Pelovy filter

Moderátor: Blue Lanos

Dad7
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 15, 2009 23:31

Pelovy filter

Příspěvek od Dad7 »

Caute.Neviete kde je pelovy filter u Espera?Lebo stale mi mrznu okna vo vnutry a povedali mi znamy ze musim nechat vysusit pelovy filter ale neviem kde to je.Len som pocul ze pri spolu jazdcovej strane ale kde presne to neviem a neviem ako to vyzera.Vydel som vzduchovy,olejovy,palivovy, ale pelovy to nie.


PS.Ked pustim fukar tak mi ide smrat.Neviem to opisat ale potom to prejde a nesmrdi ked trosku prefuka.Moze to mat daco splocne s pelovym filtrom?
Reklama
 

Uživatelský avatar
vladimir fodor
Příspěvky: 275
Registrován: ned led 27, 2008 11:04
Bydliště: Selce pri BB

Příspěvek od vladimir fodor »

cau. Okna ti urcite nemrznu pre pelovy filter,ale preto ze mas vo vnutri auta vela vlhkosti ktora sa pri kureni vyparuje.JA mam dojem že espero pelovy filter nemá,možno sa mylim ale ja som ho nenašiel.Na ten puch s kurenia existuje dezinfekčny sprej ja ho mám pod názvom VIRO Air-Fresh amožem potvrdiť jeho stopercentný učinok.
Dad7
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 15, 2009 23:31

Příspěvek od Dad7 »

Zvlastne ze nema pelovy filter.Ten VIRO Air-Fresh co stoji?Nasiel som stranku ale cenu som nevidel

Kód: Vybrat vše

http://www.ermans.cz/soubory/airfresh.html
.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Příspěvek od ppp »

Esperko je este prilis stary korejec na pelovy filter, ale ak ti ide puch z kurenia, skus (dat) vycistit na rucnej umyvarke bordel z priehradky medzi celnym sklom a motorom, tam kde je motorcek stieracov a nasavanie do kurenia, po rokoch tam byva slusny kompost. Ten zaroven drzi vodu a ta dava vlhkost, ktora rada zahmli okna. Dalej pred ostadenim auta po jazde je dobre zapnut vnutorny okruh a nechat to tak. Ranajsia rosa (aj teraz v zime) nenalieta do interieru.
Pripadne ak vymyslis nejaky slusny filter na vetranie v espere, radi sa s tym oboznamime. Ja tam mam zatial puncochu silonku proti listom, ale planujem tam napchat filter vyrobeny zo zigulackeho kruhoveho. Ale to az cez leto.
Dad7
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 15, 2009 23:31

Příspěvek od Dad7 »

No mas asi pravdu aj stym ze pelovy filter do espera neuviedly.Dobre ked tak to budem riesit cez teple obdobie [myslim tu rucnu umyvarku].Inac neviem ci ti to pomoze ale je tu napad ako s pelovym filtrom na Lanos.Neviem posudte ci to ma dobry napad alebo nie

Kód: Vybrat vše

http://www.lanosclub.com/view.php?cisloclanku=2005120105
.

PS.Inac ppp ked tak nieco vymyslim a pridam dajake foto.
dzanoka
Příspěvky: 208
Registrován: pát úno 22, 2008 18:29

Příspěvek od dzanoka »

Espero pelovy filter nemá ale skus ešte vybrať ventilátor to nieje taký problém pod kapotou ho držia asi 4 šroby a aj tam zvykne byť pekný bordel.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Pelovy filter

Příspěvek od ppp »

Ozivujem tu mrtvolu ale to preto, lebo zajtra by uz moje espero malo mat filter klimatizacie. Doplnim potom aj fotky a postup. Len neviem ci sa mi nan podari este aj napchat plastovy kryt proti listiu a vode, ktory povodne zakryval vstup do vetrania. Len dufam ze sa rosnicky v predpovedi aspon trochu sekli a nebude cely den liat.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Pelovy filter

Příspěvek od ppp »

Zatial som to vymyslel tako nejako. Je to taky prvy pokus narychlo, dalo by sa to spravit aj lepsie, len si zohnat lepsi material. Pouzil som papundekel aleboakosatovola, proste zlisovany papier hrubky 3mm, natrel som ho plastom rozpustenym v perchloretylene. Nalepil som na to gumene tesnenie do dveri a okien, prilepil silikonom. Na to som polozil upraveny filter na nejakeho baworaka, ktory sa najviac blizil idealu aj ked az po rozpoleni a uprave:
http://olejposta.sk/r_3199.html
A este som ten filter pritiahol ku papundeklu nech tesni.

Co sa da spravit lepsie?
1. pouzite nieco ine nez papundekel. Lepsi je napriklad plech, je tensi, v espere je kazdy mm dobry. Okrem toho je pevnejsi, ten papundekel sa mi pri obrusovani zlomil.
2. pred montazou papundeklu je lepsie si vybrat cely nasavac s klapkou vnutorneho okruhu a samozrejme aj plast pod stieracom
3. pouzit iny filter, lenze aky? Obycajna tkanina je hned cierna a zabita. A tento bmw filter bol najtensi skladany filter co som nasiel aj ked mal 2cm. V espere je tak 2.5cm miesta na vysku.
4. prichytky na filter by som nadalej spravil so siloniek, je to neskutocne pevny material a pruzny a aj trvacny, ale na nedostupnej strane by som ich chytil napevno a na prednej strane by som im spravil nejake haciky. Samozrejme to predpoklada pevnejsiu plochu nez papundekel a hlaven lepsie prilepenu nez silikonom. V jednom rohu ten silikon ani nedrzi ale aspon ze tesni.

Vlastne islo o to vyrovnat plochu nad nasavacim otvorom a nan cez ntesnenie prilozit filter. Slo by to spravit aj tak, ze si z plechu zvarim alebo zletujem celu kisnicku pre nejaky iny filter a tu prilepim k nasavaniu a filter do nej len vlozim a bude tesnit molitanom, ktory obvykle filtre maju okolo stien. Lenze nenasiel som taky tenky filter za prijatelnu cenu. AK nejaky najdete napiste sem budem len rad a prerobim to. Idelane by bolo keby mal 1 alebo maximlane 1.5cm, tie dva je uz dost vela aj ked s plechovou podlozkou by sa dal pouzit bez vacsich problemov.
Přílohy
na skusku primerany vyrovnavaci papundekel uz aj s tesniacou gumou
na skusku primerany vyrovnavaci papundekel uz aj s tesniacou gumou
DSC00297.JPG (78.17 KiB) Zobrazeno 3864 x
toto asi poznate, ak nie tak sa to skryva pred spolujazdcom pod kapotou pod plastovym krytom, ktory sa da lahko zlozit po zlozeni gumeneho tesnenia
toto asi poznate, ak nie tak sa to skryva pred spolujazdcom pod kapotou pod plastovym krytom, ktory sa da lahko zlozit po zlozeni gumeneho tesnenia
DSC00296.JPG (65.36 KiB) Zobrazeno 3864 x
takto nejako vyzera ten papundekel, na vyrovnanie okraja nasavania do vetrania, namiesto tych zarezov by boli lepsie oka dovonka. Jednak to bude  pevnejsie a takisto aj bude o co uchytit silonku
takto nejako vyzera ten papundekel, na vyrovnanie okraja nasavania do vetrania, namiesto tych zarezov by boli lepsie oka dovonka. Jednak to bude pevnejsie a takisto aj bude o co uchytit silonku
DSC00295.JPG (60.75 KiB) Zobrazeno 3864 x
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Pelovy filter

Příspěvek od ppp »

na koniec som este po miernych tepelnych upravach vratil nazad aj plastovy kryt, zda sa ze ani velmi nevibruje, len pri 2500otackach mi nieco odtial drnci ale neviem co, mozno to drncanie ani s vetranim nesuvisi, lebo drncalo to aj predtym, ked som tam mal len latkovy jednoduchy filter.

a nabuduce fakt radsej vyberiem plast spod stieraca aj cely nasavaci otvor s klapkou vnutornehookruhu, pretoze tak sa bude robit lepsie
Přílohy
a filter prisilonkovany tak aby tesnil, zda sa ze tesni ale overene to nemam :/
a filter prisilonkovany tak aby tesnil, zda sa ze tesni ale overene to nemam :/
DSC00303.JPG (56.54 KiB) Zobrazeno 3864 x
papundekel po prilepeni (aspon sa tak zda aj ked drzi to ako pes jeza)
papundekel po prilepeni (aspon sa tak zda aj ked drzi to ako pes jeza)
DSC00301.JPG (75.33 KiB) Zobrazeno 3864 x
Takto vyzera necela polovicka psominaneho filtra po uprave tavnou tycinkou a zahladeni bud na rovnej ploche po nataveni alebo pilnikom
Takto vyzera necela polovicka psominaneho filtra po uprave tavnou tycinkou a zahladeni bud na rovnej ploche po nataveni alebo pilnikom
DSC00298.JPG (48.29 KiB) Zobrazeno 3864 x
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Pelovy filter

Příspěvek od ppp »

a na zaver este jedna zolezita rada:
mozno viete o tom, ze v espere sa okolo nasavacieho otvoru a motorceka stieracov rad zbiera bordel, listie, prach a hlina. Na krajoch to nie je az take zle, staci to vystriekat zahradnou hadicou a ta vacsinu hliny odplavi ak ste predtym velke listie vybrali rukou (v rukavici). V strede je odtokovy otvor s gumenym kolenom, ktore byva upchate, treba ho pomackanim hlavne na konci, kde ma take divne gumene spatne klapky, uvolnit alebo tlakom prerazit. Tento odtok sa este hlada a cisit lahko. Lenze dalsi odtokovy otvor je presne pod ventilatorom a k tomu sa neda dostat bez zlozenia nasavania vetrania. Ja som to nakoniec vycistil tak, ze som z tohoto odtokoveho otvoru nejako vytiahol komplet zahlinene gumene koleno a vsetko vystriekal vodou a koleno potom horkotazko napasoval nazad. A tato hlina co sa tu zdrziava je jednou z hlavnych pricin rosenia okien ked je vonku chladnejsie. Este moze byt kopa svinciku na vyparniku klimatizacie ale to budem cistit az niekedy buduci rok. Tak dufam, ze tento rok sa mi uz okna nebudu tolko rosit.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Pelovy filter

Příspěvek od ppp »

a este mi ostava vymysliet co s vnutornym okruhom, tam by sa nejaky filter tiez zisiel, aj ked ten urcite vydrzi omnoho dlhsie
Uživatelský avatar
Dark69
Příspěvky: 1338
Registrován: pát říj 05, 2007 15:11
Bydliště: v Nexii :)

Re: Pelovy filter

Příspěvek od Dark69 »

Pekne, musim poriesit aj ja nieco... Uz tri tyzdne nemozem prestat kychat, to bude z auta a z toho prachu nasavaneho ventilatorom...Vzdy mam zaprasenu palubovku pred cinziakom..
to ppp: a co takyto filter ?? len ho zdokonalit... https://www.nexiaclub.com/navod-na-vyro ... e-vzduchu/
Daewoo Nexia 1.5 16V, 66 kW, GLX Sedan, Tmavozelena metaliza..
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Pelovy filter

Příspěvek od ppp »

Ja som mal povodne silonku nad sanim, tam kde mam teraz filter, takze ani na klapku nepadalo listie. Potom som ju vymenil za motorovy filter do vysavaca (electroluc clario), to je taka asi polcm hruba tkanina ani neviem ci plastova alebo prirodna. Tu tkaninu som prichytil hrubym drotom a celkom to aj tesnilo ale malo to malu priepustnost, bolo citit, ze na prvom stupni vetraku to ledva fuka oproti silonke. A po mesiaci bol tiez cely cierny. Takze som spekuloval nad niecim inym, trvacnejsim a lahsie vymenitelnym. Ten motorovy filter by sa dal pouzit bez uprav tak ako je to na odkaze co si sem dal, len by mozno nasal nejaku vlhkost za dazda. Neviem neskusal som nakolko je nasiakavy, nejako sa mi nechcelo :) .
Mimochodom ten bmw filter, ktory som pouzil, sa robi aj uhlikovy ale za dvojnasobnu cenu.

A dnes som si bol na vrakaci po nasavanie vetrania, takze mam material na pokusy a skusim vymysliet nieco praktickejsie, idealne na nejaky hotovy existujuci filter, tak aby to bolo este jednoduchsie vymenitelne a nikde sa nic neopieralo a nedrncalo.

A este v tom navode autor asi zabudol na stvrtu skrutku pod zasobnikom podtlaku.
Uživatelský avatar
Duffy
Příspěvky: 90
Registrován: sob říj 30, 2010 07:42
Bydliště: Prievidza

Re: Pelovy filter

Příspěvek od Duffy »

To dark :

Presne ja mam tiez silonku :-D uz ju tam mam rok a neprasi sa mi ..tiez som s tym mal problem ked mi lietal mrtvy hmyz cez vyduchy vzduchu v aute :roll: :roll: ;) ;)
Veľa zdaru makači :PP: :PP:

Nexia 8V - polovica auta už vymenená :-D
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Pelovy filter

Příspěvek od ppp »

takze ak by islo ohotove filtre, tak prichadzaju do uvahy najma tieto dva:
Hyundai Getz 11/02--> (15,54 € alebo 9,58 € / 288,61 Sk www.kamico.sk)
K 1182-2x 251 100 12
FAA-HY05 - japan parts 11.88eur
CU 2506-2 http://olejposta.sk/r_3248.html
BA-K-177 2ks 16.4eur
BA-P-177 2ks 12.9eur
rozmery H=251 S=100 V=12mm

Chevrolet Rezzo, Daewoo Tacuma (24,29 € alebo 14,14 € / 425,98 Sk www.kamico.sk)
K 1158-2x 281 102 20
FAA-DDW3 - japan parts 12.21eur
rozmery H=281 S=102 V=20mm

Ten hyundajacky je sice spratnejsi ale ma teda aj mensi povrch, kedze je len 12mm vysoky.
Teraz uz len vediet ci maju oba plastove ramy a ci je v baleni len jeden alebo dva, kedze sa zda ze obe auta potrebuju az dva kusy na jednu vymenu.
Odpovědět

Zpět na „ESPERO“