LED žárovky do bytu

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Blue Lanos, pejee

Odpovědět
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od ladinek »

jj nic se nespálilo, akorát to z těch hodnot co to ukazuje v druhým pokusu v těch miliampérech neumím spočítat to první vím :D jak se to dělá? :D po vynásobení 230 v to vyjde nějak divně :D
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Reklama
 

Honza K.
Příspěvky: 178
Registrován: pon říj 29, 2012 09:52
Bydliště: Praha 7

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od Honza K. »

slidil píše:Víme. :D
Trafo, 4 usměrňovací diody, filtrovací kondík a elektronický stabilizátor ...
Ono přechodové jevy po připojení trafa taky nejsou obecně úplně trivialita. Ale u tohoto prcka, předpokládám, že se slušným odporem vinutí, se tedy snad nic moc neděje. Já jen, když budu předpokládat ustálený proud cca 150 mA, po připojení tam půlperiodu může téct o dost víc... No měřící odpor to snad přežije a dál jsou snad trochu rezervy na napěťovou špičku...

Ladinek: změřil jsi proud v mA... 200 mA = 0,2 A... Tj. vydělit naměřené číslo tisícem a dál můžeš počítat jako dřív.
Honza K.
_________________________
Suzuki Swift 1.2 Dualjet
Ex.: Fiat Idea 1.4 16V
Ex.: Lacetti 1.8 CDX, HB, automat
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od ladinek »

Supr, díky!!! já tomu nerozumím moc , ale pokud vím postup tak to udělám :D baví mě takový věci, je to změna pro mě :D
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od ladinek »

Tak jsem to změřil i tím druhým způsobem ,ale když naměřím dvě zapojený ledky /slabý 3,4,5 W/ tak rozdíl pokud naměřím oběma způsobama a porovnám je 10-20W :D je to možný? to by žrala 4W ledka 15 W. Ale když ty ledky změřím prvním způsobem 20A hodnoty vyhází reálně, druhým ne :D
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Honza K.
Příspěvky: 178
Registrován: pon říj 29, 2012 09:52
Bydliště: Praha 7

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od Honza K. »

No a jaký čísla jsi změřil prvním a druhým způsobem...
Pravda je, že chyba měřáku bývá vztahovaná k rozsahu v %. Takže např. chyba 1 % z měření na 20 A rozsahu by byla cca 0,2 A, což je pro účely měření spotřeby LED hodně. Ale u digátálních měřáků to nemusí takto jednoduchý. Víc o přesnosti by mělo být v návodu k měřáku.
Honza K.
_________________________
Suzuki Swift 1.2 Dualjet
Ex.: Fiat Idea 1.4 16V
Ex.: Lacetti 1.8 CDX, HB, automat
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od ladinek »

Návod k němu nebyl jen popis v ang. Změřím to znovu a hodnoty napíšu sem do tématu. Ale prvním způsobem jsem měřil včera a vše vycházelo. Pro kontrolu jsem dal i 50W + 35 W halogenku naměřeno 82,5W takže postup dělám správně, napíšu výsledky během dne :D
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od ladinek »

Tak jsem psal do Tesluxu, jak je možný, že led žárovka 4W při 4ks žere 55W a ne 16W. Zde odpověď:

hápu Vaše rozčarování, ale věřte mi, že tato LED žárovka má maximální příkon 4Watt. Už jsem se s tím setkal a řešili jsme to. Neznám úplně přesné technické zdůvodnění (terminologii), ale některé multimetry mají integrovaný kondenzátor a tento při měření LED zdrojů ukazuje vyšší hodnotu.
Můžu Vám ale zaručit, že elektroměr, který zaznamenává spotřebu tohoto LED světelného zdroje, měří skutečnou spotřebu, což je 4Watt.


Odpověděl jsem, že to z 10 druhů ledek naměřilo jen u těchto, tak nevím :roll:

Tak změřeno:

Měřeny 2ks led teslux 4W

Při 20A 0,10 x230= 23W
200mA 134,6: 1000x 230= 30,958W
při jednom kuse 200mA 66,2: 1000x 230= 15,226W


Měřeny 2ks ebay led 2x5W

20A O,O1x 230= 2,3W
200mA 32,2 :1000 x 230= 7,406W
Při jednom kuse 15,4 : 1000 x 230= 3,542 W

Měřeny 6W led EMOS 2ks
20A O,O4x 230= 9,2W
200mA 74,2: 1000x 230= 17,066W
přim jednom kuse 36,5 :1000x 230= 8,395W


Tak jak to teda je? vychází na 20A a 200mA jiný výsledky při dvou kusech. :D
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Uživatelský avatar
Vlasta
Příspěvky: 623
Registrován: čtv lis 17, 2005 16:25
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od Vlasta »

Nechci vám kazit debatu, ale měřák za necelé dvě stovky je naprosto nevhodný na takovéto měření. Zcela jistě si neporadí se spínanými zdroji, které jsou v úsporkách a ani zdroje v LED žárovkách nebude měřit kvůli jejich provedení dobře. Na takové měření jsou přístroje za úplně jiné ceny. Pravda je v odpovědi z Tesluxu, jedině běžný elektroměr dá správný údaj a to ještě musí těch žárovek být připojeno víc. Přesněji jejich příkon musí být vyšší, než je je minimum elektroměru které umí změřit. Tímhle levným by se to dalo přibližně změřit až přímo na výstupu zdroje, tedy tam, kde jsou už připojené vlastní LED. To ovšem znamená, žárovku rozebrat a najít to správné místo. Pak ovšem padá záruka a měření je zatížené chybou, protože nevíme s jakou účinností pracuje zdroj. Jakou má vlastní spotřebu.
A ještě jedna poznámka k teplotě LED žárovek. Pokud jsou umístěné v nevhodném svítidle, špatně se chladí. A teplota vyšší než cca 55°C jim drasticky zkracuje životnost. Z toho plyne jediné, čím výkonější jsou, tím masivnější chladič by měly mít a mělo by se optatrně vybírat svítidlo a i poloha v jaké žárovka je namontovaná. Aby teplo mělo kam odcházet a šlo co nejvíce mimo žárovku.
Kia Rio 1.25 CVVT COOL

Nubira hatchback 1.6 16v - důvěrně zvaná Cecilka † 29.9.2016
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od ladinek »

Ledka za zdrojem ma 15V. Na orientační měření stačí i za 200kč. Pokud změří halogenky , správně pak ledku která má 55W změří taky, Teslux nemá pravdu, protože jiné od nich změří dobře stejně jako všechny ostatní.
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Uživatelský avatar
slidil
Příspěvky: 1126
Registrován: pon úno 06, 2012 22:04
Bydliště: Koštice, okr. Louny

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od slidil »

Souhlasím s tím, že multimetr za 200,- na tom bude s přesností všelijak. Oproti kalibrovanejm měřákům za cca 5 - 6000,-

Ale předpokládal jsem, že pokud měřím na vypínači tak budu měřit přesně, protože mají LED zdroje kompenzaci jaloviny, a výrobce udává měřitelnej příkon.
Až tahle debata mě přiměla si to trochu prověřit.
A zjištění... na LED žárovkách se udává jen činný příkon, a ten je několikanásobně menší než zdánlivý (V.A), ovlivněný i jalovou složkou.
Jen pro informaci, domácnosti platí jen za činný příkon, jalovou složku elektroměry maloodběratelů neměří. Proto taky asi výrobce udává hodnoty jen činného příkonu.

Odporová zátěž má jen tu činnou složku příkonu, to jsou žárovky a halogenky.
U LED, nebo usporek jsou kvůli zdrojům, obě složky příkonu, jalová i činná.



Tady je tabulka (převzatá) a ta vysvětluje ty naměřený rozdíly.

V tab. 1 jsou uvedeny naměřené hodnoty náhodně vybraných tří typů LED zdrojů od jednoho českého výrobce. První typ s uvedeným příkonem 8 W má starší typ elektronického obvodu a další dva typy (12 W, 6 W) mají modernější elektronický obvod.
mereni LED.jpg
Naměřené hodnoty odběrů LED svítidel (proud I, činný příkon P, jalový příkon Q a zdánlivý příkon S, harmonické zkreslení THDi)

Hold každej se musíme učit. :D
Captiva 2,2VCDi LTZ 135kW - 2012 (4x4 - 7míst)

Bylo:
Chevrolet Aveo 1,4 74kW - 2010
Hyundai Santamo 2,0i 102kW - 1999 (4x4 - 7míst)
Uživatelský avatar
slidil
Příspěvky: 1126
Registrován: pon úno 06, 2012 22:04
Bydliště: Koštice, okr. Louny

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od slidil »

Ještě pro zajímavost.
Teď už v historii ten odkaz nedohledám, projel jsem snad milion stránek, ale některý LED zdroje mají údajně učiník (cos φ) jen 0,17. ( údajně měřeno v laboratoři na LED-žárovce kupovaný v ČR) :shock:
Já měl za to, že je normou stanovená kompenzace min. někde kolem 0,9.
Captiva 2,2VCDi LTZ 135kW - 2012 (4x4 - 7míst)

Bylo:
Chevrolet Aveo 1,4 74kW - 2010
Hyundai Santamo 2,0i 102kW - 1999 (4x4 - 7míst)
Uživatelský avatar
Vlasta
Příspěvky: 623
Registrován: čtv lis 17, 2005 16:25
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od Vlasta »

ladinek píše:Ledka za zdrojem ma 15V. Na orientační měření stačí i za 200kč. Pokud změří halogenky , správně pak ledku která má 55W změří taky, Teslux nemá pravdu, protože jiné od nich změří dobře stejně jako všechny ostatní.
Nějak ti nerozumím. Jak souvisí 15V s 55W LED? A halogen, to je čistě ohmická zátěž. Tu ti opravdu změří cokoliv správně, dokonce i měřák od ťamanů. Ovšem, že by zdroj pro LED žárovku byl čistě ohmická zátěž, to opravdu není. Je taky otázka, čemu říkáš orientační měření. Jestli to má znamenat rozptyl, cos naměřil, pak se to spíš rovná odhadu.
slidil
Ono je to dané taky tím, že ze spínaných zdrojů leze docela slušný frekvenční mišmaš, se kterým si obyčejný měřák neporadí. A kompenzaci jaloviny u LED ani u úsporek nehledej, není tam. Kondezátor, který na vstupu vidíš, slouží k úplně jinému účelu, ale jalovina to opravdu není.
Kia Rio 1.25 CVVT COOL

Nubira hatchback 1.6 16v - důvěrně zvaná Cecilka † 29.9.2016
Uživatelský avatar
slidil
Příspěvky: 1126
Registrován: pon úno 06, 2012 22:04
Bydliště: Koštice, okr. Louny

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od slidil »

Vlasta píše: slidil
Ono je to dané taky tím, že ze spínaných zdrojů leze docela slušný frekvenční mišmaš, se kterým si obyčejný měřák neporadí. A kompenzaci jaloviny u LED ani u úsporek nehledej, není tam. Kondezátor, který na vstupu vidíš, slouží k úplně jinému účelu, ale jalovina to opravdu není.
JJ, už jsem našel zapojení toho LED zdroje.

Měl jsem za to že tam je trafo a pak uměrnovač se stabilizátorem napětí.
A ono je to jinak usměrňovací diody s filtračním kondikem -> frekvenční měnič -> trafo -> usměrńovcí diody s filtrací.
Předpokládám že kvůli velikosti trafa. Vyší frekvence = menší trafo.

Captiva 2,2VCDi LTZ 135kW - 2012 (4x4 - 7míst)

Bylo:
Chevrolet Aveo 1,4 74kW - 2010
Hyundai Santamo 2,0i 102kW - 1999 (4x4 - 7míst)
Uživatelský avatar
Vlasta
Příspěvky: 623
Registrován: čtv lis 17, 2005 16:25
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od Vlasta »

Je to tak. Ale mají to takhle je ty "lepší" značky. Ty horší to šidí a místo spínaného zdroje mají kondenzátor, diody a nějaký obvod na řízení proudu. Ty nejhorší, ty tam dají jen kondenzátor, usměrňovací diodu a finito.
Kia Rio 1.25 CVVT COOL

Nubira hatchback 1.6 16v - důvěrně zvaná Cecilka † 29.9.2016
Uživatelský avatar
ladinek
Příspěvky: 6582
Registrován: úte srp 04, 2009 19:49
Bydliště: Brno

Re: LED žárovky do bytu

Příspěvek od ladinek »

Takže pak celý měření led ve W je zbytečný :roll:
Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.
Edmund Burke

[color=#FF0000]Chevrolet Aveo 1,4, 101hp, 74 kw [/color]
Odpovědět

Zpět na „POKEC“