Hodnota priemernej spotreby stupa pri volnobehu

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
kruzidlo
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 24, 2017 12:16

Hodnota priemernej spotreby stupa pri volnobehu

Příspěvek od kruzidlo »

Zdravím každého na fóre,

prosím o radu, dnes som si všimol, že keď zastanem a beží mi motor, pomaly sa mi zvyšuje na palubnom počítači hodnota priemernej spotreby, pomaly naskakuje 6,2-6,3-6,4-6,5 až do vysokých čísel, potom ked sa pohnem hodnota klesá. Na spotrebe celkovej nebadám nejaké zvýšenie, tuším keď som mal na PP priemernú spotrebu, pri voľnobehu sa mi nemenila. Má s tým niekto skúsenosti?

Chevrolet Cruze 1,8 LT, 75 000km
Reklama
 

Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Hodnota priemernej spotreby stupa pri volnobehu

Příspěvek od Richard »

nevím, co na tom je zvláštního? Motor spotřebovává palivo a ty stojíš, tedy průměrná spotřeba stoupá.... ono to není tak jednoduché, některá auta mají v PC, že když stojí ukazuje počítač l/za hod. když se jede l/100km ale pak se to musí nějak přepočítat, já když vyjíždím z garáže tak couvám a taky než odjedu pozavírám garáž, vrata a rozjedu se stoupne mi průměrná spotřeba tak o 0,2-0,3 l/100 pak zas klesá..... nepřipadá mi to divné
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
kruzidlo
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 24, 2017 12:16

Re: Hodnota priemernej spotreby stupa pri volnobehu

Příspěvek od kruzidlo »

Ďakujem za odpoveď,

samozrejme že je korektná beriem to. Celkom a však Vaša odpoveď nenecháva kľudným, z toho dôvodu, lebo to nerobilo stale, ak auto stálo tak spotreba nestúpala. Tu ma napadá taká konšpiračná teória. Pred tým javom som bol na výmene oleja, po kontrole hladiny doma na parkovisku som zistil, že olej je v skoro čierny a nie hnedý ako to bolo pri ostatných výmenách. Netuším čo zas maglajz tam naliali ( bol to normálny certifikovaný servis podotýkam), no aby som sa vrátil k téme, či ten nárast spotreby pri volnobehu nezapríčinuje niečo co v motore kladie odpor, povedzme nedostatočne mazane ložisko od toho oleja či čo to je.
Pred tým, keď som stál na semafore, nestúpala mi priemerná spotreba, ked som zastal s hodnotou 6,5l, tak som sa po minute a pol čakania aj pohol. Teraz po minute a pol mám hodnotu na PP, viac ako 7,5l už pri zohriatom motore. Potom počas jazdy spotreba klesne na pôvodnú hodnotu.
Skúsme sa na ten jav pozrieť z pohľadu, čo som načrtol, či je to možné aby motor mal zvýšenú spotrebu z hore opísaného dôvodu.
Otáčky pri voľnobehu nekolíšu, zvuk motora je ok.
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Hodnota priemernej spotreby stupa pri volnobehu

Příspěvek od Richard »

No nový olej je krásně průhledný žlutohnědý ;-) tedy pokud si olej vyměním sám, vím co tam leju a co vypustím. Nikdy se ti nepovede vypustit z motoru všechno, ale tak 0,3 - 0,5 l oleje tam vždy zůstane, tak zabarví nový olej "dotmava" Záleží na tom jak to dotyčný servis vyměnil, setkal jsem se i s tím, že se vyměňovala jen polovina oleje :-(
Mám diesla a tak 3-5tis. km mám ještě olej na měrce celkem průhledný - ne černou kolomaz.
No s tím PC mi napadá jestli ti v servise neodpojili i baterku, proto se může pc "učit" ono když máš průměrńou spotřebu za 5000km 8l/100 tak se nějaké stání na semaforu neprojeví a ukazuje to furt 8/100. Mě se třeba automaticky nuluje průměrná spotřeba pokud načerpám víc než cca 10l no a když odjíždím od pumpy je průměrná spotřeba někde na 20 pak klesá na křižovatce vyskočí zas o 2 litry pak jízdou klesá a po ujetí třeba 100km už ukazuje obvyklých 8-9/100
Už jsi klidnější ?
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
kruzidlo
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 24, 2017 12:16

Příspěvek od kruzidlo »

Ďakujem pekne za odpoveď,

už som kľudnejší, ani ďalej nepátram po tom, spotreba sa mi nezvýšila, tak to už neriešim.

Pekný víkend prajem.
Laco71
Příspěvky: 671
Registrován: úte lis 19, 2013 19:40

Re: Hodnota priemernej spotreby stupa pri volnobehu

Příspěvek od Laco71 »

Spotreba na volnobehu sa dviha preto,lebo RJ je nastavená tak aby plnila emisné normy a k tomu je potreba aby katalyzator bol vždy zohriaty na určitu teplotu
preto ak RJ vyhodnotí, že katalyzator je pod požadovanou tepelnou hodnotou vstrekuje benzin na konci zdvihu, takpovediac do vyfuka, aby zhorel v katalyzatore a tak sa katalyzator udržal na pracovnej teplote

samozrejme hovorime o zažihovom motore 1.8 i
kruzidlo
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 24, 2017 12:16

Re: Hodnota priemernej spotreby stupa pri volnobehu

Příspěvek od kruzidlo »

Ďakujem veľmi pekne ešte raz,

spotreba je viac menej v pohode, teraz chodím len v meste, aj to úplne krátke trasy, čo je z hľadiska prevádzky to najhoršie. Inak so spotrebou som veľmi spokojný, spotrebu mam plus mínus 6,5 mimo mesta pri kľudnej jazde, myslím si že to bude tak ako píšeš. Mám ešte jednu otázku, ak by som mohol. Všimol som si , že keď sa nahreje motor na prevádzkovú teplotu, zapne sa aj ventilátor na chladíči, klímu nemám zapnutú, ak odstavím motor, tak sa vypne aj ventilátor, nie som si istý, ale to pred tým nerobil. Je to normálny jav, alebo je to nejaký problém? Teplota vody je stabilná nekolíše.
Laco71
Příspěvky: 671
Registrován: úte lis 19, 2013 19:40

Re: Hodnota priemernej spotreby stupa pri volnobehu

Příspěvek od Laco71 »

Ventilator pri chladiči je ovladaný čidlom , a tak ked sa zapina je to v pohode...

Horšie by bolo keby sa nezapínal vobec.....
Odpovědět

Zpět na „Benzín“