chybove kody 18, 16, 13

DaewooForum pro Nubiry 1 a 2 generace

Moderátoři: Blue Lanos, koniQ

ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

Malo by to byt:
13 Oxygen sensor No change in voltage/open circuit.
16 Knock signal circuit n/a
18 Knock control processor n/a

13 Oxygen sensor No change in voltage/open circuit.
16 Knock sensor 1 No change in voltage
17 Knock sensor 2 No change in voltage

Ta 13 je mi jasna, ale 16 a 17 uz nie. ANi som nevedel ze nubira 1.6 ma cidlo klepania motora, podla katalogu ho skutocne ma niekde pod sanim. Ale ako zdiagnostikovat co sa Rj na nom nepaci to vobec netusim. Nestretli ste sa s tym uz niekto?
Reklama
 

Uživatelský avatar
koniQ
Příspěvky: 309
Registrován: stř led 14, 2009 17:42
Bydliště: Most pri Bratislave, okr. Senec (4km do BA, 17 km do SC) pakáreň

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od koniQ »

ak kody neklamu a polska tabulka tiez nie tak by to mohlo suviset s EGR a lambda, nemas velku spotrebu, alebo nadmernu dymivost?
Chevrolet Orlando white 1.8 LTZ, ALU 225/50R17, nove od 9/2011, kúpene 11/14 pri 69 000 km, od 72 000 km LPG Tartarini, 54 L nadrz, 3/17 125 000 km

blue Nubirka S 1.6 16V ,r.v.: 1997, bez klimy a ABS, LPG - Tartarini, od 15.3.2017 odpočíva vrakovisku v Bernolakove 330 000 km.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

EGR by ma obec nenapadlo ani neviem aku suvislost by mohlo mat. Je fakt ze som ho odpojil, ale napriek tomu netusim suvislost.
Ani podla tabulky z morawskeho knizky nevidim suvislost. Ale ak nejaku vidis, tak sem s nou, tiez nie som vsevediaci.
Ale nasiel som zaujimavejsiu tabulku:
13 Oxygen sensor signal problem or loss
16 System over voltage - over 17.1 volts
16 DIS fault
18 Crank signal circuit open (or bad ECM)
18 Cam/crank sensor synchronization error (DIS)
Cize ak auto nema 17V a to nema tak vseky tri chyby ukazuju na problem so zapalovanim. Ked si k tomu priratam pehove skusenosti s modulom zapalovania pri lpg a skackanim obcas pri malom zatazeni na lpg mozno je fakt problem s modulom zapalovania. Moze to by posobene aj inym, napriklad poskodenym vstrekom lpg alebo poskodenym VN kablom (za ten svet si neviem spomenut ci som ich menil so svieckami).
Lambda bola pri poslednom merani ok. Cize sa na nej pri zahriatom motore na benzin aj lpg menilo napatie. Ale pri obcasnom vynechani moze hlasit takuto milu chybu.
DIS fault znamena, ze sa RJ nezda nieco so zapalovanim. Co to sa blizsie v tabulke neuvadza. DIS Distributorless Ignition System.
A crank sensor synchronization error by mohlo znamenat ze pri predpokladanom vybuchu nedotala RJ odozvu z cidla klepania, cize vybuch nenastal.
Uživatelský avatar
koniQ
Příspěvky: 309
Registrován: stř led 14, 2009 17:42
Bydliště: Most pri Bratislave, okr. Senec (4km do BA, 17 km do SC) pakáreň

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od koniQ »

skus zmerat aspon odpor na napatovych kabloch, normalne multimetrom, mozno ti tam daco skoci, a samo ze aj s kablami pohybat, ci nieje dakde zlomeny pri koncovne, dakedy najmensie prkotiny taketo chyby hlasia

a o tom EGR tu bolo vela popisane, teda na co to funguje, alebo lepsie povedane naco to GM do aut montovali :)

ak sa nemylim tak EGR ventil cast plynov od vyfuku privadza naspat do nasavania skus pozret a vycistit, mne napr, kolisali otacky, vymenil som cely vzduchovy filter aj tou ciernou skatulou a hla otacky prestali kolisat a secko bolo iba v tom ze mi strelilo do sania a odtrhlo dva tie haciky a ked tam boli 4 secko super tesnilo a otacky neskakali, tak skus pozret aspon to co som ti napisal, niesom sice odbornik ale rad pomozem :)
Chevrolet Orlando white 1.8 LTZ, ALU 225/50R17, nove od 9/2011, kúpene 11/14 pri 69 000 km, od 72 000 km LPG Tartarini, 54 L nadrz, 3/17 125 000 km

blue Nubirka S 1.6 16V ,r.v.: 1997, bez klimy a ABS, LPG - Tartarini, od 15.3.2017 odpočíva vrakovisku v Bernolakove 330 000 km.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

takze modulom zapalovania to nie je, ibazeby ten z vrakoviska bol tiez vadby, pritom bol na nubire, ktora snad kolesa ani nevytiahla z garaze. Svetlomety uplne cire aj na vrchu, takze bud jazdila v noci alebo bola furt v garazi a aj motor mala cisty.
Otavaju VN kable, potom kable na cidle klepania ci nie su utrhnute alebo konektor nezapojeny, len k tomu sa neda zhora dostat.
Ten senzor klepania ale moze byt aj niecim inym. Totiz niekde zozadu motora (1.6l) neskutocne unika nemrzka, keby unikala len o kusok rychlejsie uz by to nebolo kvapkanie ale cicerok. Steka to tak, ze cez okraj vane preteka na zatku oleja. Pritom okraj vane aj blok motora za vodnym cerpadlom je suchy. Z druhej strany je to vak kompleten nepristupne. Napojenie hadic na plastovu? vracacku do motora je suche, tade to nejde. K zvysku sa zhora neda dostat a zospodu bez zdvihnutia auta tiez nie. Takze si to necham tiez az na oteplenie, ked pojde auto na spaliky kvoli napravam a brzdam.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

nubira je momentalne na spalikoch ale uz vrcala si pol hodiny a zlta kontrolka nezasvietila. Tak uvidim ked pojde na vsetky 4 ci je to uz natrvalo alebo nie. Zatial som len zletoval jeden cokoladovy spoj, ktory musli spravit lpg servisaci pri montazi. Rozfaklili drot pri cidle pohybu na prevodovke a zlepili ho cokoladou. Bolo to pekne hrdzave a dolamane. Uz je ot zletovane. Len si neviem vysvetlit ako by toto mohlo suvisiet so zapalovanima synchronizaciou s cidlom klepania.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

Takze po chvilke studovania a testovania to vyzera tak, ze lambda je v poriadku, RJ si to asi zapamatala este z testovania ked som ju pokusne odpojil. Lambda vsak funguje ako ma, pekne do minuty po nastartovania pri jazde zacne poskytovat potrebne udaje a pekne kmita.
Ale zda sa ze kodom z RJ mozem doverovat a ze je cidlo klepania skutocne v haji.
Ono je to tak, ze na volnobehu aj pri zvysenych otackach ale pri stojacom aute check engine nezasvieti vobec, ale za jazdy zacne svietit 20metrov brany zo dvora. Na youtube som videl nejake info o cidle klepania aj ako by sa dalo otestovat a na googli som vygooglil ze vraj rado do 200tkm odchadza (mozno blbost ale ktovie, nubira ma cca 200tkm). Takze ked bude na spalikoch skusim vymontovat a preskumat. Zatial som si zistoval ze sa da zohnat za 25libier plus 4 libier postovne. Este skusim premailovat slovenskych dodavatelov a czdrafel. Ale problem zohnat ho nebude, kedze ople maju rovnake a je celkom dost vyrobcov, pretoze zamenne diely maju asi 6 roznych kodov.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

Mam aktualne infromacie, takze po vymene celeho vyfukoveho potrubia, vratane prasknutych zvodov 4do1 a pri tej prilezitosti aj lambdy NTK uz mam len chybovy kod 18, teda knock senzor. Uz som nejake na nete nasiel, ale trochu ma zmiatli. Podla jednych do nubiry 1.6l (a vlasten aj 2l a to aj nubiry 2) patri takky ako do viacrych oplov a to s dvojpinovym konektorom. Ale podla niektorych eshopov vraj patri 3pinovy. A ja tera neviem. Neviete aky konektor ma knock senzor na nubire?
Pojdem vecer pozriet pod auto a mari sa mi ze dvojpinovy ale teraz fakt neviem. Ak dvojpinovy tak fajn, nasiel som delphi za 327Kc uz aj s dph plus postovne cca 150Kc , plus mozno nejake balne.

Inak neviem co sa presne dialo, ci to bolo prasknutymi zvodmi alebo bola vadna lambda (ale cez notebook sa zdala byt v poriadku), ale v katalyzatore bol vypaleny kanal v keramike priemeru cca rovnakeho ako vyfukove rury. Vypaleny kanal sa tiahol okrajom katalyzatoru, asi tade prudili spaliny.

Odkazy na eshop:
2pinovy senzor:
http://www.auto-pilot.cz/pro-3821627.as ... pt%3D17890
3pinovy senzor:
http://www.auto-pilot.cz/pro-2531373.as ... pt%3D17890
a este tam maju aj dalsi 3pinovy senzor ale s trochu inymi zamkami na konektore.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

hehe, takze si odpoviem sam, ak by to niekto este potreboval, tak knock senzor na nubire je 2pinovy
Uživatelský avatar
koniQ
Příspěvky: 309
Registrován: stř led 14, 2009 17:42
Bydliště: Most pri Bratislave, okr. Senec (4km do BA, 17 km do SC) pakáreň

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od koniQ »

vdaka -i :PP:
Chevrolet Orlando white 1.8 LTZ, ALU 225/50R17, nove od 9/2011, kúpene 11/14 pri 69 000 km, od 72 000 km LPG Tartarini, 54 L nadrz, 3/17 125 000 km

blue Nubirka S 1.6 16V ,r.v.: 1997, bez klimy a ABS, LPG - Tartarini, od 15.3.2017 odpočíva vrakovisku v Bernolakove 330 000 km.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

takze som uz v koncoch, takmer

Nasiel som asi dovod poskakovania auta, koleno potlakovej hadicky na elektroventile pri zasobniku podtlaku pre egr ventil bolo roztrhnute skrz a vymenil som este jedno, ktore bolo natrhnute aj ked este nie uplne. Nastastie som mal 4mm silikonovu hadicku pouzivanu na rozvod lpg k tlakovemu snimacu, ta tam sadla ako hrniec na zadok.

Bohuzial to neporiesilo svietiaci check engine. Tentoraz uz mam len kody 18 a 16.
16 System over voltage - over 17.1 volts
16 DIS fault
18 Crank signal circuit open (or bad ECM)
18 Cam/crank sensor synchronization error (DIS)
Kedze s prepetim problem nie je, tak to ostava uz len na to ze valce nepalia vtedy ked si RJ mysli ze by mali palit. Pritom motor isiel celkom v pohode, ziadne vibrovanie ako pri vynechavani.
Kontrolka check engine zasvieti par sekund az minut po starte pocas jazdy. Je jendo ci sa ide na lpg (vstrekovaci lovtec magic 2, vstreky riadi podla benzinovych) alebo benzin.

Ale vsimol som si nieco so by mozno mohlo pomoct najst chybu, len zatial vobec netusim ako.
Riadil otec a ja som sedel vedla a sledoval notebook (tyranus daewoo scaner) a pristrojovku, kedy zasvieti zlta kontrolka. Na otackomeri bolo cca 2600 otacok, takze ziadne vysoke otacky, ktore by zapalovanie nemalo zvladnut. Otec vysliapol spojku a preradil z 3 na 4. A pocas vysliapnutej spojky ako leteli otacky motora nadol, tak kusok pod 2200 otacok sa zrazu rozsvietila kontrolka check engine. Cize skrtiaca klapka bola zavreta, otacky padali, boli kusok pod 2200 a vtedy sa RJ nieco nezda. Jedine co ma napada ze sa vtedy deje je tzv. setrenie palivom. Ked nemate zosliapnuty plynovy pedal ale mate otacky nad nejakou hranicou a mozno prave u nubiry je to 2200 otacok, teraz to neviem najst v manuali, tak sa vypnu benzinove vstreky aby sa setrilo palivom. Az ked otacky klesnu pod tuto hranicu, tak sa zacnu benzinove vstreky znovu otvarat. A mne to pripada ze prave toto nastalo, lenze bud benzinove vstreky neotvorili, alebo nedostatocne, kvoli malemu tlaku paliva alebo zalepeniu benzinovych vstrekov a tak vtedy ked us mal motor bezat a palivo vo valcoch vybuchovat k zapaleniu zmesi nedoslo. Bud tam ziadna nebola alebo mala zle zlozenie.
Je tu vsak problem, pretoze sa to rovnako chova aj na lpg, a tie su od benzinovych vstrekov zavisle len elektricky. Takze stale neviem preco dojde k tomu, ze si benzinova RJ mysli ze palivo v motore by malo vybuchovat, lenze ono podla senzoru klepania nevybuchuje.

Ozaj ako je to s kontrolkou check engine? Ona po zapnuti svieti az do vypnutia motora? Alebo po nejakom case aj sama zhasne? Pretoze nechcela zhasnut ani po niekolkych minutach cakania na parkovisku s beziacim motorm na volnobehu.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

Napadlo ma este ze si nespominam ci som cistil skrtiacu klapku a jej obtok, mozno je to upchate a preto to robi neplechu. Proste malo vzduchu tak to nezapali. Inac fakt neviem.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

Takze skrtiaca klapka aj s obtokom bola celkom cista, len trosku oleja a spiny ale zanedbatelne mnozstvo. Rurka k egr je sice plna humusu, tade snad ani nic nemohlo prejst kym bol egr este odslepeny, ale kedze je zaslepeny tak to nic.

Ale podarilo sa mi check engine docielit do minuty po nastartovani a to bez pohnutia auta. Proste som len pridal, podrzal otacky nad 3t par sekund a pustil plynovy pedal a po stvrtom pokuse ked padali otacky niekde k 2000 tak naskocil check engine. Cize uz ke to takmer iste. RJ vypne vstreky, kvoli setreniu palivom a lepsiemu brzdeniu motorom. ALe ked ich okolo 2200ot./min. zapne a chce aby valce zacali palit, tak asi hned nezapalia a mozno aj par otacok a to sa uz RJ nepaci. Ked este za studena obcas motor vynecha pri prudkej akceleracii na to RJ kasle a check engine nerozsvieti. Ale pri padani otacok pri opatovnom zapojeni vstrekov sa jej uz nieco nepaci za zapne check engine s 18 a 16 chybovymi kodmi.

A teraz babo rad. Cim to moze byt. Nemam ani najmensiej potuchy.
Uživatelský avatar
Vlasta
Příspěvky: 623
Registrován: čtv lis 17, 2005 16:25
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od Vlasta »

Chybové kódy se probíraly třeba tady https://www.chevroletclub.cz/viewtopic.p ... highlight=. Tobě to hlásí chybu 16 a 18 což je senzor klepání. Hledej tedy chybu v něm. Buď je vadný nebo má špatný kontakt v konektoru. Nad ničím jiným zatím nemá cenu bádat.
Kia Rio 1.25 CVVT COOL

Nubira hatchback 1.6 16v - důvěrně zvaná Cecilka † 29.9.2016
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: chybove kody 18, 16, 13

Příspěvek od ppp »

Ako som to tu uz pisal, podla priznakov je senzor klepania v poriadku. Navyse ho mam novy a kable k nemu nie su prerusene. Problem je v tom, ze tomu motoru nieco je a netusim co.

Mal som totiz teoriu o prisavaniu lpg netesniacimi vstrekovacmi ale teraz pred chvilou padla pretestovanim.

Ale mam novy priznak. Popoludni som menil vzduchovy filter. Potom sa chovanie motoru podstatne zhorsilo. Po nastartovani, na volnobehu cisto v benzinovom rezime skusam pridat a jemu sa velmi nechc. Sice napokon ide do otacok, ale s prdkanim ako dvojtakt, cize slusne vynechava, a navyse celkom slusne striela do sania, citit pod rukou na filterboxe lupkanie. Pritom pred vymenou filtra to nebolo az take zle. Zeby to fakt niekde prisavalo? Len netusim kde, asi budem musiet pocuvnut JRDckovu radu a povymienat uplne vsetky kolienka podtlakoveho rozvodu.

Este mam jednu otazku na majitelov nubir 1.6. Ako sa u vas chova premenlive sanie? U mna je tiahlo z ufa pre premenlive sanie na volnobehu v jednej polohe, ale po prudkom pridani sa hned presunie do opacnej polohy. Robi to aj u vas takto?
Odpovědět

Zpět na „NUBIRA“