klepání v motoru (ojnice?)

DaewooForum pro Nubiry 1 a 2 generace

Moderátoři: Blue Lanos, koniQ

Odpovědět
Uživatelský avatar
tatřík
Příspěvky: 80
Registrován: pon dub 11, 2011 07:48
Bydliště: Heřmanův Městec, okr. Chrudim

klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od tatřík »

Zdravím všechny,
jako obvykle se obracím s radou. Máme Nubiru 2.0 98 kW, 16V a z motoru se začalo před krátkým časem ozývat klepání, které ovšem rychle zesílilo. Ozývá se jakoby poslechově někde od hlavy válců a za jízdy jen v rozmezí otáček 2500 až 3200 a jen v momentě, kdy jde motor tzv. v nízké zátěži (takže třeba na 5ku jehu 90km/h a jen to tak šimrám) v ten okamžik to začne mlátit. Jakmile dám nohu z plynu nebo naopak dám plný plyn, klepání okamžitě zmizí. Na volnoběh se to projevuje nejčastěji když přidám a roztočím to tak na ty 3500 až 4000 a pak plyn pustím, zarachotí to. na volnoběžné otáčky to neklepe a studené to myslím zatím neklepe taky, ani za jízdy ani na volnoběh. Klepání se objeví vždy po zahřátí. Co to může být? Mám podezření na pístní čep ale nevím. Mazání nesvítí, jen po úplně studeném startu kontrolka zhasíná trochu pomaleji (tak 2-3 vteřiny).
Tušíte někdo, co by to mohlo být? Bude-li to něco na čepech nebo ojnici vyplatí se to opravovat?
Dík za každou radu.'
Josef
Reklama
 

Uživatelský avatar
ChevyEpica
Příspěvky: 189
Registrován: pát čer 15, 2012 13:05
Bydliště: Pelhřimov

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od ChevyEpica »

A nemůže to byt třeba kryt vyfuku? Mě na Oplu rezonoval při určitých otáčkách, tak sem ho trosku přihnul a bylo ticho
Chevrolet Epica 2.5 V6 + LPG Magic 3, r.v. 2006, automat, modrá metal., naj. 193 000 km
Dacia Sandero 1.4 +LPG Elpigas, r.v. 2010, modrá metal., naj. 77 000 km
Uživatelský avatar
tatřík
Příspěvky: 80
Registrován: pon dub 11, 2011 07:48
Bydliště: Heřmanův Městec, okr. Chrudim

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od tatřík »

To asi bohužel nebude. To je vyloženě klepání...
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od Richard »

to by chtělo, aby si to poslech třeba Palikx..... bohužel v podpisu nemáš uvedeno bydliště, tak nevím na koho tě nasměrovat..... pro tohle je bydliště nezbytné, nepojedeš z ostravy do Prahy a obráceně.... víš ?
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
tatřík
Příspěvky: 80
Registrován: pon dub 11, 2011 07:48
Bydliště: Heřmanův Městec, okr. Chrudim

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od tatřík »

Tak jsem doplnil bydliště. Děkuju za připomínku. :) Bydlím v Heřmanově Městci, což je asi 10km od Chrudimi, přímo na silnici I/17 směr Pha. Z Ostravy do Phy určitě nepojedu. :) Ale Někam se dosunout můžu. Je tedy pravda, že s tím teď radši vůbec nejezdím, protože se bojím, abych nenadělal ještě nějaké větší škody.
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od Richard »

Hmm tak to ti asi nepomůžu, tímhle směrem se skoro nepohybuju..... fakt to chce aby si to poslechl někdo kdo tomu rozumí, může to být ojniční ložisko, pístní čep, a nebo i nějaká ptákovina, takhle z popisu to člověk není schopen, ale dle mého soukromého názoru, pokud by to bylo ložisko ojnice nebo pístní čep mlátilo by to furt... takhle bych to spíš viděl na klepání ventilů a to znamená nejspíš hydroštely...... kdy jsi měnil olej? Nedals tam řidší olej? (záměna 10W 40 za 5W40 nebo 5W30) v tom by mohl být problém..... hodně lidí do nubir používalo 10W40 ale lepší je 5W40 ovšem přechod z 10W40 na 5W40 nemusí být úplně bezproblémový ten 5W rozpouští víc usazeniny a může ucpat nějaké mazací kanálky na vačce v hydroštelech atd.
Dle toho kolik máš najeto na oleji zkusil bych ho vyměnit, a kolik máš najeto celkem celkem (pokud přes 100k KM) bych zkusil dát třeba hustší olej např. pokud jsi používal 5W40 zkus tam dát 10W40, třeba to ztichne........
Já mám stejný motor a najeto asi 140 kkm a dávám 5W40 a nic mi neklepe a olej nemizí v podstatě od výměny do výměny nedolévám, ev. max tak 0,3 - 0,5 l za těch 15kkm
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
tatřík
Příspěvky: 80
Registrován: pon dub 11, 2011 07:48
Bydliště: Heřmanův Městec, okr. Chrudim

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od tatřík »

No, nebyl by problém zajet do Phy, ale spíš by šlo o víkendu. Shodou okolností se příští sobotu chystáme do Phy za kamarádkou manželky. Olej jsem vyměnil teď, protože mě to napadlo, že by to mohlo souviset, ale změna nenastala. Olej používám 10W-40, ale co v tom používal někdo předtím, netuším. My to koupili před dvěma lety. Na tachometru to mělo asi 140000, teď máme 164000. Taky si myslím, že pístní čep by mlátil pořád. A na ojniční ložisko to nevypadá, protože se mi zdá, že to buší nahoře. Ale nevím, může se to nést.
Ale s ohledem na to, že jsme teď během půl roku do toho narvali spoustu peněz, nerad bych to dával do šrotu....
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od Richard »

Zkus se domluvit s palixem, ale možná bude příští týden ve vřešťově na východeočeském srazu ......
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
tatřík
Příspěvky: 80
Registrován: pon dub 11, 2011 07:48
Bydliště: Heřmanův Městec, okr. Chrudim

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od tatřík »

Tak že bych se vydal do Vřešťova? Já zkusím Palixovi napsat a uvidíme...
Každopádně dík za rady.
Uživatelský avatar
palikx
Příspěvky: 6250
Registrován: ned úno 20, 2005 13:56
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od palikx »

no
klepani z hlavy resp ze shora tezko rict.muze klepat pist ve valci nebo hydraulicke zdvihatko.ale podle toho kdy se to deje je asi volny pist.
pak me jeste napadlo jestli nejsou vysroubovane sroubky co drzi kryt v rozvodech ale to by asi neklepalo ale drhnulo porad.
ale asi bych to musel slyset a i tak stejne mozna na nic neprijdu bez rozebrani tezko.
pistni cep klepe porad
Skoda Octavia combi 1,9tdi upravena na 81KW
Skoda Fabia 1,9tdi-pd 74kw
Simson s 51
SKODA GARDE pro radost(zatim jen starost-shanim marne dily)
SKODA 105 S abych se nenudil
Uživatelský avatar
tatřík
Příspěvky: 80
Registrován: pon dub 11, 2011 07:48
Bydliště: Heřmanův Městec, okr. Chrudim

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od tatřík »

Ono se mi navíc zdá, že to klepání po té hlavě "pochoduje" tak nějak zleva doprava a zpátky?? A taky jsem si všiml, že při prvním ranním startu zhasne kontrolka mazání až po 2-3 sekundách, což dřív nedělalo. Je-li to zahřáté, zhasne kontrolka hned. Olej je přesně mezi ryskami, měnil jsem ho teď, jestli náhodou to klepání nepřestane, ale bohužel. Je tam Total quartz 7000 10W-40 i s novým filtrem. Klepe to jen při prohřátém motoru delší jízdou. Dnes jsem jel ráno schválně do práce, to je cca 11 km a vůbec to nezaklepalo, i když voda se samo ohřála. Co by obnášelo bližší ohledání, tedy njaké částečné rozebrání? Já bych k tobě bez problémů zajel a myslím, že by asi nebyl pro mě problém ti auto nechat jak bys potřeboval.
Uživatelský avatar
palikx
Příspěvky: 6250
Registrován: ned úno 20, 2005 13:56
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od palikx »

no
blizssi ohledani me napada semdat vanu motoru a podivat se na klikovou hridel.jelikoz nektere vule se neprojevuji jen ze spodu.taky nekdy staci postupne odpojovat valce a taky se to treba projevi.
to ze zhasina olej pozdeji muze a nemusi byt znamka nejake vady.me to na felde delalo rok a po vymene asi 4 filtru to prestalo.
cas ale ted najednou nemam resp asi tak za 14 dni by to asi slo o vikendu.
jeste si napisem
Skoda Octavia combi 1,9tdi upravena na 81KW
Skoda Fabia 1,9tdi-pd 74kw
Simson s 51
SKODA GARDE pro radost(zatim jen starost-shanim marne dily)
SKODA 105 S abych se nenudil
Uživatelský avatar
tatřík
Příspěvky: 80
Registrován: pon dub 11, 2011 07:48
Bydliště: Heřmanův Městec, okr. Chrudim

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od tatřík »

Tak problém snad odstraněn. Byly to šály na klice. Klika naštěstí přežila, není poškrábaná ani zeslabená, oka v ojnicích také bez závady. Takže se to znovu uložilo a jezdí se. Zatím vše OK. Klepání zmizelo, motor je celkově o mnoho tišší než byl, zejména v těch otáčkách, které to točí, když se jede pohodová jízda na 5. rych. stupeň 90-100 km/hod. Stálo to 4.600,-- Kč v neznačkovém servise. cca 2.000,-- Kč materiál (šály, těsnění víka ventilů a olejové vany, těsnění výfuku, olej, filtr) zbytek práce. Pomordované šály mám doma, časem dodám foto pro výstrahu. :)
Nevím, jak se to stalo, ale napadá mě, že tomu asi někdo před námi nedal žádnou údržbu, protože když jsme to koupili, byl olejový filtr tak zrezlý, že těsně po dojezdu domů (Sukorady, okr. Mladá Boleslav - Heřmanův Městec cca 105 km) praskl a začal téct! Klika! My už jsme se potom starali. Olej každých 10 tis km i s filtrem pochopitelně, podle mne celkem citlivé zacházení. Motor je teď tišší, takže asi opravdu už to mohlo být chycené.
Takže děkuji všem, kdo mi věnovali nějaký čas a poradili. Dík :PP:
Uživatelský avatar
palikx
Příspěvky: 6250
Registrován: ned úno 20, 2005 13:56
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: klepání v motoru (ojnice?)

Příspěvek od palikx »

hm skoda ze jsem to tusil
kazdopadne to mohlo byt tim ze nekdo nemenil olej a taky asi pricpanym olejovym sitkem -doufej ze ho vycistili a i ted bych zkontroloval tlak oleje.to ze klikovka neni poskozena by byl maly zazrak ale asi to neni tak hrozne.pokud to bude mazat tak to chvili vydrzi.
Skoda Octavia combi 1,9tdi upravena na 81KW
Skoda Fabia 1,9tdi-pd 74kw
Simson s 51
SKODA GARDE pro radost(zatim jen starost-shanim marne dily)
SKODA 105 S abych se nenudil
Odpovědět

Zpět na „NUBIRA“