gufera ventilů

DaewooForum pro Nubiry 1 a 2 generace

Moderátoři: Blue Lanos, koniQ

Odpovědět
Pavel Beneš
Příspěvky: 310
Registrován: pon črc 04, 2005 19:56
Bydliště: Sokolov - Oloví

gufera ventilů

Příspěvek od Pavel Beneš »

Ahoj, chci se podělit o zážitky z výměny gufer ventilů...

vše začalo asi před rokem, kdy mi motor začal nápadně žrát olej (EGR zaslepené, nikde úkapy atd.). Dal jsem auto do servisu, zaplatil 2500 no a od té doby to žere oleje dvojnásobek!! (prostě se na to vys... a ještě mi nedotáhl svíčky a polovinu toho zku....il... vydržel jsem to asi rok (1litr oleje na 400 km!!) a pak si řekl, že bude levnější oprava samodomo než kupovat nový a nový olej...

začal jsem měřením komprese, abych zjistil, jestli se to vůbec vyplatí 13,6 13,6 13,9 13,3 asi jo :-) :lol:

Rozebírání standart, vše podle manuálu a vlastních znalostí , no problémo. Jen je třeba udržovat čistotu na jídelním stole :-)
Po sundání vaček jsem ještě zjistil, že jsou špatné hydraulická zdvihátka na 4 hrnci (sací ventily oba) a 2. hrnec jedno.

Tady pár info, kdyby je chtěl někdo vyndavat -
1. musí být tvrdá (nesmí pružit)
2. radím si je poznačit třeba fixem před vyndáním (umístění)
3. zdvihátka by se neměla překlápět, otáčet, hrozí riziko vytečení oleje a znehodnocení.. (v Krči stojí cca 305 kč jedno, ale je to škoda.. zespodu toho stejně moc vidět není.. :mrgreen: )

Pak začal problém vyndat jednotl. gufera, ventily jsou totiž utopená v hlavě asi v 30mm válci tak 20mm pod povrchem. Udělal jsem si z jeklů takový dvojkříž (jeden jekl asi 34cm, na něj jsem kolmo navařil dva jeklíky asi 11cms dírami na konci tak aby seděly na díry pro uložení vaček na 1. a 4. válci - to posloužilo pro přepákování
pak na trubku 28mm (vnitřní průměr 25) asi 50mm dlouhou pod úhlem co svírají ventily navařil páku, kterou jsem zasunul pod dvojkříž a zatlačením páky dolů trubka tlačila na ventil.... povedlo se až evo 7.... chce si to vyzkoušet v praxi... :-)
Pak velice užitečná věc byl teleskopický magnet (tužka s magnetem na konci na vyndání půlměsíců, co drží ventil)

Pak stačí dát 1 válec do horní úvratě (tím se zapře ventil o píst), jednou rukou stlačit páku, druhou rukou magnetem odebrat půlměsíce a je to doma... tak se může dělat 1 a 4 válec najednou!!!

Nemusí se teda sundavat hlava válců

gufera se pak vyšťournou ven šroubovákem - očistí se dosedací plochy gufera (já to dělal papírem a to důkladně), nasadí se nová a sesadí se to (tam to chce buď trpělivost při nasazování půlměsíců nebo nějaký trik, co ještě neznám, já to dělal šroubovákem tak, že jsem ten půlměsíc tak dlouho honil kolem ventilu, až se to povedlo (poprvý asi půl hodiny, pak jsem přišel na systém a už to šlo samo (ale toho breku a vzteku předtím!!!))

pak pootočit motorem o 180°a stejně tak 2 a 3 válec... a zpětná montáž....
ještě jsem pořádně vyčistil EGR ventil a znovu ho zprovoznil, udělal výplach motoru a nový olej


výsledek (zatím mám 500 km a neztratilo se vůbec nic)

gufera 60/ks
těsnění pod víko ventilů 170 ,-
3x zdvihátko 305/ks
oprava cca 2000

pár užitečných rad na závěr

jak poznám, že se olej ztrácí gufery?
Já udělal test, jel jsem z kopce (zahřátý motor) asi 4000 ot. bez plynu tak 20 sekund a pak prudce přidal (chvilku začala dost viditelně kouřit), teď po výměně nekouří.... :idea: :roll:

pak je třeba při kompletaci vrátit motor 1. pístem do HÚ!!!!, než začnete sesazovat vačky a hlavně rozvody , je dobrý rovnou vyměnit O-kroužek pod vodní pumpou, jak se natáčí pumpou při sundavání rozvodů atd. mohl by potom začít téct.... stojí pár korun...

Od té doby, co jsem to udělal, jde motor absolutně perfektně, max. spokojenost!!

potom sem hodím nějaké foto ...až přijdu na to jak -i :lol:
Naposledy upravil(a) Pavel Beneš dne sob kvě 30, 2009 11:24, celkem upraveno 2 x.
Černá met. Nubira Wagon SX 1998, 2 airbagy, ABS, Klima, komplet v el.
Reklama
 

ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: gufera ventilů

Příspěvek od ppp »

to by chcelo fotodokumentaciu toho vyberania gufier, ale inak super popis ;), raz ked budem mat garaz sa do toho tiez odvazim
Uživatelský avatar
Ivoš
Příspěvky: 5567
Registrován: pát pro 01, 2006 08:52
Bydliště: Pardubice,CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: gufera ventilů

Příspěvek od Ivoš »

Pavle, vynikajcí práce -i ;)
Chevrolet Spark 1.0 LS, r.v.2010, klima atd., tmavě hnědá metalíza
Pavel Beneš
Příspěvky: 310
Registrován: pon črc 04, 2005 19:56
Bydliště: Sokolov - Oloví

Re: gufera ventilů

Příspěvek od Pavel Beneš »

tady jsou nějaký ty fotky toho aparátu, jestli to pomůže.... :shock:
Přílohy
Obraz052.jpg
Obraz052.jpg (142.75 KiB) Zobrazeno 1612 x
Obraz051.jpg
Obraz051.jpg (171.98 KiB) Zobrazeno 1607 x
rozměry nejsou v měřítku, je to jen takový orientační nákres.... :-)
rozměry nejsou v měřítku, je to jen takový orientační nákres.... :-)
pripravky.JPG (73.06 KiB) Zobrazeno 1653 x
Černá met. Nubira Wagon SX 1998, 2 airbagy, ABS, Klima, komplet v el.
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 2002
Registrován: stř zář 29, 2004 14:54
Bydliště: KLECANY

Re: gufera ventilů

Příspěvek od Tomáš »

No , to jsi dobrej . Asi bych se do toho taky pustil sám , ale vysvětli mi jednu věc : tohle všechno trápení a přípravky a toho času navíc jsi obětoval jen kvůli těsnění pod hlavou a sundavání hlavy ? To bych jí měl snad 3 dole a zpátky , než to dělat takhle. Navíc si můžeš zaleštit sedlo ventilu , zalít si hlavu přez noc naftou , zjistíš , jestli ti ventily sedí a vůbec se to lépe dělá na stole než v předklonu v autě.
No , ale nebudu tady kázat , podle mě jsi frajer , já bych to sice takhle nedělal , ale nápad to je -i -i -i

Pro příště , zase moje finta . Aby jsi nemusel při demontáži rozvodů hýbat vodní pumpou , která neteče a napnutí je OK , tak jen nastav řemen na rysky a povol středový šroub řemenice vačky výfukových ventilů ( ta první ve směru jízdy) a opatrně zezadu odpáčit něčím dřevěným . Zpět to jde blbě , ale jde! , jsou v ní díry , kterýma se prostrčí šroubovák a o blok motoru se natahuje až trefíš osu . Důležité je si pro zpětnou montáž spočítat , případně barvou oryskovat zuby mezi vačkami , aby jsi se při zpětné montáži nespletl o zoubek , mě se to povedlo 2X ... :lol:
MATIZ SE 0.8 r.v. 2000 modrá metla a NUBIRA Wagon SX 1.6 , 16V r.v. 1998 červená, příležitostně s bílým bydlíkem N126e
Odpovědět

Zpět na „NUBIRA“