LED osvětlení

Diskusní forum Daewoo Nexia clubu.

Moderátoři: Blue Lanos, Admins

kany
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 09, 2012 00:24

Re: LED osvětlení

Příspěvek od kany »

mam na vas jednu otazku....nikto si nieje isty ze o kolko sa moze znizit hlava na nesii...8 venitil....:)..cital som ze max je 1 mm...staci aj 0,2?...a este nieco...neviete kde si mozem kupit stroboskop do auta?..do prednych svetiel?..a seliake take somarinky..ale nieco ozaj kvalitne....dakujem...
Reklama
 

Uživatelský avatar
FoXo
Příspěvky: 3898
Registrován: pát úno 22, 2008 00:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: LED osvětlení

Příspěvek od FoXo »

Kany neuraz sa ale niekolko krat som naznacil, ze toto nieje tema o e-turbe ci co je to za svetelny jav ale stale to sem tliapes.
Sprav o tom inu temu a nemiesaj to sem. Citat dufam vies v akej teme pises. Pokial to nesvieti tak ina tema.
Dakujem
Seat Altea XL 1,6 TDI
Ex. Daewoo Langos 1.6 16 V 3D, r. v. 1999, ABS, 2 x Airbag, El. predne okna, El. zrkadlo, El. stresne okno
Ex. Skoda Octavia 1 Tour 2008 1.6 + LPG
Moj Langos: https://www.chevroletclub.cz/viewtopic.php?f=40&t=13996
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ppp »

foxo -> ked mne sa tie cuvacky uz nechce znovu rozoberat. Na jednej nedrzalo poriadne lepidlo takze plexi z nej uletelo celkom v kuse ale na druhej som ho zrasoval, nez ma napadlo odpilit ho po obvode. Takze je to teraz zlepene tavnou tycinkou a som rad ze uz to nemusim rozoberat treti raz. Na jednej cuvacke zblizka vidno ze je plexi popraskane po okrajoch, toto nemuselo byt keby som ho rovno odpilil.
Vo vnutri je kusok z hlinikoveho chladica z procesora alebo z coho, taky kvadrik cca 3x4x2cm este aj s rebrami ako chladic pre ledku cree xml t5 s cca 5000K odtienom bielej na tusim 14mm okruhlom hlinikovom tepelnom rozvadzaci priskrutkovanom na uz spominanom chladici. Ten chladic je este priskrutkovany na kuse medeneho plechu ako dalsieho chladica a ten medeny plech je priskrutkovany do plastu cuvacky aby sa to ani nehlo. Je to zbastlene dizajnovo uplne priserne ale drzi to a chladi to, len po par minutach je uz ledka podla mna prehriata ale zase kto cuva niekolko minut :).
Najpr som pouzil ako prudovy zdroj nejaku lacnotu co mi ostala z jedneho nakupu z ciny, ale nebolo to vhodne, bol to totiz napatovy zdroj aj ked obmedzeny na 2A prud. Navyse sa na jednom zlomila tlmivka, asi sa chladom stiahla cievka, takze prestal fungovat spolahlivo.
Nahradil som ich prudovymi zdrojmi z DX za cca 4$kus, s tym, ze som im odletoval riadiaci cip a nastavil ich nastalo na cca 2.5A alebo 2.75A uz neviem. Podla katalogu od cree by potom xml t5 mala svietit s cca 500 az 600lm. Este som prudovy zdroj pre istotu ochranil jednou diodou kvoli prepolovaniu, ozno zbytocne, neviem, radsej som to neskusal prepolovat. Trochu ma zarazilo ze na cuvackach je origo plus na obale ziarovky a nie na spodnom kontakte.
Svieti to slusne, cez den je to trochu neprijemne a v noci sa do cuvaciek vobec neda pozerat, ale zase ked cuvam tak za mnou nema kto byt vsak. A tych pas sekund nez zacuvam snad nejako preziju. Mat take silne svetla v cuvackach je urcite lepsie nez v nejakej nakupnej taske v brzdovkach. Za tou sa proste nedalo vobec v kolone ist, v kus ena brzdovkach a to pichalo v ociach aj zo vzdialenosti 100m. A teraz aj vidim ked potme niekam cuvam, kam a do coho cuvam. Mozno by bolo lepsie mat tam nejake projektory napriklad z prednych hmloviek co dostat v cine pripadne za dvojnasobok u nas, kvoli oslnovaniu ale najmensie projektory co som nasiel maju vysku 5.5cm a to je viac nez cuvacka na espere.
Takze neviem co by som mal fotit, zvonku na tom trochu vidno cez den, ze je vnutri nieco ine nez ziarovka. Zvnutra to vyzera hnusne ale splna to svoj ucel, v zasade je jedno co je vnutri, halvne aby to odviedlo a pohltilo co najviac tepla, cez plast cuvacky sa vela tepla aj tak von nedostane, takze na nejakom rebrovani chladica nezalezi. Jedine ze by si si nechal trosku vypalit ocne pozadie mojimi cuvackami na nejakom zraze :).
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ppp »

Ale aby si nefrfflal tak tu mas fotku prototypu T10 ledziaroviek do bocnych smeroviek na espero. Vojdu tesne este im ostanu asi 2mm po plexikryt, trosku tazsie sa zasuvaju s objimkou ale da sa to.
Maju usmernovac, takze na polarite nezalezi, maju prudovy zdroj, nevadi im prepetie do cca 40V, prudovy zdorj v nich krmi 350mA cree xpg oranzove, takze maju cca 50 az 60lm co je svietivost obycajnej 5W ziarovky akurat ze toto je 50lm oranzovej farby, takze straty v plexi uz budu male, takze s nim ismerovka svieti o kulilincek silnejsie nez obycana t10 ziarovka. Ale zatial som ich nenamontoval, este si musim spravit ziarovky do ostatnych smeroviek a novy prerusovac, ktoremu nebude vadit maly odber. Mozno sa ti zda ako somarina vyrabat si vlastne ledkoziarovky, lenze aj ked ma vyjdu drahsie nez tie najlacnejsie z obchodu, tak ich svietivost bude skutocnych 50/200lm na rozdiel od 5 az 20lm ledziaroviek z obchodu. A preziju aj prepetie a nebude im vadit opacna polarita.
led_T10.JPG
led_T10.JPG (190.99 KiB) Zobrazeno 3231 x
Uživatelský avatar
FoXo
Příspěvky: 3898
Registrován: pát úno 22, 2008 00:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: LED osvětlení

Příspěvek od FoXo »

Nie ako somarina sa mi to urcite nezda :) Naopak ja to uznavam :P Ale ako pozeram tem vyzera plosak z dacoho originalneho uz nie?
Ja mam LED len zatial v parkovackach s DX ale uz niekolko krat menene, lebo kazda dakym sposobom prestane spravne fungovat a este v osvetleni SPZ a tam zatial idu OK.

Porobil si to pekne. Len co sa tyka tych smeroviek tak netreba tam davat este daky odpor aby blikali normalne? Viem ze kamarat daval az niekolko 40watovy odpor.
Seat Altea XL 1,6 TDI
Ex. Daewoo Langos 1.6 16 V 3D, r. v. 1999, ABS, 2 x Airbag, El. predne okna, El. zrkadlo, El. stresne okno
Ex. Skoda Octavia 1 Tour 2008 1.6 + LPG
Moj Langos: https://www.chevroletclub.cz/viewtopic.php?f=40&t=13996
Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 3937
Registrován: úte zář 02, 2003 23:56
Bydliště: Brno-Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: LED osvětlení

Příspěvek od Ivan »

kany píše:mam na vas jednu otazku....nikto si nieje isty ze o kolko sa moze znizit hlava na nesii...8 venitil....:)..cital som ze max je 1 mm...staci aj 0,2?...a este nieco...neviete kde si mozem kupit stroboskop do auta?..do prednych svetiel?..a seliake take somarinky..ale nieco ozaj kvalitne....dakujem...
Prosím založ si nové téma.

Daewoo [deu] = velký přítel
Nexia² project

ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ppp »

to co vyzera ako plosak z niecoho originalneho, tak to je prudovy zdroj pre ledky pre 3W lampy, inak je to zdorj x DX ktory dava cca 700mA pricom na vstupe potrebuje/moze mat 8 az 40V. Je celkom rychly, po zapojeni nevidno ziadne oneskorenie v rozsvieteni led. A ma to v sebe aj usmernovac. Sice to znizuje ucinnost ale aspon nezalezi na polarite.
Ten isty zdroj planujem dat aj do svetiel, ktore chcu jedno alebo dvojvlaknovu ziarovku 20W (5W/20W) so 16mm bajonetovou objimkou. Ked to bude pripojene na cree xml t5 ledku tak to pri 700mA bude davat 200lm cize zhruba tolko ako 20W vlakno a pre 5W vlakno sa da tento zdroj zregulovat na nizsi prud len jednym ovladacim odporom.

Odpor staci ale vtedy prichadza clovek o jednu aj ked tu zanedbatelnu z dvoch vyhod ledkovych ziaroviek. O spotrebu. Ja viem pri smerovkach sa na to mozem vykaslat. Druha a to spolahlivost ostava. Ak som to teda zbuchal dost spolahlivo aby sa to pri prevadzke v aute nerozpadlo. :) Hodnota odporu pre jednu stranu ak dobre pocitam by mala byt cca 12V/(65W/12V)= 12V/3A =4ohm cca ale lepsie je to skusmo urcit a zacat pri 4W alebo codomdal. tych 65W som tipol podla ziaroviek a pamati, tusim vpredu ma espero jednu 20W ziarovku, na blatniku 5W, a vzadu dve 20W, spolu je to cca 65W na jednu stranu. Watta zodporu, pardon rezistoru by mala byt teda 12x4A = 60W cca ale kedze smerovky svietia len cca polovocku casu, tak staci polovicna wattaz a navyse potreban wataz odporu zavisi aj od jeho umiestnenia a uchytenia. AK bude nahrubo obaleny lepiacou paskou, tak moze byt aj 60W malo (ale to neviem, treba vyskusat v praxi), ale ak bude chyteny plechom, nebodaj hlinikovym alebo medenym do karoserie, tak sa bude mat ako chladit a staci aj podstatne menej vykonny. Ona ta wattaz odporu, pardon rezistoru :), je o vyzarovani tepla. A to zavisi od prostredia v ktorom je.

Co sa tyka lediek z DX a inych shopov su dost prezhavene, pretoze nevladzu. 5W vlakno autoziaroviek dava cca 50lm a na to treba pri menej kvalitnych bielych ledkach aspon 1W prikonu, cize pri cca 3V napati 300mA a tie ledky, z ktorych robia akoze autoziarovky na to nie su stavane a nie su stavane ani na tu cca tretinu ktorou ich v skutocnosti krmia. Takze sa rychlo odporucaju. Navyse nie su nijako chladene, a ked pripojis napriklad beznu 5mm ledku na zdroj 50mA tak tiez bude svietit ale budes citit ako sa zahrievaju nielen jej nohy ale aj cely plast v ktorm je zaliata. Pri 20mA sa zahrievaju len nohy. A obvykle su stavane na max 10mA pre uvadzanych 50th prevadzky. A tie ledky, ktore davaju do akoze autoziaroviek, nedavaju ani 50lm na watt, takze potrebuju este vyssi prikon. Navyse cim viac prezhavujes ledku tym viac klesa jej ucinnost, takze v praxi v prezhavenych led"auto"ziarovkach mas z 1.watu 20 az 30lm. Takze to nesvieti a navyse to rychlo umrie.

Ja mam napriklad z DXka ledkove svetla len v interieri namiesto sufitiek a po minute ma "3W" svetielko hlinikovy rozvadzac tepla celkom slusnu teplotu. Udrzat sa este da ale uz to nie je prijemne. A ked si vezmes tie lacnoty, tak tie nemaju ani len najjednoduchsy hlinikovy chladic, spoliehaju sa cisto na kuprexit dosky plosnych spojov. Ale v interieri je to celkom dostacujuce. Je to smerove, takze to sufitky presvieti a citat a pisat par poznamok sa pri tom da, aj hladat spadnutu vec na podlahe.

Jeden odlozeny projekt boli este ledkove hlavne svetla ale tie su zatial odlozene na neurcito. Terajsia verzia ma prilis studene svetlo, takze to vyzera ako vybojka a prilis by to drazdilo a ani rozlozenie svetla v svetelnom luci nie je idealne, primalo svetla v dialke a privela blizko. Mozno ked budem kupovat ledky s neutralnym bielym svetlom 4000K do novej kuchyne (ked bude), tak popri nich kupim nejake 3000K (teple biele svetlo, az nazltkaste najma na okrajoch luca) takze sa budu tvarit ako halogenky a namiesto dvoch na svetlo pouzijem 3 a vysledky budu lepsie. Zatial som spokojny s obycajnymi halogenkami H1 v mirne upravenych projektoroch pre vybojky H1 zabudovanych v povodnych svetlach. Uz som tu o tom niekde pisal. Vidim a neoslnujem (kym to prilis nepodvihnem) a tak nemam motivaciu na pokracovanie v led svetlach.
Moja inspiracia pre ledkove hlavne svetla bola tu:
http://www.mazda3forums.com/index.php?topic=169286.0
A pre projektorove svetlomety:
http://www.youtube.com/watch?v=2UMlUfBb ... re=related
Mam vlastne tie iste akurat asi starsi typ lebo moje nie su leskle aj zvonku :). Su to asi jedine projektory ktore sa dali napchat do esperackych svetiel. Dnes sa daju uz zohnat aj projektorove hmlovky, ale tie maju dost mizerny lom svetla takze su vhodne fakt len ako hmlovky.
Ledky ma uz ine nez od firmy cree nezaujimaju. Osram, philips a ssc su drahe a/alebo tazko dostupne a nemaju ani ucinnost cree. A cree su asi najlacnejsie z australskeho cutteru, akurat postovne je drahe, ale tam aspon clovek vie co kupuje a ma aj na vyber. Este je moznost zhanat bridgelux, ale tie sa bud vyrabaju v dost nevyhovujucich verziach alebo neviem kde by sa dali kupit.
Mam este nejake lacnoty z ebay 3mm s plochou hladickou kvoli rozptylu svetla, tie chcem napchat do palubovky, pretoze mi tam vacsina ziaroviek nesvieti, len sa neviem rozhodnu pre farbu, ci ostat pri bielej (a aj to neviem ci neutralnej alebo teplej) alebo ist do zelenej (pre pozicne kontrolky povodne vygrcanej bielej farby vzniknutej zo zltkastej pidiziarovky v zelenej sprcke). Asi si pozriem nejake video na youtube ako vyzeraju v noci kontrolky na inych vozoch a necham sa inspirovat.

To je asi tak vsetko co viem o ledkach.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ppp »

Dnes som robil na espero led podsvietenie 6tlacitok okolo budikov, najhorsie boli tie s potenciometrami, este ze tie potenciometre sa dali rozobrat a zlozit, akurat z jedneho som musel zberac hladat na zemi kedze som nemehlo :). Pouzil som vysokosvietive 3mm ledky z ebay s plochou hlavickou a teda velkym vyzarovacim uhlom. 5 zelenych a do trojuholnika cervenu. Zelene s predradnym 22kohm odporom a cervenu z 10kohm aby mali svietivost cca rovnaku ako predtym ziarovky.
Este musim prerobit pristrojovku a mozno sa v tejto zime aj prinutim vymenit ich s tymi v aute.
Podla schem k esperu by mohla byt vymenena aj ziarovka k alternatoru, kedze alternator (regulator) ma pre budenie este jeden rezervny vstup.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ppp »

specialne pre foxa aby videl ze praca nestoji:
DSC00552.JPG
DSC00552.JPG (146.27 KiB) Zobrazeno 3181 x
DSC00553.JPG
DSC00553.JPG (117.01 KiB) Zobrazeno 3181 x
DSC00554.JPG
DSC00554.JPG (116.13 KiB) Zobrazeno 3181 x
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ppp »

Na foto z mobilu to nevyzera velmi rovnomerne podsvetlene, ale ono to nebolo rovnomerne ani origo so ziarovkami a vzhladom na vyhotovenie budikov a tienitiek niektore plochy ani nemozu byt rovnomerne podsvietene. Ale nazivo to vyzera celkom pouzitelne. Este musim spravit svietiace rucicky a hotovo. Kontrolky su uz oledkovane.
Ledky som do obalu budikov lepil tavnou tycinkou, je to celkom fajn material akurat ze mekne uz ca pri 50stC cize sa trochu bojim co to spravi pri palivomeri a teplomeri, ktore su zalozene na ohreve plechoveho U a co to spravi cez leto. Ledky su zapojene po 4ks v serii, vtedy uz nepotrebuju ani predradny rezistor, akurat ze uz velmi nesvietia. Kazda seria bude cez konektor pripojena na jednu ziarovkovu objimku, takze intenzitu podsvietenia pojde nastavit vybratim objimky, rozpojenim konektoru, vymenou resiztoru medzi objimkou a konektorom a zmontovanim nazad, cize bez vymontovania pristrojovky.
Aby som nezabudol tak ledky su 3mm "vysokosvietive" s plochou hlavou zelene z ebay s velkym vyzarovacim uhlom nieco vyse 100st.
Zaujimavosti co som zistil:
Teplomer a palivomer nie su zalozene na magnetizme ale na ohreve a naslednej deformacii jedneho z ramien plechoveho Ucka, ktore tlaci na rucicku a hybe nou. Takze rucicka sa hybe pomaly aj pri velkych zmenach napatia na vstupe do cievky, ktora vyhrieva rameno plechoveho ucka, okolo ktoreho je ovinuta.
Rucicky su z plastu citliveho na UV ziarenie. Pri osvetleni normalnym svetlom sice svetlo odrazaju ale tak ako ostatne casti pristrojovky. Ale ked na ne zasvietim purpurovou UV ledkou, pekne sa rozziaria na oranzovo. Takze asi korejec chcel aby svietili ale akosi zabudol dodat zdroj UV svetla :). Takze rucicky uz nemusim nicim natierat, staci ked ich vhodne nasvietim UV ledkami. UV ledky pojdu tam, kde bol velky kus plexi, ktory mal sluzit na vedenie svetla ale akurat tam zavadzal, takze letel prec.
DSC00555.JPG
DSC00555.JPG (78.51 KiB) Zobrazeno 3179 x
Naposledy upravil(a) ppp dne sob led 28, 2012 23:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
palikx
Příspěvky: 6250
Registrován: ned úno 20, 2005 13:56
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: LED osvětlení

Příspěvek od palikx »

taky jsem premyslel ze si zmenim podsviceni.ale vetsinou to neni ono .a u tebe teda nezlob se mozna je to jen fotkou ale nejsou vubec videt rucicky?
Skoda Octavia combi 1,9tdi upravena na 81KW
Skoda Fabia 1,9tdi-pd 74kw
Simson s 51
SKODA GARDE pro radost(zatim jen starost-shanim marne dily)
SKODA 105 S abych se nenudil
Uživatelský avatar
FoXo
Příspěvky: 3898
Registrován: pát úno 22, 2008 00:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

Re: LED osvětlení

Příspěvek od FoXo »

Rucicky svietit budu, len sa na tom este pracuje :)
Seat Altea XL 1,6 TDI
Ex. Daewoo Langos 1.6 16 V 3D, r. v. 1999, ABS, 2 x Airbag, El. predne okna, El. zrkadlo, El. stresne okno
Ex. Skoda Octavia 1 Tour 2008 1.6 + LPG
Moj Langos: https://www.chevroletclub.cz/viewtopic.php?f=40&t=13996
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ppp »

Rucicky nesvietia, lebo je to espero, tiez nechapem na co mysleli, ked vypustili do sveta auto uz s podsvietenim budikov ale bez podsvietenych ruciciek, ktore su mimochodom z malo priesvitneho plastu. A podla toho co som zistil ako som pisal, tak mozno na to mysleli, pretoze rucicky su z plastu citliveho na UV svetlo, proste v UV svetle ziaria o dost viac nez pri obycajnom svetle. Akurat asi v 90 roku minuleho storocia nemali vhodny zdroj UV svetla, tak sa na to vykaslali. Vlastne do celej prerabky podsvietenia som sa pustil hlavne preto aby som konecne v noci videl aj na rucicky a rychlost, najma v obci, som neodhadoval len podla toho, ktore cislo zakryva tien-rucicka.
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ppp »

Takze uz mi svietia aj rucicky. Nasvietene su ultrafialovymi ledkami, ktore bohuzial svietia aj fialovo a to dost, ale da sa na to pozerat. Lepsie nez rucicky nemat :).
Popritom su nasvietene aj pocitadla, ktore ako som zistil maju tiez bielu farbu UV citlivu. Rucicky su nasvietene zospodu cez otvory, kde je normalne "svetlovodive" plexisklo. To sa uz vala niekde v bordeli a na miesto neho su dve uv ledky na kazdy budik. Dalsie dve dvojice su na horne a dolne pocitadlo.
DSC00556.JPG
DSC00556.JPG (49.36 KiB) Zobrazeno 3139 x
Tu su rozsvietene vsetky ledky, teda uv aj zelene z podsvietenia.
DSC00557.JPG
DSC00557.JPG (60.28 KiB) Zobrazeno 3139 x
Takto to vyzera pred zadeklovanim. Bohuzial to este nie je finalna fotka, pretoze po zadeklovani sa ukzalo ze uplne lava ledka pre otackomer je prilis utopena, takze neosvetlovala spicku rucicky ked bola na nule.
DSC00558.JPG
DSC00558.JPG (57.37 KiB) Zobrazeno 3139 x
ppp
Příspěvky: 3372
Registrován: úte dub 12, 2005 19:24
Bydliště: SC , BA

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ppp »

A finalna podoba po zadeklovani (az na tu ledku vlavo, tu som este musel povysunut).
Zda sa mi ze rucicky teraz svietia prisilno, ale uvidim ako to bude vyzerat v praxi za volantom.
A mierne sa odraza filaove svetlo od horneho lemu budikov a budikovky. V realite menej nez na fotke.
Takze este mi ostava oledkovat ovladanie klimatizacie, ovladanie okien a bude oledkovane :). Aspon zvnutra. :)
DSC00559.JPG
DSC00559.JPG (31.21 KiB) Zobrazeno 3139 x
Odpovědět

Zpět na „NEXIA“