Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Moderátor: Blue Lanos

Uživatelský avatar
ekzorcist
Příspěvky: 75
Registrován: pát pro 25, 2009 12:28

Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od ekzorcist »

Čaute borci,

tak po predošlej dezilúzii a rozmýšľaní o predaji, som to zobral od podlahy a po každom ďalšom servisnom úkone je moja láska k Esperu väčšia a väčšia.. Bez irónie..

Pred výmenou oleja (Valvoline MaxLife 10W40 - ako vždy :) sme zistili, že predošlý majster strhal závit šroubu na olejovej vani. Ten sa nedal dotiahnuť - voľne sa pretáčal. Po pokusoch (nový dlhší šroub, iná podložka...) sme to vyriešili radikálne a dúfam natrvalo úspešne. Sada závitníc - namiesto 14ky, 16ka, išlo to dnu ako do masla, nový krásny podomácky zvarený šroub a pod neho ešte trochu červeného tmelu na výfuky. Jedna báseň. Filter samozrejme vymenený tiež - origo GM.

Po posvietení si zospodu, sme zistili, že to odniekaľ trochu zateká. Kvapkalo to na prednú časť výfuku (to vysvetľovalo mierny zápach pečenia po jazde v meste) a dnes pri vyvažovaní diskov, keď bolo auto na zdviháku, som sa na to spýtal a zistili - tesnenie veka ventilov... Vraj finančne a časovo nenáročná oprava. Tak keď mi to spravia, opláchnem arvou motor, vyčistím a uvidíme, či sa ešte niekde objaví olejčok :D

- Vzduchový filter - 6,16 € - odstránilo lenivosť (mierne)
- Vyváženie diskov - 22 € (gramáže materiálu sa vraj rovnali až prekonávali Off Roady , tož slovenské cesty a 50ky gumy.. :P) - odstránilo trasenie volantu
- Výmena ložiska - 130 € - (vraj nešlo vylisovať - stará sviňa, pravé predné) - odstránilo hluk začínajúci pri cca. 70-80 km/h
- Opravený centrál - 0 € - (ak nepočítame množstvá WD40 :D) - zdrhovačkou pripevnené tiahlo k zdvíhaniu zámku pri šoférovi a vo dverách spolujazdca poriadne všetko premazané - motorček nemal silu zdvihnúť či stiahnuť zatuhnutý štoplík. Odstránilo to nervy a váľanie sa po aute odomykajúc spolujazdcom.
- Vymenená anténa - 0 € - (kvázi nová manuálna anténa z Nexie od známeho :D). Museli sme trochu cínovať a nadpájať, lebo káblik antény nebol taký dlhý aby dočiahol k manuálnej anténe. Ale vo výsledku super. V strede Sitiny chytám bez zmeny rádio, nemusím v umývarke tŕpnuť či sa zatiahne - paráda. Odstránilo - drbnuté zaťahovanie a vyťahovanie antény pri zhasnutí motora, stres :D

Ešte teda idem meniť :

Tesnenie pod vekom ventilov
Rozvody
Sviečky (zohnal som originál DENSO z olejposta.sk)
Zapaľovacie káble (Tesla Blatná T710B - predajna v Bratislave)

Nejaké odporúčania, keď už som sa do toho takto pustil?
Daewoo Espero 1.5 16V strieborná /elektróny / klíma / 272 500 km(predané)
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / tmavomodrá / 233 200 km(predané "spoluobčanom")
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / zelená / 95 000 km / ABS, AIRBAG 1x, nast. volant, klíma
Reklama
 

Uživatelský avatar
HusarJan
Příspěvky: 1386
Registrován: čtv led 15, 2009 01:07
Bydliště: MARTIN

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od HusarJan »

Ahoj ešte si asi zabudol aj na prevodový olej :D ja som tiež dnes kontroloval a dolieval všetky možné kapaliny okrem ph :D a do prevodovky som dolial až pol litra :D a nezabudni si všetko pohyblivé na aute premazat :D
tn-majky
Příspěvky: 20
Registrován: čtv led 06, 2011 18:05

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od tn-majky »

ked ste tu nacrtli ten olej v prevodovke aky husty by tam mal ist?
Uživatelský avatar
vladimir fodor
Příspěvky: 275
Registrován: ned led 27, 2008 11:04
Bydliště: Selce pri BB

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od vladimir fodor »

Tak to je problém,nikde sa nedočítaš aký olej ide do prevodovky.V návode na obsluhu píšu80W,ale v žiadnom obchode olej pod takým označením nepoznajú.Ja som to riešil olejom do automat.prevodoviek,Dextron II.Mám ho tam už 2roky a pohoda.
Uživatelský avatar
Dark69
Příspěvky: 1338
Registrován: pát říj 05, 2007 15:11
Bydliště: v Nexii :)

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od Dark69 »

to ekzorcist: Zapalovacie kable si kup radsej Bosch, stoja okolo 45Eur....Lacne kable ako Tesla a Starline nic moc nevydrzali...
Olej do prevodovky ide len original ktory kupis v Chevrolet alebo Opel predajni, iny neodporucam tam naliat! Cena do 10Eur za liter...

Alebo na olejshop.sk ho maju a objednaj si ho...
Obrázek
Daewoo Nexia 1.5 16V, 66 kW, GLX Sedan, Tmavozelena metaliza..
Uživatelský avatar
Dark69
Příspěvky: 1338
Registrován: pát říj 05, 2007 15:11
Bydliště: v Nexii :)

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od Dark69 »

Daewoo Nexia 1.5 16V, 66 kW, GLX Sedan, Tmavozelena metaliza..
Uživatelský avatar
ekzorcist
Příspěvky: 75
Registrován: pát pro 25, 2009 12:28

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od ekzorcist »

1. No s tou prevodovkou a olejom - som za, objednam ten GM. A objem? Staci mi liter? Da sa to cele vypustit a naliat nove? Alebo len doliat? Netusim ako by som sa do toho pustil. Inak este rozmyslam nad vymenou palivoveho filtra...

2. A aj v esperach je pod palivovym cerpadlom take sitko (co sa zvykne zasrat) a tesnenie (co sa zvykne rozpadnut) ???

Inak strasne rad by som sadol do nejakeho udrziavaneho - tip-top espera, aby som vedel vlastne ze CO je normalne a CO nie je... Neviem s cim by som to porovnal - to je velky problem... :(
Daewoo Espero 1.5 16V strieborná /elektróny / klíma / 272 500 km(predané)
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / tmavomodrá / 233 200 km(predané "spoluobčanom")
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / zelená / 95 000 km / ABS, AIRBAG 1x, nast. volant, klíma
Uživatelský avatar
Dark69
Příspěvky: 1338
Registrován: pát říj 05, 2007 15:11
Bydliště: v Nexii :)

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od Dark69 »

to ekzorcist:
Oleja do prevodovky ide 2 litre. Stary olej vypustis jedine tak, ze povolis tu vanicku pod prevodovkou co je a olej vytecie. Lenze tam bude treba hned aj nove tesnenie na tu vanicku radsej....
Palivovy filter nie je drahy a nim po vymene len pomozes autu...
Palivove cerpadla maju na spodku sitko, taky vankusik. Tesnenie palivoveho cerpadla co je medzi nim a nadrzou, vydrzi dost dlho...
Daewoo Nexia 1.5 16V, 66 kW, GLX Sedan, Tmavozelena metaliza..
Uživatelský avatar
ekzorcist
Příspěvky: 75
Registrován: pát pro 25, 2009 12:28

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od ekzorcist »

Ďakujem za odpoveď -i A to tesnenie - ako ho nájdem v zozname náhr. dielov? V Elit som to nenašiel...

Ešte dve otázočky -

1. kúpil som koncentrát nemrz. zmesi do chladiča - je na etylénglykolovej báze - ale má žltú farbu.. Značka SHERON ( :oops: - ok, viem, žiadna TOP kvalita, ale tak pri 272 tis. ;) ).. Je to OK? Ak teda vypustím celý chladič a naplním nanovo.. 3l koncentrátu 3l destilky...

2. Idem si dať meniť tesnenie veka ventilov - odtiaľ mám vraj zatečený motor od oleja. Pri hľadaní tesnenia som našiel ešte tesnenie nasávania vzduchu a výfuku... Je ich výmena náročná? Môže (ak by boli za tých 270 tis. km nemenené) ich výmena pomôcť alebo je prakticky zbytočná a mám auto dojazdiť také aké je? :)
Daewoo Espero 1.5 16V strieborná /elektróny / klíma / 272 500 km(predané)
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / tmavomodrá / 233 200 km(predané "spoluobčanom")
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / zelená / 95 000 km / ABS, AIRBAG 1x, nast. volant, klíma
Uživatelský avatar
Dark69
Příspěvky: 1338
Registrován: pát říj 05, 2007 15:11
Bydliště: v Nexii :)

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od Dark69 »

Tesnenie cerpadla nenajdes v katalogoch ND.. Najlepsie je sa popytat v pradajnach ND ci to dokazu zohnat...
Nemrznuca zmes ma byt pre celohlinikove motory G48 tusim a teraz to je G12 znacenie asi... Je modrej alebo zelenej farby....
Netusim co si kupil presne ty, citaj na etikete...
Vymenit tesnenie veka ventilov dokazes aj ty sam doma. Povolis tie male skrutky hore, vyberes veko vymenis tesnenie, dotiahnes tak primerane od stredu a je to...
Daewoo Nexia 1.5 16V, 66 kW, GLX Sedan, Tmavozelena metaliza..
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od ppp »

no to by ma zaujimalo v ktorom obchode nevedia co to znamena 80W, v takom by som radsej ani ziarovku nekupoval

s tymi nemrzkami je to tazke, v oznaceni je zmatok, vyrobca espera tomu tiez nepomohol, napisal len ze vraj treba pouzit etylenglykolovu kvapalinu, a to je 99% vsetkych dostupnych na trhu (historicke liehove sa uz snad ani nedaju zohnat), navyse najnovsie propylenglykolova je podla vyrobcov nemrzky plne zamenna, tak ktovie. V oznaceni je zmatok, pretoze niektori sa drzia VW oznacenia totizto VW TL 774C a teda niektori daju na flasku len pismeno C je tzv. modra (zelena) ine oznacenie je G11 alebo G48 a urcite by sa nasli este dalsie modrozelene kvapaliny s dalsimi oznaceniami. Obvykle by malo ist o 3rocnu kvapalinu urcenu pre hlinikove motory. Ruzova, cervena a co ja viem este aky odtien tychto dvoch farieb existuje, by mala byt VW TL774D casto oznacovana len pismenom D alebo inak G12 pripadne G30 (asi najnovsie oznacenie a aj najnovsia specifikacia, G12 by sa uz ani nemala predavat) a v obvykle by malo ist o kvapalinu s predlzenym ucinkom az na 5 az 6 rokov tiez pre hlinikove motory. To ze ide o kvapalinu pre hlinikove motory neznamena, ze nemoze ist do liatinovych, problem je vtom, ze hlinik je haklivejsi. Biela a zlta by mala byt najstarsie specifikacia a to pre liatinove motory. Sranda je v tom, ze na skodovku, ktora mala hlinikovy blok vyrobca odporucal fridex stabil, cize bielu a teda kvapalinu verejnostou zapovedanu pre hlinikove motory a dokonca ju vraj lial aj do favoritov, ktore mali celohlinikovy motor. ALe pokial viem, tak blok si z nej nerobil nic, horsie na tom boli hlavy a to aj v pripade pouzitia novsich modrych alebo dokonca cervenych kvapalin. Ale ktovie mozno uz boli vyzrate z predoslych naplni alebo z neskorej vymeny kvapaliny.
Ja som na espere menil z akejsi bezfarebnej kvapaliny za cervenu a uvolnilo mi to kopu hrdze v motore, takze povodna kvapalina bola bud nevhodna alebo len dlho nemenena (b je podla mna spravne). Ked som menil termostat na espere alebo na nubire s rovnakym motorom, tak hlave nebolo nic ale domec terostatu zozraty. Asi iny hlinik. Espero ma navyse liatinovy motor aj ked hlava a nejaka bizuteria (domec termostatu, vodne cerpadlo) su z hlinikovych zliatin a zda sa aj dost ineho zlozenia.

Takze tazko nieco odporucat, ked vyrobca auta sa obmedzil len na etylenglykol (pre espero aj nubiru) a na tom je zalozena aj zlta kvapalina, inak dnes nejako oblubena. Chcem totiz menit cez leto kvapalinu a na jednej pumpe kde som braval lacnu G12 dynacool mali len zltu od shellu bez akejkolvek specifikacie a odporucani, jedine co napisal polsky vyrobca ze je etylenglykolova. Ale cervenu nie je problem zohnat, v hocijakom eshope alebo aj na slovnafte a tusim aj omw.
Uživatelský avatar
ekzorcist
Příspěvky: 75
Registrován: pát pro 25, 2009 12:28

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od ekzorcist »

Fuha, tak toto bolo teda uvedenie do problematiky... Presne taky VW kod tam nie je :D :D Je to konkretne tato : len koncentrat... http://www.automotovelo.cz/product/sher ... stabil-3l/ Na baleni je napisane, že obsahuje etán 1,2 diol a je miešateľný so všetkými kvapalinami na báze etylénglykolu...

Tak ja miešať nebudem - vypustím a napustím nanovo, vhodná pre staršie autá, čo esperko je - nebude mi vraj nič bobtnať, čo sme radi :D :D Tak hádam budem najchladnejší v okolí :D

To Dark 69 : Ďakujem za dôveru... Ale nechám to niekomu skúsenejšiemu. Zatiaľ len sledujem kamaráta, keď sa v tom vŕta a robím mu "cigána" ;) Jedného dňa sa hádam do niečoho aj pustím. Toto fórum a vy mi dodávate odvahu a potrebný background :)
Daewoo Espero 1.5 16V strieborná /elektróny / klíma / 272 500 km(predané)
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / tmavomodrá / 233 200 km(predané "spoluobčanom")
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / zelená / 95 000 km / ABS, AIRBAG 1x, nast. volant, klíma
Uživatelský avatar
ekzorcist
Příspěvky: 75
Registrován: pát pro 25, 2009 12:28

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od ekzorcist »

Uaaaa... Espero sa bude tešiť : práve som u našich na dome a našiel som krabicu, nezvestnú vyše roka - nová ľavá smerovka, nové zadné dolné svetlá - ľavé a pravé, plechovka striebornej farby presne podľa espera, čierny hammerite, atď atď... no bejby, jedeme cez víkend zase ;)
Daewoo Espero 1.5 16V strieborná /elektróny / klíma / 272 500 km(predané)
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / tmavomodrá / 233 200 km(predané "spoluobčanom")
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / zelená / 95 000 km / ABS, AIRBAG 1x, nast. volant, klíma
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od ppp »

Neviem, ja by som sa tomu sheronu stabil radsej pre istotu vyhol. Sice espero ma starsi motor s blokom z liatiny ale hlavu ma hlinikovu a bizuteriu v hlave ako som pisal ma tiez hlinikovu a to este z malo odolnej hlinikovej zliatiny. Okrem toho sheron podla mna nazval svoj produkt stabil kvoli tomu aby u starsich motoristov vyvolal asociaciu s fridexom stabil. A to je to o com som pisal, verejnostou nebol fridex stabil akceptovany ako kvapalina vhodna pre hlinikove motory. Ja osobne s takym niecim nemam skusenosti, skodovku som mal s celohlinikovym motorom a potom uz len espero. Obe mali aspon hlavu z hliniku a skodovka aj blok ale ten bol dost odolny.

Okrem toho v odkaze co si sem umiestnil pise predajca o alkalickych zlozkach tejto kvapaliny kvoli ochrane motora a to by malo znamenat ze je urceny pre zelezne teda liatinove motory. Pre hlinikove motory obvykle byvaju urcene kvapaliny s organickymi kyselinami ako su modra G48 a cervena G12.

To ze mi cervena ("kysla") nemrzka uvolnila hrdzu z bloku je bohuzial vedlajsi efekt, ale sposobeny podla mna tym, ze predosly majitel nemrzku nemenil 9rokov nez som to auto nekupil. Ci bola domec termostatu vyzraty uz ked som menil ciru za cervenu nemrzku to neviem ale tusim uz bol, lebo viem, ze som mal problem utesnit hadicku veducu ku klapke.

A tom sherone stabile som nenasiel takmer nic, len par nazorov ze v hlinikovych motoroch teda najma s hlinikovou hlavou nema co hladat a jeden protinazor, ze to ma niekto v cliu 1.2 8V ale nenapisal ako dlho a ci sa niekedy aj pozrel do expanznej nadrzky co sa mu vala na dne a aku ma farbu tato kvapalina po case.

Takze ja osobne by som do motora, ktory ma co i len protimrazovu zatku z hliniku nelial nic na com vyrobca nepise ze je vhodne pre hlinikove motory. A kedze cervena (najma G30 viem ze ju bolo pred rokom dostat na slovnafte) ma mat takmer dvojnasobnu dobu ucinnosti ako modra a cira tak je vlastne najlacnejsia aj ked je najdrahsia :lol:

Ozaj a este som sa docital zaujimau vec o tzv. eko kvapalinach z propylenglykolu. Takze su eko len v tom, ze vas a vasich milacikov a rybicky v potoku kam ju pripadne vypustite nezabije tak lahko ako etylenglykolove ale ako zataz su pre prirodu na tom horsie nez stare etylenglykolove. Ale neviem to som len neikde vycital.

Asi si pojdem zohnat fluorinert :). Nemrznuci do cca -180, ani neviem pri akej vysokej teplote vrie ale dost vysokej. neruzpusta sa v nom kyslik nereaguje snad s nicim aspon nie pri beznych teplotach, jedine ze sa neda zohnat sukromnym osobam. :/
Uživatelský avatar
ekzorcist
Příspěvky: 75
Registrován: pát pro 25, 2009 12:28

Re: Jarná údržba (odstránené chyby - inšpirácia)

Příspěvek od ekzorcist »

Dnes sme pokračovali výmenou repro (osobitná téma) a taktiež žiaroviek - konečne mám OSRAM Night Breaker, uvidíme po prvej ospalej nočnej jazde aký budem mať z toho pocit.

Plus ešte sme vymenili sviečky.. Čo bolo čudné - v 1. a 4. valci takmer nič, len mierne vlhké, z 2. a 3. valca sme ich vytiahli uplne ako namocene do zmesi... Fakt dost mokre. Na fotke, ktoru pripajam su uz utrete zlava do prava 1-4 valec... Boli to BOSCH-ky, teraz som dal DENSO originalne. Cesta ZOHOR-BA super. Autu sa chce ist viac do otacok.. Mozno PLACEBO efekt a nahovaram si...

Poslite fotky starych sviecok ked vymenite...
Je to zle? Ci?
Je to zle? Ci?
sviecky.JPG (135.22 KiB) Zobrazeno 4307 x
Daewoo Espero 1.5 16V strieborná /elektróny / klíma / 272 500 km(predané)
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / tmavomodrá / 233 200 km(predané "spoluobčanom")
Daewoo Espero 1.5 16V / 1996 / zelená / 95 000 km / ABS, AIRBAG 1x, nast. volant, klíma
Odpovědět

Zpět na „ESPERO“