Katalyzator a emisie.

Diskusní forum Daewoo Nexia clubu.

Moderátoři: Blue Lanos, Admins

Odpovědět
Uživatelský avatar
Radoslav Hološka
Příspěvky: 856
Registrován: sob kvě 08, 2004 09:53
Kontaktovat uživatele:

Katalyzator a emisie.

Příspěvek od Radoslav Hološka »

Zdravim kolegovia! Pred casom sme viedli debatu o zmysle a funkcnosti katalyzatora a o jeho prinose,resp. zbytocnosti k ovzdusiu,resp. zvyseniu vykonu.
Na mojej 16V ma teraz najazd. 109 000 km. Aj pri zohriatom motore citim z vyfuku klasicky zapach taky ako pri starsich autach alebo pri autach bez katalyzatora. Smrdi to takto aj Vam? Ako sa prejavi v praxi nefunkcnost kat? Udajne klesaju a stupaju otacky v kratkych intervaloch smerom nahor a hned nadol. Na STK mi kazali len vyment lambda sondu,tak som aj urobil ale vykon je ten isty (normalny) a z vyfuku smrdi rovnako. Dym je bezfarebny ale zapacha. Teda mi nefunguje katalyzator??? :?
Reklama
 

Uživatelský avatar
petrm
Příspěvky: 2945
Registrován: ned zář 28, 2003 19:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrm »

Mě se občas stává že při jízdě většinou když zastavím na křižovatce cítím ve voze zápach žumpy nebo skažených vajec a je to i po zastavení ale protože mám možnost srovnání dělá to spousta aut nejen ty naše korejské jinak z výfuku je vždy cítit stejný zápach pokud to teda nesrovnáváš se Škodou 105 na sytič nebo s Trabantem vždy je cítit prakticky to samé bez ohledu na to jestli auto má kat nebo ne
Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 3937
Registrován: úte zář 02, 2003 23:56
Bydliště: Brno-Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan »

Smrdí to normálně jako z výfuku :lol: Kat nemám.

Daewoo [deu] = velký přítel
Nexia² project

Uživatelský avatar
richiprofi
Příspěvky: 760
Registrován: stř lis 12, 2003 15:29
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od richiprofi »

mne to smrdi len na starte, ked frcim na sytici, inak zuuuzo klud 8) :?: uvidim, ked bude vyfuk, co sa zmeni... :?
Uživatelský avatar
Oskar
Příspěvky: 41
Registrován: ned bře 28, 2004 16:08
Bydliště: K.Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oskar »

JEZDIT-NEČUCHAT Já tam mám katík celkem zánovní,ze sitičem je trochu cítit,po opakovaných startech,jinak také -né nijak výrazně.Pravdou je ,že kamarád co si u mě v garáži dělal auto a vítr mu přivřel vrata měl hustě nadýmeno a to má katík,ale vyměnil svíčky ,filtr a má to lepší
To jen pro zajímavost toto téma není moje parketa
Pajda
Příspěvky: 335
Registrován: pon úno 02, 2004 11:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pajda »

Katalyzátor je jemná soustava "trubiček" pokrytých nějakým drahým kovem. Po zahřátí motoru na tomto povrchu reagují oxidy uhlíku a tím se to čistí. (nejsem chemik) Podle pachu se normálně nic nepozná. Pokud by šel dlouhodobě do katu nespálený benzín (motor by jel na tři válce) pak se může kat úplně zatavit a je zcela neprostupný. :(
Kdysi se mi to stalo u Renaulta 21, kde bylo špatné čidlo na teplotu vody, jelo to na sytič a kat se zcela zapekl. :!: Po vybouchání auto jezdilo dál. :lol:
Lambda sonda je poměrně důležitá, protoža dodává do počítače informace o průběhu spalování. U některých aut když odejde, tak počítač jde v náhradním režimu a to není dobré.
Uživatelský avatar
richiprofi
Příspěvky: 760
Registrován: stř lis 12, 2003 15:29
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od richiprofi »

ten drahy kov je platina na upresnenie....
Pajda
Příspěvky: 335
Registrován: pon úno 02, 2004 11:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pajda »

já si taky po chvíli vzpoměl.
Uživatelský avatar
Oskar
Příspěvky: 41
Registrován: ned bře 28, 2004 16:08
Bydliště: K.Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oskar »

Aha-zajímavé 8)
Uživatelský avatar
petrm
Příspěvky: 2945
Registrován: ned zář 28, 2003 19:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrm »

Pajda se vyzná to je jako z učebnice automechaničiny 8) 8) :lol:
Pajda
Příspěvky: 335
Registrován: pon úno 02, 2004 11:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pajda »

Před lety jsem několik let dělal s autama, ale jen jako samouk. :) :) :)
Uživatelský avatar
petrm
Příspěvky: 2945
Registrován: ned zář 28, 2003 19:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrm »

Na samouka je to super někdy ani studovaní mechanici nevědí jak to správně funguje -i 8)
Pajda
Příspěvky: 335
Registrován: pon úno 02, 2004 11:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pajda »

Když nejsi zaměstnanec s pravidelným platem :o :cry: , ale jsi přímo závislý na tom , jak se daří, tak se naučíš i to co nechceš :lol: :lol: .Ale byly to zajímavé roky. :?:
Komar

Smrad

Příspěvek od Komar »

tento smrad ako ho opisujete velmi dobre poznam, :))) dalsia vec nexii :) a je toho viacej.
Odpovědět

Zpět na „NEXIA“