ZELENÁ ÚSPORÁM

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Blue Lanos, pejee

Uživatelský avatar
cobyll
Příspěvky: 266
Registrován: čtv kvě 31, 2007 05:15
Bydliště: Wallachia Kingdom (Velká Lhota)

ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od cobyll »

tak jsem zase jednou MÁLEM naleťěl...
Přemýšlím o výměně oken a tak jsem zavítal na stránky www.zelenausporam.cz kde nabízejí dotace na zateplení baráku jakýmkoliv stylem, třeba i výměnou starých oken za plastová. Po chvíli čtení se mi z toho udělalo šoufl...
1/ nejprve si musím pozvat čulibrka, který mi spočítá energetickou úsporu před a po výměně oken. Za to si účtuje kolem 10-15 kilokáčé (kkč). A musí to být čulibrk akreditovaný a uvedený na www.zelena.....cz
2/ potom si nechám udělat okna opět u firmy, která je na www.zelena.....cz a např z Valmezu je tam nejdražší firma v oktese. Oni mi udělají a NAMONTUJÍ (montáž je taky důležitá) okna, já je zaplatím a dostanu od nich fakturu na 100 kkč. A od čulibrka na 15 kkč = 115 kkč.
Fakturu pošlu i se žádostí a papírem od čulibrka někam, odkud mi do 30 dnů pošlou dotaci, která = 360 kč/m2 podlahové plochy, pokud výměnou oken ušetřím alespoň 20% energie (viz papír od čulibrka). Kdybych náhodou měl tímto krokem ušetřit více (což v případě samotných oken nejde), dostal bych na 1m2 o něco více. V mém případě cca 36 kkč. Po odečtení od nákladů mě okna příjdou na 79 kkč.

Jelikož je u nás spousta firem na okna a jedna má teď prázdninovou akci -47% a okna mi chtějí udělat za 54 kkč s tím, že si je zapravím sám (známý pro ně okna montuje a mi je zapraví za hubičku tj.cca 1 kkč vč.materiálu) tj. celkové náklady 55 kkč, takže oproti dotacím ÚSPORA 24 000,- Kč

JE TADY JEŠTĚ NĚKDO, KDO STOJÍ O BURSÍKOVY DOTACE ???
EX"PLAVÁČEK" Daevoo Nubira I wagon 2,0 16V CDX 1997 - utopeno při povodni,
pak Renault Scenic 2,0 - zemřel mrazem,
teď návrat Chevrolet Nubira SX wagon 1,6/16V "Černoušek"
Cobyll (čti jednoduše "Kobyl") Valmez ID 2933
Reklama
 

Uživatelský avatar
Ivoš
Příspěvky: 5567
Registrován: pát pro 01, 2006 08:52
Bydliště: Pardubice,CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od Ivoš »

Je to nesmysl....v podstatě jde zas o to, že vlk se nažral a koza zůstala celá + kšeft pro firmy, které daly největší bakšiš...my jsme nechávali onehdy dělat okna od firmy, která montuje Finstral s vroubkovaným povrchem. Cena byla někde okolo 70 000 a okna jsou naprosto perfektní a jako nová i po cca 6ti letech. Stejná okna jsme nechávali dělat i na chalupě a spokojenost stejná ;)
Chevrolet Spark 1.0 LS, r.v.2010, klima atd., tmavě hnědá metalíza
martincakl
Příspěvky: 89
Registrován: čtv čer 07, 2007 08:49
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od martincakl »

Pokud se týká výměny samotných oken,pak dotace mohou být pro někoho kontraproduktivní či nevýhodné.Nicméně je třeba rozlišovat případ od případu.
Osobně považuji "zmírnění" podmínek programu "zelená úsporám" tak aby na ně "dosáhl" i člověk co si chce jen vyměnit okna za nesmysl...takt to nemělo být nikdy nastaveno..V předchozí variantě bylo navázání dotace na okna na další podmínku,a to zateplení pláště či střechy objektu,pak to mělo smysl.Takto může dotace zneužít i člověk co chce "jen" vyměnit okna,ale velkou úsporu tím nedosáhne.
U oken s dvojitým zasklením a Ug=1,1W/m2K a horším v malém domě to bude vycházet jinak než u oken s trojitým zasklením Ug=0,8W/m2K v domě velkém.
Dtto se dá napsat i o dotacích na zeteplení pláště a střechy objektu..ev.dotaci na solární ohřev TV ev.solární ohřev s podporou vytápění.
Ač je mnoho věcí s kterými lze nesouhlasit...a které by bylo dobré vyřešit jinak,pak v principu na tomto programu nic špatného není.
To že pojektant či auditor bude chtít za svou práci zaplatit je celkem logické...a je jen na Vás zvážit zda se Vám konkrétně tento program vyplatí či nikoliv.
Celá tato problematika není tak jednoduchá aby se o ní dalo napsat do jednoho odstavce a šmahem "Zelenou úsporám" odsoudit.
Vím toho o této věci poměrně dost,ale nechci tady psát elaborát o několika stranách...
Ale jen jeden příklad...U středně velkého rodinného domu může dotace při zateplení fasády,střechy a podlahy,výměně oken a instalaci soláru pro ohřev TV činit odhadem až 430000Kč...Snad jediný problém (ale pro někoho velmi podstatný) může být ten,že celkové náklady budou cca 1350000Kč možná i více,takže po odečtění dotace musí investor "doplatit" ze svého cca 920000Kč...a ne každý je má.Ale to už je o o něčem jiném.
Chevrolet Aveo 1,2 sedan-sunset orange metalíza
Uživatelský avatar
Ivoš
Příspěvky: 5567
Registrován: pát pro 01, 2006 08:52
Bydliště: Pardubice,CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od Ivoš »

Pokud se jedná o kompletní práci, jak píšeš, tak je možné, že se dá něco ušetřit, nicméně v případě pouhé výměny oken je to spíš úsměvná záležitost. A tady bych se spíše přiklonil k financování na splátky, jestliže na to dotyčný nemá např. z úspor. Nebo ještě lépe kofinancovat to spolu s bohatou babičkou :lol: :lol: :lol: :lol:
Chevrolet Spark 1.0 LS, r.v.2010, klima atd., tmavě hnědá metalíza
martincakl
Příspěvky: 89
Registrován: čtv čer 07, 2007 08:49
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od martincakl »

I v případě pouhé výměny oken to nemusí být bezpředmětné...
Opět uvedu příklad středně velkého dvoupodlažního RD se suterénem....obytná plocha cca 200m2.
Náklady na výměnu oken 200 000Kč (trojsklo-plast)....a z několika nabídek je to nejlevnější cena..,tady dotace opět má smysl.
Jinak i náklady na projekt jsou součástí dotace,respektive příspěvku...,alespoň jejich část.
Chevrolet Aveo 1,2 sedan-sunset orange metalíza
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od ladinek »

Politici si Vás ale dovedou omotat kolem prstu.Jsou to ......Já bych mohl využít ted před měsícem šrotovný když jsem kupoval Avíka.Feldu jsem takhle prodal jen za 15 000kč ale podotýkám že pěknou.Se šrotovným bych měl 30000slevu na nový.Na slovensku to tak je nebo není?A proto půjdu volit až tam bude někdo normální pro lidi s normálním příjmem.Asi jsem trochu odbočil od tématu tak promiňte.
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
martincakl
Příspěvky: 89
Registrován: čtv čer 07, 2007 08:49
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od martincakl »

Ladinek:

"Politici si Vás ale dovedou omotat kolem prstu"..

Nikoliv...nedovedou...Ale já dělám v oboru,a dokážu si dost věcí spočítat...přesně spočítat a posoudit,a můžeš mi věřit že to dovedu
lépe než "běžný člověk z ulice"...Populismu nevěřím...politika je svinstvo..
Ale dát peníze do zateplení je velmi rozumná investice...a prokazatelně návratná..
Chevrolet Aveo 1,2 sedan-sunset orange metalíza
Uživatelský avatar
palikx
Příspěvky: 6250
Registrován: ned úno 20, 2005 13:56
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od palikx »

no mas asi pravdu ze se to v urcitych pripadech vyplati.ale at tak nebo tak porad se mi nelibi princip=drahe firmy v programu jsou a levnejsi firmy ne a slysel jsem od kamarada co ma stavebni firmu ze dostat se do takoveho programu je pro nej v podstate naprosto nevyhodne je nutny urcity standart a tedy pro nkoho investice .vyplati se jen vetsim firmam.tedy musim si vybrat firmu ktera vse udela ze stejneho materialu jen s vetsi marzi a za drazssi praci nez levnejsi firma.pak to cele nema smysl.to se mi nelibi=nuti te zadotovat neco co v podstate nemusis.
Skoda Octavia combi 1,9tdi upravena na 81KW
Skoda Fabia 1,9tdi-pd 74kw
Simson s 51
SKODA GARDE pro radost(zatim jen starost-shanim marne dily)
SKODA 105 S abych se nenudil
martincakl
Příspěvky: 89
Registrován: čtv čer 07, 2007 08:49
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od martincakl »

Palikx:

No...hele,nevím jaké firmy u Vás jsou.

Nicméně mimo své profese projektanta dělám ještě (mimo jiné) externě odbytové rozpočty pro jednu poměrně velkou stavební firmu.
O ceně se dá vždy jednat...Jistě že proti tobě jsem asi ve výhodě,jednak vím jaké jsou ceny...jednak dokážu sehnat dost věcí levněji.
Ale pokud si nenecháš udělat rozpočet jen od jedné firmy,nebo si nabídkový rozpočet té konkrétní firmy necháš zkontrolovat od někoho kdo tomu rozumí,pak se určitě dostaneš na slušnou cenovou úroveň.
Co mám zkušenosti,tak středně velká stavební firma ti zakázku předraží celkově méně,než firma malá,nebo firma složená z jednotlivých živnostníků.Ano..občas se schválně nacení předražený rozpočet,ale to bývá pouze v případech že stavební firma o takovou zakázku nestojí,ale nechce přímo investora odmítnout.
Nedávno jsem přeceňoval jeden rozpočet...a zákazníkovi jsem ušetřil více než 25% původního rozpočtu...250tis z 1mil Kč...Je to málo?
Chevrolet Aveo 1,2 sedan-sunset orange metalíza
Topol
Příspěvky: 1842
Registrován: pát led 07, 2005 21:44
Bydliště: Nový Bor

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od Topol »

Pěkný den :D
Takže úspory.Zkutečně je nejlevnější energie kterou nepotřebuji !
Nejdříve okna.Je to zkutečně plocha kde dochází k největším ztrátám ale je nesmysl uzavřít objekt téměř hermeticky!
vlhkost v domě je prevít!!Plísně atd.Když to nejsou ty panelákový otočný o 180°,který jsou opravdu hrozný tak pro začátek někdy pomůže i těsnění a nebo jsou i firmy ale i řemeslníci kteří dokáží do klasických křídel vložit termo sklo. Asi takto http://www.pozarniuzavery.cz/akce_zatepleni_oken/ Samozřejmě kdo má na nové tak není co řešit.
Kdo má domek tak při topení jsem použil na komín toto a mohu opravdu doporučit !Asi těch 8-10 % na uhlí .
http://www.sto-ostrava.net/media.asp
Jinak jsem první rok topil tepelným čerpadlem.Systém vzduch-voda.Všechno jsem si sehnal netu.Tepelné čerpadlo 18 kw za 29 000 :shock: Zkutečně trefil jsem firmu která s tím končila a já to koupil !Radiátory a rozvody zůstaly protože jsem našel článek kde mi potvrdily,že je možné napojit TČ na stávající systém :!:
http://www.ac-heating.cz/nejcasteji-kladene-dotazy.html
Oběhový čerpadlo a nějaký trubky a atd jsem koupil a celé mi to vyšlo i s gulášem pro kamaráda který mi to pomáhal
instalovat do 45 000 :!: Topí do -5°.Letos jsem protopil 5 821kwh x 2,45kč=14 261,45kč a 26 dní kdy bylo víc jak -5 1135kg uhlí x 2,8kč=3 178 kč Jinak cena za topení TČ proti plynu je poloviční :!: http://www.hotjet.cz/naklady_na_vytapeni.php
Jinak mámstarší domek začal jsem ho i zateplovat sice mi zemřel švagr byl zedník tak snad neš zaklepu bačkorama já tak to snad dodělám :lol:
Ale hlavně ať nám jezdí a nezlobí -i
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od ladinek »

:PP: Hlavně hodně optimismu !!! :PP:
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Uživatelský avatar
Ivoš
Příspěvky: 5567
Registrován: pát pro 01, 2006 08:52
Bydliště: Pardubice,CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od Ivoš »

martincakl píše:I v případě pouhé výměny oken to nemusí být bezpředmětné...
Opět uvedu příklad středně velkého dvoupodlažního RD se suterénem....obytná plocha cca 200m2.
Náklady na výměnu oken 200 000Kč (trojsklo-plast)....a z několika nabídek je to nejlevnější cena..,tady dotace opět má smysl.
Jinak i náklady na projekt jsou součástí dotace,respektive příspěvku...,alespoň jejich část.
Zapoměl jsem dodat, že naše situace se týkala bytu 3+1 (2x trojokno, 2x balkon) a přízemního domku s osmi okny...
Chevrolet Spark 1.0 LS, r.v.2010, klima atd., tmavě hnědá metalíza
Uživatelský avatar
cobyll
Příspěvky: 266
Registrován: čtv kvě 31, 2007 05:15
Bydliště: Wallachia Kingdom (Velká Lhota)

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od cobyll »

to martincakl: Ale jen jeden příklad...U středně velkého rodinného domu může dotace při zateplení fasády,střechy a podlahy,výměně oken a instalaci soláru pro ohřev TV činit odhadem až 430000Kč...Snad jediný problém (ale pro někoho velmi podstatný) může být ten,že celkové náklady budou cca 1350000Kč možná i více,takže po odečtění dotace musí investor "doplatit" ze svého cca 920000Kč...a ne každý je má.Ale to už je o o něčem jiném

...takže investor vysolí ze svého skoro mega na zateplení baráku a solární ohřev vody... a jakou má ten jeden milion kachlí návratnost? jedno století, nebo dvě...??????
EX"PLAVÁČEK" Daevoo Nubira I wagon 2,0 16V CDX 1997 - utopeno při povodni,
pak Renault Scenic 2,0 - zemřel mrazem,
teď návrat Chevrolet Nubira SX wagon 1,6/16V "Černoušek"
Cobyll (čti jednoduše "Kobyl") Valmez ID 2933
Uživatelský avatar
cobyll
Příspěvky: 266
Registrován: čtv kvě 31, 2007 05:15
Bydliště: Wallachia Kingdom (Velká Lhota)

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od cobyll »

palikx píše:no mas asi pravdu ze se to v urcitych pripadech vyplati.ale at tak nebo tak porad se mi nelibi princip=drahe firmy v programu jsou a levnejsi firmy ne a slysel jsem od kamarada co ma stavebni firmu ze dostat se do takoveho programu je pro nej v podstate naprosto nevyhodne je nutny urcity standart a tedy pro nkoho investice .vyplati se jen vetsim firmam.tedy musim si vybrat firmu ktera vse udela ze stejneho materialu jen s vetsi marzi a za drazssi praci nez levnejsi firma.pak to cele nema smysl.to se mi nelibi=nuti te zadotovat neco co v podstate nemusis.
naprosto souhlasím a jsem téhož názoru i po přečtení všech předchozích příspěvků...
EX"PLAVÁČEK" Daevoo Nubira I wagon 2,0 16V CDX 1997 - utopeno při povodni,
pak Renault Scenic 2,0 - zemřel mrazem,
teď návrat Chevrolet Nubira SX wagon 1,6/16V "Černoušek"
Cobyll (čti jednoduše "Kobyl") Valmez ID 2933
martincakl
Příspěvky: 89
Registrován: čtv čer 07, 2007 08:49
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: ZELENÁ ÚSPORÁM

Příspěvek od martincakl »

Cobyll:

Píšeš docela dost demagogicky...Pokud se tedy ptáš "a"...měl bys říct i "b"...
Jaká je návratnost investice do zateplení a soláru?Ok....při jakých vstupních podmínkách??Jak starý je dům,z čeho je postaven,v jaké oblasti stojí,jak je
orientován ke světovým stranám,kolik lidí v něm žije?

Ty sis prostě pro sebe řekl že návratnost zateplení je "jedno století,dvě století"....

Je pochopitelné že u pět let starého domu postaveného z moderních materiálů s okny s koeficientem Ug=1,1W/m2K a zdmi Ug=0,35W/m2K bude návratnost investice
nesmyslně dlouhá...Ale pro tyto domy není dotace určena.
U domu postaveného v 70tých letech,který má zdi Ug=1,1W/m2K (nebo ještě horší) a okna Ug=2,7W/m2K se spotřeba tepla sníží na 50 až 30% původní hodnoty.U tohoto domu je pak návratnost investice do zateplení cca 15-20 let (neodečítám dotaci-pak by to bylo opět ještě méně) za předpokladu že neporoste cena tepla (což je jak snad uznáš nesmysl..),takže reálná návratnost může být ještě kratší.

Pokud se solárního ohřevu TV týká,pak je to stejné jako se zateplením...Solární ohřev pro TV pro 5ti člennou rodinu vyjde cenově na cca 120-140tis Kč.Návratnost pak musíme počítat podle toho,jak je dům orientován ke světovým stranám...V tabulce v příloze vkládám graf pro mnou uváděný příklad.Tady je poloha pole kolektrorů uvažována na jihovýchod (abys nenapsal že jsem zvolil tu zcela ideální jižní variantu).Úspora energie pro ohřev TV je cca 70% (4,593kWh/rok) tedy 6-9tis Kč,podle toho za kolik máš kilowathodinu.Návratnost bez odečtení dotace tedy cca 13-23let bez odečtení dotace...s dotací pak 7-14let (opět když nepočítám nárůst cen energií v dalších letech).
Takže je to opravdu záležitost posouzení každého případu individuálně...Proto by si také potenciální investor měl zaplatit někoho kdo tomu rozumí a neradit se se svojí babičkou...

Pokud někdo očekává návratnost investice do 2let,pak je mamlas...takhle to v investicích opravdu nechodí...
capture_25082009_074446.jpg
(188.44 KiB) Staženo 163 x
Chevrolet Aveo 1,2 sedan-sunset orange metalíza
Odpovědět

Zpět na „POKEC“