Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Diskusní forum Daewoo Nexia clubu.

Moderátoři: Blue Lanos, Admins

Uživatelský avatar
Franta P.
Příspěvky: 2775
Registrován: úte pro 07, 2004 00:29
Bydliště: Pelhřimov

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Franta P. »

Chevy Cruze 1.8 LTZ sedan, modrá Moroccan

Daewoo Nexia 1.5 8V GLE ,,Nessie,, - Forever in my Heart + Daewoo Nexia 1.5 16V GLX
Reklama
 

Uživatelský avatar
Kolec55
Příspěvky: 30
Registrován: úte pro 01, 2009 15:08

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Kolec55 »

Občas mi to taky zašustí, ale to je spíše tím že mi to už nepokryje signál, ale občas nějaký zesilovač nezaškodí, mě se líbil více ten druhý, menší a skladnější, taky levnější, ale záleží ... :)
Simson S51 Enduro B2-4 1986 4,4Kw - Celokompletní renovace
Škoda Favorit 1,3 8V Lxi 1993 50Kw - Bosh Monomotronic, Power bass systems
Daewoo Nexia 1,5 8V MPi GL 1997 55Kw - ABS, Airbag, LPG, Posilovač řízení, Litá kola 15"
Uživatelský avatar
Kolec55
Příspěvky: 30
Registrován: úte pro 01, 2009 15:08

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Kolec55 »

Jo a chtěl bych si udělat svuj vlastní panel na nějaké přídavné věci na mojí nesí a uvažuju o vypínačích, buď to tento

http://www.anglia-trading.cz/bmz_cache/ ... 00x100.jpg

nebo tenhle

http://www.anglia-trading.cz/bmz_cache/ ... 00x100.jpg

názory vítám :)
Simson S51 Enduro B2-4 1986 4,4Kw - Celokompletní renovace
Škoda Favorit 1,3 8V Lxi 1993 50Kw - Bosh Monomotronic, Power bass systems
Daewoo Nexia 1,5 8V MPi GL 1997 55Kw - ABS, Airbag, LPG, Posilovač řízení, Litá kola 15"
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od ppp »

dobre na napichnutie sa pri buracke ;)
Uživatelský avatar
Hynek
Příspěvky: 1345
Registrován: sob bře 11, 2006 20:53
Bydliště: Hopsa hejsa do Brandejsa

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Hynek »

:roll: Tak to tady čtu a vidím, že o přijímačích toho ani jeden z diskutujících moc nevíte, to bez urážky!!!Pokusím se vám to trošku objasnit. Mnoho lidí "vyhodí" z auta starý přijmač, koupí si za pět tisíc nový a myslí si, jak neudělal dobře,ale opak je pravdou.Hned vysvětlím.
Staré radio je konstruováno do prostředí se slabým signálem a proto má na vstupech v některých případech až pětinásobný předzesilovač. Je tedy schopno přijímat i velmi slabé signály a to dobře.
V některých zemích je dnes pokrytí signálem tak silné, že předzesilovače jsou zbytečné a proto tam konstruktér "frkne" jeden mosfet\ VF tranzistor\ a pro jejich zemi to stačí . Ale to v žádném případě neplatí pro Čechy nebo Slovensko! Tady nepracují vysílače s tak obrovskými výkony.
Poučení: Chránit a udržovat starší rádio pokud je to únosné. Jinak je předzesilovač , což je tak trochu problém, nezbytnou nutností.
Odrušení radia je uměním i pro odborníka! Laik to bez měření nezvládne a jedna taková maličkost. Pokud se už na vstup přijmače dostane rušivý signál, tak předzesilovač ho "vezme" , zesílí a pošle do rádia.Abyste se pak nedivili!! :roll: ;) ;)
NEXIA DOHC 16V GTX 3dveř. ,Klíma, NAVIGON TS 7000T,
KALOS 1,2.,Klíma.
Uživatelský avatar
Kolec55
Příspěvky: 30
Registrován: úte pro 01, 2009 15:08

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Kolec55 »

Ahoj Hynku, vím, že jsi tady přispíval v tom vlákně už předtím. Původně to bylo o anténě která je elktrická vysunovací, automatika napíchlá přímo na rádio. Zajímalo by mě jaký máš přímo na ní názor. Jelikož jsem ho nikde tady nenašel.
Simson S51 Enduro B2-4 1986 4,4Kw - Celokompletní renovace
Škoda Favorit 1,3 8V Lxi 1993 50Kw - Bosh Monomotronic, Power bass systems
Daewoo Nexia 1,5 8V MPi GL 1997 55Kw - ABS, Airbag, LPG, Posilovač řízení, Litá kola 15"
Uživatelský avatar
Hynek
Příspěvky: 1345
Registrován: sob bře 11, 2006 20:53
Bydliště: Hopsa hejsa do Brandejsa

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Hynek »

To kolec55 : Jen na úvod: Zajímám se o antény již od roku 1963, kdy jsem začal "vymýšlet" anténu pro svou vysílačku, samodomoróbo!!!Bydlel jsem v paneláku,anténa na střeše a co soused, to ruská barevná TV. Rušilo to jako čert,tak jsem se opravdu snažil, abych rušení odstranil.Po roce a půl machrování,přestaveb,pokusů a omylů se to povedlo.Přečetl a prostudoval jsem snad dvacet knížek o anténách.Bez sebechvály si troufnu říct, že o tomto "oboru" něco vím.

Teď k tvé otázce. Nelze posuzovat anténu, jak jsem už někde psal, podle toho, jak pracuje v dohledu na vysílač. Schopnost antény posoudíš v mezních podmínkách.Antény se širokým přijímaným pásmem jsou na nic.Anténa by měla být laděna na část pásma, spíš k hornímu /vyššímu / kmitočtu. Pokud je anténa naladěna na př. na 110 Mhz, kmitočty vyšší bere špatně nebo vůbec. A naopak,kmitočty nižší bere s určitou ztrátou,ale bere je.Toto samozřejmě není možno posoudit v situaci,kdy jezdím pod kopcem na jehož vrcholu je anténa vysílače. Je velmi široký okruh otázek a problémů, které nelze probrat v několika řádcích.

Vysouvací anténa má jen jednu výhodu a to je to, že Ti ji nějaký vandal jen tak neulomí.Ale o jakosti antény, vysouvací , nelze hovořit.Anténa je to univerzální,širokopásmova, dlouhá, tedy laděná spíše k dolnímu kmitočtu ,její nutné umístění ve "stínu" karoserie vynucené konstrukcí a tedy nic moc!!!
NEXIA DOHC 16V GTX 3dveř. ,Klíma, NAVIGON TS 7000T,
KALOS 1,2.,Klíma.
Uživatelský avatar
Kolec55
Příspěvky: 30
Registrován: úte pro 01, 2009 15:08

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Kolec55 »

Zdravím všechny obzvláště pak tebe Hynku, o tvých širokých znalotech jsme si ani na vteřinu nedovolili pochybovat. Věřím, že o anténách již od zmiňovaného roku víš dost aby jsi objektivně dokázal posoudit relevanci aspektů ovlivňujících samotný chod přijímače. Zmíněnou anténu jsem zde dal aby se o ní diskutovalo, jsem tedy rád za každý názor když není úpně zcestný a je tedy k věci, těší mě tedy i tvůj zájem :)

Někde jsem četl že anténa by se měla dávat co nejdále od motoru, repsektive co nejdále od startéru aby nedošlo k interferenci. Tomu asi odpovídá záď automobilu, popřípadě střecha uprostřed zádě automobilu.

Když už přideláváš anténu standartní díra je asi 19-22 mm popřípadě návod antény. Kapota by měla byt v míste otvoru obroušena až na kov aby bylo zaručeno dobré stínění. Po přišroubování kompletu naneseme na místo obroušení karoserie od laku a barvy vrstvu ochranného nátěru třeba toho se dává na spodek auta.

Kabel by měl asi být co nejkratší k rádiu a měl by vést mimo dráty elektroinstalace dalších spotřebiču v automobilu.

Mé znalosti této problematiky jsou malé, a proto se tě tedy táži jestli je to co jsem tu napsal pravda nebo se o tom dá nějakým způsobem polemizovat, jelokož pokud to bude vše OK tak bych to udělal přesně podle toho co jsem tu napsal.

Ještě jeden dotaz, pokud se tedy rozhodnu pro anténu jinou než teleskopickou, na boku auta, ikdyž se mi tam velice líbí ten prut když je vysunutý. Dalo by se te tedy uvažovat o anténě na třeže vzadu nad šibou zadního okna, myslím tu anténu typu Fabia .... černá s plastovým povlakem?

Díky ;) :PP:
Simson S51 Enduro B2-4 1986 4,4Kw - Celokompletní renovace
Škoda Favorit 1,3 8V Lxi 1993 50Kw - Bosh Monomotronic, Power bass systems
Daewoo Nexia 1,5 8V MPi GL 1997 55Kw - ABS, Airbag, LPG, Posilovač řízení, Litá kola 15"
Uživatelský avatar
Hynek
Příspěvky: 1345
Registrován: sob bře 11, 2006 20:53
Bydliště: Hopsa hejsa do Brandejsa

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Hynek »

Je to tak jak píšeš, ale to očištění karoserie v místě spoje je trochu z jiných důvodů. Pokud to tam dobře spojíš, tak délka antény je daná délkou vysunutí prutu antény nad toto místo . Bude-li spoj "vachrlatý",pak se to celé rozkmitá a ........ je to k ničemu.

Jedna důležitá rada. Propoj to místo \průchod plechem karoserie\ s nejbližším mínusovým připojením karoserie k akumulátoru.Nepropojuj to ale kulatým drátem, ale svlíkni ze starého koaxiálního kabelu opředení \měděné!!!\ , udělej z toho plochý pásek, na konce naletuj očka a připoj.Na kulatém drátu se vytváří díky skinetickému efektu VF proudy, které ruší potřebný signál.Použiješ-li kulaté lanko, je to sice o trochu lepší , ale vinutá páska z koaxu je ideální! :o) :roll: ;)

Tu Fabiáckou tam můžeš umístit bez obav. Pro průchod karoserií platí totéž co pro výsuvnou!
Ještě jsem se zapomněl zmínit : Umisťuje se dozadu , aby byla co nejdál od alternátoru a VN zapalovací cívky.Starter na ni má vliv jen při startu, což vlastně nevadí. :idea:
NEXIA DOHC 16V GTX 3dveř. ,Klíma, NAVIGON TS 7000T,
KALOS 1,2.,Klíma.
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Serpico »

...to Franto P jsem mizerný elektrikář ale to " šumění " může být i špatným zapojením radia, rozhoduje taky odrušení motoru a do rádia chytneš i špatný kabely ke svíčkám, zkus si potmě otevřít kapotu to řekne to víc...

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Serpico »

...špatně jsem nalistoval, Hynek řekl vše včetně a to je podstatné i ukostření antény, jinak ještě doplním, když jsme používali VR 20 vysílačky tak ty měli zdroj proudu přimo na baterii...

Mějte se fajn a nechť vám to hraje bez šumu
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Uživatelský avatar
Franta P.
Příspěvky: 2775
Registrován: úte pro 07, 2004 00:29
Bydliště: Pelhřimov

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Franta P. »

Serpico píše:...to Franto P jsem mizerný elektrikář ale to " šumění " může být i špatným zapojením radia, rozhoduje taky odrušení motoru a do rádia chytneš i špatný kabely ke svíčkám, zkus si potmě otevřít kapotu to řekne to víc...

Mějte se fajn
kabely jsem vyměnil a stejně to dělá. Ten starej origo TANK to nedělal.
Chevy Cruze 1.8 LTZ sedan, modrá Moroccan

Daewoo Nexia 1.5 8V GLE ,,Nessie,, - Forever in my Heart + Daewoo Nexia 1.5 16V GLX
Uživatelský avatar
Hynek
Příspěvky: 1345
Registrován: sob bře 11, 2006 20:53
Bydliště: Hopsa hejsa do Brandejsa

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Hynek »

Serpico napsal: ........je podstatné i ukostření antény, jinak ještě doplním, když jsme používali VR 20 vysílačky tak ty měli zdroj proudu přimo na baterii...

Doplnění---- Ne, abys ukostřil ten "živý" , tedy střed s prutem antény!!!!! Dobré ukostření musí být na P R U CH O D C E karoserií!!! \stínění koaxu\!!!
NEXIA DOHC 16V GTX 3dveř. ,Klíma, NAVIGON TS 7000T,
KALOS 1,2.,Klíma.
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Serpico »

...jo jasně Hynku " živý " to je blbost, nakonec i radia mívají " ukostření " skříně dalším spojem, drátem...
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Kajo 79
Příspěvky: 106
Registrován: ned pro 27, 2009 19:09

Re: Řešeno snad stokrát, anténa, co na ní říkáte?

Příspěvek od Kajo 79 »

Len sa chcem opýtať, skúšal Kolec 55 ten vypínač.....ja púšťam rádio minimálne .....vždy len cd, tak by to mohol byť dobrý nápad...
Odpovědět

Zpět na „NEXIA“