Topení/chlazení

Pokud se váš dotaz nehodí do žádné sekce pište jej sem

Moderátoři: Blue Lanos, mzprx, smire666

Uživatelský avatar
seidlpav
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 12, 2012 15:37
Bydliště: Hradec Králové

Topení/chlazení

Příspěvek od seidlpav »

Ahoj, rád bych vás, zkušené a znalé požádal o názor. U mého Orlíka se po půl roce objevila zvláštní závada, kdy z ničeho nic spínala klimatizace a chladila, i když byla vypnuta. Tuto závadu mi odstranily v servise výměnou řídící jednotky topení-klimatizace. Když jsem identifikoval tuto závadu, vzal jsem si do auta teploměr s externím čidlem, které jsem umístil do výdechů. Po opravě mi auto už nechladí, ale naopak stále přitápí. Když mám vypnutou klimu, venku je tak 22-23C, mám nastavenou teplotu do interiéru na cca 23C, fouká mi dovnitř teplý vzduch třeba 27C (není to ohřátím palubní desky od sluníčka, je to klidně na 7ventilátor hodinu jizdy). Nepomůže ani vypínání a zapínání automatiky. Když dám teplotu úplně na minimum, „nízká“ předpokládám, že dovnitř má jít venkovní vzduch bez ohřevu. Ten je ale minimálně o 4-5C ohřátý. V zimě mi to nevadí ale v létě, budu zbytečně zapínat klimu, když bude venku do 25C což běžně nedělám. V servise mi ještě prý cosi kalibrovali asi klapky ale nepomohlo to. Můžete to někdo vyzkoušet, když dáte teplotu na minimum, jaký vzduch vám jde do kabiny? POkud to opravdu Orlando dělá jak mě v servise ujišťovali :-(, považuji to za dost problematické.Vždyť pak o to víc musí jet klimatizace, navyšuje se spotřeba atd.

Děkuji za vaše rady.

Pavel
Reklama
 

Uživatelský avatar
Joztar
Příspěvky: 605
Registrován: pát srp 10, 2012 14:50
Bydliště: Kosice

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od Joztar »

ako ti prisli na tu prvu zavadu ze ti spinala klima ? hadzalo to nejaku chybu na diagnostike ? mne sa zda ze obcas ide z vetrakov dost studeny vsduch ... viac nez inokedy ... no tlacitko klimy nesvieti neblika proste je off. Na spotrebe nejake vykyvy nebadam.
Chevrolet Orlando MY2012 LTZ 2.0 VCDi 120KW M6 CarbonFlash !
Obrázek
Uživatelský avatar
Obelix
Příspěvky: 105
Registrován: pát kvě 06, 2011 13:28
Bydliště: Lanškroun

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od Obelix »

Tak s něčím podobným jsem měl problém i já. Letos někdy v lednu nebo v únoru se mi stalo, že auto přestalo topit a naopak se naplno pustila klimatizace i když byla vypnutá a vypnuté bylo i AQS. Auto topilo pouze v případě, že jsem dal teplotu na maximální hodnotu, při jakékoliv nižší nastavené teplotě (třeba 25 stupňů) foukal ledový vzduch i když v autě byla zima. Stalo se mi to pouze jednou a při zpáteční cestě kdy mezitím auto několik hodin stálo už topení fungovalo normálně. Uvedl jsem tento problém při servisní prohlídce (v chybové paměti nic nebylo), takže mi pouze preventivně přehráli SW v řídící jednotce a doporučili při opakování problému to hned hlásit. Od té doby se to nestalo, ale párkrát v létě jsme měl pocit, že i při vypnuté klimatizaci a AQS, fouká podstatně chladnější vzduch než byl momentálně venku. Tak nevím co si o tom myslet, ale mám pocit, že klimatizace v našich autech si žije vlastním životem...
Co se týká tvého problému, tak předpokládám, že kromě klimatizace máš v okamžiku kdy se problém objevuje vypnuté i AQS, protože to si může klimatizaci zapnout samo kvůli snížení vlhkosti vzduchu. Někde jsem dokonce četl, že klimatizace se automaticky pustí sama (aniž by se rozsvítila kontrolka) i v případě zapnutí kteréhokoliv režimu foukání na přední sklo (prý kvůli rychlejšímu odmlžení). Kolik je na tom pravdy, ale fakt netuším...
Chevrolet Orlando 1.8 LTZ Béžová Daydream
předtím: Citroen Xantia Break 1.8i r.v.1995
Škoda Favorit 136L r.v.1993
Škoda 120 r.v. neznámý

Obrázek Spotřeba CHEVROLET Orlando 1.8 104 kW / 141 HP
Uživatelský avatar
357
Příspěvky: 598
Registrován: pát dub 19, 2013 21:37
Bydliště: Praha

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od 357 »

Mně ta klima neukazuje, že by se mi sama zapínala. Když to teď pustím na minimum, tak to fičí normálně studený, a nezapíná se, ani když si přitápím. Jen při tom odmlžování indikuje, že se sama spouští, ale to přece musí. Furt je to lepší, než mít draty v okně, že...
Naposledy upravil(a) 357 dne pát říj 04, 2013 01:02, celkem upraveno 1 x.
Chevrolet Orlando LT+ 1.8, 5MT, My13, bílá Summit, LPG
Uživatelský avatar
smire666
Příspěvky: 4087
Registrován: stř srp 17, 2011 20:24
Bydliště: Bratislava IV.

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od smire666 »

No mne sa klíma zapne sama iba keď dám ofukovanie iba čelného skla. Ak pustím vzduch aj k nohám, nič sa nedeje ( pri benzíne by som to akosi cítil, že sa zapla :D ). Ja mám ale manuálnu klímu...
Chevrolet Orlando LT benzín, olympic white
EAGLE SQUADRON
Portal-Orlando-Forum.de ( premium Mitglied )
Uživatelský avatar
seidlpav
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 12, 2012 15:37
Bydliště: Hradec Králové

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od seidlpav »

Tak jak to kluci popisujete tak je to přesně ono.... Jel jsem v létě a najednou chladný vzduch.. Nelenil jsem a vozil teploměr. Tak jsem to odhalil. Tlačítko klimatizace vypnuté a to AQS taky... SW jim přehrát nešel, takže měnili celou řídící jednotku. Nějak se mi ale stejně nezdá ta regulace .. možná je to opravdu slabé místo našich miláčků. Snažím se to hlídat.. dávám požadovanou teplotu interiéru ale kolikrát to pouští špatnou teplotu, kterou to nikdy nedoreguluje.

Není někdo z okolí HK, že bychom to mohli testovat na dvou autech ?

Pavel
wsskAT
Příspěvky: 136
Registrován: stř črc 17, 2013 14:31

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od wsskAT »

me kolega kdysi rikal, ze automaticka klima se sama rozhodne jestli ti pusti davku studeneho nebo tepleho vzduchu - pry to ani jinak neumi. Manualni pousti vzduch takovy, jak si nastavis. Proto si tehda vzal auto s manualni klimou.
Uživatelský avatar
357
Příspěvky: 598
Registrován: pát dub 19, 2013 21:37
Bydliště: Praha

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od 357 »

Asi jak která, protože i automatická klima může mít manuální regulaci, ne? Podle mně je ten rozdíl jen ve způsobu nastavení teploty. Tj. že když nastavíš 20, tak chladí nebo hřeje tak, aby udržela 20. U manuální musíš topení i chlazení štelovat podle toho, jestli se potíš anebo klepeš kosu...
Chevrolet Orlando LT+ 1.8, 5MT, My13, bílá Summit, LPG
Uživatelský avatar
seidlpav
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 12, 2012 15:37
Bydliště: Hradec Králové

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od seidlpav »

Když vypneš automatickou regulaci, vypneš klimu, máš k dispozici jen topení, vzduch z venku a ventilátor. Takže když dám teplotu na minimum, měl by jít vzduch z venku s venkovní teplotou, když dám na maximum, půjde všechen vzduch přes topení.

Měřím ale teploty a evidentně mi část vzduchu jde přes topení (přisává)... ale zda je to závada nastavení, mechanická závada, nebo výrobní nedostatek ? nevím

Ještě se zeptám, když ráno zmáčknete tlačítko ofuku předního skla, pustí se vám ventilátor na maximum ? tj. 7-8 rychlost a je to vidět na display? mě tam svítí stále rychlost 1 , směr se přepne na sklo.

Díky za informaci

P
Uživatelský avatar
357
Příspěvky: 598
Registrován: pát dub 19, 2013 21:37
Bydliště: Praha

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od 357 »

S tou regulací to sedí.
Když potřebuju odmlžit anebo odmrazit přední okno, tak zapnu AUTO, teplotu nastavím na maximum a zapnu ofuk na předek, takže se zapne klima, větrák se přepne na maximum, ale fouká jen na okno... Výsledek se dostaví okamžitě :D
Chevrolet Orlando LT+ 1.8, 5MT, My13, bílá Summit, LPG
Uživatelský avatar
seidlpav
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 12, 2012 15:37
Bydliště: Hradec Králové

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od seidlpav »

Ahoj, musím se znovu vrátit k tomuto tématu a požádat o pomoc!!! Stále bojuji s závadou, kdy mi auto topí i když nechci. Výměna ŘJ topení, nastavení SW... stále stejný problém a řešení nenlezli ani v Náchodě ani v Pardubicích. Včera venku 23C, auto topí teplý vzduch na 29C i když je nastavena nejnižší teplota. Musím to srážet zapínáním klimatizace. Zkoušeli jste někdo jak vám jde teplý vzduch do auta ? Asi se otočím v sobotu na sraz poradíte mi někdo ?

Děkuji
Pavel :(
Uživatelský avatar
Joztar
Příspěvky: 605
Registrován: pát srp 10, 2012 14:50
Bydliště: Kosice

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od Joztar »

ja som pozoroval v zime a je to aj teraz v lete ze obcas zacne fukat studeny vzduch - asi klima aj ked je vypnuta ... ma to nejaky suvis s zaplnenim/vypalovanim DPF filtra ... asi ked zacina regeneracia tak zopne klimu aby bol viac zatazeny motor a produkoval viac tepla potrebneho na vypalenie filtra
Chevrolet Orlando MY2012 LTZ 2.0 VCDi 120KW M6 CarbonFlash !
Obrázek
Uživatelský avatar
ChOrlando
Příspěvky: 84
Registrován: úte lis 19, 2013 16:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od ChOrlando »

ja mam tez pocit ze se klima zapina tedy kontrolka nesviti, ale fouka chladnesji vzduch nez je venku. Zrovna dnes hned po nastartovani jsem si rikal to neni mozny ze fouka tak chladny vzduch venku je teplo, ale mozna to bylo jen prochladle z noci a tak chvily sel z pruduchu chladnejsi vzduch....
Orlando 1.8 Benzin
Uživatelský avatar
inza
Příspěvky: 588
Registrován: ned úno 13, 2011 22:07
Bydliště: Brno

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od inza »

No já prozatím bojuju s nastavením - u většiny aut jsem měl nastaveno kolem 20,5-21,5 stupně pro nějakou komfortní teplotu, u Orlanda mám běžně 24-25 pro zhruba tu stejnou teplotu. Vše ostatní mám na auto (klimu, AQS atd.). Otestuju to vypnutí klimy a jak to studí / topí bez ní...
Chevrolet Orlando 1.8 AT6 MY2014 LTZ + LPG Obrázek
Honda Accord Tourer 2.4 VTEC AT 2007 140kW + LPG Obrázek
Laco71
Příspěvky: 671
Registrován: úte lis 19, 2013 19:40

Re: Topení/chlazení

Příspěvek od Laco71 »

Joztar píše:ako ti prisli na tu prvu zavadu ze ti spinala klima ? hadzalo to nejaku chybu na diagnostike ? mne sa zda ze obcas ide z vetrakov dost studeny vsduch ... viac nez inokedy ... no tlacitko klimy nesvieti neblika proste je off. Na spotrebe nejake vykyvy nebadam.
Je velka chyba,že nemam priručku v štyle "Jak na to ? - Orlando "

Detailny popis funkcie jednotlivych celkov a ich sučiastok v aute by mnoho vysvetlil

a nemuseli by sme sa tu dohadovať či ta klima je vypnutá ,alebo zapnutá
alebo z akeho dovodu chladí ked je vypnutá...

zo zadania témy mi vyplýva,že netreba chciet nasilu zlepšovať niečo čo funguje na 98%,lebo by sa mohlo stat ,že nebude fungovat vobec,alebo začne fungovat opačne ako sa to popisuje v 1-om prispevku
Odpovědět

Zpět na „Orlando - Technická sekce“