Zásilka z USA přes Českou poštu po 17.3.2011

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Blue Lanos, pejee

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slam
Příspěvky: 2756
Registrován: čtv úno 23, 2006 13:07
Bydliště: Hradec Králové

Zásilka z USA přes Českou poštu po 17.3.2011

Příspěvek od Slam »

Chtěl bych se zeptat na zkušenost, za jak dlouho mi asi ČP ráčí doručit zásilku, kterou mi v tuto chvíli již 3 týdny zadržuje kvůli domnělému clu a DPH a kolik mě tahle nevýslovná buzerace bude ve výsledku stát (přijde mi totiž navýsost trapné, abych platil 180 Kč za plnou moc a 96 Kč za uložení na poště, i když jsem o tyto služby nežádal a v příslušném dopise - viz níže - je shledal jako neopodstatněné, a to nezohledňuji to, že zásilka přes půl světa putuje 5 dní, ale na doručení z Prahy čekám už 3 týdny!)?

O co jde - přes eBay jsem koupil laciné (29,90 USD) obyčejné dámské hodinky, které původně byly určeny jako dárek k svátku (to už je samozřejmě dávno pasé) a z ČP mi přišlo OZNÁMENÍ O ULOŽENÍ ZÁSILKY ZE ZAHRANIČÍ a chtěli po mně podepsat plnou moc a doklad o zaplacení, což jsem 1.6.2011 učinil elektronicky. Na balíku přitom bylo uvedeno, že se jedná o dar v hodnotě 13 USD a bylo to posláno jako obyčejná zásilka ze soukromé adresy.

Na stránkách celního úřadu jsem zjistil, že i při zohlednění skutečné kupní ceny a poštovného je zásilka osvobozena od cla i DPH, což jsem v elektronické podobě (e-mailem) spolu s dokladem a plnou mocí uvedl:

Dobrý den,

obdržel jsem od Vás včera (tj. 31.5.2011) OZNÁMENÍ O PŘÍCHODU ZÁSILKY ZE ZAHRANIČÍ se skladovým číslem Oxxxxxxxx (Podací číslo není, neboť se jedná o obyčejnou zásilku), kde mi sdělujete, že dovážená zásilka podléhá celnímu řízení. Toto shledávám jako neodůvodněné a odkazuji se na informace uvedené přímo na tomto odkazu celní správy ČR:

http://www.celnisprava.cz/cz/clo/odbavo ... fault.aspx

Kde je výslovně uvedeno, že se jedná o zásilku zboží neobchodní povahy pro soukromou potřebu a zároveň zásilku zboží mezi soukromými osobami - odesílatel: J. K., adresát: M. K. (články 25 - 27 NR 1186/2009), kde je osvobozeno od cla i DPH zboží do hodnoty 45 EUR (29,95 USD je cca 21 EUR). Zákon č.235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších úprav, přiznává osvobození od DPH pro zboží zasílané v dárkových zásilkách mezi soukromými osobami, které splňuje podmínky osvobození od cla dle čl. 25 - 27 nařízení Rady (ES) č. 1186/2009 ve znění pozdějších předpisů, tj. do hodnoty 45 EUR.

V příloze je ve formátu PDF požadovaná podepsaná plná moc a doklad prokazující platbu.

PS: Obsahem zásilky jsou dámské náramkové hodinky zn. TIMEX. Jedná se o velmi jednoduchý základní model hodinek tohoto výrobce, navíc se jedná o tzv. výběhový model (výrobce tento model již v nabídce nemá, viz http://www.timex.com/).
Daewoo Leganza 2.0 CDX (12/2002) • černá metalíza • 16V 93kW (T20SED)
Renault Clio III Grandtour 1.2 (07/2010) • červená • 16V 55kW (D4FD7)
Reklama
 

Uživatelský avatar
chrudoš
Příspěvky: 1054
Registrován: čtv pro 24, 2009 15:10
Bydliště: Brno

Re: Zásilka z USA přes Českou poštu po 17.3.2011

Příspěvek od chrudoš »

Hm, tak to je smolik teda. Ja jsem taky mylsel, ze je to tech 10 babek nebo jak, ale takhle napsano je to docela jasne, ze je to osvobozeno az do 45 eur. No, asi nezbyva nez cekat, resp volat, co jineho
Cruze 1,8 LT (dnes vlastne LTZ) Míca
Uživatelský avatar
simone
Příspěvky: 1795
Registrován: ned kvě 22, 2005 13:27
Bydliště: Drienovec okr.Košice okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásilka z USA přes Českou poštu po 17.3.2011

Příspěvek od simone »

Nieco podobne chceli pri zasielke z china aj nasa posta. Nastastie colnica v kosiciach je v tej istej budove takze ked ma jedna strana poslala za druhou a ta zas naspät tak som zavolal postarku nech teda ide somnou vedla... 5 dvier na colnicu a fiiha zrazu nebol problem dokonca nechceli ani doklad o zaplateni( cena bola 1€, postovne10€)ale neviem keby neboli vedla seba tak chodim aj ja ako chuj s tlacivami.
Zaujimave ked mi prislo radio za280€ dvd tak nechceli nic?????
Leganza strieborna metalíza CDX hifi JBL,Magnat,Blaupunkt , LPG,
maxi skuter Kymco Xciting 500
Iacobus
Příspěvky: 958
Registrován: pát zář 10, 2010 10:51
Bydliště: Slovakia

Re: Zásilka z USA přes Českou poštu po 17.3.2011

Příspěvek od Iacobus »

Od DPH je oslobodený tovar, ktorého colná hodnota nepresahuje 22 €. Colníci sa riadia podľa kurzu Európskej centrálnej banky ktorý je určený raz za mesiac na mesiac vopred. Je možné že ti Amerikánci dali do balíka aj obchodný doklad, ktorý colníci našli a pri výpočte s tým ich kurzom si o ten povestný p..ný chlp prekročil hranicu 22€ na oslobodenie od DPH.
Uživatelský avatar
chrudoš
Příspěvky: 1054
Registrován: čtv pro 24, 2009 15:10
Bydliště: Brno

Re: Zásilka z USA přes Českou poštu po 17.3.2011

Příspěvek od chrudoš »

Iacobus koukni na odkaz od Slama, jsou tam dve kategorie baliku - prvni nesmi presahnout 22 eouro, ale druha (mezi soukromymi osobami) muze byt az do 45 euro bez doplatku, coz Slam nepresahl. Takze by melo nasledovat: " Aha aha, jasne jasne, tady to mate", ane bez odpovedi. Volal bych a urgoval :)
Cruze 1,8 LT (dnes vlastne LTZ) Míca
Iacobus
Příspěvky: 958
Registrován: pát zář 10, 2010 10:51
Bydliště: Slovakia

Re: Zásilka z USA přes Českou poštu po 17.3.2011

Příspěvek od Iacobus »

Áno dva druhy zásielok. Ale je o.i. je potrebné odlišovať oslobodenie od Cla a oslobodenie od DPH. Ja som hovoril o DPH nie o Cle. Pri DPH je limit 22 € http://www.celnisprava.cz/cz/aktuality/ ... bozeni.pdf
Na to aby mohol byť tovar označený ako "zásielka od jednej fyzickej osoby druhej fyzickej osobe" musí spĺňať tri podmienky a jedna z nich je že tovar musí byť zasielaný bezplatne. Preto hovorím, že aj keď bola zásielka označená ako dar, mohol predajca do balíku vložiť obchodný doklad, ktorý colníkom dal dôvod aby si mysleli že to nie je dar a teda nie je zasielaný bezplatne. Považovali by to za "zásielku nepatrnej hodnoty" a tam je bezcolný limit 150 € ale limit na oslobodenie od DPH je 22€. A vtedy prichádza do úvahy to čo som napísal vyššie.

Zásilky osvobozené od dovozního cla a DPH

Zásilky, na které lze uplatnit ustanovení osvobození od dovozního cla dle Nařízení Rady ES č. 1186/2009 o systému Společenství pro osvobození od cla (dále jen NR 1186/2009):

* zásilky, které splňují podmínky pro osvobození od dovozního cla pro zboží obsažené v zásilkách odesílaných soukromou osobou ze třetí země soukromé osobě, která se nachází na celním území Společenství (dovoz neobchodní povahy do 45 EUR – články 25 až 27 NR 1186/2009). Zásilky vám doručíme.
* zásilky, které splňují podmínky zboží nepatrné hodnoty (ve smyslu článku 23 NR 1186/2009) pro osvobození od cla, nebo DPH (ve smyslu Zákona o DPH 235/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů). Od 1. 4. 2011 vstupuje v platnost Zákon o DPH, který snižuje bezdaňový limit ze stávajících 150 EUR na 22 EUR (bezcelní limit zůstává nezměněn, tj. 150 EUR).
Uživatelský avatar
chrudoš
Příspěvky: 1054
Registrován: čtv pro 24, 2009 15:10
Bydliště: Brno

Re: Zásilka z USA přes Českou poštu po 17.3.2011

Příspěvek od chrudoš »

aha aha, tak to bude ten problem, jasne. proste je to sice poslano mezi soukromyma osobama, ale je to predmet obchodu, tim padem se to takto neda povazovat, to dava smysl
Cruze 1,8 LT (dnes vlastne LTZ) Míca
Uživatelský avatar
Slam
Příspěvky: 2756
Registrován: čtv úno 23, 2006 13:07
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zásilka z USA přes Českou poštu po 17.3.2011

Příspěvek od Slam »

Ne, není to (a neštěstí nebyl ani v mém případě) problém, vždyť nahoře to cituji jasně: "(články 25 - 27 NR 1186/2009), kde je osvobozeno od cla i DPH zboží do hodnoty 45 EUR...", tudíž ta linkovaná tabulka v PDF je neúplná a tím i zavádějící (nepochybuji, že záměrně, protože vzhledem k poplatkům - viz stránka pošty - je to pro poštu vejvar defacto za nic). -P A jakej předmět obchodu? :shock: Vždyť píšu, že to byly jedny jediné hodiny k svátku mé přitelkyni a že adresát i odesílatel jsou sokromé osoby!

U mě se to už totiž vyřešilo, hodinky v pořádku dorazily a musel jsem doplatit "jenom" 96 Kč za, cituji: "Služby celní deklarace - odbavení SD", což přeloženo do češtiny znamená, že jsem zaplatil skoro stovku za to, že se to bezdůvodně a proti mé vůli zbytečně válelo přesně 3 týdny někde na poště v Praze. :evil: Mohlo to ale dopadnout i hůř, mohl jsem ještě taky za zastupování poštou v celním řízení zaplatit dalších 180 Kč (přitom ten celní úřad a pošťáci sídlí na stejném místě, jenom ve vedlejších dveřích), případně doplatit nějaké smyšlené clo a DPH, pokud by si to nějaký celník usmyslel a napočítal mi ho podle jeho tabulek. :roll:
Daewoo Leganza 2.0 CDX (12/2002) • černá metalíza • 16V 93kW (T20SED)
Renault Clio III Grandtour 1.2 (07/2010) • červená • 16V 55kW (D4FD7)
Odpovědět

Zpět na „POKEC“