Jak vybrat filtry

Moderátor: Blue Lanos

Uživatelský avatar
Nyny
Příspěvky: 314
Registrován: sob říj 22, 2011 12:33

Jak vybrat filtry

Příspěvek od Nyny »

Zdravím,
chystám se na výměnu filtrů (olejový, pylový, palivový a vzduchový). Filtry mají snad v každém eshopu s díly, není ani problém vybrat si typově ten, který je do mého typu auta. Mám ale problém vybrat konkrétní filtr, protože cenové rozpětí je hodně velké a popisy většinou hodně strohé, takže netuším, jaký je v těch jednotlivých filtrech rozdíl. Třeba olejový filtr se dá koupit třeba jen za 200,-, ale taky třeba za 1.500,- Nechci nijak škudlit, řídit se jen cenou a kupovat to nejlevnější, ale taky nechci zbytečně platit za něco, so se liší jen značkou pod kterou je to prodáváno. V čem se tady ty filtry liší kromě značky?

Poradíte mi jakou značku zvolit? Nebo mám kupovat "zlatý" střed? Jaké filtry kupujete vy?
Chevrolet Cruze Hatchback, výbava LTZ, motor 2.0 VCDi 163k Automat, barva bílá, rok výroby 2012
- Rádio TID-8945 (Rádio/DVD/TV/GPS/Couvací kamera)
- Bezpečnostní matice kol
- Ochranné venkovní lišty
- Hliníkové prahové lišty
- 4 x zástěrky
- 4 x ofuky
Reklama
 

Uživatelský avatar
milosh
Příspěvky: 6630
Registrován: stř črc 02, 2003 10:27
Bydliště: Ústecko

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od milosh »

Ja vyndám ty původní, opíšu typ a značku a podle toho koupím. Není třeba vynalézat kolo ;)

Ale pokud chceš autu dopřát to nejlepší, třeba filtr kabinový (pylový) se prodává i uhlíkový a ten by měl zabránit dostat smrad do interiéru. Jen stojí skoro 3x tolik co normální.
SLEDUJ MŮJ CHEVROLET-OPEL YOUTUBE KANÁL ať ti neutečou nová videa, která budou letos pravidelně vycházet
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Richard »

Je správné na filtrech - aspoň těch nejdůležitějších nešetřit. Stejně to řeším i já. Důležitý filtr je palivový a olejový, vzduchový pokud budeš měnit tak po 20000km není třeba používat nejdražší. Většinou cena odpovídá kvalitě.
Olejový a palivový filtr používám (pokud je) Mahle - Knecht (stejný německý výrobce jiný název) dále je slušný filtr Purflux, Mann.
Jak jsem psal o dalších filtrech stačí používat střední cenovou relaci určitě je dobrej Mann. V kabině je to vlastně jedno, možná je lepší používat filtr, který je černý s aktivním uhlím, který absorbuje pachy.
Určitě měň olej po nejvíc 15000km klidně použij olej GM Dexos2 5W30 je celkem schopný a je levný - něco málo přes 100kč/litr
Palivový filtr měň tak max. po 40000km.
Já osobně nakupuji na dufy.cz a nemám s nimi problém, co objednám za 2 dny mám doma, sem tam použiji automedik.cz a samozřejmě i czdrafel.cz
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
pekrtek
Příspěvky: 741
Registrován: úte bře 02, 2004 18:34

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od pekrtek »

Pokud můžu dát něco ze svých zklušeností: kabinový filtr dávám Valeo. Je sice drazší, ale na rozdíl od těch levnějších vydrží těch 15000 km co ročně najedu a nerosí se okna. Což se mi u těch levnějších stávalo po 1/2 roce.
Uživatelský avatar
Nyny
Příspěvky: 314
Registrován: sob říj 22, 2011 12:33

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Nyny »

OK, díky moc za odpovědi.
Ještě se zeptám, těsnění u výpustního šroubu oleje se musí také měnit při každé výměně oleje?
A když výměna proběhne, musí se v palubním počítači někde resetovat interval servisu?
Chevrolet Cruze Hatchback, výbava LTZ, motor 2.0 VCDi 163k Automat, barva bílá, rok výroby 2012
- Rádio TID-8945 (Rádio/DVD/TV/GPS/Couvací kamera)
- Bezpečnostní matice kol
- Ochranné venkovní lišty
- Hliníkové prahové lišty
- 4 x zástěrky
- 4 x ofuky
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Richard »

U výpustního šroubu těsnění při každé výměně neměním, jen zkontroluju stav - bacha na utažení, nesmí se to "zarvat" nemusel by to vydržet závit ve vaně, prostě utáhnout a pak druhý den ještě zkouknout zda neteče...... Pokud je těsnění hliníkové tam bych asi doporučil výměnu při každé výměně, v případě mědi to není tak horké ;) A to s palubákem nevím - už si nepamatuju - přecejenom už je to nějaký pátek co jsem CHEVY prodával ;)
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
Nyny
Příspěvky: 314
Registrován: sob říj 22, 2011 12:33

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Nyny »

Když se podívám na rozpis kdy se co dá měnit, viz:

Olej v motoru - 15.000 km / 1 rok
Filtr olejový - 15.000 km / 1 rok
Výměna brzdové kapaliny - 30.000 km / 2 roky
Filtr pylový - 45.000 km / 2 roky
Filtr palivový - 60.000 km / 2 roky
Filtr vzduchový - 60.000 km / 4 roky
Olej v převodovce - 150.000 km
Chladící kapalina - 240.000 km / 5 let
Rozvodový řetěz - 240.000 km / 10 let

Měníte pravidelně i tu brzdovou kapalinu?
Chevrolet Cruze Hatchback, výbava LTZ, motor 2.0 VCDi 163k Automat, barva bílá, rok výroby 2012
- Rádio TID-8945 (Rádio/DVD/TV/GPS/Couvací kamera)
- Bezpečnostní matice kol
- Ochranné venkovní lišty
- Hliníkové prahové lišty
- 4 x zástěrky
- 4 x ofuky
pekrtek
Příspěvky: 741
Registrován: úte bře 02, 2004 18:34

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od pekrtek »

Já ano. A filtry měním všechny společně jednou ročně s výměnou oleje.
Uživatelský avatar
Nyny
Příspěvky: 314
Registrován: sob říj 22, 2011 12:33

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Nyny »

V tom případě se tě ještě zeptám, kolik brzdové kapaliny při výměně potřebuješ, respektive jaký je objem brzdného systému?
A pak ještě, jak se výměna té kapaliny provádí? To někde prostě vypustíš, naplníš a pak se to musí nějak odvzdušnit ne? Já naposledy měnil brzzdovou kapalinu u Tatry 603 a FIATA 600D a to už je hodně pátků :-D
Chevrolet Cruze Hatchback, výbava LTZ, motor 2.0 VCDi 163k Automat, barva bílá, rok výroby 2012
- Rádio TID-8945 (Rádio/DVD/TV/GPS/Couvací kamera)
- Bezpečnostní matice kol
- Ochranné venkovní lišty
- Hliníkové prahové lišty
- 4 x zástěrky
- 4 x ofuky
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Richard »

U brzdovky bacha, je předepsána DOT4 ale ještě je kapalina DOT4 pro systémy ESP - zřejmě nějak lépe viskozitou pomáhá tomu systému v práci. Já jsem měnil klasicky - tzn. vyšlapat, ale bylo to špatný, pedál byl měkký , už jsem myslel, že budu kupovat hlavní brzdovej válec :shock: Nakonec jsem si udělal takovej přípravek z tlakového 2 lt. postřikovače a pár hadic a věcí, co se mi doma válely. Napustím do postřikovače litr kapaliny - přitáhnu víčko nádobky aby těsnilo a pustím tam tlak tak 0,5-0,8 baru.... No a pak už jen u každého kola odvzdušnovákem odpustím tolik kapaliny aby byla krásně čistá. Udělám to sám bez šlapání či čehokoliv jinýho za 1/2 hodiny i s demontáží kol ;)
Je třeba cca 1 litr 0,5 litr je málo jen cca 2-3 deci jsou v nádobce ty musíš z nádobky nejdřív odsát ;)
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
pekrtek
Příspěvky: 741
Registrován: úte bře 02, 2004 18:34

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od pekrtek »

Dávám brzdovku jak píše Richard. Četl jsem kdysi, že pokud není pro ESP, tak v zimě dělá problémy - hlásí chybu.
Uživatelský avatar
Nyny
Příspěvky: 314
Registrován: sob říj 22, 2011 12:33

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Nyny »

Takže při koupi brzdové kapaliny musím koukat po DOT4 a ještě aby byla pro ESP. Do je dobré vědět, protože nikde jinde jsem na tuhle informaci nenarazil.
Chevrolet Cruze Hatchback, výbava LTZ, motor 2.0 VCDi 163k Automat, barva bílá, rok výroby 2012
- Rádio TID-8945 (Rádio/DVD/TV/GPS/Couvací kamera)
- Bezpečnostní matice kol
- Ochranné venkovní lišty
- Hliníkové prahové lišty
- 4 x zástěrky
- 4 x ofuky
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Richard »

Třeba tahle určitě nebude dělat problémy: https://dufy.cz/brzdova-kapalina-ate-sl ... 901-6402-2 Mám pocit, že jsem nakonec koupil tuhle a mám ji v autě : https://www.autokelly.cz/Product/FE-FBL ... 7;40117973

U Autokelly moc nekupuju, jen když něco potřebuju hned, skočím na skůtra v montérkách..... Ostatně vidíš to hned - Dufy ATE 205,- Autokely Ferodo přes 300,-

A tohle jsem si doma spáchal na výměnu brzdovky, abych nemusel nikoho otravovat..... celkem to stálo asi 200,- . 100,- ten postřikovač s pumpičkou a nějakou hadičku 6mm a něco sem našel doma ;)
výměna brzdovky 1.jpg
výměna brzdovky 2.jpg
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
Nyny
Příspěvky: 314
Registrován: sob říj 22, 2011 12:33

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Nyny »

Hustej udělátor.

Mimochodem, když jsem koukal do servisního manuálu, jak se co provádí, zaujalo mě, že u výměny palivového filtru není psáno, že po výměně se filtr musí zalít naftou, jako je to třeba u Octavie. To se u chevyho dělat nemusí?
Chevrolet Cruze Hatchback, výbava LTZ, motor 2.0 VCDi 163k Automat, barva bílá, rok výroby 2012
- Rádio TID-8945 (Rádio/DVD/TV/GPS/Couvací kamera)
- Bezpečnostní matice kol
- Ochranné venkovní lišty
- Hliníkové prahové lišty
- 4 x zástěrky
- 4 x ofuky
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Jak vybrat filtry

Příspěvek od Richard »

Já to u Hyundai jak iX55 tak i u Santy nezalíval, je tam elektrické čerpadlo a to systém naplní.... neměl jsem s tím žádný problém
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Odpovědět

Zpět na „Cruze - Pokec“