Zajetí motoru

Moderátoři: Blue Lanos, mzprx, smire666

Odpovědět
Uživatelský avatar
johnlord
Příspěvky: 322
Registrován: úte čer 28, 2011 17:34
Bydliště: Brníčko u Zábřeha na Moravě
Kontaktovat uživatele:

Zajetí motoru

Příspěvek od johnlord »

Rád bych se zeptal, jakým způsobem správně zajíždět nový motor ?
Na toto téma jsem slyšel spoustu názorů, každý jiný. Zkuste prosím poradit, jestli ho raději šetřit, nebo hned
od počátku tvrdě do otáček ?

Tom
Orlando 1.8 Eco-Tec benzín LTZ, barva bílá + navigace,

Obrázek
Reklama
 

Uživatelský avatar
inza
Příspěvky: 588
Registrován: ned úno 13, 2011 22:07
Bydliště: Brno

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od inza »

No sám jsi napsal oba způsoby :)

Moje babička říkala na každém šprochu pravdy trochu - a myslím že tak je to i tady.

Není pravda, jak se sem tam někde píše, že motory jsou zajížděny někde u výrobce v motorárně.

Každý motor je složen z mnoha částí, z nich většina se musí "usadit" oproti těm ostatním.

Můj názor je - je potřeba motor postupně zatěžovat, tedy ne s plným plynem od prvního kilometru, ale také ne 5000 najet opatrně a pak to začít točit.
Dodržovat obecné zásady - nepřetěžovat studené, po zahřátí začít postupně vytáčet, postupně přidávat zátěže. Nebát se vytočit motor pod zátěží (ne někde naprázdno), u nafty pamatovat na chlazení turba po delší cestě atd.

Každý motor je ovšem jiný kus a při dodržování výše uvedeného se může každý chovat jinak a některý dokonce odejít :)
Chevrolet Orlando 1.8 AT6 MY2014 LTZ + LPG Obrázek
Honda Accord Tourer 2.4 VTEC AT 2007 140kW + LPG Obrázek
Uživatelský avatar
dadif
Příspěvky: 319
Registrován: pát kvě 13, 2011 23:32
Bydliště: Jihlava

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od dadif »

Obecný, už dlouho uznávaný pravidlo - měnit režim jízdy a otáček, řadit, nepodtáčet, nepřetáčet. Postupem času přitvrzovat, zbytečně nešetřit, ať nemáš lenocha...
Chevrolet Orlando 1.8 LT+ '11, pewter grey
dříve - Mondeo III 2.0 TDDi kombi '01, ještě dříve - Renault R21 GTS '91, ještě dříve - ...
Suzuki AN400 Burgman '99
Uživatelský avatar
peterv
Příspěvky: 220
Registrován: sob črc 02, 2011 13:33
Bydliště: Michalovce

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od peterv »

Prvých 1500 km som ho nevytáčal (max. cca 3500 ot/min), nepodtáčal. Potom sme ho prebehli do Chorvátska (max. cca 4500 ot/min). Po 3500 km bez obmedzení až po obmedzovač (nie na studeno!). ... a bolo po zábehu ... :shock:

Peter
Škoda 130 Rapid
Škoda Fabia Combi 1.4 16V
Škoda Fabia Combi II 1.6 16V
Chevrolet Orlando 1.8 LT+ biela
Obrázek
Uživatelský avatar
johnlord
Příspěvky: 322
Registrován: úte čer 28, 2011 17:34
Bydliště: Brníčko u Zábřeha na Moravě
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od johnlord »

peterv píše:Prvých 1500 km som ho nevytáčal (max. cca 3500 ot/min), nepodtáčal. Potom sme ho prebehli do Chorvátska (max. cca 4500 ot/min). Po 3500 km bez obmedzení až po obmedzovač (nie na studeno!). ... a bolo po zábehu ... :shock:

Peter

Jsem netušil, že je tam nějaký omezovač ! ??? To je na maximální otáčky ?
Orlando 1.8 Eco-Tec benzín LTZ, barva bílá + navigace,

Obrázek
Uživatelský avatar
johnlord
Příspěvky: 322
Registrován: úte čer 28, 2011 17:34
Bydliště: Brníčko u Zábřeha na Moravě
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od johnlord »

Je pravda, že hned z prodejny jsem to fičel podálnici Praha/HK 130/h. Teď s odstupem času o tom přemýšlím, aby se něco nestalo.
Ale zase přímo v prodejně již bylo najeto 30Km, tak nevím, někde se to muselo asi zajíždět.
Kámoš si kupoval Kia Ceed a měl tam opravdu 0km při převzetí :roll:
Orlando 1.8 Eco-Tec benzín LTZ, barva bílá + navigace,

Obrázek
Uživatelský avatar
Hana
Příspěvky: 79
Registrován: pon dub 18, 2011 09:13
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od Hana »

johnlord píše:Je pravda, že hned z prodejny jsem to fičel podálnici Praha/HK 130/h. Teď s odstupem času o tom přemýšlím, aby se něco nestalo.
Ale zase přímo v prodejně již bylo najeto 30Km, tak nevím, někde se to muselo asi zajíždět.
Kámoš si kupoval Kia Ceed a měl tam opravdu 0km při převzetí :roll:
A co by se jako mělo stát? Já z autosalonu jela téměř 350km rychlostí 130km/h a z motoru se nekouřilo :lol:
Pokud auto netrápíte a jezdíte předpisově,tak se snad nic neděle.
Na tachometru jsem měla taky 12km,zřejmě proto že než se auto nalodí musí projít zkušební a testovací jízdou.
Favorit LPG
Renault Mégane 1,6
Kia Sorento-to byl opravdu MAZLIK
Chevrolet Orlando 1,8 LTZ
Uživatelský avatar
johnlord
Příspěvky: 322
Registrován: úte čer 28, 2011 17:34
Bydliště: Brníčko u Zábřeha na Moravě
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od johnlord »

Hana píše:
johnlord píše:Je pravda, že hned z prodejny jsem to fičel podálnici Praha/HK 130/h. Teď s odstupem času o tom přemýšlím, aby se něco nestalo.
Ale zase přímo v prodejně již bylo najeto 30Km, tak nevím, někde se to muselo asi zajíždět.
Kámoš si kupoval Kia Ceed a měl tam opravdu 0km při převzetí :roll:
A co by se jako mělo stát? Já z autosalonu jela téměř 350km rychlostí 130km/h a z motoru se nekouřilo :lol:
Pokud auto netrápíte a jezdíte předpisově,tak se snad nic neděle.
Na tachometru jsem měla taky 12km,zřejmě proto že než se auto nalodí musí projít zkušební a testovací jízdou.
Odkud máte auto dovezené ? (Jestli to neni tejné ) ;)
Orlando 1.8 Eco-Tec benzín LTZ, barva bílá + navigace,

Obrázek
Uživatelský avatar
Hana
Příspěvky: 79
Registrován: pon dub 18, 2011 09:13
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od Hana »

johnlord píše:
Hana píše:
johnlord píše:Je pravda, že hned z prodejny jsem to fičel podálnici Praha/HK 130/h. Teď s odstupem času o tom přemýšlím, aby se něco nestalo.
Ale zase přímo v prodejně již bylo najeto 30Km, tak nevím, někde se to muselo asi zajíždět.
Kámoš si kupoval Kia Ceed a měl tam opravdu 0km při převzetí :roll:
A co by se jako mělo stát? Já z autosalonu jela téměř 350km rychlostí 130km/h a z motoru se nekouřilo :lol:
Pokud auto netrápíte a jezdíte předpisově,tak se snad nic neděle.
Na tachometru jsem měla taky 12km,zřejmě proto že než se auto nalodí musí projít zkušební a testovací jízdou.
Odkud máte auto dovezené ? (Jestli to neni tejné ) ;)
Jestli to není náhodou reklama :D ,je to Slavkov u Brna-cena rozhodla.U nás na severu jsou vydřiduši :lol:
Favorit LPG
Renault Mégane 1,6
Kia Sorento-to byl opravdu MAZLIK
Chevrolet Orlando 1,8 LTZ
Uživatelský avatar
johnlord
Příspěvky: 322
Registrován: úte čer 28, 2011 17:34
Bydliště: Brníčko u Zábřeha na Moravě
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od johnlord »

Reklama to není, ale jinak dobrej paradox, já jel z Moravy do Prahy - podobnej problém - cena, navíc v tu dobu byly u nás sklady totálně vymeteny a já narazil u Srbaservis na kus, který zákazník odřekl a Orlík byl již na lodi k nám. Sice jsem si nemohl vybrat ani barvu, ale nelituji toho, mám bílou LTZ i s navigací a už bych neměnil. Původně jsem měl v plánu béžovou LT+
Orlando 1.8 Eco-Tec benzín LTZ, barva bílá + navigace,

Obrázek
Uživatelský avatar
peterv
Příspěvky: 220
Registrován: sob črc 02, 2011 13:33
Bydliště: Michalovce

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od peterv »

Áno, je to obmedzovač otáčok pre zabránenie prekročenia max. otáčok.
Pri prevzatí auta som mal už "najazdených" 10km

Peter
johnlord píše:
peterv píše:Prvých 1500 km som ho nevytáčal (max. cca 3500 ot/min), nepodtáčal. Potom sme ho prebehli do Chorvátska (max. cca 4500 ot/min). Po 3500 km bez obmedzení až po obmedzovač (nie na studeno!). ... a bolo po zábehu ... :shock:

Peter

Jsem netušil, že je tam nějaký omezovač ! ??? To je na maximální otáčky ?
Škoda 130 Rapid
Škoda Fabia Combi 1.4 16V
Škoda Fabia Combi II 1.6 16V
Chevrolet Orlando 1.8 LT+ biela
Obrázek
Uživatelský avatar
Hana
Příspěvky: 79
Registrován: pon dub 18, 2011 09:13
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od Hana »

johnlord píše:Reklama to není, ale jinak dobrej paradox, já jel z Moravy do Prahy - podobnej problém - cena, navíc v tu dobu byly u nás sklady totálně vymeteny a já narazil u Srbaservis na kus, který zákazník odřekl a Orlík byl již na lodi k nám. Sice jsem si nemohl vybrat ani barvu, ale nelituji toho, mám bílou LTZ i s navigací a už bych neměnil. Původně jsem měl v plánu béžovou LT+
Ach ta barva. Původně jsem bílou nechtěla ani za nic, ale když jsem auto viděla v šedé a bílé-rozhodnutí bylo jasné. Ale ze skušenosti při prvním mytí auta jsem se zděsila.Ty mušky na kapotě-to je hrůza :(( Máte nějaký typ jak snadno ta potvory dostat dolů. Málem jsem na tom nechala ruce. :mrgreen:
Favorit LPG
Renault Mégane 1,6
Kia Sorento-to byl opravdu MAZLIK
Chevrolet Orlando 1,8 LTZ
Uživatelský avatar
johnlord
Příspěvky: 322
Registrován: úte čer 28, 2011 17:34
Bydliště: Brníčko u Zábřeha na Moravě
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od johnlord »

Hana píše:
johnlord píše:Reklama to není, ale jinak dobrej paradox, já jel z Moravy do Prahy - podobnej problém - cena, navíc v tu dobu byly u nás sklady totálně vymeteny a já narazil u Srbaservis na kus, který zákazník odřekl a Orlík byl již na lodi k nám. Sice jsem si nemohl vybrat ani barvu, ale nelituji toho, mám bílou LTZ i s navigací a už bych neměnil. Původně jsem měl v plánu béžovou LT+
Ach ta barva. Původně jsem bílou nechtěla ani za nic, ale když jsem auto viděla v šedé a bílé-rozhodnutí bylo jasné. Ale ze skušenosti při prvním mytí auta jsem se zděsila.Ty mušky na kapotě-to je hrůza :(( Máte nějaký typ jak snadno ta potvory dostat dolů. Málem jsem na tom nechala ruce. :mrgreen:

Zrovna dnes jsem taky nadával, auto krásně umyté, navoskované, ale maska a zrcátka posr... od much. Údajně jsou speciální spreje, které to rozpustí a pak
stačí jen setřít. Viděl jsem nějaké akce v Lídlu (ten je levný :mrgreen: )
Zatím jsem to taky řešil jen navlhčenou hadrou a ručním drhnutím
Orlando 1.8 Eco-Tec benzín LTZ, barva bílá + navigace,

Obrázek
File12
Příspěvky: 112
Registrován: pát úno 05, 2010 12:22

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od File12 »

S tim kolik má auto najeto při převzetí se dá manipulovat. Do 100km se to dá totiž vynulovat. A je na prodejci, zda to vynuluje nebo nechá.
Cruze VCDi LT 6MT 120kw black, cihlově-červená kůže, 235/45/R18
Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 3382
Registrován: sob zář 18, 2004 13:12
Bydliště: Příbram / skoro Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajetí motoru

Příspěvek od Krtek »

A co by se mělo s autem stát ? Ona to NENI POVĚRA že motor je "předzajetej" někde ve stolici než ho montujou do auta. Už u Feldy mi to řikal technik a u Nubiry i Sparka taky. Na zajetí stačí cca 1000 - 2000 km, dřív se u některých aut po 1500 seřizovaly i ventily, to už se dneska asi nikde nedělá.
Jezdim:
Modrá Suzuki Vitara 2017 alias Vitoušek alias Mastodontek
ex
Zelenej Soptík - Daewoo Nubira 3 alias Lacetti sedan LPG

Manželky:
Modrej Žužlík - Chevrolet Matiz alias Spark 1.0 SE Elite.
http://www.krtkovo.estranky.cz
Bydlim - skoro Píbram
Odpovědět

Zpět na „Orlando - Motory“