jaký olej použít...

Moderátor: Blue Lanos

Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od Serpico »

...jo při nákupech v LIEDL-u je nutný si uvědomit, jsou to dampingové ceny, které mají přitáhnout zájemce o nákup, otázkou tak zůstává rentabilita pro dodavatele a tedy jejich opětovné dodání produktu
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Reklama
 

Docent II.
Příspěvky: 464
Registrován: pon čer 14, 2010 21:05
Bydliště: Kousek od Rudé záře
Kontaktovat uživatele:

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od Docent II. »

Já vám ten Lidl přeju, já tam ještě donedávna z mladické nerozvážnosti nakupoval taky... 2 cyklocomputery, oba dva do roka v hajzlu, 2 sady AA Ni-MH článků, jako nové vydržely ve foťáku 1/4 toho, co Sanyo, po půl roce jsou na vyhození, cyklošortky po 5. použití roztržené ve švu, z cyklodresu s dlouhým rukávem se vytrhávaj nitě, ledva minu větvičku...

Abych jen nehanil - čistič na koupelny je super, rybičky v konzervách taky. Ale to je asi tak všechno.
† Daewoo Matiz 0,8 SE, 184395 km
Hyundai i20 Inclusive Plus
ZIPP
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2013 09:14

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od ZIPP »

Teď mne čeká výměna motorového oleje v Bublině ( kódové označení Matize mé dcery :D ) a naleju tam 10W 40, API SJ nebo vyšší. ACEA A1, A2, A3. A je mi jedno od jakého to bude výrobce. Pro mne je směrodatné aby olej splňoval předepsané specifikace ;) To samé platí i u vzduchového a olejového filtru - na výrobci mi nazáleží.. Jak jste na tom s výměnou palivového filtru?
Jsem koukal, že na Aukru někdo prodává komplet sety pří výměně oleje....olej + filtry, ale ta cena se mi zdá vysoká...
misojogi
Příspěvky: 458
Registrován: pon pro 13, 2010 15:05

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od misojogi »

2 sady AA Ni-MH článků, jako nové vydržely ve foťáku 1/4 toho, co Sanyo
treba pouzit Enelop (vygooglit) je to verzia Sanyo s dlhou zivotnostou
a nemas co riesit
misojogi
Příspěvky: 458
Registrován: pon pro 13, 2010 15:05

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od misojogi »

prave som sa chcel pochvalit

nalial som tam kvalitny olej
0W40 ester
auto sa zmenilo na nepoznanie, skvele startuje, dobre ide do otaciek a velmi tichucko bezi na volnobehu

aj kamoska v Suzuki ho vyskusala minuly rok a hovorila ze na dialnici v nemecku mala o 20 km vyssiu maximalku ako predtym a aj motor isiel lepsie do otaciek

kvalitny olej aj ked je drahy tak stoji za to .... odporucam nesetrit
misojogi
Příspěvky: 458
Registrován: pon pro 13, 2010 15:05

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od misojogi »

myslel som ze niekoho zaujem olej 0W40 ale ako vidim ziadna reakcia

ale zatial som stale spokojny .... motor ide jedna basen .... takmer okamzite(15s) po nastartovani stichne a mozem ist
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od Serpico »

...to misojogi, historka o zrychlení o 20km na maximálce, jenom po výměně oleje snad patří do říše snů a né sem, nicméně nemám nic proti kvalitním olejům ovšem je třeba uvážit na co auto jezdilo předtím, " ostřejší " oleje rozpustí zbytky předešlých méně čistících olejů ( 10/15W - 40 ) a hrozí následně ucpání mazacích kanálků, hydroštelů. Navíc nové premiérové oleje se příliš neliší v běžném použití. Vyplatí se ale dodržovat předepsané oleje, jsou odzkoušené dlouhodobým provozem a laboratorními i mechanickými zkouškami ( otěr ) po demontáži ve zkušebně ( tyto zkoušky jsou finančně velmi náročné 100tisíc odjetých km a demontáž motoru na prvosoučástky, proto je žádná značka až tak důkladně nezveřejňuje pouze následuje její doporučení ). Budu upřímný v autě ( dnes je to stará kára ) jsem našel po koupi ojetiny visačku s olejem Castrol Magnatec 5W - 40 a o magnetické přilnavosti jsem ochotný diskutovat ( řekněme, že jí příliš nevěřím ), prostě reklamní marketing je na světě a musím ho proto brát na vědomí. Důležitější je proto jeho včasná výměna buď rok anebo 10 - 12tisíc km a tu dodržuji zatím nemám s ničím problémy.

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Uživatelský avatar
Mikeš
Příspěvky: 329
Registrován: stř srp 29, 2007 08:37
Bydliště: B.n.P.
Kontaktovat uživatele:

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od Mikeš »

To by mě teda misojogi zajímalo jaký ten tvůj motor vydává prvních 15 vteřin po startu zvuky,než ho ta 0W40 utiší :D .Leju 10W40 a hned od startu šepot květin...
Matýsek z roku 99", odjeto 160 tkm, zrecyklováno :-(
Land Rover Discovery 3 2.7 - vé šestka v dechtu :-)
2x Land Rover Freelander Td4
Fábia HTP
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od Serpico »

...to Mikeš právě v těch 15vteřinách je 0W při 10° až 20°C je nejspíš už promazáno v celém mazacím systému, doba promazání se liší právě v závislosti na čísle Winter, čím nižší tím rychlejší promazání naproti tomu při 15W v zimě to může být až 30 vteřin a více. Jiná je otázka mazacího filmu a ten je jiný u 0W i 5W - 30 proto se pro tyto oleje montují motory s jinou vůlí, tolerancí při výrobě aneb vše souvisí se vším a co je dobré pro jeden typ nemusí být zákonitě dobré pro všechny typy motorů, oleje se dále rozlišují proto i datem výroby vozidla aj. údaji viz. SN/CE ap... . Prostě, když do veterána naliješ dnešní nejlepší olej, tak mu ublížíš, to se řeší u fy. vyrábějících oleje právě konzistencí pro staré motory, veterány.

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Uživatelský avatar
Jara
Příspěvky: 16
Registrován: pon dub 24, 2006 15:14

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od Jara »

Zdravím všechny diskutující. Ohledně olejů je tu psáno už spoustu. Nedá mi to se zeptat znovu....

Na mém Matizkovi byl doposud používán motorový olej 10W40 a to převážně Shell Helix Plus, poslední dobou pak GM 10W40, takže oleje SAE 10W/40 s API SL/CF. Matizek má najeto pouze 36t. km, jezdily se převážně krátké trasy a olej se měnil 1x za 2 roky. Průměrně ročně najeto 3t.-4t. km.

Zvažuju o přechodu na olej 5W40 a to Shell Helix Ultra, kde očekávám lepší mazání za studena a lepší "čištění motoru" ? Rozdíl mezi olejem 10W40 a 5W40 je jen 24č/litr.

Můžu přejít z 10W40 na 5W40 bez problémů ? S tím souvisí i to, že kromě jiné viskozity bych přešel z API SL/CF na API SM/CF. Koleduju si o malér s větším uvolňováním karbonu ?

Na výběr mám oleje:

GM/OPEL 10W-40 - ACEA A3, B3, API SL/CF
Shell Helix HX7 10W-40 - ACEA A3/B4, API SM/CF
Shell Helix Ultra 5W-40 - ACEA A3/B3/B4, API SM/CF

Nějaké doporučení.... ?
Matiz M150 rv 2002
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od Serpico »

...při km dosavadním proběhu 36tis. km můžeš klidně přejít na 5W/40 Shell bez problémů, tam moc usazenin nebude, jinak měnil by jsem po roce nebo 10tisíc km, krátké jízdy jak uvádíš, protože olej i stárne, já vím mnohdy se doporučují dvouleté výměny i s 20tisící a více km s tzv. long oleji ale to se Tě netýká, ty oleje tam nedávej ( A1,A5 ). Jo ještě se doporučuje pro Opel / Daewoo - dexos2 to má například Castrol Magnatec 5W/40. Jinak si myslím, že se opravdu příliš veškeré oleje neliší ve stejné klasifikaci, je to jenom markentingová záležitost. Český olej od roku 94 už nepoužívám, to jsem otevřel víko ventilů u sl. formana, který jezdil na shell a ventilové vahadla byly čisté, né s černým humusem jako od českých olejů, možná jsou už dnes jinde ale...

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Filipp
Příspěvky: 17
Registrován: ned črc 21, 2013 15:26
Bydliště: Námestovo /SK/
Kontaktovat uživatele:

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od Filipp »

ak by ste niekto chceli olej, tak ho mám za super cenu, napríklad:
japonská kvalita

http://www.oleje.cz/p/eneos-premium-hyp ... -1-l--3244

ja ponukam 4l bandasku za 20e ;)

a mnoho iného,len sa treba pýtať
www.ledxenony.sk
Led do automobilu,xenon sady od 34eur,denné svietenia od 18eur,cúvacie senzory od 17eur a mnoho iného...

Predám predné,zadné svetlá na cruze + hmlovky a krytky
misojogi
Příspěvky: 458
Registrován: pon pro 13, 2010 15:05

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od misojogi »

Filipp
uvedeny olej vyzera dobre
Můžu přejít z 10W40 na 5W40 bez problémů ? S tím souvisí i to, že kromě jiné viskozity bych přešel z API SL/CF na API SM/CF. Koleduju si o malér s větším uvolňováním karbonu ?
zmena viskozity je OK, kedze ide len o zmenu za studena tak zlepsi vlastnosti v zime a pri kratkych jazdach, dovod proti nevidim ziaden.
Ja mam v Matize dokonca 0W40 ester a som spokojny, auto ide jedna basen aj pri studenom motore

Od SJ/CF vyssie sa cistiace vlastnosti oleja nemenili, takze karbon nehrozi ani problemy s nim. Zmenili sa jedine ekologicke vlastnosti oleja a niekedy zial aj na ukor technickych
Uživatelský avatar
Jara
Příspěvky: 16
Registrován: pon dub 24, 2006 15:14

Re: jaký olej použít...

Příspěvek od Jara »

Koupil jsem 5w40 Shell Helix Ultra po 1L balení za 124 Kč. Zatím spokojenost -i
Matiz M150 rv 2002
Odpovědět

Zpět na „MATIZ“