Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Moderátor: Blue Lanos

Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 319
Registrován: pát kvě 13, 2011 23:32
Bydliště: Jihlava

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od dadif »

Tak mám po garančce, s klimou to dopadlo přesně tak, jak jsem očekával. Samozřejmě to tentokrát ten zvuk neudělalo (i když jsem klimu schválně asi tři dny vůbec nepoužil). I tak ale pro jistotu proměřili tlaky v klimatizaci a vše je prý v pořádku. Říkali mi, ať nezapínám klimu ve vysokých otáčkách, když jsem odpověděl, že mi to udělalo i na volnoběh, tak nevěděli. Každopádně to mají zadokumentovaný, takže v případě problémů mám přijet a budou řešit dál...
Chevrolet Orlando 1.8 LT+ '11, pewter grey
dříve - Mondeo III 2.0 TDDi kombi '01, ještě dříve - Renault R21 GTS '91, ještě dříve - ...
Suzuki AN400 Burgman '99
Reklama
 

Uživatelský avatar
Scorpion.11
Příspěvky: 6262
Registrován: úte kvě 19, 2009 14:36
Bydliště: Městys Jedovnice

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od Scorpion.11 »

hm.... tak se nic nevyřešilo -P
AVEO, 1.4 SEDAN STAR, 69KW, r.v 2008, koupeno (5/2009)

člen AVEO Fanclubu
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 319
Registrován: pát kvě 13, 2011 23:32
Bydliště: Jihlava

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od dadif »

Bohužel ne, snažil jsem se jim to co nejlíp popsat, vypadalo to, že opravdu nevědí (doufám, že to na mě jen dobře nehráli, ale nevypadalo to).
No, uvidím, co to bude dělat, třeba se zadře kompresor a bude to jasný... :?
Chevrolet Orlando 1.8 LT+ '11, pewter grey
dříve - Mondeo III 2.0 TDDi kombi '01, ještě dříve - Renault R21 GTS '91, ještě dříve - ...
Suzuki AN400 Burgman '99
Kjub
Příspěvky: 1975
Registrován: ned kvě 16, 2010 16:50

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od Kjub »

:idea: Da sa to checknut aj u nejakeho nezavisleho automechanika, co na to povie a potom sa podla toho zariadit...
Chevy Cruze Black´n´ Black 2.0 diesel power LTZ
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 319
Registrován: pát kvě 13, 2011 23:32
Bydliště: Jihlava

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od dadif »

Jo, to je docela dobrej nápad, to bych mohl zkusit, už úplně vidím ty kyselý ksichty, kdyby na to jinde přišli a já jim to přinesl pěkně naservírovaný! :lol:
Chevrolet Orlando 1.8 LT+ '11, pewter grey
dříve - Mondeo III 2.0 TDDi kombi '01, ještě dříve - Renault R21 GTS '91, ještě dříve - ...
Suzuki AN400 Burgman '99
ondish
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 06, 2012 10:40

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od ondish »

Ja som v nedelu isiel z Bratislavy do Prahy a cca 90 km za Brnom mi auto vypisalo CodeError 94, poklesol mi vykon motora niekde na uroven 50kW (odhadom) .. :) Tak som zavolal do servisu a dojala ma hlaska: "Skusal som to googlit :D Ale nic rozumne mi nenaslo, tak pokial nesvieti cervene svetlo mozte pokracovat v ceste." Anyway cesta to bola zaujimava, v stupacom pruhu pre kamiony na 4kvalte 80km/h som uz davno nesiel :)

Dnes rano som si dohodol servis u autovars v Prahe, ale samozrejme ked som rano nastartoval, tak auto bezalo ako hodinky (samozrejme kompresor od klimy trhol) a error nikde. Auto je momentalne v servise (ma 12400km), na klimu reagovali iba tak, ze mam startovat klimu na volnobehu, ale pozru sa na to.

Ked som sa vsak na to zameral detailnejsie, tak velmi jemne to skrkne aj na volnobehu. Ako som uz raz pisal, podla mna, ked sa nieco zapina tlacitkom, tak to ma fungovat tak, ze to tlacitko mozem zapnut - ci mi auto stalo - nestalo - hocikedy.
Uživatelský avatar
kubla111
Příspěvky: 116
Registrován: stř bře 07, 2012 17:43
Bydliště: Tišnov

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od kubla111 »

Mě teda v servise na tento dotaz (jen jsem se informoval, protože mám auto nové ještě daleko do první servisky) informovali, že mohu klimatizaci zapínat a vypínat kdy chci a v jakékoliv rychlosti a otáčkách. Jen ne, není-li tam kapalina. To je jediné omezení.

Tak jsem ještě volal klukům, kteří dělají oply a totéž mi potvrdili. Jediné, co má klimatizace udělat, je pokles výkonu. A to já cítím - vypínám klimu před prudším stoupáním :)
Chevy Spark - limitovaná edice 100 - žabáček (zelená metalíza)
ondish
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 06, 2012 10:40

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od ondish »

Ja som uz aut s klimou soferoval vela. Pokles vykonu je jedna vec, ale chrsnutie auta a pocit, ako keby som skocil na brzdu nie je pokles vykonu, ale vada :D Teda niekto to moze nazvat vlastnost, ale ehm. Slecna, ktoru som vtedy viezol a pocula to chcela vystupit z auta so slovami: "V tomto ti ja nepojdem ". A to este chuda nevedela, ze cestou spat pojdeme tak, ze som sa bal aj ja :D

Ad 2. Ked idem ja a spolujazdec a vsehosudy ziadna batozina, tak preboha so 4 mesacnym autom so 120kW motorom nemozem ist po D1 do kopca 80km/h :D Aj ked tato posledna zavada podla mna nebola sposobena klimou.
Uživatelský avatar
kubla111
Příspěvky: 116
Registrován: stř bře 07, 2012 17:43
Bydliště: Tišnov

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od kubla111 »

Však ano, muj predchozi prispevek jasne potvrzuje zavadu ....
Chevy Spark - limitovaná edice 100 - žabáček (zelená metalíza)
ondish
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 06, 2012 10:40

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od ondish »

Tak prave som si bol po nho do servisu. Preco sa to stalo (84) mozno zla nafta, to by som povedal skor nie, nakolko naftu tankujem na 2 pumpach, omw, pricom predpokladam, ze naftu beru zo Slovnaftu. Auto by malo byt ok, akurat diagnostika ukazala nejakych 12 error-ov, bohuzial neviem akych, lebo sa vraj pokazilo spojenie medzi diagnostikou a tlaciarnou :)

Pri otazke na klimu boli zhozeni, ze klimu zapinam pri otackach typu 2700 :D Uprimne, nikdy som nevedel, ze to nemam robit :D Minule auta (corsa, astra ..) to znasali celkom ok a firemne toboz. Takze - moze sa to rozletiet je to zle-zle-zle a zevraj je to aj v manuali.

Uprimne mam z toho zmiesane pocity, budem v najblizsom case robit 3000km a nejak neviem, ci mam to auto v poriadku..
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 319
Registrován: pát kvě 13, 2011 23:32
Bydliště: Jihlava

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od dadif »

Já jsem teda v manuálu nic takovýho nenašel, jediná zmínka je naopak o tom, že by se měla alespoň jednou za měsíc klima zapnout. Každopádně, pokud by to byl pro klimatizaci problém, mohlo by to být tak naprogramovaný, aby nešla zapnout ve vyšších otáčkách, ale podle mě je to nesmysl. Mě se akorát v servisu ptali, jestli mi to dělá jen při vysokých otáčkách, že by v tom případě to zapnutí mohlo být hlučnější, ale když jsem jim řekl, že jsem to schválně zkoušel i na volnoběh a udělalo to taky, tak nevěděli...
Na Mondeu jsem tohle vůbec neřešil, tam ani nebylo poznat, že je klima zapnutá, snad jen v táhlých stoupáních. A přemejšlet o tom, kdy jí zapnu jsem taky nemusel, klidně pod plným plynem.
Uvidíme, až se to podělá, tak třeba zjistí, čím to bylo...
Chevrolet Orlando 1.8 LT+ '11, pewter grey
dříve - Mondeo III 2.0 TDDi kombi '01, ještě dříve - Renault R21 GTS '91, ještě dříve - ...
Suzuki AN400 Burgman '99
Uživatelský avatar
lord_maxx
Příspěvky: 161
Registrován: pon bře 05, 2012 15:25
Bydliště: Praha

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od lord_maxx »

Ja tedy k predchozimu autu s manualni klimatizaci dostal radu, abych ji zapinal pouze pri behu motoru na volnobeh, ze pry jeji zapnuti ve vysokych otackach nedela dobre. 100x se nic nestane a po 101 to pripojeni ve vysokych otackach neprezije.

Tak nevim, jak je to u automaticke klimy. Uz z logiky veci, pokud ovlivnuje chod klimy vykon, potazmo otacky, otacky moou ovlivnit chod klimy. Takze ja se snazim zapinat na volnobeh.
Chevrolet Orlando 1.8 LTZ černá Carbon Flash
+ original hliníkové prahy
+ folie
+ aktuálně 17" originály, 16" zimní pneu na plechách čerpají síly ve sklepě
+ držák rezervy
ondish
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 06, 2012 10:40

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od ondish »

Nepotrebujem robit svojmu autu zle, tiez to zapinam na volnobeh. V momente ked sa mi to pokazi, tak to dam reklamovat. Nic podobne v servisnej prirucke jednoducho napisane nie je a nikto ma o tom ani neinformoval. Ci zo strany predajcu, alebo servisu.

Ked som sa rozpraval s mechanikom, jeho odpoved bola - ano, obcas sa stava, ze kompresor ma usadene kvapaliny po dlhsom stati a vtedy to moze sklbnut. Ale do 8000rpm by sa nemalo nic stat. Tu sa vsak nebavime o 8000rpm ale <2700rpm, co su uplne normalne otacky pri radeni. A kurnik klima sa zapina tlacitkom on/off. Odkial mam vediet, ze to tlacitko nemozem stlacit hocikedy?
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od Richard »

v tý kladce na hřídeli kompresoru je vlastně el.magnetická spojka a ta určitě trochu proklouzne při zapnutí, když budou otáčky vyšší proklouzne víc tudíž bude dřív opotřebovaná......... pokud to takhle moc škube, určitě to nedělá dobře řemenici na klice, celému systému napínání řemenu a samotnému řemenu, možná i alternátoru pokud nemá volnoběžku...... v tom případě se jde proti opravdu velký roztočený hmotě a setrvačnosti celýho auta a už jen to co popisuješ by mě dost znepokojilo....
Já osobně klimatizaci zapínám kdykoli potřebuji a nehledím na otáčky....... nikdy mi takhle auto nezpomalí a sepnutí kompresoru za jízdy nijak nepoznám, i když v synově Santa Fe (automatická klima) když je zapnutá pozoruji jemné cukání..... asi zapínání a vypínání kompresoru, nebo přepínání jeho výkonu, ale je to opravdu na hranici kdy to jde poznat
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
ondish
Příspěvky: 29
Registrován: úte bře 06, 2012 10:40

Re: Trhnutie motoru po zapnuti klimy

Příspěvek od ondish »

dadif: Stalo sa ti niekedy, ze pri zapnuti klimy, zaradeni 2-ky a dotlaceni plynoveho pedalu na podlahu od 2000-3000rpm ti motor pocas pridavania 2x trhol? Vcera som sa potreboval prudsie rozbehnut a chvilu som uvazoval, ci som presiel cez koleje. Tak som to skusil este raz na uplne rovnej ceste a stalo sa to znova. Ked som vypol klimu a skusil prudko zrychlit vsetko islo hladko..
Odpovědět

Zpět na „Cruze - Motory“