Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Diskusní forum Daewoo Lanos Clubu.

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
Pedro123
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 03, 2008 10:16

Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od Pedro123 »

Ahojte, chcel by som Vas porposit o pomoc. Velmi strucne popisem co sa zomlelo.
Po nastartovani auta som vychadzal na hlavnu cestu kde bola pomerne husta premavka a tak som na to sliapol a na plny plyn som zrychlil na rychlost asi 100KM/h. Po ubrati plynu mi motor zhasol pri zaradenom 5 prevodovom stupni a spojka zacala samozrejme presmykovat. Prva myslienka bola za motor je definitivne zadrety a ja mozem auto rovno zosrotovat. Vyradil som rychlost a zastavil na krajnici. Spojka smrdela ako besna. Asi po 2 minutach som sa motor pokusil nastartovat a na moje prekvapenie ho starter absolutne bez problemov pretocil a motor nastartoval. Nebolo pocut ziadne skripanie ani ine prejavy zadretia. Pomaly som sa pohol a normalne pokracoval v jazde.

Po prichode domov som skontroloval olej bol asi 0,5 cm pod riskou min. takze som ho hned dolial. Ties som skontroloval ci motor nedycha cez klukovu skrinu - nedycha je to rovnake ako pred pridretim.
Momentalne budem sledovat ci nezacne papat olej.

Ak mate stymto niekto nejake skusenosti prosim poradte co hrozi a co sa mohlo poskodit (piestova skupina, loziska kluky ...) Je to velke riziko chodit natom dalej bez preverenia stavu motora ???

Za odpovede a skusenosti vopred Dakujem.
Reklama
 

Uživatelský avatar
palikx
Příspěvky: 6250
Registrován: ned úno 20, 2005 13:56
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od palikx »

no to je hodne divny.
ale jestli to co rikas se stalo hned po studenem startu tak je mozne ze se mu to hodne nelibilo.ale nezda se mi ze by se hned musel zadrit.
uprime kdyby se zadrel tak by sly kola do smyku a urcite by nehorela spojka ta by to nejspis udrzela.
nevim co jsi s tim presne delal ale predpokladam ze jsi vymackl spojku motor chipnul a ty jsi se pres rychlost snazil motor roztocit.
pokud nesvitilo mazani nemuselo se nic tak vazneho stat.
pokud se neco preci jen stalo uvidis to na spotrebe oleje pri startu bude motor tocit divne a bude to asi kourit.
uprime pokud jsi pak jel dal a nic se nedelo takbych jezdil dokud se neco pripadne neukaze.
Skoda Octavia combi 1,9tdi upravena na 81KW
Skoda Fabia 1,9tdi-pd 74kw
Simson s 51
SKODA GARDE pro radost(zatim jen starost-shanim marne dily)
SKODA 105 S abych se nenudil
Pedro123
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 03, 2008 10:16

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od Pedro123 »

Presne ako pises motor mi zhasol a ja som sa ho cez spojku snazil rozbehnut. Bohuzial spojka nepreniesla dostatocny moment na to aby motor rozbehla co ale za normalnych podmienok samozrejme spojka dokaze.
Mazanie mi nesvietilo, ale motor bol studeny. Predpokladam ze si to odnieslo niektore z klznych lozisk v kluke.
Pri nedokonalom mazani sa teplota kluky velmi rychlo vysplhala smerom hore pricom ale lozisko zostalo relativne studene cim doslo k roznej tepelnej roztiaznosti v ulozeni a zadretiu. Po rychlom vyrovnani teplot pri vypnutom motore sa zrejme materiali odseba oddelili - To je moja teoria.

Ako pises budem sledovat spotrebu oleja a jazdit dalej.

Myslim ze keby to bralo zasadne olej bolo by vidno biely dym a tiez typicky smrad pre stare skodovky :-)
phalanx
Příspěvky: 247
Registrován: úte pro 07, 2004 22:41
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od phalanx »

Tiez neverim ze by sa tam mohlo nieco tak rychlo zadriet .... skor ci sa ti nebloklo nieco v prevodovke alebo spojke ..., pretoze ako hovoril Palix, tak spojka ti prenesie taky moment ze kolesa idu do smyku a to celkom bez problemov ...
Honda Accord 1997 2.0 96kW Obrázek
Ford Mondeo 2004 96kW TDCI - to keď zneužívam otcove :)
EX: Espero 1.5 66kW, Leganza 2.0 98kW - obe bývalé rodinné
Uživatelský avatar
palikx
Příspěvky: 6250
Registrován: ned úno 20, 2005 13:56
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od palikx »

pekne jsi to osvetlil.ale spis tsi myslim ze nejvetsi teplo bylo na pistech jelikoz prave ta klika je chlazena studenym olejem a jelikoz je olej za studena husty ma nejvetsi tlak a tedy nejlepsi olejovy film.takze myslim ze teorie o klikovce asi ne.
jelikoz roztocis motor na 100 km h jsou otacky cca 3500 coz je pro ledovy motor dost a velke treni a velka teplota spalovani zpusobila prave tu rozdilnou roztaznost hlinikoveho pistu a litinoveho bloku.muj nazor je tedy takovy ze pokud to zatuhlo na pistech a neutrhl se kus pistu pripadne valce a jen se vzajemne zatahly pak samo povolily po vyrovnani teplot tak se nemuselo nic stat.stare motory v motorkach tohle umely taky.oproste se zakously a po ochlazeni se zas robehly bez zjevneho poskozeni.takze doufej ze jsi ho neutrapil k smrti a v klidu jezdi dal.
!!!!pozor na studene rozbehy motoru a doufam ze uz jsi nalezite potrestan!!!!!
Skoda Octavia combi 1,9tdi upravena na 81KW
Skoda Fabia 1,9tdi-pd 74kw
Simson s 51
SKODA GARDE pro radost(zatim jen starost-shanim marne dily)
SKODA 105 S abych se nenudil
Pedro123
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 03, 2008 10:16

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od Pedro123 »

Bude to tak ako pises. No ti poviem teraz si uz budem davat velky bacha na studene rozbehy. Tak mi lepilo ked sa ten motor blokol.

Len par poznamok k tej spojke a smyku kolies.

V pripade ze je na prevodovke zaradena jednotka pripadne dvojka tak spojka dokaze kolesa spolu so zadretym motorom zablokovat ale na 5 ke uz nie je to prevod skoro jedna k jednej voci kolesam. Spojka je vzdy dimenzovana na zhruba 1,3 nasobok maximalneho krutiaceho momentu motora. Teda ak dokazes s Lanosom zahrabat na 5 prevodovom stupni tak mas pravdu a kolesa by zablokovalo. Samozrejme pri 1 prevodovom stupni je moment zo spojky 4 x vynasobeny v prevodovke teda spojka tie kolesa pohode odhrabne ak to potiahne motor co teda potiahne.

Tos tolko. Dakujem za postrehy a rady a na studeno uz len do 2000 ot/min.
Uživatelský avatar
palikx
Příspěvky: 6250
Registrován: ned úno 20, 2005 13:56
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od palikx »

jasne taky sem nad tim premyslel a mas pravdu.
tak hodne stesti
Skoda Octavia combi 1,9tdi upravena na 81KW
Skoda Fabia 1,9tdi-pd 74kw
Simson s 51
SKODA GARDE pro radost(zatim jen starost-shanim marne dily)
SKODA 105 S abych se nenudil
Pedro123
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 03, 2008 10:16

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od Pedro123 »

Takze vcera som zaniesol mojho Lanosa na vymenu rozvodov a tiez som nechal vymenit tesnenie pod hlavou valcov.
Zajtra sa dozviem ake skody na valcoch napachalo spomynane zadretie motora. Dufam ze to bude OK.
Uživatelský avatar
palikx
Příspěvky: 6250
Registrován: ned úno 20, 2005 13:56
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od palikx »

hmm koukam ze nechces nechat nic nahode.
ja myslim ze se nic nestalo.ale aby jsi mel jistotu bude to chtit i pisty ven a kouknout na kliku a krouzky a pisty
Skoda Octavia combi 1,9tdi upravena na 81KW
Skoda Fabia 1,9tdi-pd 74kw
Simson s 51
SKODA GARDE pro radost(zatim jen starost-shanim marne dily)
SKODA 105 S abych se nenudil
Pedro123
Příspěvky: 21
Registrován: ned úno 03, 2008 10:16

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od Pedro123 »

Takze dnes som Lanosa priviezol domov a podla slov mechanika valce neboli nijako poskriabane ani nebolo vidno stopy po poskodeni. Takze jazdim DALEJ !!!! :-))))
Igi
Příspěvky: 234
Registrován: úte čer 14, 2005 01:03
Bydliště: PK (SR)

Re: Takmer zadrety motor DAEWOO LANOS 1,5

Příspěvek od Igi »

Samopravné poruchy mám najradsej aj ja -i :mrgreen:
Lanos 1,5l, 5dv., BRC-LPG
Odpovědět

Zpět na „LANOS“