doba záběhu

Moderátoři: Blue Lanos, mzprx, smire666

Odpovědět
Uživatelský avatar
JardaB
Příspěvky: 69
Registrován: pát pro 27, 2013 19:43
Bydliště: Tábor - Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

doba záběhu

Příspěvek od JardaB »

Já bych jako dobu záběhu považoval dobu, kdy spotřeba ve stejných pomínkách stále ještě klesá. Je rozdíl mezi benzínem a dieselem.

Diesel se zabíhá "podle mně" 7-15 tisíc , někdo tvrdí až 30 tisíc km.

Jak budu zabíhat diesel:
-záběhu nedělat krátké jízdy -ale výlety :-) , záběhu přizpůsobím plánování cest
- prvních 5 tisíc km - otáčky okolo max točivého momentu 2-3 tisíce ot., ne vysloveně horské trasy, plyn lechtat. Raději bez dálnic - rychlosti zpočátku do 90 pak 110

- druhých 5 tisíc - postupně vytáčet výše cca do 3,5-4,0 tis ot, ke konci postupně do plné zátěže s dálnicemi

- hlavním ukazatelem bude spotřeba - pokud bude žrát - uberu v zátěži
JardaB
-----------------
Trabant, Dacia, Felicia, Fabia, Focus, ...
-----------------------------------
Orlando LT+ VCDi 2.0 160 Silver ICE
Reklama
 

Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: doba záběhu

Příspěvek od Richard »

Hlavně nafťáka než budeš něco od něj chtít musíš zahřát ! To není za 5 - 10km kdy máš vodu teplou, ale kdy je olej tak na 70°c to je někdy až 20km takže prvních 20km jezdi s hodně lehkou nohou.... vykašli se na předepsané výměny oleje zapomeň na longlife oleje, olej měnit maximálně po 15k km, klidně i dřív, každou druhou výměnu dej i naftový a vzduchový filtr, tím tomu motoru prospěješ asi nejvíc.... Klidně bych jezdil i ostřeji, ale vždy až po ohřátí ! Některé automobilky již umožňují na palubáku zobrazit teplotu oleje.... a ví proč....
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
Tsoenami
Příspěvky: 707
Registrován: pát srp 05, 2011 08:30
Bydliště: Prostějov

Re: doba záběhu

Příspěvek od Tsoenami »

Richard píše:Hlavně nafťáka než budeš něco od něj chtít musíš zahřát ! To není za 5 - 10km kdy máš vodu teplou, ale kdy je olej tak na 70°c to je někdy až 20km takže prvních 20km jezdi s hodně lehkou nohou.... vykašli se na předepsané výměny oleje zapomeň na longlife oleje, olej měnit maximálně po 15k km, klidně i dřív, každou druhou výměnu dej i naftový a vzduchový filtr, tím tomu motoru prospěješ asi nejvíc.... Klidně bych jezdil i ostřeji, ale vždy až po ohřátí ! Některé automobilky již umožňují na palubáku zobrazit teplotu oleje.... a ví proč....
100 % souhlasím a vubec bych se nebál cca po 1000km ho sem tam protáhnout :lol: at není z orlíka vrabec :lol: vypálit pořadně saze :twisted:
renault 11.renault19
škoda octavia 1.9 tdi
škoda superb 1.9 pdi
seat alhambra 1.9pdi
chevrolet Orlando 2 vdci 163ps bílá
Poky Ul
Příspěvky: 2850
Registrován: ned srp 07, 2011 21:27
Bydliště: Ustí nad Labem

Re: doba záběhu

Příspěvek od Poky Ul »

Prodejce mi říkal při předávání ať tomu šlapu na krk hned .Mám ale benzín -i
Chevrolet Orlando LT+bílá OLYMPIC
1,8 16V benzín 104kW 141k
Chevrolet Orlando Club EAGLE SQUADRON
Daewoo Matiz 38Kw 52k ZLATEJ
www.chevroletorlando.webnode.cz
Uživatelský avatar
JardaB
Příspěvky: 69
Registrován: pát pro 27, 2013 19:43
Bydliště: Tábor - Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: doba záběhu

Příspěvek od JardaB »

Co je to "nebát se protáhnout" ??? :-)

Nic proti tomu - jet 5 km nad rámec standardu --- jistě, že se to neposere. Mluvíme o ale způsobu či charakteru jízdy v záběhu.

Dle mně řeči typu "neudělat si z toho lenocha" jsou trochu hloupé a v vznikly v dobách předvěkých, kdy oleje byly husté jako vaselina a chování motoru mohlo být jiné po sportovní jízdě v zátěži, kdy se olej ohřál. Pak vznikl pocit, že to při dědkovské jízdě nemá výkon.

Jak jinak se dá dnes jet po silnici (mnohdy v koloně) 70-100, na dálnici 90-130.
Stejně se nedá nijak divočit. Pomaleji v záběhu možná pojedete dle možnosti provozu první nádrž nebo 1-3-5 tis.km.

V záběhu po určité počáteční kilometry je pro motor dobré dělat dle možnosti - dlouhé "spanilé" jízdy po ČR i Evropě. Tím zmenšíte podíl jízdy se studeným motorem, což je u dieselu až 20 km (ohřátí oleje).

Když sleduji diskuse o spotřebě dieselů a ti řidiči s tím jezdí denně do práce -- musím se trochu divit proč si ten diesel vybrali, když jim vadí spotřeba na krátkých trasách.

Druhá věc (nežádoucí) je vždy zrychlovat na plný (či skoro) plyn, v kopcovitém terénu využívat vyšší výkon, nebrát ohled na to zda jedu sám nebo v plné obsádce.

Zátěž motoru závisí přímo na rychlosti, ale současně jsou důležité otáčky a poloha plynu.
Pokud to budu kalit po dálnici v "D" dlouhodobě 180, to asi není to ptimální.

Ostatně je to na každém - šetrný záběh se projeví menším opotřebením motoru (a to není vidět).

Rozhodně moderní diesel je velice komplikovaný mechanismus a zásady, které se aplikovali dříve na primitivnější motorech ani nyní neuškodí
Naposledy upravil(a) JardaB dne čtv pro 25, 2014 15:10, celkem upraveno 1 x.
JardaB
-----------------
Trabant, Dacia, Felicia, Fabia, Focus, ...
-----------------------------------
Orlando LT+ VCDi 2.0 160 Silver ICE
Uživatelský avatar
JardaB
Příspěvky: 69
Registrován: pát pro 27, 2013 19:43
Bydliště: Tábor - Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: doba záběhu

Příspěvek od JardaB »

Poky Ul píše:Prodejce mi říkal při předávání ať tomu šlapu na krk hned .Mám ale benzín -i
=================
Silně neurčité vyjádření ---- a emotivní.

Co je to v běžném provozu "šlápnout na krk" --- trvalá sportovní jízda 10-20 za hranici povolených limitů a trvalé přejíždění a trvale brzda-plyn ????

Nebo je to nejet jak čepičář a nebrzdit kolonu jedoucí dovolenou rychlostí.

:-) mějte se
JardaB
-----------------
Trabant, Dacia, Felicia, Fabia, Focus, ...
-----------------------------------
Orlando LT+ VCDi 2.0 160 Silver ICE
Uživatelský avatar
18lukin18
Příspěvky: 6140
Registrován: pát led 14, 2011 13:06
Bydliště: Aachen

Re: doba záběhu

Příspěvek od 18lukin18 »

Když jsem já přebíral auto (mám sice benzíňák) tak prodejce mě říkal prvních 1500-2000 km auto šetřit a pak se nebát ale já neposlech a hnedka první jízda byla ve stylu ukaž co umíš.
Motor nemám líný a jsem spokojen -i
Škoda 120
Škoda Felicia LPG
Renault Thalia 1,2 16V 2009
Chevrolet Spark
Chevrolet Aveo 1,2 16V,2009 (člen AVEO FANCLUBU)
Mitsubishi Lancer X SportBack 1.8 MiVec Invite
Carthell Prg
Uživatelský avatar
hladolef
Příspěvky: 822
Registrován: sob dub 01, 2006 09:26
Bydliště: Baka

Re: doba záběhu

Příspěvek od hladolef »

Motory zabehnuté z výroby sú mýtus

Často sa stretávam s názormi, že dnešné motory osobných vozidiel sú zabehnuté z výroby a môžu sa naplno zaťažovať hneď od začiatku. Keď sa tak nestane, motor zleniveje. Neviem odkiaľ na to ľudia chodia, ale z úst fundovaného technika alebo konštruktéra by takáto hlúposť nikdy nevyšla. Ak niekomu motor takéto zaobchádzanie náhodou toleruje, môže za to ďakovať len poctivej práci konštruktérov motora, ktorí tak trochu s hlúposťou užívateľov počítajú a súčiastky dimenzujú aj pre tieto prípady. Pri dnešných objemoch výroby motorov nie je technicky možné, aby bol každý motor na konci výrobného pásu zabehávaný. Povinnú skúšobnú prevádzku nepovažujte za zábeh.

Ak motor dlhodobo (!) zaťažíte hneď od začiatku, koledujete si minimálne o dva zásadné problémy. Prvým sú zapečené piestne krúžky a druhým (s tým úzko súvisiacim) je neskoršia vyššia spotreba motorového oleja. Pri necitlivom zaobchádzaní naozaj dosiahnete uvoľnenie motora a z toho vyplývajúci vysoký výkon, ktorý vás môže mylne presvedčiť o správnosti vášho štýlu zabiehania. Neskôr však zistíte, že olej dolievate častejšie ako sused, ktorý bol pri zábehu opatrnejší. Prekvapiť by vás v tom prípade nemali ani klepotavé zvuky od „vylágrovaných“ ložísk kľukového hriadeľa. A to nespomínam kvílenie prevodovky a diferenciálov, ktorých sa zábeh týka rovnako ako samotného motora. Hlavné je, že ste svojim tvrdým prístupom nedovolili autu zlenivieť.Tady-http://auto.pravda.sk/poradna/clanok/11 ... uju-zabeh/
Chevrolet Malibu LTZ 2.4 AT..06.2013 EX - Chevrolet Evanda CDX Sport03.2006
Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 3382
Registrován: sob zář 18, 2004 13:12
Bydliště: Příbram / skoro Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: doba záběhu

Příspěvek od Krtek »

No vidíš, co člověk to názor. Zabíhal jsem 3 funglovky (benzín). Žádný auto nebylo líný a žádný nežralo nikdy ani kapku oleje. Ale zajížděl jsem je spíš ve městě. Max na trojku a točit do 3,5-4 tisíc, víc až po záběhu. Pro nový auto je podle mně (i příruček) lepší střídat režimy a né ject pohodovku 500 km po dálnici. Někde jsem čet rozhovor už nevim s kym (snad konstruktér nebo tak něco) a tam zaznělo že novej motor naplněji olejem, nastartujou, daj mu plný otáčky k omezovači a nechaji ho 5-10 minut běžet. Když to nepřežije, je to zmetek. Takže to zas tak horký s tim záběhem nebude. Co si pamatuju tak u Feldy mi řikali abych jí vyloženě nepodtáčel (pod 2 tisíce otáček) že jí to škodí víc než přetáčení k omezovači.
Jezdim:
Modrá Suzuki Vitara 2017 alias Vitoušek alias Mastodontek
ex
Zelenej Soptík - Daewoo Nubira 3 alias Lacetti sedan LPG

Manželky:
Modrej Žužlík - Chevrolet Matiz alias Spark 1.0 SE Elite.
http://www.krtkovo.estranky.cz
Bydlim - skoro Píbram
Uživatelský avatar
TIBI77
Příspěvky: 589
Registrován: čtv čer 20, 2013 13:24
Bydliště: ZILINA

Re: doba záběhu

Příspěvek od TIBI77 »

Zatial som mal od nova Skoda Octavia a teraz Orlik!Na Skode mam cez 320tis. a Orlo cez 30tis.
Zabeh rovnaky- SK do IT cca 900km.Jazda podla predpisou(okrem DE neobmedzena :D ).
Inac co mi povedali znamy mechanici:najlepsie zabehnutie je dlha trasa s menenim rychlosti!
Je jedno ci benzin alebo diesel!Akurat pri diesloch je teraz naprd filter pevnych castic!
Ako tu bolo pisane mozme zabudnut na zabehnuty motor s vyroby.Nemaju cas na niekolko hodinove zabehnutie.Odskusaju a ide do auta.
Podla stylu jazdy je aj dlzka zabehu!Moze byt aj 100tis. km(ale aj par km)!Ako pisal jazdit v nizkych otackach tiez nieje dobre,motor rezonuje a je nekvalitne mazanie!Ale ani vytacat motor nie je dobre,valce sa zahrievaju a castice s valcou sa miesaju s olejom(a je stoho pasta).
Ak nechces znicit motor,tak ho nevytacaj studeny.Potom jazdi klasickou jazdou(ziaden slimak)
A co sa mi paci ze Chevy ma vymenu oleja 15tis!Nie ze by ten olej nevydrzal,ale novy je novy! :lol:
P.S. po jazde na dialnici je dobre nechat motor na volnobehu ochladit(tak jednu cigu :D )
Takto som nabehal na Octavke cez 300tis a menil som filtre a rozvody(klasika)Az na turbo(dialnice) :o)
2.0 VCDI LT+ 2013
Poky Ul
Příspěvky: 2850
Registrován: ned srp 07, 2011 21:27
Bydliště: Ustí nad Labem

Re: doba záběhu

Příspěvek od Poky Ul »

JardaB píše:
Poky Ul píše:Prodejce mi říkal při předávání ať tomu šlapu na krk hned .Mám ale benzín -i
=================
Silně neurčité vyjádření ---- a emotivní.

Co je to v běžném provozu "šlápnout na krk" --- trvalá sportovní jízda 10-20 za hranici povolených limitů a trvalé přejíždění a trvale brzda-plyn ????

Nebo je to nejet jak čepičář a nebrzdit kolonu jedoucí dovolenou rychlostí.

:-) mějte se
Myslel tím motor nepodtáčet , ale raději trochu více točit. :PP:
Chevrolet Orlando LT+bílá OLYMPIC
1,8 16V benzín 104kW 141k
Chevrolet Orlando Club EAGLE SQUADRON
Daewoo Matiz 38Kw 52k ZLATEJ
www.chevroletorlando.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „Orlando - Motory“