Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Ukažte ostatním vaše auto. Pokud chcete, můžete napsat i recenzi.

Moderátoři: Blue Lanos, pejee, Jajuska95

Odpovědět
johns
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:11
Bydliště: NMnV

Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od johns »

Tak som sa neplanovane stal novym majitelom Lanosa :) nasiel som toto forum, precital niekolko
clankov a diskusii nakolko mi nieje ukradnuty stav svojho vozitka, nech uz to je cokolvek. V prvom rade teda pozdravujem vsetkych :)

Povodne som planoval pozhanat si vozitko za par stoviek, bol som rozhodnuty ze si vyhliadnem nejaku
feliciu, nech ma cerstvu STK a hadam mi tie dva roky, mozno viac, spolahlivo posluzi. V rodine mame feliciu a velmi dobre skusenosti s nou, v podstate je to nadmieru spolahlive a lacne vozenie az na jedinu vec - korozia :( Neda sa pozerat na auto ako hnije pred ocami, zial v pripade felicie je boj s koroziou nekonecny a nikdy nevyhrate!

Felicia na trhu za par stoviek je uz bud zodrana, zanedbana, alebo prehrdzavena vsade mozne, preto najst pekny kusok je dost problem, a z vlastnej skusenosti viem ze aj pekna zachovala felicia moze za rok dva parkovania pod holym nebom vyzerat rovnako ako ostatne negarazovane, cize skorodovane. Par peknych kuskov sa najde, ale najdu sa aj zufalci co za feliciu pytaju este stale aj daleko cez tisicku, co je podla mna uz moc a v tej hodnote uz by som po felicii nepozeral. Teda som ostal pri ponuke aut za par stoviek, nakolko momentalne potrebujem financnu rezervu a som nenarocny ohladne vybavy ci komfortu, samozrejme v rozumnych hraniciach a nech to trocha slusne aj vyzera...

V inzeratoch som nasiel aj jedneho lanosa z okolia, ale nevenoval som mu pozornost, inzerat som si nechal v prehliadaci a ked mi po niekolkych pokusoch na rozne inzeraty oznamili ze je auto ktore som vyhliadol predane, alebo som zistil ze inzerat nieje celkom pravdivy, zavolal som aj na lanosa, ze ked teda nieje daleko, aspon si ho pozriem, co to je zac, o deawoo neviem prakticky nic...

Majitel bol privetivy, slusny, posobil dobrym dojmom a hned po stretnuti mi otvoril kapoty, dvere a poukazoval co kde je, kde su ake chyby a ospravedlnil sa ze auto nieje umyte, lebo uz dva mesiace stoji, kedze on kupoval druhe vacsie a lanosa uz nevyuziva. Vnutri na dverach dokonca bola pavucinka :) co som ale ja kvitoval, kedze vacsina ludi auto nalesti, vybliska a zamaskuje kazdy nedostatok, cize som mal pocit ze mi ukazuje realny stav, nie ten vybliskany "predpredajny". Po kratkej obhliadke sme sa isli previezt, medzitym mi porozpraval ako k autu prisiel a co s nim zazil, atd... Po jazde sme este chvilu kecali a potom sme sa dohodli ze si to necham prejst hlavou a ked tak sa ozvem. Pan povedal ze ak mam zaujem, podrzi to tri dni, ked sa rozhodnem tak zavolam. No uz cestou domov som stale mal z auta taky zvlastny pocit, proste nieje to felicia ani mercedes, ale na svoj vek, stav a pocet km je to slusne... No uvidime, vyspim sa na to...

Dopadlo to tak ze lanosa mam uz tyzden doma, spoznavam sa s nim, fotky som este nestihol, prilozim... Neplanujem ziadny tuning, ani nejaky styling, chcem si ho dat do stavu aby mi nejaky ten rok este spolahlivo pojazdil a tak urcite vyuzijem rady a skusenosti z tohoto fora. V kratkom case chcem urcite poriesit vymenu rozvodov, priebeznu obhliadku auta niekym kto sa vyzna, predne capy na ramenach su zodrane a tak vseobecne... Technicky niesom amater ani zrucny mechanik, nieco si trufam svojpomocne, nieco radsej nie, kedze nemam vela moznosti a rozoberat auto na travniku na dvore nieje najpraktickejsie, nemam garaz :(

Videl som ze je tu kopec zrucnych ludi, machrov co sa vyznaju a tak verim ze tu ziskam cenne rady a pomoc v zaciatkoch.

(idem zial prave do prace, preto dalsie dojmy pribudnu na pokracovanie)

Daewoo Lanos 1,5 63kW 1998 HB 27U - uplne bez vybavy.
Daewoo Lanos 1,5 63kW 1998 HB-5Dv, 27U - uplne bez vybavy (bez kurvitok).
Reklama
 

Uživatelský avatar
frezzi
Příspěvky: 1576
Registrován: pon říj 08, 2012 17:10
Bydliště: Slovensko

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od frezzi »

tak vitaj u nás :mrgreen: :PP: prajem veľa štastných a spokojných KM z lanosom :PP: ak niečo nebudeš vedieť tak radi pomôžeme, a k tomu trávniku - radšej doma na trávniku ako na parkovisku pred panelákom :mrgreen: :PP:
Aveo 1.4 16V 69Kw, sedan Šedá Metalíza -
výbava : čím ďalej tým lepšia :D
Uživatelský avatar
smire666
Příspěvky: 4087
Registrován: stř srp 17, 2011 20:24
Bydliště: Bratislava IV.

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od smire666 »

Tiež ťa tu vítam :PP: Nech langoš slúži -i
Chevrolet Orlando LT benzín, olympic white
EAGLE SQUADRON
Portal-Orlando-Forum.de ( premium Mitglied )
johns
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:11
Bydliště: NMnV

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od johns »

Dakujem za uvitanie :)
Tak dnes som poriadil nejake fotky pre predstavu "co jsem si to dotáhl domů"
Na aute mam cerstve znacky, za sebou nejakych 200km beznych behaciek do prace, domov, do obchodu na kofolu atd... Prve dojmy sa ani moc nezmenili, skor pribudli plany ktore s lanosom v blizkej dobe mienim absolvovat. Ako som spominal, chcem zacat pri rozvodoch, vymene filtrov a naplni, vymena gul capov a jednoznacne domontovat central bez ktoreho uz neviem fungovat. Niesom rozmaznany ale lanos ma tak nestastne umiestnene "cupliky zamykania" pri kluckach, ze sa musi clovek riadne natahovat a je umenie napr zamknut predne dvere cez zadne a naopak. Dalsia vec na ktoru si nemozem zvyknut je absencia posilovaca riadenia, tiez mi pride lanos podstatne "tvrdsi" ako ine auta bez posilovaca. Skusil som dvihnut predok ci nieje riadenie ztuhnute alebo nedrie niekde, ale na spalkoch ide krasne prstom otacat volantom, kolesa volne rukami otacam z prava dolava bez problemov, akonahle auto sadne na zem, katastrofa. Posilovac dorabat nemienim, tak skusim ci sa to po vymene capov nezmeni, planujem vymenit aj kolesa, mozno to bude mat vplyv, ak nie, zvyknem si... (vymakane paze nevyzeraju na muzovi najhorsie). Ako som pisal, kolesa by som rad dal aspon 14 hlinikace, a to hlavne z dovodu podla mna labilneho podvozku ktory dost plava a trocha to samozrejme vylepsi aj vzhlad ak uz nic ine... Motor bude musiet pozriet asi niekto kto to vie porovnat s inymi lanosmi rovnakej motorizacie, kedze vykonovo sa mi zda byt dost slaby na 63kW. Presedlal som z feldy 1,6 55kW kombi, a tej ked som pridal tak vystrelila ako raketa... Mozno subjektivny pocit, mozno vlastnost tychto motorov. Inak jazda o jednom pasazierovi je na lanose celkom slusna, motor nieje lenochod a celkom rad taha aj nad 90 a viac, cize brzda premavky hadam nebudem. Ktovie ako pojde v plnej obsadenosti alebo s vleckou za sebou... Odhlucnenie kabiny je slusne, aj pri vyssiej rychlosti to az tak nehuci a ani vetranie za jazdy nieje take hlucne, mozno vdaka deflektorom, ale mal som ich aj na felde a tam hucalo o dost viac, cize lanos +. Dalsi postreh sa tyka vetraku, kolkokrat zapnem ventilator tolkokrat na mna vyflusne prach, listky a lupienky, cize predpokladam ze filter vzduchu do kabiny tam bud nieje alebo ani byt nema a musim si to poriesit svojpomocne. Zahmlievanie je tiez dost slabou strankou, zazil som rannu rosu zatial asi 2x a odmlzenie predneho skla trvalo nejako dlhsie ako som bol zvyknuty konkretne u feldy. Klimu to nema, nikdy mi vsak v aute moc nechybala, cize tam som spokojny, o dalsie mozne "dodrbatko" menej. Rovnako ABS ci ABG nemam, casto viac potrapi ako pomoze. Elektricke zrkadla ani okna tiez nemam, nechybaju... klucka na okno ma celkom slusny zaber, na par otacok je okno uplne dole - lepsie ako felda. Brzdy ako take stacia, aj ked treba im tlacit viac ako som bol zvyknuty, no je to zvyk asi... jazdil som aj na trabante ci MBcke a nikdy sa nestalo zy by som vletel do kvetinaca lebo som nepretlacil pedal brzdy :) Svetla svietia slusne, no v noci som siel zatial len par km, cize celkovy dojem zatial este nebudem hodnotit. Sedacky... no neviem... mne to pride ze sedim na lavici v cakarni u dedinskeho lekara, ploche, neforemne zial aj proti felicii uplne zleee :( Ale dlhe trasy na lanose neplanujem, tak hadam postacia. Inetrier sa mi osobne docela paci, jednoduchy, vsetko prehladne po ruke, v noci pekne osvetleny panel, na lanos staci... Kufor v pohode staci, keby som potreboval miesto, kupim nejake combi a nie HB.
Celkovy dojem ako som pisal, za tu cenu slusne vozitko, nehrdzavie a na svoj vek vyzera i medzi konkurenciou velmi slusne. Skoda toho posilovaca, ak vsetky lanosy riadia tak tuho, tak odporucam jedine verzie s posilovacom, kedze dorabat to je asi nerentabilne. Ostatne prkotinky sa daju lahko domontovat alebo upravit. Takze az bude auto po technickej a hlavne motorickej stranke v poriadku, mozno sa povenujem aj vzhladu, na "kozmetiku" si sice nepotrpim, kasna nehrdzavie, to mi staci :) aj ked akosi si neviem zvyknut ze nemam zadok "zafoliovany" takze casom aj folie aspon 95% tmave...
Prosim berte do uvahy ze sa jedna o moj subjektivny nazor a mnoho vlastnosti sa moze tykat len konkretneho mojho lanosa a nie vsetkych! takze som zvedavy ake budu moje dalsie zistenia a dojmy a ako zmenim nazor napr po najazdeni prvych 10tis (a ci vobec) :)

ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek
Daewoo Lanos 1,5 63kW 1998 HB-5Dv, 27U - uplne bez vybavy (bez kurvitok).
Uživatelský avatar
JOMAT
Příspěvky: 343
Registrován: úte bře 03, 2009 19:55
Bydliště: Bratislava,SLOVENSKO

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od JOMAT »

Tak vitaj medzi nami.Ked budeš mat nejaky technický problem tak daj vediet.Ja som si menil nedavno rozvody na Leganze a na Nexii tiez uz pradavno.Ja som tot kusok od NMnV.Ale len cez vikendy.Lanos sa da velmi pekne upravit.
A aj opravit.Ja na Nexii tiez nemam posilovač a ked presadnem z Leganzy, tak to vyzera s volantom ako na Tatre 138.
Ale da sa.JOMAT. :D :D :D
Daewoo LEGANZA CDX 2.0L,r.v.1997(2002 SR),modrá metalíza,kožený interiér,aut.clima,hlinikove disky, Na úprave sa stále pracuje
Daewoo NEXIA,1.5 8V,r.v.98 ,zelenošedá metalíza(exla K.O.vrakovište)
,KAWASAKI 650 er6f.
johns
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:11
Bydliště: NMnV

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od johns »

Zdravim Vas :)
Takze sa mozem pochvalit, rozvody mam vymenene, vratane vodnej pumpy, vymeneny termostat (uz horsie tesnil) a nova napln chladenia. Vyuzil som radu jedneho clena (dobre znameho) a zvolil som si jeden servis v TN. Nelutujem, velmi ustretovy pristup, vsetko sme konzultovali skor ako sa zacalo nieco robit, ako aj predbezna kalkulacia do ktorej sa zmestili aj napriek par prkotinam ktore sa na tom robili neplanovane. Cenovo ostalo aj na vymenu spodnych gulovych capov, takze sme hned vymenili aj tie, kedze boli vymlatene a uz dlho presluhovali. Po vseobecnej prehliadke bol stav zhodnoteny ako slusny a par dielov mi odporucili v dohladnej dobe poriesit. Hlavne tlmice uz netlmia ako by mali a v podstate pri 120tis km je aj na case ich vymenit, zadny vyfuk ma v plasti dieru, ale este neprehrdzavel naskrz, teda nechame ho dozit... Brzdove trubky este v norme, no asi este povodne, teda ich cas sa blizi...
Po vymene opotrebovanych capov uz naprava nebuchoce, jazda pekne stichla a pocitovo sa mi zda ze aj tuhe riadenie trocha zmaklo. Najblizsie ide urcite vymena filtrov a naplni, teda okrem chladiacej ktora je uz nova. A tu nastava velka dilema. Olej v aute ma asi 5tis km, ale to samozrejme moze aj nemusi byt pravda, neriesim a vymenim... Zial neviem s urcitostou aky olej bol v aute pouzivany, ustrizok o vymene uvadza castrol magnatec 15w40, ale moze tam vobec tento olej byt? Nieje predpisany olej 10w40 hlavne kvoli vymedzovani ventilovej vole? Ak tam skutocne tento olej je, mam davat rovnaky alebo prejst na 10w40? Alebo prejst na uplne iny olej? (ja Castrol nemusim, a ak by som si mohol vybrat, bral by som asi iny). Rady na forach su rozne, ale nerad by som motoru ublizil. Tento motor je vraj haklivy na upchavanie kanalikov, a tak teraz naozaj neviem ci liat to co tam "UDAJNE" je alebo vypustit a dat si tam predpisanu viskozitu a API. Opakujem, ze nemam ziadnu zaruku ze tam je skutocne ten castrol a nie nejaky madit... chapete...
Dalej ako som pisal, rad by som si domontoval central, vyberiem si nejaky univerzalny s DO, s montazou skusenost mam, tu by problem byt nemal, akurat som pozeral ze do zadnych dveri nemam prechodky a otvory su zaslepene. Tieto prechodky som vsak nikde na nete nevedel najst, ako to riesite vy? daju sa prechodky niekde zohnat alebo dat nejake univerzalne? ci len prevleciete kabliky v nejakej chranicke a nechate to tam volne?
Posledna vec, lepil si niekto folie na lanosa HB svojpomocne? Ide mi o zadne sklo, ktore je vypukle viac ako je bezne a ci je lepsie polepit ho z viac uzsich pasov, alebo sa da vytvarovat v pohode aj z jedneho kusu. Viem ze profici to nalepia z jedneho kusu, ale ci to niekto dokazal aj doma s fenom alebo teplovzduskou?

Tak vdaka za pripadne rady :) hlavne ma zaujimaju nazory na ten "udajny" olej...
Daewoo Lanos 1,5 63kW 1998 HB-5Dv, 27U - uplne bez vybavy (bez kurvitok).
Uživatelský avatar
PK-Lanos
Příspěvky: 64
Registrován: pát srp 02, 2013 13:30

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od PK-Lanos »

tak vitaj
neporadim ti vsetko, ale aspon nieco, ku tomu oleju, mas predpisane 5W-40, ak tam bolo 15W-40, co netusis, prejdi na komproms 10W-40, ale pozor aby nebol mineral, ale aby bol polosyntetika, laicky. Teoreticky, ak by si urobil preplach motora, mohol by si ist na predpisane 5W-40. Na znacke oleja nezalezi, teoreticky, mozes dat cokolvek, ja som daval mobil, teraz davam valvoline.
Ku tym prechodkam do dveri, my sme pouzivali univerzalne, stacilo urobit gulate diery a dat rovnu prechodku, ale ja osobne by som nevrtal auto, mne sa to hnusi :D
Daewoo Lanos 1,5 SOHC 5D HB LPG tmavozelená metalíza 42U, kolesá 7x15 ET 38, 195/50R15, športové sedadlá, športový volant, predný spoiler, nerezový výfuk AMA,
Daewoo Lanos 1,5 SOHC 4D sedan LPG tmavozelená metalíza 42U, kolesá 6x13 ET 13, 205/60R13, športové pružiny, športový volant,
johns
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:11
Bydliště: NMnV

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od johns »

Takze podla mojich zisteni mam v motori 15w40, co ma trocha prekvapuje ale nieje to nic nezvycajne. Premyslal som teda a osobne asi dam prednost 10w40-ke a pri vymene ho tam proste nalejem a budem sledovat. Prvy interval vymeny skratim a po zime ked bude mat nabehane odhadom 5-6tis km ho opat vymenim, ak sa samozrejme nic nezvycajne dovtedy s motorom nestane, co by ale nemalo si myslim. Mozno bude motor zrat trocha viac oleja, ale v zimnych mesiacoch mu myslim prospeje viac ako ta 15w40 a ak by nahodou prilis skoro scernal, vymenim ho este skor. Liat tam 5w40 by bolo asi zbytocne a predpisane to maju asi tak v norsku a do novych aut, vadit to nebude ale naco prehanat. Rovnako neviem ci dnes este je vobec dostupny cisto mineralny olej, takze predpokladam ze vacsina komercnych olejov bude uplne ok. Myslim ze ani ta 15w40 by nakoniec nevadila, ale hydraulickym zdvihatkam vraj viacej vyhovuje redsi olej, aj ked ani teraz nepocujem ze by zdvihatka klepkali, aj ked mrazy este poriadne neboli, tak uvidime ako bude chrastit pri mrznucich startoch. Proste 10w40 mi pride pre moj starsi motor taka stredna volba do ktorej pojdem. Filter zvolim asi Mann, dobre skusenosti z cias felicie, ak sa mylim tak ma opravte alebo navrhnite overenu kvalitu.
Ten central hadam do zimy stihnem, ale tie zadne prechodky som stale nikde nevidel takze bud tam hodim nejake univerzalne, alebo zatial tam hodim nejaku ochrannu hadicku, pokial nezozeniem origo prechodky. Tie dva kabliky by to hadam nemalo nejako cvakat ak by boli v hadicke, uvidime asi az pri montazi co a ako.
Daewoo Lanos 1,5 63kW 1998 HB-5Dv, 27U - uplne bez vybavy (bez kurvitok).
Uživatelský avatar
PK-Lanos
Příspěvky: 64
Registrován: pát srp 02, 2013 13:30

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od PK-Lanos »

olej schvalujem, zlaty stred, nema zmysel liat tam 5W40 ked netusis co tam bolo, fitre je skoro uplne jedno co pouzijes, v europe ich aj tak robia v jednej fabrike vsetky,
prechodky si vyber tu http://www.autoomega.sk/?ukaz=vsetko&id ... radenie=10
Daewoo Lanos 1,5 SOHC 5D HB LPG tmavozelená metalíza 42U, kolesá 7x15 ET 38, 195/50R15, športové sedadlá, športový volant, predný spoiler, nerezový výfuk AMA,
Daewoo Lanos 1,5 SOHC 4D sedan LPG tmavozelená metalíza 42U, kolesá 6x13 ET 13, 205/60R13, športové pružiny, športový volant,
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od Richard »

K oleji, když tam máš 15W 40 ohřej motor a vypusti ho, pak dej filtr a olej 10W 40 nějakej levnej klidně i z Lidlu, najeď tak 1000-1500 km a znovu vypust a dej čerstvej pořádnej značkovej olej 10W40 vč. filtru a pak každejch max. 15000 vyměňovat .......... Každopádně čím nižší číslo označené W tím je vyšší čerpatelnost za studena, teda hlavně v zimě ti motor podstatně rychleji promaže 5W40 než 10W40
Já osobně používám 5W40. cena za 10W40 a 5W40 není zas tak odlišná.

Přechodem na řidší polosyntetický olej mohou vzniknout problémy s rozpouštěním usazenin, prostě tyhle oleje jsou agresivnější a někdy to motor nemusí zkousnout, takže na to upozorňuji. Je to na tobě.
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
kesko
Příspěvky: 1312
Registrován: sob úno 07, 2009 15:11
Bydliště: BA,SC

Re: Dawoo Lanos NMnV - nový prírastok

Příspěvek od kesko »

Pred vymenou oleja nalej pripravok na precistenie motora a nechaj cca 15 min bežať na volnobeh. Urobil som to na mojej lege a neveril som vlastnym ociam. Bežne olej hnedý a potom skoro čierny. Ten pripravok rozpusta karbon rýchlejsie a motor bude čistejší.
EX strieborná Leganza 1999 + LPG Lovato
Dacia Sandero 0,9TCe, Easy R, LPG STAG 05
Odpovědět

Zpět na „Vaše auta / Club cars“