Espero a měření emisí

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Beneš
Příspěvky: 370
Registrován: sob bře 03, 2007 01:44
Bydliště: Uhelná Příbram

Espero a měření emisí

Příspěvek od Honza Beneš »

Po dvou letech moje Espero úspěšně absolvovalo STK a emisní kontrolu.
STK předcházela nezbytná příprava (mj. komplet nové brzdy vzadu vč. prasátek a trubiček), nové zadní pružiny a vybroušení, tmelení a přelakování prahů a dalších kritických míst na dveřích, blatnících a podbězích.
Použil jsem dvousložkovou epoxidovou barvu, u prahů a spodků dveří i navrch (černou), jinde jen jako základ (přestříkáno modrou metal storm ve spreji). Jsem hodně zvědavý na trvanlivost aneb za jak dlouho se rez začne znovu klubat..?
STK proběhla až nečekaně hladce, technik zaregistroval nové brzdové trubky a pružiny, upozornil mně na lehce načnutý spodní čep na levém kole, vyzkoušel brzdy, světla a šel od toho. LZ pneu sjetou z vnitřní strany, se kterou mi bylo doporučováno na STK nelézt, vůbec neřešil.
Samostatnou kapitolou bylo měření emisí. Od předchozí kontroly se změnilo to, že je nezbytné připojit se k diagnostické zásuvce, pokud v autě je.
Protože mám LPG, musel jsem nejdřív vyloučit STK, které nedělají Elpigaz. Stále zbývalo dost SME na výběr. V tomto pořadí jsem je navštívil s těmito výsledky:
1. Bylany: Technik se mne zeptal na typ a rok výroby auta, odešel do dílny, vrátil se, řekl, že mi to není schopen připojit, že to ještě prověří, odešel, vrátil se a řekl, že fakt ne. Já: údiv, odjezd. -P
2. Vlčnov: Technik odvíčkoval krytku u diag. zásuvky, odešel, vrátil se se slovy, že si myslel, že na Espero diagnostiku má, ale že ta zásuvka na mém autě vypadá jinak než očekával.. Já: lehká nasranost, odjezd. -P
Dalším dvěma návštěvám předcházelo ověření, zda mají adekvátní diagnostiku a kabel.
3. Havlíčkův Brod - Baštinov: Technik hravě našel správný kabel, načež ani napodvacáté se nepodařilo diagnostice navázat komunikaci s jednotkou v autě. Technik po neúspěchu s Esperem zkoušel spojení i s jinými modely s motorem 1.8, což nikam nevedlo (neuměl jsem si představit, jak by také mohlo).. Já: nic, protože jsem ani nic nečekal.. odjezd. -P
4. Havlíčkův Brod - u Shellky: Technik po vyslechnutí mojí story řekl, že to zkusíme. Po najetí do haly řekl "jé, já tady ten kabel nemůžu najít!.... aha, tady je!" já: "omg .. uffff". Následně připojil kabel k zásuvce, komunikace na první dobrou, ECU nula závad, hodnoty emisí OK. ( Důležité: mají diagnostiku TEXA!! ) Já: :lol: 8) -i

Protože sem-tam ještě nějaké Espero zahlédnu, možná bude moje anabáze pro někoho poučná, kam nemá smysl jezdit s Esperem na emise, tady kolem Chrudimi a Havl. Brodu. Pochopitelně bez LPG máte výběr širší.
Espero 1.8 (+LPG)
ex Espero 2.0 (+LPG)
Reklama
 

Uživatelský avatar
Slam
Příspěvky: 2756
Registrován: čtv úno 23, 2006 13:07
Bydliště: Hradec Králové

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od Slam »

A není náhodou povinnost připojovat na diagnostiku na SME jen pro auta, co disponují diagnostickým protokolem EOBD?!

Přijde mi dost nemožné, aby SME měly propojovací kabely pro všechny auta, co se kdy vyráběla!

Já tam sice OBD zásuvku mám, ale diagnostickým protokolem EOBD nedosponuji (začal se v Evropě zavádět po roce 2000).

Na poslední SME kontrole jsem to ještě nevěděl (a bohužel ani ten maník, co to vědět měl - přesvědčoval mě, že mám OBD zásuvku rozbitou! :roll:)

Přitom v metodické příručce SME je to jasně napsáno:

Věstník dopravy 12/2015 hovoří u vozidel se zážehovým/vznětovým motorem o vybavenosti EOBD protokolem ve vztahu k datu výroby.
Pokud narazíte na vozidla, která po roce 2000 (zážehové) a po roce 2004 (diesel), nechtějí navázat komunikaci, protože tímto protokolem nedisponují, pak jej do roku 2002 (benzín) až 2004 (diesel) tolerujete (tabulka v metodice).
Daewoo Leganza 2.0 CDX (12/2002) • černá metalíza • 16V 93kW (T20SED)
Renault Clio III Grandtour 1.2 (07/2010) • červená • 16V 55kW (D4FD7)
Uživatelský avatar
conpet
Příspěvky: 3597
Registrován: čtv dub 21, 2005 22:59
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od conpet »

Moje Lega r. 1999 má konektor stejný jako Espero, na stk mám pocit že auto ji ani nenapojil, jen změřil napětí , lambdu a otáčky. Matízka r. 2003 už normálně napojil a prolustroval.
Megane Grandtour ,Chevy Trax diesel automat
Sen- http://www.youtube.com/watch?v=mhAT0Bm1gjg&feature=related
Jde o politováníhodný omyl, který se stává maximálně dvakrát za deset let.
Přéčinó bela chebná elektronka E13 z našeho podniko Katoda Olomóc.
80% mozku tvoří kapalina u některých brzdová
Uživatelský avatar
Honza Beneš
Příspěvky: 370
Registrován: sob bře 03, 2007 01:44
Bydliště: Uhelná Příbram

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od Honza Beneš »

Díky za osvětlení, pánové.
To jsou ale pěkný volové na těch SME co jsem byl, pokud na školení chrápali nebo blbě pochopili. Anebo jsou magoři ti, kdo jim nalili do hlav, že musejí napojit vše.
Samozřejmě jsem se divil, že i Espero rv. 1997 musejí stůj co stůj diagnostikovat, zvlášť po těch prvních dvou neúspěších a pročtení problematiky ALDL konektoru.
Mít v ruce citaci vyhlášky, hádal bych se do krve, takhle jsem se po opakovaném dotazu a opakovaném odmítnutí pakoval.
By mě zajímalo, co ten první byl u sebe v kompu zjišťovat, když tuto jednoduchou informaci od Slama nenašel. Achjo.
Tak hlavně, že máme tři prdele všech možných vyhlášek, ale ten, kdo by to měl mít v malíčku, ví mnohdy jen půlku věci anebo si to vykládá úplně blbě. :evil: :? :evil: :?
Strašně mě žere, když člověk musí dotyčnému "profíkovi" vysvětlit součást jeho práce, aby vůbec mohl být obsloužen (samozřejmě za plnou cenu, která stále stoupá).
Espero 1.8 (+LPG)
ex Espero 2.0 (+LPG)
Uživatelský avatar
Slam
Příspěvky: 2756
Registrován: čtv úno 23, 2006 13:07
Bydliště: Hradec Králové

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od Slam »

Honza Beneš píše:Strašně mě žere, když člověk musí dotyčnému "profíkovi" vysvětlit součást jeho práce, aby vůbec mohl být obsloužen (samozřejmě za plnou cenu, která stále stoupá).
Přesně tak, proto jsem si hned po STK vygooglil potřebné informace a vytiskl patřičné dokumenty, abych za 2 roky byl připraven a nestrávil tam zase zbytečně půl dne s rádoby profíkem... :roll:
Daewoo Leganza 2.0 CDX (12/2002) • černá metalíza • 16V 93kW (T20SED)
Renault Clio III Grandtour 1.2 (07/2010) • červená • 16V 55kW (D4FD7)
Uživatelský avatar
LordMMX
Příspěvky: 1517
Registrován: ned úno 20, 2011 05:06
Bydliště: Halič /SVK/
Kontaktovat uživatele:

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od LordMMX »

mne naposledy na EK povedal "vypni motor, nebudeme ho ničiť" , nahodil údaje do mašiny a vyliezol papierik s dokonalými emisiami :)
Daewoo Evanda 2005
Daewoo Leganza "Areum" CDX 2.0, central + alarm, el. okna, digi klima, dualbag, ABS/TCS
Daewoo nie je len značka... je to životný štýl !! :)
ex: Leganza, Evanda, Lanos, Corsa, Nexia, Espero, Marea
Uživatelský avatar
rudla
Příspěvky: 569
Registrován: stř led 14, 2009 19:57
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od rudla »

Tak to se cení. Já nám problémy s Tacumou na STK :evil: Je to 1,8 + LPG - BRC. Některé STK ani neví, že tento motor existuje. Do ČR se nedovážela. Je to dovoz z Itálie.
Tacuma 1.8 + LPG - 72 kW
Uživatelský avatar
Slam
Příspěvky: 2756
Registrován: čtv úno 23, 2006 13:07
Bydliště: Hradec Králové

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od Slam »

Tak to já mám auto v ČR prodané a stejně mi to je prd platný. :?
Daewoo Leganza 2.0 CDX (12/2002) • černá metalíza • 16V 93kW (T20SED)
Renault Clio III Grandtour 1.2 (07/2010) • červená • 16V 55kW (D4FD7)
Uživatelský avatar
Slam
Příspěvky: 2756
Registrován: čtv úno 23, 2006 13:07
Bydliště: Hradec Králové

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od Slam »

Tak dnes mě vyrazili z emisí, že prý se neumí připojit a bez vyčtení seznamu závad mi emise neudělají! :oops:

Jezdím k nim 12 let, vždy bez problému a před 2 lety, když začaly ty nesmysly, co s emisemi vůbec nesouvisí, se technik (prý tam už nedělá) slitoval a dal mi to (tvrdil mi, že mám vadný OBD konektor, což samozřejmě nebyla pravda, loni ho v autorizáku normálně používali). Ovšem letos tam na to byli 2 a poslali mě po více jak hodině pryč, i když jsem jim předložil ty podklady, co jsem k tomu našel, že se připojit nemusí ani pokoušet, tak si stejně nedali říct!

Může mi někdo prosím poradit, kam v HK a okolí můžu zajet na emise, příp. co jim mám říkat, když to neumějí?!? :?:

To, že by mi nabídli možnost "no OBD", tak by to prý museli vyblikat nebo co. :roll:
Daewoo Leganza 2.0 CDX (12/2002) • černá metalíza • 16V 93kW (T20SED)
Renault Clio III Grandtour 1.2 (07/2010) • červená • 16V 55kW (D4FD7)
Uživatelský avatar
Slam
Příspěvky: 2756
Registrován: čtv úno 23, 2006 13:07
Bydliště: Hradec Králové

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od Slam »

Dnes jsem už STK bez problémů získal. 8)

Včera mi nechtěli udělat emise v Regina a.s., furt si mleli svoje nesmysly, i když jsem jim tam donesl citace z metodiky (včetně příslušné směrnice), kterou se mají řídit a navíc minule (před 2 roky) mě tam pustili dál (ukázal jsme jim i protokol zminula). A to na to byli 2. Aspoň mi jako minule netvrdili, že mám rozbitý OBD konektor. :roll:

Dnes jsem byl v Korado HK s.r.o., kde mě nejen vyslechli, ale i pochopili, co jim říkám, a dokonce si moje podklady i ofotili, kdyby se prý s tím setkali ještě u někoho dalšího! V protokolu mám uveden typ emisního zařízení "Řízený bez OBD", jak už tu někdo psal. Navíc prohlídka zde byla o 50 Kč levnější, než by chtěli včera... :mrgreen:

Prostě je to jen o lidech a ochotě používat (hlavu). :oops:
Daewoo Leganza 2.0 CDX (12/2002) • černá metalíza • 16V 93kW (T20SED)
Renault Clio III Grandtour 1.2 (07/2010) • červená • 16V 55kW (D4FD7)
Uživatelský avatar
Honza Beneš
Příspěvky: 370
Registrován: sob bře 03, 2007 01:44
Bydliště: Uhelná Příbram

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od Honza Beneš »

Neuvěřitelnej příběh, Slame! Dost jsem se nasmál, ale chápu, že tebe to moc nepobavilo. No já pojedu tam co posledně s vírou, že se opět bez potíží připojí atd. Pokud teda vůbec nějaké emise ještě budu řešit..
Espero 1.8 (+LPG)
ex Espero 2.0 (+LPG)
Uživatelský avatar
Serpico
Příspěvky: 4768
Registrován: sob pro 31, 2005 19:25
Bydliště: Praha 4

Re: Espero a měření emisí

Příspěvek od Serpico »

... jo to je problém, korejce z roku 1997 nikdo nenapojí na současnou diagnostiku, prostě to nejde! Stalo se mě to taky před 3roky mechanik se snažil našel si i adaptér na Bosch - daewoo ale komputer hlásil eror ( koukal jsem mu přes rameno ), ... no nic, poslal mě na druhé stanoviště, pro plyňáky a emise OK, loni jsem jel rovnou tam.

Mějte se fajn
97 nexia 1,5 8V GL 3D - servo, airbag, stavitelný volant, DO - alarm, radio CD sencor - bluthoth
nessii servizuji s palikxem v Mellicaro - servizione...

serpico
Odpovědět

Zpět na „ESPERO“