Zásady pri montáži audia

Rady, jak co zapojit, jaké jsou nejlepší značky komponentů do auta, co koupit a co ne.

Moderátoři: Blue Lanos, pejee

Uživatelský avatar
martyr
Příspěvky: 361
Registrován: ned led 10, 2010 16:03
Bydliště: Humenné

Zásady pri montáži audia

Příspěvek od martyr »

Vie niekto dať rady / zásady, pre správnu montáž audia do sedana?

Napr. čo kam monotvať, výškače, subík, stredobasy, ako vytlmiť, aké káble použiť a pod. Aby to hralo pekne čisto, nerezonovalo a podobne.
[color=#0000BF]Aveo 1,2 16V sedan, 2009[/color]
Ex: [color=grey]VW Golf III Variant, 1,9 TD[/color]
Reklama
 

Uživatelský avatar
FoXo
Příspěvky: 3898
Registrován: pát úno 22, 2008 00:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od FoXo »

Najdolezitejsie je dobre vytlmit a uzatvorit predne dvere.
RCA kable a napajacie kable ku zosiku tahat nie spolu pri sebe.
Co sa tyka vyskacov atd to ti mocc neporadim ale to treba skusat kde to bude najlepsie :D
Zalezi ci sa pustas do kompletnej prestavby audia alebo nie.
Seat Altea XL 1,6 TDI
Ex. Daewoo Langos 1.6 16 V 3D, r. v. 1999, ABS, 2 x Airbag, El. predne okna, El. zrkadlo, El. stresne okno
Ex. Skoda Octavia 1 Tour 2008 1.6 + LPG
Moj Langos: https://www.chevroletclub.cz/viewtopic.php?f=40&t=13996
Uživatelský avatar
martyr
Příspěvky: 361
Registrován: ned led 10, 2010 16:03
Bydliště: Humenné

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od martyr »

Do úplne komplentnej nie, ale chcel by som to tak spraviť, aby to hralo čisto.

Napr. či treba pod reprá montované do plátna v kufri dať nejaké "misky" aby išiel zvuk len do interiéru a do kufra nie.

- - - ak by niekto vedel nejaké linky :arrow: sems nimni :mrgreen: - - -
[color=#0000BF]Aveo 1,2 16V sedan, 2009[/color]
Ex: [color=grey]VW Golf III Variant, 1,9 TD[/color]
Uživatelský avatar
FoXo
Příspěvky: 3898
Registrován: pát úno 22, 2008 00:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od FoXo »

Jden kolega s klubu a knemu by sa pridalo viacej by ti odpovedalo tak ako mne :D
Na kiu rit chces davat repraky do plata.
Daj kvalitne repro do prednych dveri dobre uzatvor a vytlm ;)
bednicka uzatvorena na subiku ziadne otvori uzavreta ma krajsi zvuk

Takuto odpoved som dostal prvy krat ja :D Ten chlapik je profik.
Ak chces aby ti to hralo cisto tak hlavne treba dobre vytlmit a uzavriet dvere kvalitnym materialom. takisto kvalitnejsie kable a zalezi aj na zosiku nie kazdy takto dokaze pekne zahrat.
skus sa popozerat na http://www.go4sound.sk tam sa o takomto vela pise takisto sa mozes opytat co ocakavas kolko do toho mozes investovat a podla toho ti poradia komponenty.
Seat Altea XL 1,6 TDI
Ex. Daewoo Langos 1.6 16 V 3D, r. v. 1999, ABS, 2 x Airbag, El. predne okna, El. zrkadlo, El. stresne okno
Ex. Skoda Octavia 1 Tour 2008 1.6 + LPG
Moj Langos: https://www.chevroletclub.cz/viewtopic.php?f=40&t=13996
Uživatelský avatar
simone
Příspěvky: 1795
Registrován: ned kvě 22, 2005 13:27
Bydliště: Drienovec okr.Košice okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od simone »

To je na dlhšiu debatu ...je ťažke tak len napísať je treba vedieť čo počúvaš , aké máš nároky, čo financie.
Alw v Leginke mi nedalo a vzadu su už JBL :lol: a modre neony v interieri :lol:
Napiš mi SS a pokecame čo vlastne požaduješ
Leganza strieborna metalíza CDX hifi JBL,Magnat,Blaupunkt , LPG,
maxi skuter Kymco Xciting 500
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od ppp »

Moj skromny ;) nazor je, ze najzakladnejsie pri montazi je natiahnut nove napajanie od baterky a to idealne aj minus a netahat plus od poistkovej skrine a kostru niekde z laku alebo hrdze. Poistka pri baterke je samozrejmost (aj ked ja si neviem spomenut ci som tam nejaku dal, ak som nemal po ruke objimku tak mozno ani nie :oops: ).
Uživatelský avatar
FoXo
Příspěvky: 3898
Registrován: pát úno 22, 2008 00:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od FoXo »

ppp: spravne toto som si nevsimol ze som zabudol napisat.
Ako pises + od baterky a najlepsie aj - od baterky kedze kostra na aute moze niekedy robit problem pokial nieje dobre ukostrena.
Dalej ja viem vela ludi sa smeje a nadava ze na co hrube kable ale cim hrubsi tym lepsie. Zalezi ale od zostavy aka silna atd. Tensie kable potiahnnu menej ako hrubsie !! Ja idem davat do auta 50 qm zhruba hrubka kabla je ako palec. Zostava sice na zaciatok nebude taka divoka ale potom nemusim tahat dalsie kable a mam rezervu :D
Mam kolegov co tahaju 2 taketo + kable :D
Seat Altea XL 1,6 TDI
Ex. Daewoo Langos 1.6 16 V 3D, r. v. 1999, ABS, 2 x Airbag, El. predne okna, El. zrkadlo, El. stresne okno
Ex. Skoda Octavia 1 Tour 2008 1.6 + LPG
Moj Langos: https://www.chevroletclub.cz/viewtopic.php?f=40&t=13996
Uživatelský avatar
KakosWRC
Příspěvky: 497
Registrován: pon srp 10, 2009 22:56
Bydliště: Zlate Moravce Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od KakosWRC »

pridavam sa ku kolegom...poistka pri baterke natiahnut + na jednu stranu auta remond a L+P na druhu stranu auta ja mam osobne kostru na nadrzi palivovej...hrubka kabla by nemala byt tenka ale taka primerana...ja mam kablovu sadu origo na autohifi ako ma byt(30eu) lebo ked je kabel o nieco hrubsi ako by mal byt tak kabel bude posobit ako odpor a bude to rovnaky efekt ako ked das tenky kablik...co sa tyka vyskovych repro tak tie by som umiestnil tam kde ma aveo original tj na predne stlpiki a dole by som nechal stredobasy...dvere by som vyasfaltoval platmy akustickymi za reprak dal ozvucnicu a nakoniec poriadne vytlmil akustickym molitanom medzi tapacir a dvere...co sa vzadu tyka tak reprak by som nezatvaral kvoli tomu ze kufor je uzavrety a tym padom sa pekne budu odrazat basy..preto sa dozadu davaju 3pasmaky zvacsa preto lebo stredy a vysky idu do auta a basy do kufra aby to duenlo ako ma... ;)
DAEWOO KALOS 1.2 8V..5dr-80PS -195/50 R15 BF Goodrich, podvozok Weitec -35mm, priame sanie v hmlovke, hole zvody od katalizatora, koncovy tlmic ULter Sport, 2x cipnuty + vymena riad.jednotky
CHEVROLET KALOS 1.4 16V..3dr-95PS - to iste okrem cipu
CHEVROLET KALOS 1.2 8V..3dr-72PS - na rodine ucely
Uživatelský avatar
martyr
Příspěvky: 361
Registrován: ned led 10, 2010 16:03
Bydliště: Humenné

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od martyr »

Ďakujem pekne za rady. Vidím, že o car audio viem prd :lol: :lol: :lol:

Simone: požiadavky nemám určené, len som chcel vedieť zásady na čo dávať pozor pri car audio.

Kabeláž meniť nebudem, možno o v budúcnosti. Ale presne takéto veci som chcel vedieť -i -i -i . Jednoducho vysvetliť, lebo sa do toho absolútne nerozumiem. Viem akurát, že nestačí tam iba nasekať drahú zostavu, ale treba vedieť ako na to.
[color=#0000BF]Aveo 1,2 16V sedan, 2009[/color]
Ex: [color=grey]VW Golf III Variant, 1,9 TD[/color]
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od ppp »

este co som si vsimol tak aj proofici ked robia predne dvere tak nedavaju repro to slabeho tapaciru ale vezmu mdf kruzok (v pripade nedostatku moze byt aj kvalitna=plna drevotrieska alebo tzv. svedska dyha co je lepena prekladana dyha a v pripade uplneho nedostatku ako som mal ja :) postacila aj mizerna drevotrieska :) ) a ten prilaminuju v spravnej vzdialenosti na plech dveri tak aby sa do neho dalo osadit repro a magnet nezavadzal sklu ani ziadnemu mechanizmu. Ja som nemal sklene runo takze som len provizorne z lepiacej pasky spravil misku okolo vyrezaneho a spravne umiestneneho krusku (priskrutkovaneho len tak vo vzduchu ale skrutky boli v plechu). A do tejto misky som nalial epoxid a nechal vytvrdnut. Je to pevne takmer ako laminovane, ved bodaj by aj nie, ked v najtensom ma epoxid cca 1cm a v najhrubsom aj 5cm. Takze repro pevne drzia a nic netrieska, neklepe nerezonuje. Ale to je len tak jednoduchy navod pre tych co nie su ochotni nasypat do audia 500 a viac. Hlavne to ma vyhodu v tom, ze kedykolvek mozem vymenit repro za ine, kedze kruzky maju uchytenie pre 16.5cm repro. A netreba sa pred zlaitim kruzkov vysekat plech vo dverach na poriadne repro, ten epoxid to spevni, pripadne sa tomu da pomoct par skrutkami. Mne sa takto vosli do dveri aj 16.5cm repro s hlinikovymi kosmi. A bez vonkajsich uprav tapaciru. Len zvnutra som ho trosku musel ubrat.
Uživatelský avatar
simone
Příspěvky: 1795
Registrován: ned kvě 22, 2005 13:27
Bydliště: Drienovec okr.Košice okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od simone »

To Kakos tak to asi nemyslíš vážne o tom, že čím je kábel hrubší tak má vačší odpor!!!! to je ISTO somarina čím menší priemer a priamo úmerne dlžka tak sa mení odpor. Na krátke vzdialenosti tolko. Ak sa jedná o vačšie vzdialenosti tak aby hrúbka nešla do extremu zvačší sa voltáž a na konci sa naspat stransformuje. to je VVN.
Spať k autu na bežné počúvanie ak niesi music buzik tak ti stačí solídne repro do dverí "kvalita nie je udávaná WATTom ale citlivosťou v dB!!! Mnohéé firmy to naschvál nedajú inak by nepredali nič. takže hladať citlivosť nad 90 dB To je vlastne aj účinnosť že koľko vstupnej energie sa premení na zvuk a kolko odíde ako teplo na cievke / reproduktor je to vlastne odpor v magnetickom prostredí/ teda čím viac dB tým menej výkonu treba na hlasitosť... ušetríš na zosilovači
Zosilovač zvlášť na stredy a výšky asi nebudeš potrebovať ak niesi náročný ALE treba sfiltrovať hlboké tóny, ktoré preberie subwoofer a zbytočne nezaťažoval ajtak slabý výkon autorádia!! Ten výkon je cca od 7 do 14W!! nie 100 alebo 200 na kanál ... nereálne bez meniča napatia a ten v radiu nenájdeš.
Subwoofer si zaobstaraj aktivný ak nechceš upgradovať v buducnosti. Podľa zloženia zvukoveho spektra basy hrajú cca 8O percent hudby takže ak ti radio dá 10W tak na subwoofer ti treba cca 50W minimalne!!!
Kabelaž ak si inštaluješ iba subwoofer do 100W tak priemer kábla / bez izolacie/ nech je 5mm2. Nieje rozdiel medzi obyč a super mega hifi kablom!!! vnutro je stale obyčajne Cu teda meď!! ale priplatíš za "magickú silu"

Sorry nejako som sa rozpísal tak asi tolko kto nesúhlasí rád sa priučím..
Leganza strieborna metalíza CDX hifi JBL,Magnat,Blaupunkt , LPG,
maxi skuter Kymco Xciting 500
Uživatelský avatar
KakosWRC
Příspěvky: 497
Registrován: pon srp 10, 2009 22:56
Bydliště: Zlate Moravce Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od KakosWRC »

simone píše:To Kakos tak to asi nemyslíš vážne o tom, že čím je kábel hrubší tak má vačší odpor!!!! to je ISTO somarina čím menší priemer a priamo úmerne dlžka tak sa mení odpor. Na krátke vzdialenosti tolko. Ak sa jedná o vačšie vzdialenosti tak aby hrúbka nešla do extremu zvačší sa voltáž a na konci sa naspat stransformuje. to je VVN.
Spať k autu na bežné počúvanie ak niesi music buzik tak ti stačí solídne repro do dverí "kvalita nie je udávaná WATTom ale citlivosťou v dB!!! Mnohéé firmy to naschvál nedajú inak by nepredali nič. takže hladať citlivosť nad 90 dB To je vlastne aj účinnosť že koľko vstupnej energie sa premení na zvuk a kolko odíde ako teplo na cievke / reproduktor je to vlastne odpor v magnetickom prostredí/ teda čím viac dB tým menej výkonu treba na hlasitosť... ušetríš na zosilovači
Zosilovač zvlášť na stredy a výšky asi nebudeš potrebovať ak niesi náročný ALE treba sfiltrovať hlboké tóny, ktoré preberie subwoofer a zbytočne nezaťažoval ajtak slabý výkon autorádia!! Ten výkon je cca od 7 do 14W!! nie 100 alebo 200 na kanál ... nereálne bez meniča napatia a ten v radiu nenájdeš.
Subwoofer si zaobstaraj aktivný ak nechceš upgradovať v buducnosti. Podľa zloženia zvukoveho spektra basy hrajú cca 8O percent hudby takže ak ti radio dá 10W tak na subwoofer ti treba cca 50W minimalne!!!
Kabelaž ak si inštaluješ iba subwoofer do 100W tak priemer kábla / bez izolacie/ nech je 5mm2. Nieje rozdiel medzi obyč a super mega hifi kablom!!! vnutro je stale obyčajne Cu teda meď!! ale priplatíš za "magickú silu"

Sorry nejako som sa rozpísal tak asi tolko kto nesúhlasí rád sa priučím..
.....no kedze chodim na elektrotechnicku skolu a a coskoro ju koncim tak musim stebou suhlasit ze co sa tyka VN a VVN tak si to vystihol presne...ale ja som to pisal konkretne na autohifi...lebo poznam pacientov co tahali dobre ze nie hrubsu ako dlksu kabelaz a jeden moj majster sa specialzijue na autohifi a konkretne mi hovoril situacie a on uz za 15 rokov dost toho pozazival. jedna sa hlavne aj oto ze ludia kupuju radio priklad 4x50watt...je cely bez seba ze vav mam radio 4x50 ale nehladia na sinusovy vykon ktory je 25watt 29 maximalne...pri niektorych dokonca pod 15..a nech si dotycny clovek vyskusa dat na podobne radio kabelaz akej kolkvek hrubky nez ma byt a uvidi rozdiel..a co sa tyka kabelaze nehovorim nemusi byt original na hifi..staci obycajna a treba sa serinkat s koncovkami na remond aj na tie co su zaliate koaxiali na L+P sak snad to vydrzi nejaky mesiac a potom sa to teplom roztaha a moze sa nanovo robit koncovka...original kable maju izolaciu odolnu na teploty +- a predpisanu idealnu hrubku a dlzku nato aby to hralo...poznam pripady kedy si ludia dali do auta zili z predlozovacky a to uz bol len nadherny zvuk...ale ved kolko ludi bude tolko nazorov nehovorim mozno aj ja pisem blbosti ale tak za moje skusenosti to co ma naucili a co som mohol vidiet davam sem a rad sa tak isto priucim niecomu novemu...
DAEWOO KALOS 1.2 8V..5dr-80PS -195/50 R15 BF Goodrich, podvozok Weitec -35mm, priame sanie v hmlovke, hole zvody od katalizatora, koncovy tlmic ULter Sport, 2x cipnuty + vymena riad.jednotky
CHEVROLET KALOS 1.4 16V..3dr-95PS - to iste okrem cipu
CHEVROLET KALOS 1.2 8V..3dr-72PS - na rodine ucely
Uživatelský avatar
simone
Příspěvky: 1795
Registrován: ned kvě 22, 2005 13:27
Bydliště: Drienovec okr.Košice okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od simone »

no ano sorry na koncovky som pozabudol tak jedine celokovové a všetko pajkovat ..aspon ja tak robím.
Leganza strieborna metalíza CDX hifi JBL,Magnat,Blaupunkt , LPG,
maxi skuter Kymco Xciting 500
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od ppp »

Hifi kable su sice jemnejsie, cize ohybnejsie a odolnejsie a maju kvalitnejsiu (teleplne odolnejsiu aj na ohyb alebo strihnutie) izolaciu ale pre nas obycajnych smrtelnikov su to vyhodene peniaze.
Inac slusne kable za slusnu cenu pre poriadnu aparaturu sa daju kupit vo zvaracskych potrebach tam maju 10mm2 a viac lanka v gume :lol: a k tomu aj prislusne ocka :) . Mne na obycajne "4x40W" bohato stacila na napajanie 2x2.5.
Skor ma teraz trapi ako si spravit rozvodnicu v interieri kvoli prerelatkovaniu stahovania okien tak aby som nevyhorel. Cokoladu by som nechel pouzit. Ale to je uz mimo temy.
Uživatelský avatar
simone
Příspěvky: 1795
Registrován: ned kvě 22, 2005 13:27
Bydliště: Drienovec okr.Košice okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásady pri montáži audia

Příspěvek od simone »

to PPP použi distribučný blok
Leganza strieborna metalíza CDX hifi JBL,Magnat,Blaupunkt , LPG,
maxi skuter Kymco Xciting 500
Odpovědět

Zpět na „Auto-hifi“