Zadní mlhová světla

Chevrolet Lacetti (Daewoo Nubira 3)

Moderátoři: Blue Lanos, koniQ

Odpovědět
FandaK
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 31, 2014 21:21

Zadní mlhová světla

Příspěvek od FandaK »

Ahoj,
Mám problém, čeká mě u mého Lacetti STK a zjistil jsem, že mě nesvítí zadní mlhová světla. Žárovky i pojistka jsou v pořádku. Nemáte někdo tušení kde hledat chybu. Předem děkuji za radu. ;)
Reklama
 

Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Zadní mlhová světla

Příspěvek od Richard »

No jsou ještě jiné podmínky pro svícení, např. zapnuté zapalování, rozsvícené přední potkávačky, nebo mlhovky..... no a pokud to ani potom nesvítí, projít kabely zkontrolovat kontakty, spojení v objímce...
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 3382
Registrován: sob zář 18, 2004 13:12
Bydliště: Příbram / skoro Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní mlhová světla

Příspěvek od Krtek »

Mam pocit že mlhovky (ať už přední nebo zadní) se u nás zapínaji skoro nezávisle na čemkoliv z ostatních světel. Určitě svítí i při obrysovkách (což je proti předpisum) a určitě svítí i zadní bez předních což je logický (zadní jsou povinný, přední ani mít nemusíš).
Pokud je OK žárovka a pojistka, tak už zbývá jenom páčka a kabely. Ale s žárovkama bacha, narazil jsem na žárovku, co vypadala OK a stejně byla zdechlá. Kdybych to nevypruboval jinou s, nevěřil bych tomu.
Jezdim:
Modrá Suzuki Vitara 2017 alias Vitoušek alias Mastodontek
ex
Zelenej Soptík - Daewoo Nubira 3 alias Lacetti sedan LPG

Manželky:
Modrej Žužlík - Chevrolet Matiz alias Spark 1.0 SE Elite.
http://www.krtkovo.estranky.cz
Bydlim - skoro Píbram
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Zadní mlhová světla

Příspěvek od Richard »

je to sice OT ale musím upřesnit podmínky, kdy svítí mlhovky: mlhovky přední mohou svítit s obrysovkami nebo s obrysovkami a potkávacími světly a není vyžadováno aby automaticky zhasly při dálkových a mám ... zadní svítí s rozsvícenými obrysovkami (ty svítí vždy) , takže i s potkávačkama a dálkama, nevím o podmínce zapnutého zapalování, u některých aut ano u některých ne.
Podstatné ale je, že vyhláška (nebo zákon) říká jasně kdy mlhovky (přední i zadní) použít, je to jen za mlhy a hustého deště, či sněžení !!!!! takže ty experty co potkáváte v hojném počtu a v krásné jasné a suché noci svítí mlhovkama, nejlépe ještě i zadníma, je třeba z důvodu porušení zákona "popravit" :D :D :D :D
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 3382
Registrován: sob zář 18, 2004 13:12
Bydliště: Příbram / skoro Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní mlhová světla

Příspěvek od Krtek »

Nás teda v autoškole učili že přední (ostatně i zadní) mlhovky nesmí svítit jenom s obrysovkama. Vždycky s potkávačkama. Ostatně asi to vyplývá z toho že jenom s obrysovkama jezdit nesmíš. Jestli se něco měnilo, dál už nevim.Jink máš recht vždycky paltilo za mlhy, sněžení a hustého deště. Mně ale víc irituje opak - stealth bez mlhovek v mlze. Oslnění zadníma mlhovkama dokážu překonat (anóbrž mi nevadí, prostě dodržuju odstup), problém je akorát kapku s dodávkama a vyššíma autama. Co se zavedly ty LED paskvily na denní svícení, je to ještě větší průser páč takový auto vzadu často nesvítí vůbec :-( Ale to už jsme dost OT
Jezdim:
Modrá Suzuki Vitara 2017 alias Vitoušek alias Mastodontek
ex
Zelenej Soptík - Daewoo Nubira 3 alias Lacetti sedan LPG

Manželky:
Modrej Žužlík - Chevrolet Matiz alias Spark 1.0 SE Elite.
http://www.krtkovo.estranky.cz
Bydlim - skoro Píbram
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Zadní mlhová světla

Příspěvek od Richard »

tím že svítíš s mlhovkama a potkávačkama přicházíš o výhodu mlhovek, které využívají té vlastnosti mlhy, že ta zhruba ve výši 20-30 cm na terénem není, pokud tedy svítíš mlhovakma svítíš pod mlhu a ne do ní. Pokud k mlhovkám přidáš i potkávačky ty ti před autem udělaj bílou stěnu a nevidíš nic, o dálkách ani nemluvím......
Paragraf 32 říká, že: Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Zde upozorňuji na slova smí a musí !
A např. na wikipedii je použití mlhovek dobře popsáno:
Mlha se skládá z malých vodních kapiček, které odráží dopadající světlo zpět. Čím je větší úhel mezi kuželem světla vrhaného mlhovým světlem a okem řidiče, tím je méně světla odraženo zpět do oka řidiče a tím řidič lépe vidí. Mlhové světlo se používá obvykle společně s potkávacím světlem. Je možné jej použít společně pouze s obrysovým světlem. V takovém případě se výrazně snižuje oslnění řidiče odraženým světlem, ale zároveň se výrazně snižuje i úroveň osvětlení vozovky. Proto je vhodné tento způsob použít pouze ve velmi husté mlze.
Zadní mlhová světla pouze zlepšují viditelnost vozidla za snížené viditelnosti - světla mají vyšší intenzitu svícení, než zadní obrysová světla. Za dobré viditelnosti je povinnost, mít mlhová světla vypnutá, aby nedocházelo o oslňování ostatních účastníků silničního provozu.
Zatímco zadní mlhová světla jsou u vozidel prodávaných v EU povinná, přední povinná nejsou a jsou často nabízena pouze za příplatek.
Nicméně v zákoně není uvedena možnost přední mlhovky jen s obrysovkama, nicméně není toto zakázáno, tedy vzhledem k tomu, že to není zakázáno může se toto spojení obrysovky a přední mlhovky užít.
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 3382
Registrován: sob zář 18, 2004 13:12
Bydliště: Příbram / skoro Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní mlhová světla

Příspěvek od Krtek »

No co si pamatuju tak jízda na obrysovky je vysloveně zakázaná (ať už máš nebo nemáš k nim zaplý mlhovky). Musíš jezdit jenom na potkávačky/dálkový případně dnešní paskvil - světla pro denní svícení. Ono se taky obrysovkám říkávalo po staru parkovačky což asi mluví samo za sebe.
Jezdim:
Modrá Suzuki Vitara 2017 alias Vitoušek alias Mastodontek
ex
Zelenej Soptík - Daewoo Nubira 3 alias Lacetti sedan LPG

Manželky:
Modrej Žužlík - Chevrolet Matiz alias Spark 1.0 SE Elite.
http://www.krtkovo.estranky.cz
Bydlim - skoro Píbram
Ondrapb
Příspěvky: 171
Registrován: čtv říj 29, 2015 14:11
Bydliště: Brno/Veverská Bitýška

Re: Zadní mlhová světla

Příspěvek od Ondrapb »

Chlapi, je tohle ještě legální? Nejedná se o výměnu stávajících žárovek atd., ale o dodatečnou montáž..

https://www.aliexpress.com/item/Brand-N ... a566b35fb6
Přílohy
HTB12dh2HXXXXXc9XFXXq6xXFXXXK.jpg
Daewoo Tacuma r. 2000/1,8 - 72 KW, LPG BRC
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Zadní mlhová světla

Příspěvek od Richard »

no na to jsem koukal a připadá mi to jako dobrý, ale nicméně nejsem si jistý zda-li je to legální tedy schválené ......
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Odpovědět

Zpět na „Lacetti (Nubira 3)“