Výměna oleje v motoru

Moderátoři: Blue Lanos, Scorpion.11, lomngi

Prometheus
Příspěvky: 11
Registrován: čtv čer 20, 2019 19:09
Bydliště: Aussig

Re: Výměna oleje v motoru

Příspěvek od Prometheus »

Tak dekuji za rady, uz jsem skoro mel vymenu hotovou :D , ale nastal problem.
Nejde mi rukou povolit uzaver cartridge olejoveho filtru a na povoleni sroubu u olejove vany je potreba jakej klic (ve videu sem videl plochej)? :D
Aveo 1.4 74kW HB 2012
Reklama
 

Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Výměna oleje v motoru

Příspěvek od Richard »

Na olejový filtr je k dispozici klíč, ale někdy je filtr blbě zapuštěný (např. Kia Ceed 1,4 ) tam jsem se s přípravkem nevešel - resp. vešel, ale nešlo s ním točit...... Udělal jsem si takový pomocný klíč ze starého rozvodového řemenu ;)

Na povolení zátky je třeba samozřejmě klíč obvykle 17 nebo 19 šestihran (někdy i čtyřhran, ev. imbus či hvězdička), je lepší použít třeba ořech goly abys to stranovým klíčem neožvejkal.......
vždy by se mělo dávat nové těsnění pod šroub u vany - lepší výrobci filtrů ho přidávají do balení s filtrem např. já beru Mahle - Knecht a vždy tam je ;)
Utáhnout pevně , ale s citem abys nestrhl závit ve vaně - určitě to nezarvat rázovým utáhovákem ;)
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Prometheus
Příspěvky: 11
Registrován: čtv čer 20, 2019 19:09
Bydliště: Aussig

Re: Výměna oleje v motoru

Příspěvek od Prometheus »

Tak dneska jsem se na nej opet vrhl, ze konecne vymenim olej, ale Drakous se nedal. :D
Na zatce u olejove vany je vnitrni torx asi 15 (ale docela tam lital a 16 uz je moc velky), cartridge na olejovy filtr nekdo asi dotahl na krev tak, ze rukou nesel povolit, zkusil jsem i plochej klic a sikovky ale bez uspechu ani se to nehlo max jsem ozvejkal hrany.

Takze pristi tyden jedu s pokorou do servisu. :roll:
Aveo 1.4 74kW HB 2012
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Výměna oleje v motoru

Příspěvek od Richard »

Máš tam tenhle filtr ? https://dufy.cz/autodily/chevrolet/aveo ... Id=1966489 tedy musíš povolit tu plastovou část, abys tu vložku vyměnil. Nahoře bývá šestihran tuším nějakých 22 nebo 24 ale chce to šestihranou golu (ne dvanáctihran) abys ten plast neožvejkal a povolil ho. Ten kryt vůbec není nutné nějak enormě utahovat, těsní totiž "O" kroužkem v drážce víka bočně mezi víkem a tělesem filtru.
Tady pokud tu gumičku správně nasadíš do drážky víka a při utahování dáš pozor aby správně sedla a zajela mezi víko a těleso, stačí opravdu jen rukou dotáhnout víko na doraz - utažení neovlivňuje těsnění ;)
No a ty hvězdičky - chce to pořádný nářadí nejlépe ořechy torxy do goly - takový ty sady od vietnamců za 50,- jsou na draka většinou je ohneš, nebo prasknou. Já povoloval kardan byla tam 10mm imbus a musel jsem si koupit 10mm imbus v Toně asi za 100,- kus a pak jsem to teprv s trubkou povolil ;)
Opravdu to chce i na takovou triviální věc jako výměna oleje pořádné nářadí ;) a musíš se rozhodnout zda-li se ti to vyplatí ;)
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Prometheus
Příspěvky: 11
Registrován: čtv čer 20, 2019 19:09
Bydliště: Aussig

Re: Výměna oleje v motoru

Příspěvek od Prometheus »

Tak po mnoha strastech se mi nakonec podarilo olej vymenit. Nyni badam jak resetovat hlasku na vymenu oleje, vi nekdo?
Aveo 1.4 74kW HB 2012
Odpovědět

Zpět na „Aveo - Motory“