Rozvodový řemen Matíz - výměna

Moderátor: Blue Lanos

Uživatelský avatar
V.Brousek
Příspěvky: 2707
Registrován: čtv zář 02, 2004 20:45
Bydliště: Česká Lípa

Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od V.Brousek »

Dnes jsem vyměnil rozv.řemen po ujetých 90000 km. Původní řemen oproti novému byl slabší o 0,3 mm , bez zjevného poškození. Nejhorší z celé opravy bylo vyndání plastového krytu v podběhu kola, tam to nějak " soudruzi nedomysleli ", bylo to trocha nepříjemného násílí. Nová kladka 424 Kč, řemen 366 Kč - 3 hodiny práce, protože jsem ještě udělal seřízení ventilů a byl jsem překvapen velkou vůlí u výfukových ventilů po ujetých 15000 km, sací byly OK. Opravu jsem ale nedokončil, špatný stav řemene alternátoru ( popraskaný - ujetých 60000 km).
Vodní čerpadlo těsné a tak doufám, že vydrží i po výměně rozv. řemene ( když se změnil přítlak na ozubené kolo čerpadla ).
Daewoo Matíz - Průměr.spotř. r.1999 - 2010 = 5,49/100 km
Hyundai i10 Style průměrná spotř. 01/2012 - 31.12.2012 = 6,34/100 km- ujeto celkem 17 500 km
Reklama
 

Uživatelský avatar
alvin
Příspěvky: 4356
Registrován: pát črc 13, 2007 23:11
Bydliště: Bratislava ,pôvodne Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od alvin »

Ja som to nechal užvšetko vymeniť,po 6 rokoch a 60 000 km ,včetne vodnej pumpy (tá ma vyšla na 33 €),klinový remeň u bol ny výmenu po 40 000 km
tu som to už bol riešil https://www.chevroletclub.cz/viewtopic.php?f=10&t=13487
DACIA Sandero 1.0 SCe Arctica -"Šándor" , ex-HUNYADI GETZ 1.1i/2004,zvaný "Veľrybák" , predtým MATIZ 0.8/2003 alias "Šunkovec", na ten nedám dopustiť, ešte predtým TICO SX (1996), okrem toho v minulosti 2x Opel ASTRA, SEAT IBIZA, Š100, Š120L
Uživatelský avatar
Vazoun
Příspěvky: 3622
Registrován: sob dub 22, 2006 11:27
Bydliště: Dolní Poustevna Vilémovská 381
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Vazoun »

Zdravim všechny na foru a přeji hezký den :o) je jednou jisté,že pokud si jeden troufne udělat výměnu ,jakou je rozvodový řemen - kladka a seřízení -i pak pochopitelně značně ušetří dosti " korunek " oproti této výměně v autorizovaném servisu :!:
I když mám v rodině vnuka t.z.v. " vyučenýho automechanika " ovšem bez praxe a proto také bez práce / na pracáku / :!: nemáš praxi nechceme Tě :!: tak, takhle to dneska s naší budoucností dopadá :!: :?: To jsme teda dopadli :!: :!: :!: :!:
No nic, zpátky k tematu :o) mne stála tato výměna včetně výměny filtrů,oleje,brzdové kapaliny a seřízení brzd po 7 letech provozu přez 4.000.-Kč :roll: takhle sem kroutil očima :roll: ale co už naděláme :o)
--------------------------
oil filtr 151.-Kč vzduchový filtr 267.-Kč
drobný materiál 252.- rozvodový řemen 432.-
oil OMV BIXXOL 348.- napínací kladka 799.-
brzdová kap. DOT 4 151.- mechanické práce 1.700.-

Je pravdou , že se mi v mým Matizu nikdo jiný mimo kluky z autorizovanýho servisu nehrabe a já vlastně v roce kupuji jenom benál a kapalinu do ostřikovačů :lol: přijdu cvaknu a jedu :lol: čemuž jsem velice rád a vím,že se mohu spolehnout :lol: zdraví " Vazoun " :lol:
Mrkací.gif
Mrkací.gif (41.57 KiB) Zobrazeno 12855 x
Stanley
Příspěvky: 112
Registrován: pon bře 23, 2009 12:56
Bydliště: Děčín

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Stanley »

:P Nechával jsem dělat rozvody po cca 80000 km. Měnili mi kladku a řemen ( bez výměny vodní pumpy ) , a stálo mě to 1500 kč za materiál a 1500 kč za práci.To bylo předloni.Brzdovou kapalinu jsem dával před vánoci a DOT 4 mě stála 75 kč za 0,5 l. :o)
Ondras
Příspěvky: 1623
Registrován: sob bře 27, 2004 22:21
Bydliště: Ostrava Výškovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Ondras »

Já měnil rozvody na svém bývalém Matizu (v pořadí druhá výměna někdy při +/-150.000) a šlo to hladce. Horší to bylo u bráchova, kde jsme dělali první výměnu a nepovolili jsme řemenici, nemaje vhodný nástroj k jejímu zablokování. Pátý rychlostní stupeň a brzdy auta to neudržely. Resp. spojka to nadávala a statečně prokluzovala.
|\/| /\ '|' | '/.

byl to - ročník 1998 / 0.8i / přes 136.000 km / přímé sání, 15" alukola, snížení o 30mm, palubní počítač, otáčkoměr, sportovní interiér, folie, svody, laďáček a další capiny
Rado77
Příspěvky: 1074
Registrován: čtv bře 01, 2007 14:24

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Rado77 »

Keby to aspon robili normalne, ze trebars 2 diery oproti sebe (kvoli vyvazeniu) cez remenicu, a diera so zavitom na bloku motora.....len by sa dali rozvody do polohy nula, a zastrcil sa 1 srob a bol by fix jako hrom ;) Zrejme nechceli, aby si potom rozvody menil kazdy sam
Matiz 0.8 - predany, 8 rokov sluzil v podstate bez problemu
Stanley
Příspěvky: 112
Registrován: pon bře 23, 2009 12:56
Bydliště: Děčín

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Stanley »

:P To máš Rado pravdu.Nepotřebují,aby si to lidi opravovali sami doma.Tím pádem servisy nemusí existovat.Kolikrát mě naštve,když se něco rozdělá a na posledním šroubu zjistím,že ho nemám jak povolit, např.(nestandartní šrouby s nějakou hvězdičkou nebo jiným nenormálním tvarem ) . :((
Rado77
Příspěvky: 1074
Registrován: čtv bře 01, 2007 14:24

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Rado77 »

Presne :PP: Teraz pouzivaju same opacne torxy, aj v interieroch na dekle... a castokrat su take velke, ze sa nenachadzaju take bity v standard sadach a treba prikupovat, kazdy za X korun :( Obdobne u rozvodov - treba pouzivat special pripravky-fixatory, a samozrejme v SM ani neuvadzaju ich rozmery. Este ze mame internet kde je vsetko -i
Matiz 0.8 - predany, 8 rokov sluzil v podstate bez problemu
Uživatelský avatar
V.Brousek
Příspěvky: 2707
Registrován: čtv zář 02, 2004 20:45
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od V.Brousek »

Tak jsem dnes dokončil výměnu ( klínový řemen alternátoru ) a musím se omluvit konstruktérům Matíze , onen plastový kryt podběhu šel namontovat bez násílí. To znamená že "trubka" jsem já, při demontáži jsem ho tahal směrem ven s podběhu, a on se má vyndavat směrem k motoru. Ach jo, pořád se člověk učí.
Jinak jsem při povolování řemenice použil "utahovačku" , která povoluje spoje rázy, tudíž bez problému. Bez ní by to šlo asi špatně, jak píše Ondráš.
Daewoo Matíz - Průměr.spotř. r.1999 - 2010 = 5,49/100 km
Hyundai i10 Style průměrná spotř. 01/2012 - 31.12.2012 = 6,34/100 km- ujeto celkem 17 500 km
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 2002
Registrován: stř zář 29, 2004 14:54
Bydliště: KLECANY

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Tomáš »

To jsi měnil rozvodový řemen až po 11 letech ? Já teď matizem najezdím asi 4 tis ročně , ale právě řemen mám 6 let a chci ho vyměnit ikdyž má asi jen 40 tisíc.
MATIZ SE 0.8 r.v. 2000 modrá metla a NUBIRA Wagon SX 1.6 , 16V r.v. 1998 červená, příležitostně s bílým bydlíkem N126e
Uživatelský avatar
Vazoun
Příspěvky: 3622
Registrován: sob dub 22, 2006 11:27
Bydliště: Dolní Poustevna Vilémovská 381
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Vazoun »

Tomáš píše:To jsi měnil rozvodový řemen až po 11 letech ? Já teď matizem najezdím asi 4 tis ročně , ale právě řemen mám 6 let a chci ho vyměnit ikdyž má asi jen 40 tisíc.
-------------------
Zdravim " Toma " mně tu výměnu doporučil technik právě z toho důvodu že tam byl ten řemen 7 roků a měl najeto 50.000km
mějte se všichni fajn -" :lol: Vazoun " :lol:
Uživatelský avatar
V.Brousek
Příspěvky: 2707
Registrován: čtv zář 02, 2004 20:45
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od V.Brousek »

Tomáš píše:To jsi měnil rozvodový řemen až po 11 letech ? Já teď matizem najezdím asi 4 tis ročně , ale právě řemen mám 6 let a chci ho vyměnit ikdyž má asi jen 40 tisíc.
Zdravím,
rozvodový řemen můžeš měnit třeba po 30000 km, ale význam to nemá, jenom si taháš peníze s kapsy. Vyměn řemen podle doporučení servisních prohlídek a na ostatní rady nedej.
Já jsem řemen pravidleně kontroloval po 15000 km a vždy jsem na vlastní odpovědnost výměnu odložil. Proto oněch 11 let.
Daewoo Matíz - Průměr.spotř. r.1999 - 2010 = 5,49/100 km
Hyundai i10 Style průměrná spotř. 01/2012 - 31.12.2012 = 6,34/100 km- ujeto celkem 17 500 km
Rado77
Příspěvky: 1074
Registrován: čtv bře 01, 2007 14:24

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Rado77 »

Ty kokso! 11 rokov je slusna doba :D Aj si ten remen pocas "zivota" niecim osetroval, alebo si ho iba kontroloval ci nema praskliny? Ja mam pocit ze remen ani tak nema problem nabehat aj 300 tisic, ale prave ta doba je u neho dolezita - striedanie teplot leto/zima a jeho praskanie. Napr. klinak je pekne vidno ked sa prehne opacne, vtedy sa tam otvoria tie praskliny, kt. normalne nie je vidno.
Ja som menil na Fieste hned ako som ju kupil, lebo napr. klinovy remen bol popraskany uz aj z hora, vyzeralo to hrozne. To auto bolo r.v. 2000 a posledne 2 roky stalo zenskej v garazi, takze je dost mozne ze tie remene mali plnych 9 rokov. No vyzerali fakt ze zle.
Na Renaulte mam origo rozvody 5-ty rok (auto jazdene od 2006), a uz raz boli zhadzovane kvoli casovaniu ventilov, takze boli nahodene spet, skontrolovane vsetky kladky, a vyzeraju stale ako nove. Ale nechcem riskovat (navyse uz tam bolo to jedno znovu-napnutie), tak to na jar radsej vymenim.
Matiz 0.8 - predany, 8 rokov sluzil v podstate bez problemu
Uživatelský avatar
V.Brousek
Příspěvky: 2707
Registrován: čtv zář 02, 2004 20:45
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od V.Brousek »

Rado77, jak jsem psal, asi od 60000 km jsem prováděl kontroly po 15000 km , řemen vždy suchý,čistý, bez poškození a bez prasklinek. Hned jsem dělal i seřízení ventilů.
Měl jsem spíše obavu s napínací kladky rozvodového řemene, ale i to bylo skoro zbytečné, protože kladka vykazovala nepatrnou vůli.
Ostatním doporučuji držet se předepsaných intervalů pro výměnu čehokoliv.
Obrázek
Daewoo Matíz - Průměr.spotř. r.1999 - 2010 = 5,49/100 km
Hyundai i10 Style průměrná spotř. 01/2012 - 31.12.2012 = 6,34/100 km- ujeto celkem 17 500 km
Uživatelský avatar
Vazoun
Příspěvky: 3622
Registrován: sob dub 22, 2006 11:27
Bydliště: Dolní Poustevna Vilémovská 381
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozvodový řemen Matíz - výměna

Příspěvek od Vazoun »

Zdravím všechny na foru a přeji hezké ráno a celý den :o) tady něco pro šikovné " začátečníky Matízkáře " :o)
Výměna rozvodového řemenu :
-----------------------------
Ozubený rozvodový řemen používaný v motoru Matiz - je dlouhý 851,6 mm. V případě výměny provedeme následující kroky:
- demontujeme vzduchový filtr
- sejmeme řemen pohonu alternátoru
- sejmeme horní kryt rozvodového řemenu
- sejmeme řemenici z klikového hřídele
- demontujeme dolní kryt rozvodového řemenu
- nastavíme hnací kolo rozvodu tak,aby značka souhlasila se znakem na bloku - je možné využít šroub řemenice klikového hřídele a otáčíme hřídelí ve směru otáčení hodinových ručiček do dosažení správné polohy.
- otočíme čerpadlo chladícího systému po předešlém uvolnění připevnovacích šroubů a povolení rozdového řemene
- sejmeme řemen
POZOR : Po sejmutí řemene neotáčíme klikovou hřídelí a rozvodovým kolem,aby se nezměnila jejich poloha !!
Doporučené termíny kontrol - rozvodového řemenu : po 30.000 a 60.000 km / doporučená výměna : po 90.000km
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud to sem už náš kolega " Rado77 " někdy vložil,tak se mu tímto omlouvám :o) ale nenašel jsem to tu - proto to sem vkládám jako opis citace z knihy " Jak na to " zdraví " Vazoun " :lol:
----------------------
Člen Matiz clubu reg.čís. 20 :P
Matiz SE II/08 r.v.07/2002 sv.zel.metlina U38 -- STK+Emise do 07/2010
Odpovědět

Zpět na „MATIZ“