zapojenie subwoofra

Diskusní forum Daewoo Nexia clubu.

Moderátoři: Blue Lanos, Admins

Taire
Příspěvky: 3
Registrován: čtv čer 29, 2006 17:37

zapojenie subwoofra

Příspěvek od Taire »

zdravim. Chcem sa opýtať či je rozumné zapojiť subwoofer bez zosilovača, lebo v panasonicu mi poradili že keď nechcem zosilovač stačí subwoofer zapojiť priamo na výstup z predzosilovača na rádiu pomocou nízkofrekvenčnej výhybky???. Ak by to stačilo zapojiť bez zosilovača tak ako by som mal premostiť lavý a pravý kanál na výstupe z rádia. Dik 8)
Reklama
 

Uživatelský avatar
Alexis
Příspěvky: 36
Registrován: úte pro 19, 2006 23:45

Příspěvek od Alexis »

Můj názor na věc.
1) Ujasněme si pojmy - předzesilovač a zesilovač
Na předzesilovač nelze zapojit reproduktor :!:
2) Subwoofer - počet reproduktorů. 1 nebo 2 ? (Já mám 2)
3) Pokud má autorádio 4 silové výstupy tzn. 2 páry přední a 2 páry zadní, tak v případě že zadní páry jsou nevyužity, tak je lze použít pro připojení Wooferu - nf výhybka se ani nemusí použít. V žádném případě nedoporučuji připojení wooferu k rádiu pokud zadní reproduktory využívá - může- a velmi pravděpodobně (na 99%) také dojde k přetížení koncového stupně zesilovače a jeho následnému zničení :!:
4) pokud je woofer pouze jeden tak se zřejmě nevyhneš použití externího zesilovače a speciální "výhybky" která sloučí nf signál L a P kanálu pro Subwoofer. Pokud má rádio vyveden nf signál na nějaké konektory (např. pro ext. zesilovač, tak je připojení spec. výhybky a ext. zesilovače poměrně triviální záležitost. Pokud ne, tak je třeba signál pro výhybku se zesilovačem pro woofer "odvodit" ze silového nf výstupu (pro reproduktory) pomocí nejakého RC děliče.
Tolik v kostce můj názor.
;)
Pokud se mnou někdo nesouhlasíte, tak mě prosím nekamenujte. :lol:
Naposledy upravil(a) Alexis dne čtv úno 22, 2007 22:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
simone
Příspěvky: 1795
Registrován: ned kvě 22, 2005 13:27
Bydliště: Drienovec okr.Košice okolie
Kontaktovat uživatele:

aaa

Příspěvek od simone »

No to je odborná pomoc čo ti poradili. Tak trochu ťa nahnevám ale týmto spôsobom to určite nejde . Da sa zapojiť na výstup z autoeradia ale ak sub nieje stereo tak treba zlučiť pravý s lavým kanalom . Ak to zvladneč tak hlasitosť bude tak ma urovni kvalitných sluchátok. Bez zosilovača je tro na prd/podla mna/ Ak v hudbe tvorí 70 percent basová zložka tak gtolko uberie aj z výkonu tak si to spočítaj že ak ti autoradio hra poctivo tých 14W tak na kvalitný bass potrebuješ cca 80W no ujde aj 50W /never reklamným nápisom typu 300 1000W na zosilovačoch to jednoducho nejde z baterky norm spôsobom/ak potrebuješ viac napiš mi RP alebo ICQ.
Mam na predaj modul zosilovača na sub za 1500SK ma popistku tepelnu reg pasma, reg hlasitosti , 4 ohm a výkon 50W /poctivých/ merané
Leganza strieborna metalíza CDX hifi JBL,Magnat,Blaupunkt , LPG,
maxi skuter Kymco Xciting 500
Uživatelský avatar
Alexis
Příspěvky: 36
Registrován: úte pro 19, 2006 23:45

Příspěvek od Alexis »

Souhlasím s názorem simone co se týče nf výkonu. U zesilovače který nevyužívá napěťový měnič lze při palubním napětí auta cca 14V (při běžícím motoru) dosáhnout výkonu cca 5W. Při můstkovém zapojení takového zesilovače (využívá většina autorádií) je to jednoduše na druhou tj. 25W. Když vezmu v potaz účinnost arůzné ztráty tak je to cca 20W sinus. výkonu.
Výrobci pak z marketingových důvodů uvádějí výstupní výkon zesilovače tzv. Hudební nebo Impulsní. Nicméně tyto "výkony" jsou definovány tak fádně, že klidně můžou napsat o zesilovači 20W/sin že má výkon 100W/hudebních nebo 300W impulsních :!: :lol:
Uživatelský avatar
Granko
Příspěvky: 430
Registrován: stř črc 02, 2003 09:55
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Granko »

chlapci, nekazde mi iluziu, na mojom high-quality zosiku asi za 100 EUR mam napisane 800W a je tam dokonca 30A poistka :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Alexis
Příspěvky: 36
Registrován: úte pro 19, 2006 23:45

Příspěvek od Alexis »

To Granko:
To je jednoduchý: Aplikujeme Ohmův zákon tj. U = I /R, nebo chcete-li
P = U /I přičemž : U = Napětí (V), I = Proud, (A) R = Odpor (Ohm), P = výkon (W). Tak a : U = 14V, P = 800W no a ten proud vypočteme ze známého vzorce ( jak tvrdil jistý vojín ve filmu Tankový prapor) P = U / I, tzn. po dosažení hodnot do vzorce 800 : 14 = 57 A. Obrázek. Tolik k tvé pojistce. ObrázekPro jednoduchost jsem neuvažoval o účinnosti a ztrátách uvedeného zařízení.... :lol: :?:
Zravím .. ;) 8)
Uživatelský avatar
pelo
Příspěvky: 69
Registrován: úte čer 27, 2006 13:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pelo »

zapajat sub na radio je čista zvrhlost.. tusim niektore typy pio-rádií mali robene zadne koncove stupne, že sa dali zmostikovat ale niakych ked sa dobre vyspím 30rms je na sub málo :). Jedine riešenie zosik + woofer, a budeš vysmiaty. Akurat treba dobre vybrat.

P.S.:aj aktivne woofre stoja za dve veci ;)


Alexis:lenže prave o účinnosť ide, u analogu tak cca 55-65percent a u digitalu viac. A zabudol si ,že kvalitny zosik ma menič napatia :)

tým sa samozrejme nezastavam zosiku za 100E o prikone/vykone 800W :))
Espero , 1,5 16V
http://www.adrenalineteam.sk/ , pelo@wakkee.sk , ICQ: 254317908
Uživatelský avatar
Alexis
Příspěvky: 36
Registrován: úte pro 19, 2006 23:45

Příspěvek od Alexis »

To pelo. Ty jsi mé odpovědi nečetl pozorně. O zesilovačích s měničem jsem se zamozřejmě zmínil. 8)
O ztrátách a účinnosti jsem se zmínil pouze okrajově protože si myslím že by odpověď velmi přesáhla úroveň otázky. Samozřejmě je nutno s nimi počítat a můj odhad výkonů zesilovačů (bez měniče) s nimi +- počítal.
A co se týká přímého připojení wooferu na konc. stupeň rádia - tak to je věc názoru a použití. Pokud nejsi nadšenec a nechceš se se svým aparátem předvádět, tak si myslím že to stačí - tedy na to, aby woofer "vylepšil zvuk v autě. Pokud ale chceš aby se chvěla zem když kolem projíždíš, tak je ext. zesilovač jediným řešením. ;)
SK
Příspěvky: 203
Registrován: stř bře 29, 2006 09:02

Příspěvek od SK »

este dodam, ze ak si spominam niektore Panasonic radia mali filtrovany NF vystup z predzosilovaca na subwofer bol to 1xcinch vystup, ale subwofer musi byt aktivny s vlastnym zosilnovacom

cize zrejme v Panasonicu to mysleli takto ale je otazne ci spominane radio ten vystup ma,???
Uživatelský avatar
pelo
Příspěvky: 69
Registrován: úte čer 27, 2006 13:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pelo »

Alexis:jasne ,len som si rypol :) ide o to, že vacsinou woofru su vacsich priemerov (tazsia membrana, atd..) a niakych cca 30rms enma šancu ten woofer ukontrolovat! stosjim si za svojim, že je to blbost to napajat z koncaku radia. odkedy mam auto(cca 10rokou) mi prešlo rukami cca 50-70 zosikou, woofrou atd.. je to moje hobby , :)

vačšina lepších rádií ma RCA vystupy na zosiky, tie ktore su na woofer sa vacsinou daju nastavoat(gain) na radio a niektore obsahuju zabudovane aktivne vyhybky na nastavenie pasma woofra.
Espero , 1,5 16V
http://www.adrenalineteam.sk/ , pelo@wakkee.sk , ICQ: 254317908
Uživatelský avatar
Granko
Příspěvky: 430
Registrován: stř črc 02, 2003 09:55
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Granko »

alexis: mne je to jasne, sak som nejaky elektricky inzinier :), to som sem hodil ako len joke :lol:. ale najviac ma vedia pobavit pocitacove chrastitka napajane 500mA 12V adapterom velkosti 2 krabic mlieka s 9cm repracikom a napisom 120W :lol:
Uživatelský avatar
Alexis
Příspěvky: 36
Registrován: úte pro 19, 2006 23:45

Příspěvek od Alexis »

To pelo, Granko:
Fajn diskuse :D Co jsem chtěl říct, to jsem řekl.
Hodně štěstí ;)
Uživatelský avatar
simone
Příspěvky: 1795
Registrován: ned kvě 22, 2005 13:27
Bydliště: Drienovec okr.Košice okolie
Kontaktovat uživatele:

aaa

Příspěvek od simone »

no to sa tu zvrhlo ale suhlas a žial marketing je taký že napišu tam to čo chce zakazník vidieť.. Mam v aute teraz zosik s napisom 2*100 po premeraní je to skutočných 50W nic víc nic míˇˇn. No skusim s meničom vlastnej výroby namontovať koncak Quad 100W 8ohm čo to spravý hraval som na tom v kapele na stred a výšky v salach tak to snad do auta stačí :D inak koncerty vonku sme hrali na sub 2*400 koncak Peavey a stred výšky 2*100 tiež výroba Peavey takže ak je na auto zosiku /Granko neuraz sa/ nejakých viac 100W tak je to upla blbosť/žial/ :(
Leganza strieborna metalíza CDX hifi JBL,Magnat,Blaupunkt , LPG,
maxi skuter Kymco Xciting 500
Uživatelský avatar
dedo.miki
Příspěvky: 1253
Registrován: stř led 10, 2007 19:50
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dedo.miki »

Najrozumnejšie riešenie je dokúpiť potrebné komponenty a nie skúšať to zapájať priamo na rádio.Ja som sa už stretol aj s takým servisom ,čo 200W repro zapojili pomocou telefonnych drôtikov a čudovali sa že zvuk je o ničom.Tak nešpekuluj a ak chceš dobrý zvuk tak potrebuješ signál zosíliť inak ti to nevybudí repráky.
Uživatelský avatar
newnexia
Příspěvky: 99
Registrován: úte srp 07, 2007 23:11

Příspěvek od newnexia »

mam na radiu iba vystup na zosik .. ked kupim aktivny woofer mozem to nato zapojit?
Odpovědět

Zpět na „NEXIA“