (97.39 KiB) Zobrazeno 9488 x
P1040250.jpg
P1040250.jpg (99.41 KiB) Zobrazeno 9488 x
P1040302.jpg
P1040302.jpg (98.98 KiB) Zobrazeno 9488 x
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

P1040306.jpg
P1040306.jpg (98.78 KiB) Zobrazeno 9488 x
P1040303.jpg
P1040303.jpg (97.9 KiB) Zobrazeno 9488 x
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

Výsledek mé práce
P1040252.jpg
P1040252.jpg (99.28 KiB) Zobrazeno 9488 x
P1040310.jpg
P1040310.jpg (98.51 KiB) Zobrazeno 9488 x
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

Pokud to nikdo nevyužije jako návod na opravu tak alesponň jako návod na rozebrání... :D :D
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
Uživatelský avatar
Franta P.
Příspěvky: 2775
Registrován: úte pro 07, 2004 00:29
Bydliště: Pelhřimov

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Franta P. »

šikula. Určitě to je užitečné.
Chevy Cruze 1.8 LTZ sedan, modrá Moroccan

Daewoo Nexia 1.5 8V GLE ,,Nessie,, - Forever in my Heart + Daewoo Nexia 1.5 16V GLX
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Serpico »

...to Laclosak -i šikovnej a dobrý pod sklem si nikdo nevšimne toho přelepení, jak odráží, svítí ta fólie?, ...né né, nechci Ti kazit radost, seš dobrej... uvidíme, časem co to udělá

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od ladinek »

:D koukám super napsanej návod,šikovnej klučina -i -i vypadá to super to autíčko bude za chvíli jako nový :PP:
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

Diky kluci.....jako na autě je vyměněno tolik věcí,a zároveň několik vychytávek,že jak mi řekl Táta "zachvilku na tom autě bude původní jen palubovka" :D

To Serpico....no zatím mi odraz té foli přijde docela v pohodě jako ve srovnání třeba s felicí mi přijde ,že to svítí o něco lépe....mám tam ty Blu nightbraker H4....jenže je problém s tím,že nevím jak svítí nexie s funkčními světly....protože mě už od začátku svítí špatne pravé světlo a to natolik ,že jsem měl opravdu strach večer někam jezdit.....teď je to oproti předchozímu stavu balada....jinak samozdřejmě nejsem zas tak velký optimista a mám takový pocit ,že se asi časem sloupne.....doufám tedy že k tomu nedojde,ale kdo ví.....zatím je to v testovací fázi takže budu informovat.....

Jiank foto svítivosti pak dodám až si seřídím světla regloskopem zatím to mám jen tak podle zdi odhadem.....

Mějte se
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od ppp »

Co sa tyka rozpolenia svetla, tak staci horkovzduska a skrutkovac, babrat sa so ziletkou je zbytocne, ked je tmel dostatocne nahriaty, tak sa lahko trha skrutkovacom, len treba dat pozor aby neskoncil na parabole. Pozeram ze to svetlo ma dost problem s kondenzaciou vody. Ja som mal rozobratu len hmlovku ale ta bola na parabole neskutocne zababrana od hrdze z objimky ziarovky, predpokladam ze hlavne svetla maju podobny problem. Len neviem ci malo vyznam polepovat tu hornu (?) a tusim aj dolnu plochu (na poslednom obrazku), kedze svetlo podla mna odraza na cestu pred auto parabola. Aspon pri stretavackach. TIeto plochy maju podla mna rozptylit svetlo tak aby ziaril cely reflektor a bolo viditelne ze auto svieti aj mimo priameho odrazu z paraboly. Skor by ma zaujimalo ako dostat usadeniny hrdze z paraboly. Z tej hmlovky to proste neslo a co mam skusenost s plastovou parabolou z vreckovych svietidiel (ludovo bateriek) tak tam pri pokuse o mechanicke cistenie (papierovou utierkou) vycistim akurat pochromovanie a ostane len plast bez odrazivej vrstvy :/. Jedine co mi islo cistit bola parabola z hliniku, vzniknuta lestenim hliniku. Ale teito pochromovane alebo tusim skor pohlinikovane kovove (?) paraboly vo svetlometoch tak tam mam strach siahnut cimkolvek na parabolu.
Uživatelský avatar
Laclosak
Příspěvky: 167
Registrován: pát dub 02, 2010 15:16
Bydliště: Brodek u Konice----24km od Prostějova

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od Laclosak »

No tu rez odstraníš jedine smirkovým papírem,ale se zrí odstraníš zároveň i podklad (pokud je to u těch naších plastových parabol s naneseným stříbrným povrchem)... takže tím se odrazová plocha poškodí -P .....Jinak já měl poškozenou jen vrchní a spodní část takže proto jsem jí opravoval,a řekl bych že slouží na nasvětlení horní či vrchní části před autem a ty boční zase osvětlují krajnce(prostě odráží světlo do boku).....A každopádně po opravě se svítivost zlepšila tudiž usuzuji,že to k něčemu bylo.....Já neměl na jednom světle tu zadní záslepku s tím gumovým "O" kroužkem tudiž se tam vlhkost dostala velice lehce....a proto bylo jedno světlo zasaženo hodně.....a to druhé mělo jen vysvícenou parabolu....Každopádně to čištění paraboly u těch plastových více méně k ničemu není pokud to bereme v ohledu na očištění rzi či zašlosti.....já to myslel jen v souvislosti s očistěním nepoškozené části paraboly ,aby byly čistší.Jiank musí se to dělat opatrne jinak se parabola lehce podře a u použití třeba "Okeny" je to ještě mnohem horší....A co se týče rozpůlení světla tak máš asi jinou zkušennost než já ,ale já nechtěl světlo moc nahřívat z důvodu plastové části světla abych jí nepoškodil tudiž jsem použil žiletku.....a věř nebo ne ,ale zas o tolik těžší nebo náročnější ("babravější") než to jen odtrhnout to není :PP:

Čest práci a rukám klid -i
Daewoo Nexia 1.5 8v....55kw...r.v 95....5dv....Hatchback
Je to mazel :D
Červené podsvícení,RECARO sedačky,Sportovní filtr,Bíločerný lak
-peha-
Příspěvky: 9225
Registrován: stř říj 04, 2006 18:33
Bydliště: Rožňava-SR,pôvodne Teplice-CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava paraboly světla

Příspěvek od -peha- »

Pravda Já som blinkre tiež rezal žiletkou a šlo to perfektne dolu a hlavne rýchlo -i A to som to nahrial len sušicom na vlasy :D
Odpovědět

Zpět na „NEXIA“