Výplach chladící soustavy

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
Uživatelský avatar
MATIZ 1999
Příspěvky: 110
Registrován: ned říj 28, 2012 19:52
Bydliště: OL kraj

Výplach chladící soustavy

Příspěvek od MATIZ 1999 »

Zdravím,

po nákupu Matízka,který slouží jako třetí auto v domácnosti pro nákupy ve městě, jsem vyměňoval všechny provozní náplně ,dnes i chladící kapalinu.Vypustil jsem systém spodní hadicí u chladiče.Po vytečení humusu jsem se rozhodl propláchnout systém.Použil jsem demineralizovanou vodu.Po přečtění odkazů na fóru jsem se rozhodl propláchnout i radiátor topení.Demontoval jsem sání i s filtrem,rozdělovač a termostat. Po odpojení hadice na termostatu ,která vede do radiátoru topení jsem ho propláchnul vodou,vyteklo něco humusu,ale radiátor je průchozí,voda jím protékala.
Po sestavení se mi zdá, že to houby topí,po ujetí cca 8 km,je vzduch jen vlažný.Ručička teploty vody je cca 2 mm od druhé rysky,při volnoběhu po 10 min stání spíná i ventilátor před chladičem,voda protéká nádobkou vařící ale topení je slabé.Hladina v nádržce je na MAX.
Dotaz zní jedna hadice z topení jde od termostatu,druhá je vyvedena kam? Do nádobky zespodu?
Jak je konstruován radiátor topení? Dle foto jsou tam v horní části dvě trubky,jsou odděleny nějákou přepážkou,aby voda šla přes žebra?
Měnit radiátor nebudu,jestli je zarostlý,pokusím se ho rozchodit,i když pokud jím protéká voda tak by měl být OK,pokud voda neproudí jen mezi vstupem a výstupem mimo žebra.Klapka pro regulaci teploty vzduchu mi funguje.
Jinak Matízek je asi dost citlivej na vlhko,když jsem ho měl odstrojenýho,umyl jsem převodovku a motor,ale potom ani neškytl,jen se točil startér.Tak jsem vzal horkovzdušku,osušil,rozdělovač,snímač otáček,a všechny čidla na motoru a matez zase startuje na drc :D :D :D
Dík za podněty.
Babeta 1986 Zelený šíp
Fáčko Silver line
Matiz 99 ABS,2xbag,servo
Toyota Carina E 1,6 etalon 100% spolehlivosti aut
Reklama
 

Uživatelský avatar
Vypravca
Příspěvky: 1056
Registrován: pát črc 07, 2006 06:12
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od Vypravca »

Asi ta sklamem. Ale jedine co pomoze je vymena radiatora. A samozrejme nejaky vyplach, ktory kupis na kazdej pumpe.
ex EVANDA, strieborná metalíza svetlá,
LPG BRC sequent 24
Automatické zapínanie svetiel, cúvacie senzory.
ex ESPERO strieborná metalíza.
ex ESPERO modrá metalíza.
DAEWOO MERCEDES McLAREN
LPG POZITIVE.
EGR NEGATIVE.
Diagnostika Autel Maxidiag univerzal.
misojogi
Příspěvky: 458
Registrován: pon pro 13, 2010 15:05

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od misojogi »

zvykne sa davat soda bikarbona alebo Calgon

nasledne jazdit tak aby sa cela sustava vycistila
cize niekolko dni
a potom opat preplachnut vodou a dat chladiacu zmes
a nasledne pripadne dat nieco aby sa otesnila cela sustava
ak niekde tecie a nie je tlak tak niet sa co divit
ze radiator nehreje ...

pripadne otazka: mas to spravne zostavene?
Uživatelský avatar
Vypravca
Příspěvky: 1056
Registrován: pát črc 07, 2006 06:12
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od Vypravca »

My sme mali na Matize vymontovany radiator kurenia. Bol v nom naliaty ocot 24hod. Potom napojeny na zahradnu hadicu a vyplachovany.
Velmi to nepomohlo.
Kurit to trosku lepsie kurilo a za rok to nekurilo znovu.
Motor bol vyplachovany niekolko krat.
Ale skus ako ti radi Miso. Lebo demontaz radiatora znamena odstrojit celu palubovku...
ex EVANDA, strieborná metalíza svetlá,
LPG BRC sequent 24
Automatické zapínanie svetiel, cúvacie senzory.
ex ESPERO strieborná metalíza.
ex ESPERO modrá metalíza.
DAEWOO MERCEDES McLAREN
LPG POZITIVE.
EGR NEGATIVE.
Diagnostika Autel Maxidiag univerzal.
kesko
Příspěvky: 1312
Registrován: sob úno 07, 2009 15:11
Bydliště: BA,SC

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od kesko »

Ak chceš vyplachovať radiator, mal by si vodu púšťať proti smeru ktorým preteká normálne. Inak tu špinu odtiaľ nedostaneš. Existuje chemia na čistenie chladiacej sustavy, možno by to stalo za hriech.
EX strieborná Leganza 1999 + LPG Lovato
Dacia Sandero 0,9TCe, Easy R, LPG STAG 05
Uživatelský avatar
MATIZ 1999
Příspěvky: 110
Registrován: ned říj 28, 2012 19:52
Bydliště: OL kraj

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od MATIZ 1999 »

Tak zítra to zase rozhodím,naleji do topení ocet nebo kofolu obě věci mají dle různých fór na webu zázračné účinky a nechám to den působit,pak to propláchnu a uvidím. Do celé soustavy mototu se mi žádný přidavky lít nechtějí.
Předpokládám,že voda proudí hadicí směrem od expanzky přes topení a výstup je hadicí u termostatu.
Dám pak vědět 8) .
Babeta 1986 Zelený šíp
Fáčko Silver line
Matiz 99 ABS,2xbag,servo
Toyota Carina E 1,6 etalon 100% spolehlivosti aut
Jarda.
Příspěvky: 129
Registrován: pon črc 17, 2006 08:42
Bydliště: Loštice

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od Jarda. »

Ahoj.
Já jsem použil odstraňovač kamene a kalu na klasické teplovodní topení v domech.
Funguje to zázračně, a hlavně nepůsobí agresivně na žádné kovy. Už nevím přesný název, ale v každé drogerce ti poradí.
Jarda.
Uživatelský avatar
Vypravca
Příspěvky: 1056
Registrován: pát črc 07, 2006 06:12
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od Vypravca »

Ten pripravok sa vola Topekor, 0,5L je na 400L vykurovacieho systemu.
http://www.topekor.cz/
ex EVANDA, strieborná metalíza svetlá,
LPG BRC sequent 24
Automatické zapínanie svetiel, cúvacie senzory.
ex ESPERO strieborná metalíza.
ex ESPERO modrá metalíza.
DAEWOO MERCEDES McLAREN
LPG POZITIVE.
EGR NEGATIVE.
Diagnostika Autel Maxidiag univerzal.
Uživatelský avatar
MATIZ 1999
Příspěvky: 110
Registrován: ned říj 28, 2012 19:52
Bydliště: OL kraj

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od MATIZ 1999 »

Zdravím,

tak už topím o106.Po ujetí cca 500 m jde z výdechu už vlažný vzduch,po 1,5 km to hicuje. Z venkovní teploty 5 st C jde z výdechu vzduch o teplotě 45 st.C. Protože te´d jde část tepla přes výměník topení trvá o něco déle než se Matiz ohřeje.´
A teď postup co jsem dělal.
Vypustit soustavu,demontovat filtr vzduchu,rozdělovač,těleso termostatu,vyjmotu termostat a znovu koleno zapojit. Vyjmout hadici ,která vede od termostatu k topení a napojit na ní delší hadici. Zkusit zda je topení průchozí proudem vody (u mě když jsem to předevčírem zkoušel bylo průchozí ,ale málo,teď zas bylo ucpané). Zkusil jsem cyklování tlak podtlak a postupně se mi z rozpojené hadice dole u rozdělovače začal vyplavovat binec.Poté ,kdy se už nevyplavovaly žádné nečistoty,jsem do přívodu nalil 1l octa. Nechal 4 hodiny působit. Nato dokonale vypláchnout soustavu. Sundal jsem i expanzku a přes všechny volné konce hadic nechal chvíli protékat vodu.
Vzduchem vyfoukat ze systému co nejvíc vody. Napojit expanzku,spodní přívod na chladiči,vrátit zpět termostat,osadit to co bylo demontováno. Nalít chladící kapalinu.Nastartovat ,projet,popřípadě doplnit chladící kapalinu na hladinu MAX.
Myslím,že se takto dá zachránit spousta ucpaných nebo poloucpaných těles topení na Matisech.
Výměnu radiátoru považuji za poslední zoufalý pokus jak Matise naučit topit. :D :D
P1020524.JPG
Babeta 1986 Zelený šíp
Fáčko Silver line
Matiz 99 ABS,2xbag,servo
Toyota Carina E 1,6 etalon 100% spolehlivosti aut
Uživatelský avatar
Kristian_PM
Příspěvky: 280
Registrován: pát srp 31, 2012 17:55
Bydliště: Beladice (SR)

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od Kristian_PM »

Cawko, gratulujem k dobrej práci -i , ale výmenu radiátora by som nenazval zúfalým pokusom... Keby vidíš koľko prachu je za plastovými krytmi :) Ja som si prístrojovku so vzduchovodmi rýchlo vymontoval a vyčistil. Jej rozobratie nie je náročné, a to som 19 ročný amatér, nikdy som nič podobné nerobil a behom dvoch popoludní sa dal radiátor vymeniť a vyčistiť kúrenie. No, ale tvoj Matiz možno nie je tak zanedbaný než ten náš náklaďák. ;)
Daewoo Matiz SE 0,8 - 2000 (strieborný) - 126 000 km V/RS
Daewoo Matiz SE 0,8 - 2001 (strieborný) - † 226 492 km
Volkswagen Golf IV 1,4 - 1998 (tmavomodrý) - 202 000 km
Fiat 600D 0,8 - 1964 (fialový) - 90 000 km
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od Serpico »

...hm jak to tady čtu, tak vše je o pravidelné výměně chladící kapaliny, když se zanedbá tak je zle ne nadarmo se píše výměna po 2,3 nebo 5 letech ( tu poslední používám ) podle typu kapaliny, na posledních autech jsem s tím problém neměl, nesie topí výborně i v 15letech stáří

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
misojogi
Příspěvky: 458
Registrován: pon pro 13, 2010 15:05

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od misojogi »

Serpico
aku kvapalinu pouzivas ?
mozes poradit konkretny typ?

do skodovky som pouzival Alycol
ale do Matiza netusim ... co dat ...
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od Serpico »

...můžu ale to dnes nekoupíš, Halsfords pětiletou červenou koupenou při likvidaci prodejen za 35 Kč za litr, za týden jsem kupoval tamtéž pro známýho - souseda pět dvoulitrových balení ( víc sem neunes do auta ) za 20 Kč za 2 litry / jedno balení. Předtím jsem tam měl taky pětiletý červený Texaco. Jinak pokud jde o výplach dělal jsem ho s kýblema teplé vody, ohřáté auto na provozní teplotu s běžícím motorem, povolený vypouštěcí kohout a vyřazené benzínové čerpadlo mi dodávalo teplou vodu s kýble do vyrovnávací nádobky asi pět, šest kýblů pak jsem vše vypustil ( auto musí stát se zvednutým zadkem, tak aby výpustný kohout byl co nejníže ), pak běžné dolití v poměru 1 : 1. Dodnes nemám problém s topením, prostě dobrý proplach a to jsem nepřidával žadné čistící prostředky.

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Uživatelský avatar
MATIZ 1999
Příspěvky: 110
Registrován: ned říj 28, 2012 19:52
Bydliště: OL kraj

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od MATIZ 1999 »

Po výplachu tam můžeš dát cokoliv,někdo tu preferuje
modrou,já měl původně červenou,po výplachu jsem dal zase červenou K12.
Hlavně aby to bylo na bázi etylenglykolu.

Jinak mým druhým autem je Toyota,v chladiči má náplň bílou průhlednou ,na furt to znamená od výroby do sešrotování o výplachu se v servis manuálu nedočtete a topí jako horký kamna :D
Babeta 1986 Zelený šíp
Fáčko Silver line
Matiz 99 ABS,2xbag,servo
Toyota Carina E 1,6 etalon 100% spolehlivosti aut
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Výplach chladící soustavy

Příspěvek od Serpico »

...dobrý upozornění etylenglykol anebo polypropylen... ( druhé přesné označení neznám ) ale ty se rozhodně nemají míchat a doba výměny je závislá na příměsích proto 2,3 a 5let.
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Odpovědět

Zpět na „MATIZ“