Vrzání, klepání kola

Tlumiče, nápravy, brzdy.

Moderátor: Blue Lanos

Odpovědět
Martin24
Příspěvky: 11
Registrován: čtv led 25, 2018 23:01

Vrzání, klepání kola

Příspěvek od Martin24 »

Zdravím,

chtěl bych Vás poprosit o radu. Začalo mi skřípat a klepat přední levé kolo. Nejzřetelnější to je při jízdě cca 10 km/h, kolo neskutečně skřípe - mám pocit, že se rozletí. Lidé na ulici se za mnou otáčejí. Při jízdě cca nad 50 km/h to klepe (Předpokládám, že i skřípe, ale to neslyším).

Teď to podstatné, při sešlápnutí plynu nebo brzdění je klid. Problémy s kolem takřka zaniknout, skřípání a klepání se snížení o cca 95%. Naopak nejvýraznější je to při vyřazení.

Problémy se projevují pouze při jízdě. Při otáčení volantem na místě je vše v pohodě. Při stlačení nápravy, tak tlumiče ani péra nevydávají žádné zvuky.

Zvedl jsem kolo na zvedáku a pootočil. Skřípání se žádné neprojevuje. Kolo se točí volně - tedy ve srovnání s druhým kolem zde nejsou žádné rozdíly.

To je mi záhadou. Měl jsem podezření na ložisko,. ale proč, když kolo zvednu, je vše v pořádku (nedrhne, neskřípe, volně se otáčí...)? S ohledem na to, co to za jízdy děla za zvuky, bych čekal, že ložisko bude totálně odrovnané a při zvednutém kole jim ani neotočím.

Na mém předchozím autě (fabia) jsem vždy vadné ložisko bez problému identifikoval a to hned třikrát :)

Nemá někdo z Vás podobnou zkušenost nebo nenapadá Vás, co to způsobuje?


Děkuji.

Martin
Reklama
 

Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Vrzání, klepání kola

Příspěvek od Richard »

No mě se jednou stalo u nubiry, že mi za ten plechový kryt kotoučové brzdy zapadl kamínek, to byl hotový koncert co to provádělo, myslel jsem že se auto rozpadá..... tak mrkni na to, pořádně to zkontroluj, stalo se mi také, že při montáži kola ten kryt ohnuli a dotýkal se kotouče, taky nepříjemné zvuky.....
No a pokud nic nenajdeš zbývá to ložisko, to se nejlépe vyzkouší tak že patřičné kolo vyheveruješ zatáhneš ručku podložíš kola klíny , špalky, cihlami - pokud máš ASR a ESP nebo něco podobného , bude asi třeba systémy vypnout ev. vyndat pojistku ESP , ABS a ASR no a nastartovat zařadit 4 nebo 5 a roztočit to kolo přes diferenciál na nějakých 80 km a pokud je to ložisko tak to určitě poznáš.
Takhle jsem to dělal na Nubiře i na synově Tacumě, nevím jestli se systémy ESP a protiprokluzu u Cruze dají pojistkou vyřadit.... ber to spíš jako neověřený postup u Cruze a buď hodně opatrný, na zvedáku kde je celé auto by to mohlo fungovat bezpečněji a uslyšíš rozdíl ve zvuku obou roztočených kol.... ale chce to opravdu max. opatrnost !!!!!
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Martin24
Příspěvky: 11
Registrován: čtv led 25, 2018 23:01

Re: Vrzání, klepání kola

Příspěvek od Martin24 »

Děkuji za rady, ten plech překontroluji, ale tak moc roztáčet kolo na zvedáku si netroufnu. Jen je mi záhadou, když kolo zvednu na zvedáku a pootočím, tak žádné skřípání. Ale jakmile auto položím na všechny čtyři, vyřadím, odbrzdím a potlačím, tak to tam praská, že mám pocit, že se to rozletí. Prostě až se to kolo zatíží tak začne skřípat. Ale zase nerozumím, proč neskřípe při akceleraci nebo brzdění...
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 3515
Registrován: čtv zář 16, 2004 12:29
Bydliště: Praha

Re: Vrzání, klepání kola

Příspěvek od Richard »

Tak to auto hoď na špalky - podpěry - cihly atd. celý - podlož to v místech kde heveruješ a zvedni obě přední kola, to by nemělo dělat žádný problém....... a vadné ložisko fakt uslyšíš . I když nevím jestli ESP se to bude líbit že se přední kola točí a zadní stojí ....... podělaná elektronika :roll:
Hyundai IX55, V6 3,0 CRDI, automat, 4x4, Yamaha Majesty 125
bylo: Nubira wagon 2.0 CDX 1998 , Pontiac Le Mans (americkej Racer),
Mitsubishi Space Vagon, Favorit, Moskvič 2140, Moskvič 403, Skůtr ČZ 175 typ.502
Uživatelský avatar
honza72
Příspěvky: 554
Registrován: úte čer 23, 2009 11:31
Bydliště: Ostravsko

Re: Vrzání, klepání kola

Příspěvek od honza72 »

ESP vypni, dlouhým podržením ovládacího tlačítka.
A nebude v háji homokineťák????
Mitsubishi Lancer Sportsedan 1,6 MIVEC
Ex. Cruze, Kalos, Nexia
--------------------------------------
Martin24
Příspěvky: 11
Registrován: čtv led 25, 2018 23:01

Re: Vrzání, klepání kola

Příspěvek od Martin24 »

Tak problém vyřešen.. bohužel nevím jak..celé jsem to rozebral na nic jsem nepřišel, tak jsem to zase složil a vše je bez problému. Nechápu to, včera jsem si ještě myslel, že mi snad odpadne kolo.. sna se to již nevrátí. Nejspíš někde něco bylo povolené, ale kde to netuším.

Každopádně mockrát děkuji za vaši nápomoc.
Topol-1
Příspěvky: 251
Registrován: sob črc 22, 2017 19:54

Re: Vrzání, klepání kola

Příspěvek od Topol-1 »

Pěkný den.
Teď jsem to dával na stránky k Peháčkovi ale třeba tam všichni nechodí tak to dávám i sem.

Pěkný den.
Hledal jsem ale žádné podobné téma jsem nenašel tak třeba se to někomu hodí. Je to už nějaký měsíc co se u mě stavoval známý. Zastavil a vystoupil
a měl infra teploměr. Posvítil si na kola a konstatoval dobrý ! Trochu jsme o tom dali řeč a musel jsem uznat, že má pravdu ! Koupil jsem si ho taky.
Tady třeba na Aukru je asi 260k. Mě ho koupil vnuk přímo od Mao ce tunga asi za 140 k. Ne že bych to měřil stále ale po delší jizdě vždy kola na ose a když
je rozdíl nějaký dva stupně tak dobrý protože to může být vítr s jedné strany a nebo sluníčko. Ale určitě poznáte, když jsou přicpaný kanály na kotoučích
a nebo začíná třeba viset destička. Je to určitě lepší než osahávat . To radši osahávat "něco jiného !"
Tak ať nám jezdí a nezlobí !
Vl.

https://aukro.cz/infracerveny-ir-infra- ... 6929621729
Topol-1
Příspěvky: 251
Registrován: sob črc 22, 2017 19:54

Re: Vrzání, klepání kola

Příspěvek od Topol-1 »

Ono to vlítlo dvakrát !!! Vymažte to a nechte jednou !!!
Dík !!!
Pěkný den.
Teď jsem to dával na stránky k Peháčkovi ale třeba tam všichni nechodí tak to dávám i sem.

Pěkný den.
Hledal jsem ale žádné podobné téma jsem nenašel tak třeba se to někomu hodí. Je to už nějaký měsíc co se u mě stavoval známý. Zastavil a vystoupil
a měl infra teploměr. Posvítil si na kola a konstatoval dobrý ! Trochu jsme o tom dali řeč a musel jsem uznat, že má pravdu ! Koupil jsem si ho taky.
Tady třeba na Aukru je asi 260k. Mě ho koupil vnuk přímo od Mao ce tunga asi za 140 k. Ne že bych to měřil stále ale po delší jizdě vždy kola na ose a když
je rozdíl nějaký dva stupně tak dobrý protože to může být vítr s jedné strany a nebo sluníčko. Ale určitě poznáte, když jsou přicpaný kanály na kotoučích
a nebo začíná třeba viset destička. Je to určitě lepší než osahávat . To radši osahávat "něco jiného !"
Tak ať nám jezdí a nezlobí !
Vl.

https://aukro.cz/infracerveny-ir-infra- ... 6929621729
Topol-1
Příspěvky: 251
Registrován: sob črc 22, 2017 19:54

Re: Vrzání, klepání kola

Příspěvek od Topol-1 »

Pěkný den.
Asi to většina už viděla ale dobrý článek a i video. Já co mně teplem vypadla středová krytka na hliníkovem disku /pochopitelně teplem/ tak si na brzdy dávám větší pozor.
Ono hlídat teplotu jen podle ruky no až tak nic moc. Podle ruky: čtyřicet-teplý ale ruka se nechá držet. Padesát se nechá taky držet ale né moc dlouho.
Šedesát jenom krátký kontakt no a sedumdesát a nahoru to už pálí !
Už jsem to sem někde dával ale co jsem úplně ucpaný kanálky na kotouči tak po vyčištění mám kanálky vystříkaný měděnou pastou. Jenom si musíte dát pozor aby se
nedostala na brzdný plochy !!!
Tak ať nám jezdí brzdí a nezlobí !

http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/br ... -internetu
Odpovědět

Zpět na „Cruze - Podvozek a řízení“