Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Diskusní forum Daewoo Nexia clubu.

Moderátoři: Blue Lanos, Admins

Odpovědět
hlavna
Příspěvky: 87
Registrován: ned srp 16, 2009 18:43

Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od hlavna »

Ahojte všetci vospolok.
Pred dvoma dňami som zrazu nemohol zaradiť spiatočku. Dala sa zaradiť iba pri vypnutom motore. Na druhý deň to bolo aj z jednotkou a cca po pár preradení nebolo možné zaradiť ani jeden prevodový stupeň počas jazdy. Keď som zaradil stupeň bez chodu motora a naštartoval, tak sa auto pohlo dopredu - mierne aj pri stlačenej spojke. Piesty pracujú normálne, tak som kúpil celú sadu spojky po rade mechanika a chcem ju vymeniť.
Odmontoval som veko spojky, vybral pružný zaisťovací krúžok a stredovú skrutku hnacieho hriadeľa ale ten neviem ako vybrať. Mám sťahovák univerzál. Asi treba do otvoru po skrutke naskrutkovať dáku redukciu a vytiahnúť hnací hriadeľ, ale nie som si istý. Alebo najskôr odmontovať skriňu spojky, Poradte, auto súrne potrebujem, mám to z časti rozobrané.
Zabudol som uviesť, že sa jedná o NEXIU /1,5/, 55, 8 ventil.
Vopred ďakujem.
Naposledy upravil(a) hlavna dne pát čer 24, 2011 16:02, celkem upraveno 3 x.
Reklama
 

hlavna
Příspěvky: 87
Registrován: ned srp 16, 2009 18:43

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od hlavna »

Dúfam, že mi niekto do rána poradí, lebo idem na nočnú a ráno chcem pokračovať a vymeniť tú spojku. Hlavne mi ide o to, či vytiahnúť ten hnací hriadeľ a ako, alebo najskôr odmontovať skriňu spojky. Ahojte.

Ďakujem.

Keď nič iné, aspoň odkaz, kde to nájdem aj s fotkami.
Uživatelský avatar
Mikeš
Příspěvky: 329
Registrován: stř srp 29, 2007 08:37
Bydliště: B.n.P.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od Mikeš »

Nějak Tě nechápu :D .Pokud chceš měnit spojku,musíš vyjmout převodovku.Na co stahovák?Včera jsem měnil komplet spojku u Matiza,pochybuju že by u Nexie byl nějaký jiný spešl postup :D
Matýsek z roku 99", odjeto 160 tkm, zrecyklováno :-(
Land Rover Discovery 3 2.7 - vé šestka v dechtu :-)
2x Land Rover Freelander Td4
Fábia HTP
Uživatelský avatar
HusarJan
Příspěvky: 1386
Registrován: čtv led 15, 2009 01:07
Bydliště: MARTIN

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od HusarJan »

Ja tiež neviem čo to rozoberáš ale v prvom rade musíš odelit motor od prevodovky a prevodovku dat von aby si sa dostal k tej spojke a potom novú budeš muset aj vystredit je na to prípravok taký trn :D alebo rozoberáš spojkový valec :D niekedy sa stáva ,že tá ovládacia páčka spojky na prevodovke sa odtrhne od toho zvaru a potom spojka nezaberá potom tú páčku treba nastavvit a zavarit robil som to na jednej nexii :D a ak si vyberal tú páčku tak to nevybereš ani stahovákom :D prevodovka von :D je to ta pačka čo pritláča spojkové ložisko a tú máš určie odlomenú v strede v tom zvare :D
hlavna
Příspěvky: 87
Registrován: ned srp 16, 2009 18:43

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od hlavna »

Podľa návodu v knihe JAK NA TO údržba a opravy automobilov DAEWOO NEXIA je na strane 92 časť 2,2 jasne napísané " Výmenu spojky je možné provést bez demontáže prevodovky " Je tu presne popísaný postup z boku ľavej strany predného kolesa. Demontáž a spätná montáž. Len mi nie je presne jasné či demontovať najskôr kryt spojky alebo vybrať hnací hriadeľ.

Teraz som sa dočítal, podľa montáže, že pravdepodobne je treba najprv demontovať spojkovú skriňu čo bude zrejme totožné s krytom spojky.
V demontáži sa hovorí o kryte spojky a v montáži o spojkovej skrini.
hlavna
Příspěvky: 87
Registrován: ned srp 16, 2009 18:43

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od hlavna »

Inak, aby som upresnil, keby som mal zlomenú tú páčku, tak by mi to prestalo fungovať naraz. Ale toto začalo postupne, síce v krátkom slede, ako keby zadrelo ložisko a toto postupne prepálilo lamely prítlačného taniera, to zodpovedá priebehu poruchy, lebo radenie sa zhoršovalo v závislosti s použitím spojky, t.j. prítlaku ložiska na lamely. Podobné sa mi stalo ešte na škode 100, keď mi takto ložisko prepálilo prítlačné pätky.
Uživatelský avatar
Mikeš
Příspěvky: 329
Registrován: stř srp 29, 2007 08:37
Bydliště: B.n.P.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od Mikeš »

V knize JAK NA TO jsou taky občas pěkný bludy :D .Zkrátka pokud chceš měnit lamelu,přítlačák nebo ložisko,musíš odmontovat převodovku.
Matýsek z roku 99", odjeto 160 tkm, zrecyklováno :-(
Land Rover Discovery 3 2.7 - vé šestka v dechtu :-)
2x Land Rover Freelander Td4
Fábia HTP
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od Serpico »

...nemusí ale pozor jsou dva druhy převodovek ta u které to jde musí mít montážní otvor na přírubě, pak se demontuje jenom příruba - dekl napravo na převodovce aby šlo vysunout " mrkev ", já jsem měl smůlu měl jsem převodovku bez a tedy se musela demontovat...

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
hlavna
Příspěvky: 87
Registrován: ned srp 16, 2009 18:43

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od hlavna »

Už som sa rozhodol, zmontoval som všetko do pôvodného stavu, mal som otvorené len kryty súkolia som nehýbal a nechám to na odborníka. V pondelok mu to odtiahnem do dielne, je to súkromník a on to spraví, už som sa s ním dohodol.

Čaute, majte sa fajn.
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od ladinek »

já osobně než s tím zápasit zaplatím rači 2000kč za výměnu v servisu než to pak špatně smontoju a udělám ještě větší škodu,udělal jsi asi nejlíp -i ono v knížce je lehký všechno,hůř se to už ale dělá :lol:
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Uživatelský avatar
Adro
Příspěvky: 108
Registrován: stř led 30, 2008 18:02
Bydliště: Košice

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od Adro »

Ja som ju tiež menil bez demontáže prevodovky. treba mať ale k dispozícii 3 aretačné pomôcky v tvare "U" ktorími sa zablokuje prítlačák v stlačenej polohe aby sa dal vybrať zospodu. alebo ked toto neni k dispozícii tak treba povoliť dookola šruby ktoré spájajú motor a prevodovku a tieto odchýliť na cca 2 cm. hriadel sa dá vytiahnúť za 2 sekundy jednoducho: šrubu ktorú vyšrubuješ z prítlačáku, našrubuješ namiesto pôvodnej a dvoma plochými šrubovákmi ju z bokov pekne podpáčiš. :PP:
hlavna
Příspěvky: 87
Registrován: ned srp 16, 2009 18:43

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od hlavna »

Ďakujem za radu, ale už je neskoro, dal som to mechanikovi, ale do budúcna dobrá rada. Inak tie pomôcky v tvare U som mal priložené k sade spojky 3 ks. (prítlačný tanier, ložisko a lamela) a pritom bol prítlačný tanier blokovaný troma takými istými pomôckami. Nabudúce to skúsim takto ??? (dúfam že už nie). Inak sada ma stála 81 euro po zľave 15 % po známosti v autorizovanej predajní, preto že tam stále nakupujem. Inak by ma to stálo okolo 150 euro.
Inak ďakujem za záujem, možno to pomôže aj iným. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Čaute, majte sa fajn, :PP: dúfam že mi to zajtra spravia. :o)
hlavna
Příspěvky: 87
Registrován: ned srp 16, 2009 18:43

Re: Ako vymeniť spojku s ložiskom a prítlačným tanierom.

Příspěvek od hlavna »

Čaute. No tak tá oprava spojky ma vyšla - robota 85 euro, materiál 110 euro, spolu 195 euro, preto že zistili poškodený prítlačný kotúč, ložisko pridreté a spojka zodratá až skoro po nity. Na dôvažok ešte aj páčku vypínania spojky, ktorá sa nedala opraviť a nová stála 25 euro. No čo už, dúfam že to už bude v poriadku. Nakoniec sa mi ešte dnes pokazil synov Favorit, asi prasklo tesnenie pod hlavou tak mám v motore mlieko miesto oleja a voda nikde.

Čaute, majte sa fajn.
Odpovědět

Zpět na „NEXIA“