chladící kapalina

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
frankensheep
Příspěvky: 13
Registrován: pát úno 20, 2009 14:40
Bydliště: Bratislava, SR

chladící kapalina

Příspěvek od frankensheep »

Zdravím všechny,potřebuju vyměnit chladící kapalinu na svém matízku,tak se chci zeptat,jestli tam je nějaký vypouštěcí šroub,nebo stačí jen sundat hadici z chladiče a jestli se to nějak odvzdušnuje.předem díky moc za radu.
Reklama
 

Uživatelský avatar
PAMA
Příspěvky: 203
Registrován: ned lis 06, 2005 17:23
Bydliště: Trencin
Kontaktovat uživatele:

Re: chladící kapalina

Příspěvek od PAMA »

matizek píše:Zdravím všechny,potřebuju vyměnit chladící kapalinu na svém matízku,tak se chci zeptat,jestli tam je nějaký vypouštěcí šroub,nebo stačí jen sundat hadici z chladiče a jestli se to nějak odvzdušnuje.předem díky moc za radu.
Nazdar.no ja som zhodil len hadicu a odvzdusnovalsom to:
Nastartuj motor aby sa zohrial.Rukou skusaj ci sa zohrieva chladic.Ak ano je to ok.Ak nie tak daj dolu najvissie polozenu hadicku (ked mas vypnuty motor-ide z chladica do expanzky)a postupne skusaj dolievat.(nastartujes a skusas chladic ak nic tak opakuj).Ja som to musel robit takto ale najde sa niekto kto ti poradi nieco jednoduchsie.
Rado77
Příspěvky: 1074
Registrován: čtv bře 01, 2007 14:24

Příspěvek od Rado77 »

Chlapi, bolo to tu pisane:
1, odpojit najnizsiu hadicu z chladica a vypustit
2, pockat, kym motor vychladne ak treba !
3, nasadit hadicu spet
4, naliat do expanzky po max, kludne aj trochu viac
5, zavriet expanzku
6, nastartovat, trochu to prebehnut
7, preverit ci netecie cez tu spodnu hadicu
8, premackat dostupne hadice rukou, ponatriasat

Odvzdusnuje sa to same cez expanzku. Ak treba, doliat po max.

Pa-paaaaaaa
Matiz 0.8 - predany, 8 rokov sluzil v podstate bez problemu
Uživatelský avatar
alvin
Příspěvky: 4357
Registrován: pát črc 13, 2007 23:11
Bydliště: Bratislava ,pôvodne Nitra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od alvin »

DACIA Sandero 1.0 SCe Arctica -"Šándor" , ex-HUNYADI GETZ 1.1i/2004,zvaný "Veľrybák" , predtým MATIZ 0.8/2003 alias "Šunkovec", na ten nedám dopustiť, ešte predtým TICO SX (1996), okrem toho v minulosti 2x Opel ASTRA, SEAT IBIZA, Š100, Š120L
Rado77
Příspěvky: 1074
Registrován: čtv bře 01, 2007 14:24

Re: chladící kapalina

Příspěvek od Rado77 »

Jo, tak updatujem tuto temu. Ked sa naleje chladiaca prvy krat na studenom motore po MAX, tak staci auto nakopnut a nechat v neutrali zahriat na prac. teplotu. Otvori sa termostat a zacne liat vodu do chladica. Hladina v nadobke klesne (alebo sa aj strati), tak staci zase doliat (opet na studenom motore) po MAX.
Matiz 0.8 - predany, 8 rokov sluzil v podstate bez problemu
Uživatelský avatar
alvin
Příspěvky: 4357
Registrován: pát črc 13, 2007 23:11
Bydliště: Bratislava ,pôvodne Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: chladící kapalina

Příspěvek od alvin »

ja tiež zauodatujem
POZOR! pred uvoľňovaním spon hadíc chlad.sústavy treba vždy najprv otvoriť viečko vyrovnávacej nádržky,aby nebola sústava pod tlakom :!: :!: :!: :!: :!: :!: Inak môžeme dostať nepríjemný gejzír na oblečenie.

Odvzdušňovanie: po zohraietí motora a precirkulovaní zmesi,najlepšie po krátkej jazde,za chodu na voľnobeh,len malinko poootočíme viečko (uzáver) vyroovnávacej nadržky,aby spravilo "pufff) a opäť ho zatiahneme.
DACIA Sandero 1.0 SCe Arctica -"Šándor" , ex-HUNYADI GETZ 1.1i/2004,zvaný "Veľrybák" , predtým MATIZ 0.8/2003 alias "Šunkovec", na ten nedám dopustiť, ešte predtým TICO SX (1996), okrem toho v minulosti 2x Opel ASTRA, SEAT IBIZA, Š100, Š120L
Uživatelský avatar
Robert08
Příspěvky: 224
Registrován: ned srp 23, 2009 12:14
Bydliště: Praha

Re: chladící kapalina

Příspěvek od Robert08 »

Ahoj,
A co do toho lijete za nemrzku ? Fridex nebo antifreez ?
Daewoo matiz 0,8 rv.1999
Uživatelský avatar
alvin
Příspěvky: 4357
Registrován: pát črc 13, 2007 23:11
Bydliště: Bratislava ,pôvodne Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: chladící kapalina

Příspěvek od alvin »

Modrú nemrznúcku mišanú s destilkou 1:1,klasický Fridex sa nedoporučuje,ale nejaká nemrznúcka pre AL motory,bývajú spravidla 3 druhy,modrá zelená a ružová, a tie spravidla bývajú aj miešatelľne.rovnká farba s rovnakou farbou aj od rôznych výrobcov,ja mám napr.zmes modrej od Tatrachemy a BASF
DACIA Sandero 1.0 SCe Arctica -"Šándor" , ex-HUNYADI GETZ 1.1i/2004,zvaný "Veľrybák" , predtým MATIZ 0.8/2003 alias "Šunkovec", na ten nedám dopustiť, ešte predtým TICO SX (1996), okrem toho v minulosti 2x Opel ASTRA, SEAT IBIZA, Š100, Š120L
Uživatelský avatar
Robert08
Příspěvky: 224
Registrován: ned srp 23, 2009 12:14
Bydliště: Praha

Re: chladící kapalina

Příspěvek od Robert08 »

Jasný používám modrej antifreez.
Do Matesa jí namíchám s destilkou, ale jinak pro všechny moje předchozí auta včetně mondea
sem používal 1:1 antifreez voda z vodovodu. Berem vodu ze želivky je to jak destilka vidím to na naší rychlovarce.
No a mám zkušenost, že to pak z modré krásně zezelená.
Daewoo matiz 0,8 rv.1999
sepo
Příspěvky: 148
Registrován: stř črc 04, 2007 17:28
Bydliště: ruzomberok

Re: chladící kapalina

Příspěvek od sepo »

ja som tam dal minulu jesen Alykol pre hlinikove motory ale asi som to malo preriedil lebo mi vyzralo na sacom potruby umelinu a musel som ho vymenit...tak tohto roku som tam natrepal nejaky glykoshell alebo take nieco...myslel som ze sa ten alykol trocha polepsil za tie roky co som ho nepouzil...... ked prisiel na trh dal som ho do skodovky nielenze my vyzralo vsetku farbu na potrubi v miestach kde sa spajali hadice z potrubim este mi auto aj zamrzlo a to som kupil 10l balenie a cele som ho tam nalial a dolial len dvoma litrami destilky...no ale to bolo pred 14rokmi....
Odpovědět

Zpět na „MATIZ“