Klimatizace

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
František 64
Příspěvky: 2
Registrován: ned úno 10, 2013 20:05

Klimatizace

Příspěvek od František 64 »

Prosím o pomoc. U Leganzi 98kW z roku 1999 mě přestala fungovat klimatizace. Kompresor sice spíná, ale systém nechladí. Náplň klimatizace je v pořádku. Uměl by někdo poradit ? Děkuji.
Reklama
 

Uživatelský avatar
Vypravca
Příspěvky: 1056
Registrován: pát črc 07, 2006 06:12
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Klimatizace

Příspěvek od Vypravca »

Je zima, tak nechladi.
Pockaj kym stupne teplota nad +5'C.
ex EVANDA, strieborná metalíza svetlá,
LPG BRC sequent 24
Automatické zapínanie svetiel, cúvacie senzory.
ex ESPERO strieborná metalíza.
ex ESPERO modrá metalíza.
DAEWOO MERCEDES McLAREN
LPG POZITIVE.
EGR NEGATIVE.
Diagnostika Autel Maxidiag univerzal.
František 64
Příspěvky: 2
Registrován: ned úno 10, 2013 20:05

Re: Klimatizace

Příspěvek od František 64 »

Tím to zřejmě nebude, protože klima mě nefunguje od podzimu. Máte někdo zkušenost s výměnou expanzního ventilu, který je umístěný před výměníkem pod palubní deskou?
Uživatelský avatar
Patrick
Příspěvky: 262
Registrován: čtv zář 20, 2007 19:21
Bydliště: Praha 4 - Modřany

Re: Klimatizace

Příspěvek od Patrick »

Zdravím, mám ted problém s klimatizací. Náplně bylo dostatek, kompresor spínal, ale klima nechladila. Myslel jsem, že je nedostatek náplně, tak jsem to nechal naplnit a nic. Mechanik mi po té řekl, že nejspíše je špatný klima kompresor, že pojistka sice cvakne, ale už nedává tlak a tak to nechladí.

Je to možné? Pokud ano, tak zkusím sehnat nějaký starší kompresor, jen se obávám, abych to nekupoval zbytečně.
Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 3871
Registrován: stř zář 20, 2006 21:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace

Příspěvek od Petr S. »

Patrick píše:Zdravím, mám ted problém s klimatizací. Náplně bylo dostatek, kompresor spínal, ale klima nechladila. Myslel jsem, že je nedostatek náplně, tak jsem to nechal naplnit a nic. Mechanik mi po té řekl, že nejspíše je špatný klima kompresor, že pojistka sice cvakne, ale už nedává tlak a tak to nechladí.

Je to možné? Pokud ano, tak zkusím sehnat nějaký starší kompresor, jen se obávám, abych to nekupoval zbytečně.
Možné to je,ale je to divné. Zkus vyměnit vysoušeč.
Hyundai Tuscon 1.6 TGDi alias tučnák
BMW F 800 GS
Ford Transit Connect T200 SportVan 1.8TDCi
ex Daewoo Leganza 2.0 16V CDX
http://www.czdrafel.cz/
http://planickasystem.webnode.cz
www.autobardo.cz
Uživatelský avatar
Patrick
Příspěvky: 262
Registrován: čtv zář 20, 2007 19:21
Bydliště: Praha 4 - Modřany

Re: Klimatizace

Příspěvek od Patrick »

Vysoušeč určitě vyměním, pač prý by se někdy vyměnit měl a při mých 340 tis. km už nárok má :).
Ještě mě napadlo, jestli se nedá nějak zkušebně zjistit, zda kompresor má správný tlak?
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Klimatizace

Příspěvek od Richard »

Určitě to jde, jak jsou ty ventily na plnění tak jeden je označen "high" a jeden "low" tedy vysokotlaká část mezi kondenzátorem (chladičem) a ventilem výparníku a nízkotlaká část mezi výparníkem (v kabině) a kompresorem.... v každé té části by měl být při běhu klimy různý tlak kompresor plyn stlačí a pošle do kondenzátoru kde po předání tepla a stlačení plyn kondenzuje na kapalinu, ta se vede do redukčního ventilu a přes trysku s malým průměrem (v lednici se nazývá kapilára) se vstřikuje do výparníku - právě změna tlaku na nižší způsobí změnu skupenství kapaliny na plyn a odnímání tepla z okolí..... každý normální chlaďař by ti měl změřit tlak v obou větvích a říct jestli je kompresor OK nebo ne ...... prostě ve vysokotlaké části by mělo být něco přes 20 barů v nízkotlaké přibližně 10x míň.... pak je kompresor OK

samozřejmě ten rozdíl tlaku je jen při běhu klimatizace, při vypnutí se tlaky vyrovnají v celém systému je pak tlak stejný kolik přesně nevím ale odhaduju to na cca 10-15 barů
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
Patrick
Příspěvky: 262
Registrován: čtv zář 20, 2007 19:21
Bydliště: Praha 4 - Modřany

Re: Klimatizace

Příspěvek od Patrick »

No, to že kompresor nevyvíjí tlak mi řekl mechanik a ujistil mě, že na 100% to je kompresor tím, že ošahal trubky a pak mi to řekl. Navíc to byl člověk, který podle mě si nebyl jistý, ale těžko říct. Jsem se ted přestěhoval do Prahy 4 a nemám tušení vůbec, kde nechat servisovat Legu. Resp. k někomu, kdo je spolehlivý a dá se mu věřit.

Takže zkusím se v okolí poptat, zda-li mohou provést zkoušku tlaků a nechám vyměnit i ten vysoušeč.
Uživatelský avatar
conpet
Příspěvky: 3597
Registrován: čtv dub 21, 2005 22:59
Bydliště: Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace

Příspěvek od conpet »

Tak to máš štěstí , v Praze je Palikx
Megane Grandtour ,Chevy Trax diesel automat
Sen- http://www.youtube.com/watch?v=mhAT0Bm1gjg&feature=related
Jde o politováníhodný omyl, který se stává maximálně dvakrát za deset let.
Přéčinó bela chebná elektronka E13 z našeho podniko Katoda Olomóc.
80% mozku tvoří kapalina u některých brzdová
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Klimatizace

Příspěvek od Richard »

Pokud jsi z Prahy určitě se domluv ohledně servisování Legy s Palikxem.... má s Daewy zkušenosti a navíc je to "pan mechanik" který nejdřív opravuje a teprv když to nejde vyměňuje...... ale je dost vytížen, chce to si termín domluvit.....
Jinak klimu v Nubiře jsem nechával plnit v pneuservis Bartoušek p. Gazda Na Vartě 2 P- 8 Libeň 778003003, nebo 266710818 jsou rozumný... dá se s nima domluvit ....
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
prcek1
Příspěvky: 132
Registrován: pát kvě 13, 2011 13:35

Re: Klimatizace

Příspěvek od prcek1 »

Richard píše:Pokud jsi z Prahy určitě se domluv ohledně servisování Legy s Palikxem.... má s Daewy zkušenosti a navíc je to "pan mechanik" který nejdřív opravuje a teprv když to nejde vyměňuje...... ale je dost vytížen, chce to si termín domluvit.....
Jinak klimu v Nubiře jsem nechával plnit v pneuservis Bartoušek p. Gazda Na Vartě 2 P- 8 Libeň 778003003, nebo 266710818 jsou rozumný... dá se s nima domluvit ....
Plnit to asi nemá smysl pokud je v čudu kompresor ... mě jednou odešel taky - jsou tam planžetky z pružnýho plechu, který něco uzavírají. Jedna se ulomila, pístek jí nasál, rozemlel ve válci, čímž se zničil pístek i válec a zbytky se roznesly po okruhu a zasvinily sušárnu. Ale klima normálně spínala a dokonce i občas trochu ještě chladilo, zbytek funkčních pístků asi přece jenom nějaký tlak vyvinul.

Jinak na servis chlazení znám jednoho pána v Panenských Břežanech, ale taky je víc než dost vytížen (tipnu si že v tomto počasí tuplem). Ale bere to fakt pečlivě a opraví i úplnou mrtvolu za rozumnou cenu. Kontakt pošlu SZ v případě zájmu.
Tacuma 2.0 CDX, LPG D.T.Gas, 2004
Praha 9
Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 3871
Registrován: stř zář 20, 2006 21:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace

Příspěvek od Petr S. »

Patrick píše:No, to že kompresor nevyvíjí tlak mi řekl mechanik a ujistil mě, že na 100% to je kompresor tím, že ošahal trubky a pak mi to řekl. Navíc to byl člověk, který podle mě si nebyl jistý, ale těžko říct. Jsem se ted přestěhoval do Prahy 4 a nemám tušení vůbec, kde nechat servisovat Legu. Resp. k někomu, kdo je spolehlivý a dá se mu věřit.

Takže zkusím se v okolí poptat, zda-li mohou provést zkoušku tlaků a nechám vyměnit i ten vysoušeč.
Kdyby jsi potřeboval kompresor,tak mám jeden záložní. Mohl bych ti ho pujčit.
Hyundai Tuscon 1.6 TGDi alias tučnák
BMW F 800 GS
Ford Transit Connect T200 SportVan 1.8TDCi
ex Daewoo Leganza 2.0 16V CDX
http://www.czdrafel.cz/
http://planickasystem.webnode.cz
www.autobardo.cz
Odpovědět

Zpět na „LEGANZA“