Použitie štartovacích káblov

DaewooForum pro Nubiry 1 a 2 generace

Moderátoři: Blue Lanos, koniQ

Odpovědět
topvideo
Příspěvky: 34
Registrován: pon dub 19, 2010 13:14
Bydliště: Topoľčany, SVK
Kontaktovat uživatele:

Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od topvideo »

Určite sa vám niekedy stalo, že ste v garáži zabudli zatvoriť kufor a svetlo vybilo batériu, alebo v lese som zabudol vypnúť svetlá a hubačka sa predlžila o kilometer tlačenia auta k osade, :D.
Čo je podstatné na štartovacích kábloch, hlavne čo sa týka Ah, sú rozličné od 100 - 500 Ah. Aké je najvhodnejšie použitie pre osobné autá?

_______________________________________________
Daewoo Nubira 1,6 r.98
Reklama
 

ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od ppp »

Najlepsie je nekupovat ziaden startovacie kable, pretoze aj to co sa predava ako 500A je v podstate len snura na pradlo. Najlepsie je vyrobit si kable sam, navstivit predajnu zvaracskych potrieb, kupit prislusne mnozstvo lanka priemeru aspon 6mm, ale radsje viac, 8 alebo 10mm. V zvaracskych potrebach maju lanko ohybnejsie nez v elektre a hlavne ho maju a to dokonca aj v gumenej izolacii. Kupit aku svorky ale kvalitne a velke, alebo rovno kostriace svorky na zvaracku, ktore by sa dali upravit na akusvorky a dat si to bdu nakrimpovat priamo v predajni alebo da sa aj doma vo zveraku. Na oznacenie polov ak to nebude uz na aku svorkach pouzit farebnu zmrstovaciu buzirku.
Mozno sa zda ze 10mm je vela, pretoze plusovy a kostriaci kabel k motoru ma asi len 6mm, lenze ten ma asi pol metra zatial co startovacie kable musia mat aspon 2m ale radsej 3m alebo viac a ak chces aby sa starter na ne pohol nesmu mat velke straty. Ja mam dake vraj 200A a pri pokuse o nastartovanie sa akurat trochu ohriali ale starter sa ani nehol. Ked mi kolega pozical nejake stare poriadne kable, ktore boli aj s izolaciou hrube asi ako palec tak som nastartoval okamzite.
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od Richard »

Mám nějaký 200A. Když jsem nedovřel omylem dveře v garáži a auto vybité do mrtva, tak jsem s nima nastartoval (chvilku tak 3 minuty jen nabíjet a pak startovat) , ale známé odešla baterka (asi 100Ah) v naftovým Medvědu a ty kabely se moc nepředvedly..... bohužel nic :-((((((
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
alvin
Příspěvky: 4357
Registrován: pát črc 13, 2007 23:11
Bydliště: Bratislava ,pôvodne Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od alvin »

Ja som s mojimi naštartoval aj Espero, v Olšovci,či vybitú bateriu do mrtva na niekdajšej otcovej škodovke,iba raz sa neopodarilo naštartovať druhé auto,lebo chyba nebola v batérii u neho
DACIA Sandero 1.0 SCe Arctica -"Šándor" , ex-HUNYADI GETZ 1.1i/2004,zvaný "Veľrybák" , predtým MATIZ 0.8/2003 alias "Šunkovec", na ten nedám dopustiť, ešte predtým TICO SX (1996), okrem toho v minulosti 2x Opel ASTRA, SEAT IBIZA, Š100, Š120L
topvideo
Příspěvky: 34
Registrován: pon dub 19, 2010 13:14
Bydliště: Topoľčany, SVK
Kontaktovat uživatele:

Re: Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od topvideo »

Niečo na tom bude, čo píše PPP, raz som štartoval asi 5-7 minút, štartér síce pretáčal ale chytilo to až keď sme auto potlačili po tých neúspešných pokusoch. Použil som káble od nejakého českého výrobcu 200A.
Raz mi pomohol sused, s inými káblami a vtedy chytil motor na prvú šupu, stačilo káble napojiť na inú batériu a nechať spustený motor "darcu energie".

___________________________________
Daewoo Nubira 1,6 r. 98
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od ppp »

Vacsinou sa da nastartovat aj vdaka tym kablom co dostat v tescu a na benzinkach ale len tak ako tu pisete. Prepojit akumulatory a druhym nastartovanym autom nabijat par minut vybity akumulator. Ak nie je vymlateny prilis, tak to vacsinou staci. Len ked si nemozete dovolit takto par minut mat dve auta vedla seba, pretoze blokujete premavku tak su taketo kable zbytocne. Ak je na to miesto tak lepsie nez kable je lano. Roztiahnut lanom auto a kym akumulator neumrel, len je hlboko vybity tak sa nastartovat da a potom si ho uz dobije alternator. Roztahovat auta sa netreba bat, len samozrejme netreba robit vylomeniny typu: roztiahnut na 30km/h a potom prudko pustit spojku so zaradenou 1 :lol: .
_luky_
Příspěvky: 54
Registrován: pát říj 22, 2010 20:40
Bydliště: okres Kladno

Re: Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od _luky_ »

Na průměr startovacíxh kabelů bych moc nekoukal (výrobci to dohánějí izolací). Spíš koukněte na váhu. Pokud mají 400A kabely, 3m a něco mezi 4-5kg, tak je to dobré.
Doporučuji článek na svarforu: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 2008022801
Karol W
Příspěvky: 15
Registrován: čtv led 15, 2009 18:04
Bydliště: Kúsok od Brezna

Re: Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od Karol W »

Problém nie je v hrúbke štartovacích kábloch, ale v spôsobe pripojenia svoriek. Dávnejšie som kúpil káble 350 Ampérové. Mal som ich ešte v služobnom Formane. Našťastie som ich nikdy nemusel použiť. Raz som ich potreboval na 1,8 TD Tempre. Pokus naštartovať s vymláteným akumulátorom skončil vytavenou izoláciou pri svorkách. Ono to bolo vyrobené viac na efekt, ako na použitie. Kábel slušný medenný, svorky z pozinkovaného plechu, spojenie len takým akože zalisovaním. Káble som riadne zacínoval do svoriek a bolo po probléme. Odvtedy som nemal problém naštartovať. Pri štartéri 800 W (s prevodovkou) káblom tečie len nejakých 67 Ampérov. Našťastie na Nexii som ešte káble nemusel použiť, ale pre istotu ich vozím stále.

Prajem všetkým, aby ich nemuseli nikdy použiť.

Karol
Nexia GLE 8V parkovací asistent, M-HUD, tempomat, K&N filter, zatváranie okien s DO.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od ppp »

Je jasne, ze ked su svorky zahryznute len zubkami vystrihnutymi v plechu svorky do kabla a to niekedy len cez izolaciu ( aj take som videl) tak je to nadraka, ale ak je to zalisovane poriadne tak zalisovanie staci. Priznam sa tiez mam radsej letovany spoj, ale 35mm2 lanko som sa do 10mm ocka neodvazil skusat letovat :) . Nemam na to letovacku :/
Problem byvaju este aj samotne akusvorky. To co davaju na lacne "startovacei" kable su akusvorky urcene pre nabijacky takze nanajvys pre prud 10 az 20A. Ony nezhoria sa tu chvilku startovania sa tolko neohreju ale prechodovy odpor na malickych zubkoch co maju je prilis velky. Ked ich porovnate s kostriacou svorkou pre zvaracku, ktora je "len" na 150A tak tam vidno poriadny rozdiel. To ze lacne zvaracky maju tiez podobne smejdove akusvorky na zemnenie je bohuzial fakt.
A k spominanemu odberu. 800W starter uz z novsich aut neviem co ma, nexie a espera a nubira maju 1.4kW (vykon udavany pri ostych otackach a napati) a ked musi pohnut v zime zamrznutym motorom tak si cucne kludne narazovo niekolko 100A. Ak ma odkial. Pri uvedenych 67A a napati 12V musia mat spolu oba kable aj so vsetkymi prechodmi nanajvys 180mOhm a kedze pri startovani napatei kludne klesne aj na 10V tak musia mat menej nez 150mOhm. Inak cez ne pri takom napati 67A nepretlacite. Takze na velkosti :lol: pardon na hrubke zalezi. Samozrejme ako som pisal tak sa to da riesit aj dobitim baterky par minut z ineho auta a potom startovat. Ale to uz nie su startovacei kable a na to staci to cudo co predavaju v lidli do zapalovacov :), ked prepojite akumulatory kablikom a konektormi cez autozapalovace. Tam je dokonca tenky kablik nutnostou, pretoze tenkky kabel obmedzi maximalny prud tecici cez autozapalovace, ktore nie su stavane na velku zataz, takze nehrzoi zeby pri poksue o start cez takuto prasacinu zhorelo nieco v instalacii auta, napriklad poistka pre autozapalovac.
topvideo
Příspěvky: 34
Registrován: pon dub 19, 2010 13:14
Bydliště: Topoľčany, SVK
Kontaktovat uživatele:

Re: Použitie štartovacích káblov

Příspěvek od topvideo »

Podľa -luky- ho linku, budú tie moje káble na prd. Boli ozaj lacné, musím si zohnať niečo kvalitnejšie.
Odpovědět

Zpět na „NUBIRA“